Autor Wątek: Polski przemysł kosmiczny - aktualności  (Przeczytany 203872 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #330 dnia: Luty 18, 2018, 17:15 »
To jest naprawdę ciekawa wiadomość. Mam nadzieję, że coś dalej się będzie tam rozwijać. :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #331 dnia: Luty 20, 2018, 21:37 »
Polskie wsparcie dla platformy satelitarnej Eurostar Neo
20.02.2018

Polska firma dostarcza urządzenia elektronicznego wsparcia naziemnego do europejskich satelitów telekomunikacyjnych platformy Eurostar Neo, rozwijanej pod egidą Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Łączna wartość kontraktu to ok. 5 mln zł - poinformowała w poniedziałek Astri Polska.

Jak wskazano, docelowo firma Astri Polska dostarczy cztery tego typu urządzenia. "Urządzenie dostarczone w lutym br. to pierwszy tzw. Simulated Electrical Flight Model" - zaznaczono. Dodano, że posłuży ono do symulacji "interfejsów elektronicznych platformy satelitarnej, w szczególności komputera pokładowego i układu zarządzania zasilaniem".

Eurostar Neo to projekt budowy platformy nowej generacji dla satelitów telekomunikacyjnych, realizowany w ramach programu Neosat pod egidą Europejskiej Agencji Kosmicznej i Francuskiego Ośrodka Badań Kosmicznych (CNES). Nowa platforma, jak wyjaśniono, ma być o 30 proc. tańsza w utrzymaniu w stosunku do obecnie używanych konstrukcji oraz oferować znacznie większe możliwości w zakresie przenoszonego ładunku. Głównym wykonawcą projektu jest Airbus Defence and Space. Start pierwszego satelity przewidziany jest na 2019 rok.

"Urządzenie dostarczone przez Astri Polska pozwoli na przetestowanie podzespołów elektronicznych satelitów Eurostar Neo przed umieszczeniem na orbicie" - czytamy w komunikacie. Dla tego programu, jak dodano, Astri Polska dostarczy dwa rodzaje urządzeń: Simulation Front End i Simulated Electrical Flight Model, po dwa egzemplarze z każdego typu.

"Segment walidacji naziemnej jest kluczowym elementem każdego programu kosmicznego, od którego w dużej mierze zależy powodzenie misji" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, prezes Astri Polska Jacek Mandas. "Cieszymy się, że nasze urządzenia będą stanowić istotny wkład polskiego przemysłu kosmicznego w realizację głównych europejskich programów satelitarnych" – podkreślił.

Astri Polska jest polską firmą działającą w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych, której 100 proc. przychodu pochodzi z przemysłu kosmicznego. (PAP)

autor: Magdalena Jarco
edytor: Jacek Ensztein
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28343%2Cpolskie-wsparcie-dla-platformy-satelitarnej-eurostar-neo.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #332 dnia: Luty 27, 2018, 02:28 »
Niewielki satelita do testowania leków dla przyszłych badaczy Marsa
26.02.2018

Polscy naukowcy przygotowują satelitę do testowania leków i obserwacji komórek nowotworowych w kosmosie. Robią to z myślą o astronautach, którzy w podróży np. na Marsa będą narażeni na długotrwałe działanie szkodliwego promieniowania kosmicznego.

Wysokie dawki promieniowania kosmicznego to dla człowieka jedna z najtrudniejszych barier w czasie kosmicznych misji, np. w drodze na Marsa. Dawka promieniowania przypadająca obecnie na jednego astronautę w czasie całej jego kariery wynosi ok. 1 tys. milisiwertów, a podróż na Marsa w jedną stronę to już około 660 milisiwertów.

"Wiadomo, że podwyższony poziom promieniowania prowadzi do niekontrolowanego podziału komórek, czyli do tworzenia się nowotworów. To problem, z którym będą musieli się borykać przyszli kolonizatorzy kosmosu" - mówi PAP dr Jakub Mielczarek z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Choć pojawią się technologie pomagające astronautom chronić się przed szkodliwym wpływem promieniowania, to nawet one nie pozwolą w pełni wyeliminować problemu - między innymi dlatego, że osłony przeciw promieniowaniu są ciężkie, a każdy dodatkowy kilogram ładunku, który trzeba wynieść w kosmos, to dodatkowe, kosmiczne kwoty.

Polscy naukowcy rozpoczęli prace, które pomogą w rozwiązaniu problemu narażenia astronautów na zwiększone dawki promieniowania. Dr Jakub Mielczarek wraz z dr Adamem Zadrożnym z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz lekarką Anną Kornakiewicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opracował projekt specjalnego nanostatelity. Umożliwi on hodowlę w kosmosie komórek nowotworowych i obserwowanie ich zachowania pod wpływem związków antynowotworowych.

Projekt został zainspirowany amerykańskim satelitą BioSentinel, który ma badać zachowanie DNA w dużej odległości od Ziemi. Pomysł Polaków idzie jednak o krok dalej - ma pozwolić na badanie zarówno komórek nowotworowych, jak i konkretnych związków o działaniu antynowotworowym. "To propozycja bez precedensu. Nie znamy planów misji takich, jak nasza" - podkreśla dr Mielczarek.

Kosmiczna hodowla komórkowa będzie miała objętość zaledwie około jednego centymetra sześciennego. "Po zaaplikowaniu danego farmaceutyku będziemy obserwowali, jaka jest reakcja komórek nowotworowych przy podniesionym poziomie promieniowania. Porównamy ją z reakcją leczonej w ten sam sposób referencyjnej kolonii komórkowej na Ziemi" - tłumaczy naukowiec. Postęp wzrostu hodowli nowotworowej będzie można śledzić dzięki zestawowi czujników umieszczonych w nanosatelicie.

Jak podkreśla Jakub Mielczarek projekt będzie zrealizowany dzięki dwóm technologiom. Jedną z nich jest popularna obecnie technologia CubeSat - małych satelitów, zbudowanych z kostek o objętości 1 litra i wymiarach 10x10x10 cm. Drugą są powszechnie już dziś używane miniaturowe laboratoria, nazywane przez fachowców "układami lab on a chip". "Dzięki ich połączeniu cena naszej misji nie będzie kosmicznie wysoka" - przewiduje rozmówca PAP.

Obecnie - jak wyjaśnia Mielczarek - zapotrzebowanie na specjalne farmaceutyki przeznaczone dla astronautów nie jest duże, gdyż w przestrzeni kosmicznej jednocześnie przebywa zaledwie kilka osób. "W dodatku znajdują się one na niskiej orbicie ziemskiej, gdzie przed szkodliwym działaniem promieniowania kosmicznego chroni je nieco ziemskie pole magnetyczne" - opowiada Mielczarek.

Również pierwsze loty na Księżyc były dość krótkie - trwały około tygodnia. W przypadku ludzi, którzy dotychczas opuszczali Ziemię, czas ekspozycji na podwyższony poziom promieniowania kosmicznego nie był więc tak długi, jak ten, który czeka przyszłych zdobywców Marsa.

"Teraz mówimy o zupełnie innych skalach czasowych i znacznie odleglejszych misjach w kosmosie: poza niską orbitę ziemską, na Marsa, które mogą trwać latami. Jednym z najważniejszych zadań podczas przygotowywania takich misji będzie zapewnienie astronautom odpowiednich środków farmaceutycznych. Dzisiaj są one po prostu niedostępne, a bez odpowiednio sprofilowanych farmaceutyków trudno sobie wyobrazić misje załogowe na Marsa" - przewiduje.

Już w ubiegłym roku dr Mielczarek, we współpracy z dwójką studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przeprowadzili biologiczną misję stratosferyczną, dzięki której powstała wstępna wersja platformy do badań astrobiologicznych. Na rok 2018 planowana jest kolejna misja stratosferyczna, podczas której naukowcy będą obserwować reakcje drożdży na promieniowanie kosmiczne. Następnym etapem prac będzie przygotowanie szczegółowego planu misji biofarmaceutycznej, zawierającego szereg informacji na temat układu eksperymentalnego i detali technicznych nanosatelity.

"Chcielibyśmy zrealizować nasz projekt we współpracy z firmą farmaceutyczną, która dostarczy odpowiedni farmaceutyk do testów. Obecnie trwają poszukiwania partnerów" - poinformował Mielczarek.

W najbliższej dekadzie jego zdaniem zapotrzebowanie na takie rozwiązania będzie rosło, tak samo, jak będzie rosła liczba osób obecnych w przestrzeni kosmicznej. "Na razie zagadnienie to jest nieco futurystyczne. Jeśli jednak chcemy wypracować przewagę technologiczną, naukową - to musimy odpowiednio wcześnie dostrzec potencjał zagadnienia, które okaże się ważne w ciągu dekady" - mówi Mielczarek.

Więcej informacji na temat projektu jest dostępnych na stronie: https://arxiv.org/pdf/1802.04078.pdf (PAP)

autor: Ewelina Krajczyńska
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28411%2Cniewielki-satelita-do-testowania-lekow-dla-przyszlych-badaczy-marsa.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #333 dnia: Marzec 01, 2018, 22:40 »
Maritime EOvation: hackaton dla zainteresowanych danymi klimatycznymi
BY MICHAŁ MOROZ ON 28 LUTEGO 2018

(...) Ilość deszczu spadająca w danym miesiącu, przeciętna siła wiatru, nasłonecznienie, wilgotność powietrza… tego typu dane o klimacie udostępnia platforma EO ClimLab przygotowywana na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Analityczna platforma będzie wspierała tworzenie innowacyjnych produktów i usług będących odpowiedzią na zmiany klimatyczne.

W ramach projektu EO ClimLab organizowane są w Polsce hackatony dedykowane dla osób, które chcą projektować rozwiązania związane z klimatem. Najbliższy hackaton, zatytułowany Maritime EOvation Gdańsk, odbędzie się 16-17 marca 2018 w Inkubatorze Starter (Gdańsk, Ulica Lęborska 3B). (...)

http://kosmonauta.net/2018/02/maritime-eovation-hackaton-dla-zainteresowanych-danymi-klimatycznymi/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #333 dnia: Marzec 01, 2018, 22:40 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #334 dnia: Marzec 10, 2018, 07:17 »
Konferencja “Kosmos a morze – na styku horyzontów”
BY REDAKCJA ON 9 MARCA 2018

Ósmego marca w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk odbyła się konferencja “Kosmos a morze – na styku horyzontów”.

Od momentu wejścia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej w listopadzie 2012, region Pomorza był jednym z tych, w których rozpoczęły się projekty w branży kosmicznej. Mowa tutaj zarówno o projektach naukowych, wypełnianych przez jednostki badawczo-rozwojowe, edukacyjnych, realizowanych przez uczelnie oraz wdrożeniowych, wykonywanych przez przedsiębiorstwa. (...)

http://kosmonauta.net/2018/03/konferencja-kosmos-a-morze-na-styku-horyzontow/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #335 dnia: Marzec 10, 2018, 14:49 »
Bardzo fajna konferencja. Warto się było tam wybrać.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #336 dnia: Marzec 13, 2018, 07:14 »
Raport nt wizerunku sektora kosmicznego w Polsce
BY REDAKCJA ON 12 MARCA 2018

(...)  Raport wyłonił także pięciu przedstawicieli krajowego sektora kosmicznego, którzy są uważani za “liderów opinii”. Są nimi: dr Grzegorz Brona (Creotech Instruments), Paweł Wojtkiewicz (prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, ZPSK oraz przedstawiciel GMV Poland), dr inż Piotr Orleański (Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, CBK PAN), Łukasz Wilczyński (EFK) oraz dr inż Krzysztof Kanawka (Blue Dot Solutions). W tej liście przeważają głosy z Warszawy, gdzie ulokowana jest większość polskich podmiotów aktywnych w branży kosmicznej. (...)

http://kosmonauta.net/2018/03/raport-nt-wizerunku-sektora-kosmicznego-w-polsce/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #337 dnia: Marzec 13, 2018, 07:16 »
Maritime Eovation – to już ten weekend
BY MICHAŁ MOROZ ON 13 MARCA 2018

Już w najbliższy weekend w Gdańsku odbedzie się 24 godzinny warsztat informatyczny poświęcony Morzu Bałtyckiemu. Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu EOClimlab realizowanego dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Darmowy warsztat informatyczny (zwany również hackatonem) odbędzie się 16-17 marca w Inkubatorze Starter na ulicy Lęborskiej 3B w Gdańsku. W jego ramach uczestnicy w grupach (własnych lub utworzonych już podczas wydarzenia) będą musieli opracować pomysł jak radzić sobie z przejawami zmian klimatycznych na Morzu Bałtyckim. (...)

http://kosmonauta.net/2018/03/maritime-eovation-to-juz-ten-weekend/

velo

  • Gość
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #338 dnia: Marzec 13, 2018, 11:28 »
Tak, to już lada chwila. Zdecydowanie zachęcam wszystkich do uczestnictwa w wydarzeniu :-)

rejestracja na maritimeeovation.evenea.pl

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #339 dnia: Marzec 19, 2018, 00:01 »
PGNiG zbuduje swojego satelitę?
14 marca 2018 Piotr Maciążek

Podczas konferencji wynikowej PGNiG, wiceprezes ds. rozwoju, Łukasz Kroplewski, poinformował, że spółka coraz mocniej stawia na innowacje. „W tym roku są to np. drony, ale nie wykluczam, że w przyszłości zaangażujemy się w budowę satelity” – stwierdził menadżer pytany przez dziennikarzy o taką możliwość.

„Być może nie za mojej kadencji, ale przyjdzie czas na budowę satelity przez PGNiG” – stwierdził wiceprezes ds. rozwoju PGNiG, Łukasz Kroplewski.

„[taki satelita – przyp. red.] Pomagałby spółce w kwestiach geologicznych, dystrybucji. Nie brakuje rzeczy do których można by go wykorzystać” – stwierdził menadżer.

Warto podkreślić, że sektory strategiczne  w Polsce takie jak energetyka i chemia już korzystają z systemów satelitarnych. Np. w 2016 r. Grupa Azoty podpisała umowę ze spółką SatAgro. Chodzi o dostarczenie konkretnych usług informatycznych w zakresie rolnictwa precyzyjnego, które mogą przełożyć się na wzrost bezpieczeństwa żywnościowego. Mowa o systemie, za pomocą którego będzie można m.in. monitorować rozwój upraw i obserwować skutki pogody, a także generować specjalistyczne mapy umożliwiające precyzyjne sianie, nawożenie i opryski ochronne.

http://www.space24.pl/wyszukiwanie/pgnig-zbuduje-swojego-satelite

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #340 dnia: Marzec 20, 2018, 07:55 »
Maritime Eovation – podsumowanie wydarzenia (16-17.03.2018)
BY REDAKCJA ON 19 MARCA 2018

(...) W trakcie trwającego 24 godziny warsztatu uczestnicy musieli zaproponować wizję aplikacji czy usługi odpowiadającej na jedno z wyzwań przedstawionych przez organizatorów. Tematem przewodnim łączącym wszystkie pomysły były kwestie dotyczące zmian klimatycznych na Bałtyku. (...)

http://kosmonauta.net/2018/03/maritime-eovation-podsumowanie-wydarzenia-16-17-03-2018/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #341 dnia: Marzec 21, 2018, 19:56 »
Space 4.0 Satellite Data Info Day w Krakowie (10.04.2018)
BY REDAKCJA ON 21 MARCA 2018

Szukasz pomysłu na wykorzystanie i przetwarzanie danych w jednej z najszybciej rozwijających się innowacyjnych branż? Chcesz poznać możliwości wykorzystania danych satelitarnych za darmo i dołączać do pionierów w branży technologii kosmicznych?

Space 4.0 Satellite Data Info Day odbędzie się 10 kwietnia w Krakowie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:30 w Kotłowni Politechniki Krakowskiej. (...)

http://kosmonauta.net/2018/03/space-4-0-satellite-data-info-day-w-krakowie-10-04-2018/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #342 dnia: Kwiecień 12, 2018, 09:09 »
Zielone światło Europejskiej Agencji Kosmicznej dla polskich projektów nawigacyjnych
09.04.2018

Odbiorniki nawigacji hybrydowej oraz satelitarnej GNSS do zastosowań kosmicznych będą testowane z wykorzystaniem środowisk testowych zaprojektowanych przez polskich inżynierów. ESA wydała pozytywną ocenę dla obu systemów - poinformowała w poniedziałek firma Astri Polska.

"Pod koniec marca przedstawiciele ESA zatwierdzili ważne etapy projektów Flight i Techno opracowanych przez Astri Polska. Przekazanie pierwszego z nich planowane jest jeszcze w tym roku" - wskazała firma.

Jak wyjaśnił PAP Marcin Mykietyn z Astri Polska, odpowiedzialny za kontakty z mediami, oprogramowanie zaprojektowane przez polskich inżynierów umożliwi np. testowanie odbiorników nawigacji satelitarnej (GNSS) wykorzystywanych m.in. w satelitach obserwacji Ziemi.

"Fakt, że Europejska Agencja Kosmiczna coraz częściej wykorzystuje rozwiązania dostarczone przez polskie firmy należy odbierać jako niewątpliwy sukces rodzimych podmiotów" – ocenił cytowany w komunikacie prezes Astri Polska Jacek Mandas. Dodał, że GNSS jest ważnym obszarem działalności firmy. "Cieszymy się, że nasze rozwiązania z tej dziedziny będą wykorzystywane przez ESA” – podkreślił.

Celem projektu Flight (Flexible Environment for GNSS Testing), jak wyjaśniono, jest stworzenie "adaptacyjnego i elastycznego środowiska testowego", które pozwoli na zintegrowanie infrastruktury w należącym do ESA Europejskim Laboratorium Nawigacyjnym (ENL) oraz zapewni platformę do przeprowadzania testów odbiorników nawigacji satelitarnej GNSS. ENL wchodzi w skład należącego do ESA centrum badawczo-rozwojowego ESTEC. To największy obiekt tego typu w Europie.

Jak zaznaczył szef działu aplikacji i usług satelitarnych Astri Polska Karol Brzostowski, system Flight będzie wykorzystywany przez ESA do testowania odbiorników GNSS przeznaczonych do zastosowań kosmicznych. "Przekazanie tego środowiska testowego dla ESA przewidujemy na IV kwartał tego roku. Jest to o tyle ważne, że nasza platforma testowa będzie używana przez ESA w ich codziennych zadaniach" – podkreślił.

Z kolei Techno (Test Environment for Hybrid Navigation) to projekt z dziedziny nawigacji hybrydowej, który ma na celu wykorzystanie korzyści płynących z połączenia technologii GNSS i LTE. "Efektem projektu będzie oprogramowanie, które oprócz integracji urządzeń symulujących sygnały nawigacyjne pozwoli na generowanie scenariuszy testowych. Testy oraz pierwsza integracja systemu odbędą się także w centrum badawczym ESTEC" - wskazano. Dodano, że finalizacja projektu przewidziana jest w czerwcu 2019 roku.

"Projekt Techno pozwoli ocenić, na ile skuteczne będzie połączenie standardowych metod wyznaczania pozycji za pomocą GNSS z technologią, która wykorzystywana jest głównie do przesyłania danych, czyli LTE. Okazuje się bowiem, że wykorzystanie częstotliwości stricte telekomunikacyjnych do nawigacji pozwala na wyznaczanie pozycji z jeszcze większą dokładnością i ciągłością w czasie. Może to otworzyć nowe możliwości w tej dziedzinie w obliczu nadchodzącej technologii 5G" - wyjaśnił Maciej Paśnikowski odpowiedzialny za projekt w Astri Polska.

Astri Polska to pierwsza polska firma, której 100 proc. przychodu pochodzi z sektora kosmicznego. Obecnie firma realizuje ok. 20 projektów dla sektora kosmicznego, w większości dla programów ESA. (PAP)

autor: Magdalena Jarco
edytor: Bożena Dymkowska
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29014%2Czielone-swiatlo-europejskiej-agencji-kosmicznej-dla-polskich-projektow

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #343 dnia: Kwiecień 22, 2018, 09:23 »
Polskie konsorcjum testuje rozwiązania na przyszłą misję księżycową
BY REDAKCJA ON 21 KWIETNIA 2018

(...) Projekt RaCER realizowany jest przez firmę PIAP Space we współpracy z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Jego wyniki zostaną wykorzystane podczas opracowywania misji HERACLES (Human Enabled Robotic Architecture and Capability for Lunar Exploration and Science), której działania będą koncentrowały się na dalszych badaniach Księżyca. (...)

http://kosmonauta.net/2018/04/polskie-konsorcjum-testuje-rozwiazania-na-przyszla-misje-ksiezycowa/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #344 dnia: Kwiecień 22, 2018, 10:50 »
Moim zdaniem bardzo ciekawy projekt. Liczę na jakieś filmiki z testów i więcej danych!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #344 dnia: Kwiecień 22, 2018, 10:50 »