Autor Wątek: Technologie (zbiorczo)  (Przeczytany 103429 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24476
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #210 dnia: Maj 27, 2018, 23:00 »
Trwa deorbitacja pierwszej generacji Iridium
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 27 MAJA 2018

(...) Wraz z wdrażaniem Iridium-NEXT do służby rozpoczął się proces deorbitacji satelitów pierwszej generacji Iridium. W ostatnich dniach doszło do deorbitacji Iridium 21 i Iridium 37, Wcześniej, w lutym 2018, doszło do deorbitacji Iridium 3. W maju zeszłego roku zdeorbitowano dwa inne satelity – Iridium 72 i Iridium 25.

Większość deorbitacji satelitów Iridium następuje nad Pacyfikiem, aczkolwiek kilka nastąpiło nad Azją. (...)

Niektóre z satelitów pozostaną dłużej na orbicie, gdyż utracono nad nimi kontrolę (np. Iridium 16 czy Iridium 36). Te satelity wejdą w atmosferę Ziemi około 2040 roku lub później. Obserwacje flar od tych satelitów będą możliwe, ale z mniejszą precyzją. (...)

https://kosmonauta.net/2018/05/trwa-deorbitacja-pierwszej-generacji-iridium/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #211 dnia: Maj 27, 2018, 23:08 »
Warto zrobić ostatnie pamiętne fotki flar Iridium - wkrótce ich przewidywanie nie będzie takie proste! :(

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24476
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #212 dnia: Lipiec 17, 2018, 08:34 »
Lockheed Martin będzie drukować w 3d ogromne kopuły z tytanu
13 lipca 2018 Paweł Ziemnicki

Koncern Lockheed Martin (LM) kończy prace rozwojowe nad technologią druku 3d dla ogromnych tytanowych kopuł. Posłużą one do budowy zbiorników na paliwo dla satelitów. Zapewnią obniżenie kosztów i przyspieszenie produkcji podzespołów satelitarnych bez obniżania jakości zbiorników.

Nowe tytanowe kopuły produkowane z użyciem druku 3d przez LM będą mierzyć 116 cm średnicy. Zbiornik na paliwo dla satelity będzie składał się z dwóch takich elementów, zamykających z obu stron podłużny cylinder.

Inżynierowie amerykańskiej firmy w lipcu br. zakończyli proces testów jakościowych prototypu takiej innowacyjnej kopuły. Te elementy konstrukcyjne będą jednocześnie lekkie i wytrzymałe – zdolne bez trudu przetrwać wymagający start rakiety nośnej, a potem wieloletnią służbę w surowym środowisku otwartej przestrzeni kosmicznej. Zbiorniki budowane z użyciem tytanowych kopuł będą służyły przechowywaniu paliwa do satelitów pod wysokim ciśnieniem.

Nowe rozwiązanie wdrażane przez przedsiębiorstwo Lockheed Martin ma wiele zalet. Niezbędny do drukowania w 3d tytan jest łatwo dostępny, a jednocześnie ta technologia produkcji pozwala minimalizować marnowanie surowca.

Kopulaste pokrywy będą wytwarzane w zakładach LM w Denver. Drukowanie w 3d pozwoli skrócić proces produkcji zbiornika na paliwo dla satelity z 2 lat do zaledwie 3 miesięcy. Jednocześnie komponenty te będą spełniać wyśrubowane standardy NASA w kwestii wytrzymałości.

Zbiorniki produkowane nową metodą klient LM będzie mógł wybrać decydując się na zakup satelity konstruowanego w oparciu o platformę LM 2100.

Lockheed Martin był pierwszą firmą, jaka wydrukowała w 3d części statku kosmicznego wysłane następnie w głęboką przestrzeń kosmiczną. Podzespoły te trafiły na pokładzie sondy Juno na orbitę wokół Jowisza.

https://www.space24.pl/lockheed-martin-bedzie-drukowac-w-3d-ogromne-kopuly-z-tytanu

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #213 dnia: Lipiec 17, 2018, 14:40 »
Trwa deorbitacja pierwszej generacji Iridium

Nadal trwa:
Cytuj
Iridium 81 satellite reentered around 0100 UTC Jul 17 over the eastern Pacific

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #213 dnia: Lipiec 17, 2018, 14:40 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24476
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #214 dnia: Sierpień 18, 2018, 12:53 »
Pojawiła się koncepcja opracowania standardu Launch-U na wzór CubeSatów, z tym, że dotyczyłoby to nieco większych i cięższych ładunków. Pozwoli to na większą elastyczność i mniejsze koszty wynoszenia na orbitę. I np. dla spełnienia tych wymagań będzie lepiej zbyt lekki ładunek dociążyć balastem , niż wykonywać dodatkowe analizy pozwalające na dopasowanie go do wymogów startu.

Proposed standard seeks to offer more launch flexibility for smallsats
by Jeff Foust — August 16, 2018

(...) “Why can’t we just buy a bus ticket or a plane ticket and get to space? What are some of the things that stop that from happening?” said Carrie O’Quinn, a senior project engineer at Aerospace, during a presentation about the standard at the AIAA/Utah State University Conference on Small Satellites here.

What makes that difficult today, she noted, is the requirement for “mission-unique analyses” when integrating a satellite onto a launch vehicle. Those analyses cost time and money that make it difficult to then shift that satellite to another launch in the event of delays.

The Launch-U standard is intended to be analogous to the cubesat standard, which sets requirements such as size and mass of such spacecraft. That makes it easy to swap out cubesats, or larger dispensers carrying multiple cubesats, even at the last minute.

“I’ve been a part of more than one mission where, four weeks prior to launch, we changed cubesats on the mission,” O’Quinn said. “We swapped them out, and the launch vehicle didn’t care, the primary satellite didn’t care, because it had met all of the requirements. That’s where we want to get to with these larger satellites.”

Under the Launch-U standard, larger smallsats would fit in a volume of 45 by 45 by 60 centimeters, with a mass of between 60 and 80 kilograms. Other requirements in the standard include the center of gravity of the satellite, its first fundamental frequency of vibration and loads. Those characteristics, she said, are “the most challenging” requirements for integrating payloads on a launch vehicle.

That approach, she acknowledged, requires that smallsats weighing less than 60 kilograms add ballast to meet that minimum mass. “This is kind of heresy in the launch world,” she said. “That seems a little weird, but I’m going to tell you as a launch vehicle provider that you’re going to launch some mass that is not necessary, but it’s really to get to where they don’t have to redo those analyses.” (...)

https://spacenews.com/proposed-standard-seeks-to-offer-more-launch-flexibility-for-smallsats/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #215 dnia: Wrzesień 23, 2018, 19:55 »
Aktualizacja co do deorbitacji Iridium:
Cytuj
The Iridium 40 and Iridium 50 satellites both reentered on Sep 23.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24476
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #216 dnia: Wrzesień 23, 2018, 21:29 »
Problemy sztucznej grawitacji w kosmosie
BY ALEKSANDER FIUK ON 23 WRZEŚNIA 2018

https://kosmonauta.net/2018/09/problemy-sztucznej-grawitacji-w-kosmosie/

velo

  • Gość
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #217 dnia: Wrzesień 24, 2018, 11:01 »
Bardzo fajne opracowanie, jeszcze raz ukłony dla autora :)
Jest to jeden z bardziej technicznych tekstów, który ostatnio pojawił się na Kosmonaucie

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #218 dnia: Wrzesień 25, 2018, 19:14 »
Skoro mowa o sztucznej grawitacji to dorzucę coś jeszcze w tym temacie. Ciekaw jestem czy ten pomysł rzeczywiście da się skutecznie zastosować ?
 
Turbolift could reduce health problems of weightlessness or low gravity
https://www.nextbigfuture.com/2018/09/turbolift-could-reduce-health-problems-of-weightlessness-or-low-gravity.html



I jeszcze coś takiego:

Simulated One Gravity Living on the Moon and Mars With a Supertrain
https://www.nextbigfuture.com/2018/12/simulated-one-gravity-living-on-the-moon-and-mars.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #219 dnia: Październik 14, 2018, 22:34 »
Aktualizacja co do deorbitacji Iridium:
Cytuj
The Iridium 40 and Iridium 50 satellites both reentered on Sep 23.

I kolejna aktualizacja - 38 satelita Iridium dziś zszedł z orbity. Numer - Iridium 15.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #220 dnia: Październik 18, 2018, 20:48 »
Na tę chwilę pozostało jedynie 8 satelitów Iridium zdolnych do puszczania flar, które da się przewidzieć z dużą pewnością...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #221 dnia: Październik 22, 2018, 16:51 »
Iridium 11 i Iridium 20 zeszły dziś z orbity.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24476
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #222 dnia: Listopad 24, 2018, 19:09 »
HAPS – Nowe możliwości obserwacji Ziemi
BY REDAKCJA ON 24 LISTOPADA 2018


Jedna z grafik ukazujących HAPS w trakcie lotu w stratosferze / Credits - Thales Alenia Space

Uczestnicy organizowanego przez ESA Φ-week rozważali różne pomysły na to, jak w przyszłości będzie można obserwować Ziemię. Niektóre przypominają rozwiązania z filmów o superbohaterach, jak np. platformy obserwacyjne latające na wysokich pułapach – pośrednie ogniwa miedzy satelitami a samolotami. (...)

Pseudo-satelity wysokiego pułapu, znane również jako HAPS, to tylko jedna z technologii, które pozwolą wykonać kolejne kroki w obserwacjach Ziemi.

O ile tradycyjne balony meteorologiczne mogą być określone jako HAPS, to ta nowa technologia może unosić się w powietrzu na wysokich pułapach tak jak pojazd latający, a jednocześnie pracować tak jak satelity.

Do tego pojazdy będą mogły pozostać w jednej pozycji w atmosferze przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, dostarczając ciągłych obserwacji obszarów poniżej. (...)

https://kosmonauta.net/2018/11/haps-nowe-mozliwosci-obserwacji-ziemi/#prettyPhoto
http://m.esa.int/pol/ESA_in_your_country/Poland/A_co_to_tam_leci

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #223 dnia: Grudzień 20, 2018, 20:54 »
Firma Aphelion Orbitals, która miała zbudować najmniejszą rakietę orbitalną (robili to od 2016) jednak nie dała rady:
https://www.linkedin.com/pulse/aphelions-final-pitch-deck-matthew-travis/
Mieli wynosić 20 kg na 450 km.

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #224 dnia: Styczeń 07, 2019, 19:39 »
Nie wiem czy to dobry wątek (proszę admina o ewentualne przeniesienie).
DigitalGlobe utracił satelitę WorldView-4, przez problemy z żyroskopami:
https://spacenews.com/digitalglobe-loses-worldview-4-satellite-to-gyro-failure/

« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2019, 19:42 wysłana przez ah »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #224 dnia: Styczeń 07, 2019, 19:39 »