Autor Wątek: SPD1 / Program Artemis  (Przeczytany 289090 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #105 dnia: Kwiecień 16, 2018, 11:06 »
Chciałem to wkleić do wątku o Flexible Path. Ale tam wątek zablokowany więc wkleję tutaj.
Otóż znalazłem renderkowe wizje DSG/LOP oraz odlatujący od stacji statek międzyplanetarny jaki zamierzano skonstruować przy stacji jako dalszy etap Flexible Path nw drodze do Czerwonej Planety.





Proszę moderatora o wklejenie tego posta do wątku o Flexible Path  :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2018, 16:42 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #106 dnia: Kwiecień 16, 2018, 16:41 »
Jak na razie proponowałbym to zostawić tutaj. Lepiej wątek o Flexible Path zostawić ze stanem jak wcześniej, aby się nie "zagubić". :)

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #107 dnia: Kwiecień 16, 2018, 21:22 »
Ała, znowu opóźnienia SLS-a. Pierwszy lot 2021, pierwszy załogowy 2025/26.

Cytuj
@NASA MSFC Center Director Todd May has talked to #NASA employees about new plans for the first 4 @NASA_SLS flights to be on identical rockets with @NASA_Orion but without crew. The first launch would be in 2021. First launch with a crew would be EM-5 in 2025/26

Based on the EM-1 thru 5 Launch plan for @NASA_SLS using the same SLS/Orion Block 1 configuration that Todd May is talking about it seems that the EUS is now being moved back significantly.
https://twitter.com/NASAWatch/status/985933894028578819
https://twitter.com/NASAWatch/status/985941528190255105

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #108 dnia: Kwiecień 16, 2018, 21:49 »
Mocno zaskakująca sprawa! Na forum NSF pojawiła się sugestia, że jest problem z górnym "czasowym" stopniem i jego man-ratingiem. Być może dopiero w 2025/2026 ten docelowy górny stopień będzie gotowy?

Cztery misje z Orionem mi coś nie pasują. Jedna dodatkowa spoko, ale dwie z pewnością by mogły być wykorzystane na loty cargo, bez Oriona.

Pewnie to jakaś pierwsza sugestia, zobaczymy, co dalej będzie...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #108 dnia: Kwiecień 16, 2018, 21:49 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #109 dnia: Kwiecień 17, 2018, 13:58 »
Jak na razie proponowałbym to zostawić tutaj. Lepiej wątek o Flexible Path zostawić ze stanem jak wcześniej, aby się nie "zagubić". :)

Wyprawa załogowa na Marsa z stacji DSG nie jest bezpośrednim celem Space Policy Directive 1 tylko lot na Księżyc. Dlatego myślę, że warto wkleić ten filmik do Flexible Path  ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #110 dnia: Kwiecień 17, 2018, 14:04 »
Ała, znowu opóźnienia SLS-a. Pierwszy lot 2021, pierwszy załogowy 2025/26.

Cytuj
@NASA MSFC Center Director Todd May has talked to #NASA employees about new plans for the first 4 @NASA_SLS flights to be on identical rockets with @NASA_Orion but without crew. The first launch would be in 2021. First launch with a crew would be EM-5 in 2025/26

Based on the EM-1 thru 5 Launch plan for @NASA_SLS using the same SLS/Orion Block 1 configuration that Todd May is talking about it seems that the EUS is now being moved back significantly.
https://twitter.com/NASAWatch/status/985933894028578819
https://twitter.com/NASAWatch/status/985941528190255105

Po prostu skandal! SLS miał być gotowy do 2017 roku a na załogowy lot na 2020 rok a tu loty załogowe planują dopiero na 2025 rok i to już dziś na ponad 8 lat przed tą datą, która z biegiem czasu znowu się opóźni  :( Trump i Kongres powinni się skupić na wdrożenia Falcona Heavy do załogowych lotów księżycowych przy pomocy załogowego orbitalnego Dragona 2. Wyjdzie to taniej i szybciej. Ponadto powinno się ogłosić księżycowy odpowiednik na budowę komercyjnych rakiet księżycowych i lądownika. Dzięki temu Musk i Bezos a może i kto inny będzie miał niezbędne środki na budowę swoich dużych kosmicznych zabawek: BFR, New Armstronga i wiele innych  :) Ameryka może tylko na tym zyskać!

Pytanie co Orion i związana z nim infrastruktura będzie robić przez następne lata? Kto będzie opłacał koszty utrzymywania starzejącej się infrastruktury Oriona?

Gdzieś czytałem, że Orion nie będzie miał możliwości latania  cumowania do ISS. Czy to prawda?  :P

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #111 dnia: Kwiecień 17, 2018, 14:26 »
Przyszedł mi do głowy pomysł, że NASA od biedy mogłaby ratować swój honor przeznaczając swoje 4 starty bezzałogowych misji SLS na montaż DSG. Astronauci lecąc na orbitę Księżyca w 2025 mieliby już gotową do zasiedlenia stację wokół Srebrnego Globu. Ale chyba tak szybko tych modułów stacji DSG/LOP tak szybko się nie zbuduje  :(

Wysyłanie Europa Clipper na pokładzie SLS niepotrzebnie tylko podroży tą misję i narazi na ewentualne opóźnienia wzorem misji z lat 80-tych (Galileo, HST, Magellan, Ulysses, Mars Observer itp) i szatli a nawet na skasowanie jak upadnie program SLS  >:(

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #112 dnia: Kwiecień 17, 2018, 19:24 »
upadnie program SLS  >:(
Trzy słowa "klucze" tego wątku i IMHO całego pomysłu z eselesem. Fajna obsuwa, zapewne jedna z wielu jakie jeszcze nadejdą.

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #113 dnia: Kwiecień 17, 2018, 20:33 »
Alena blogu Marka z Florydy ktoś pisał już dementi w tej sprawie..


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #114 dnia: Kwiecień 18, 2018, 13:08 »
Hmm, a komentarz z nasawatch dla mnie nadal brzmi, jak gdyby coś było na rzeczy...

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #115 dnia: Kwiecień 18, 2018, 23:30 »
Pierwszy lot załogowy lot Oriona w 2025 roku?
BY MICHAŁ MOROZ ON 17 KWIETNIA 2018

(...) W nowym planie pierwsze cztery misje rakiety SLS oraz kapsuły MPCV Orion były by bezzałogowe. Pierwszy start (misja EM-1) odbyłby się w 2021 roku. Natomiast pierwszy start misji załogowej nastąpiłby dopiero podczas misji EM-5, aktualnie planowanej na 2025 lub 2026 rok. Loty odbywały by się w słabszej konfiguracji rakiety SLS, o nazwie Block 1, która jest w stanie wynieść 70 ton na niską orbitę okołoziemską. (...)

Oznacza to, że w NASA obecnie rozważane jest bardzo wiele scenariuszy i dopiero w najbliższych miesiącach wyklaruje się sytuacja. Trzeba pamiętać, ze SLS w wariancie Block 1 nie miał być przeznaczony do lotów załogowych i przystosowanie rakiety do tego celu (tzw man rating) może wpłynąć na konieczność przeprowadzenia dodatkowych lotów bezzałogowych.

(NW, AT, Twitter)
http://kosmonauta.net/2018/04/pierwszy-lot-zalogowy-lot-oriona-w-2025-roku/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #116 dnia: Kwiecień 19, 2018, 21:10 »
Chyba wreszcie wybrano nowego administratora NASA:
Cytuj
Congratulations to @RepJBridenstine on being confirmed by the Senate as the next @NASA Administrator!

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #117 dnia: Kwiecień 19, 2018, 21:46 »
Jim Bridenstine's wybrany na nowego administratora NASA

Statements on Jim Bridenstine’s Senate Confirmation as NASA Administrator



The following are statements from Rep. Jim Bridenstine and acting NASA Administrator Robert Lightfoot on Thursday’s U.S. Senate confirmation of Bridenstine as the 13th Administrator for the National Aeronautics and Space Administration:

"It is an honor to be confirmed by the United States Senate to serve as NASA Administrator,” said Bridenstine. “I am humbled by this opportunity, and I once again thank President Donald Trump and Vice President Mike Pence for their confidence. I look forward to working with the outstanding team at NASA to achieve the President’s vision for American leadership in space.”

“I’m very pleased to welcome Jim Bridenstine to NASA,” said Lightfoot. "He joins our great agency at a time when we are poised to accomplish historic milestones across the full spectrum of our work. Jim now takes the reins of this agency and its talented and dedicated workforce. I'm looking forward to him building on our great momentum and sharing our many strengths to help us make the next giants leaps on behalf of humanity. I also want to express my heartfelt appreciation to the NASA team for all they accomplished during my time leading the agency."

Źródło: https://www.nasa.gov/press-release/statements-on-jim-bridenstine-s-senate-confirmation-as-nasa-administrator
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2018, 22:08 wysłana przez Slavin »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #118 dnia: Kwiecień 23, 2018, 20:36 »
Dziś zaprzysiężenie nowego administratora NASA.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #119 dnia: Kwiecień 23, 2018, 21:57 »
Nowy, a jakby znajomy ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SPD1 / Program Artemis
« Odpowiedź #119 dnia: Kwiecień 23, 2018, 21:57 »