Autor Wątek: Balon stratosferyczny "Skowronek"  (Przeczytany 9852 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Balon stratosferyczny "Skowronek"
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 08, 2011, 23:58 »
No tak, w suchym lodzie też nie będą działać ;)

Jeśli zamkniesz gondolę i dasz choć odrobinę izolacji to temperatura wewnątrz raczej nie spadnie poniżej -20 stopni. A powyżej bodaj 20 km wręcz zacznie rosnąć, bo elektronika zacznie grzać środek.
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2011, 00:08 wysłana przez Maquis »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Balon stratosferyczny "Skowronek"
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 09, 2011, 00:06 »
Swoją drogą w Heweliusie mieliśmy aku litowe i baterie AA - jedno na dnie, drugie u góry pod pokrywą. Telemetria wskazywała, że przez całą misję nie było żadnych problemów z zasilaniem. Wartości napięć były identyczne od samego startu. Co więcej, aku litowy, który zasilał elektronikę działał wcześniej przez ponad godzinę w różnych testach i w trakcie lotu nie został przełączony na zasilanie awaryjne z AA. A gondola była zaizolowana dość prymitywnie - zwłaszcza u góry, gdzie były baterie.

Offline grzezoch

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 17
  • 2018 - lot balonem na Księżyc, 2020 - na Ziemię
Odp: Balon stratosferyczny "Skowronek"
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 09, 2011, 00:22 »
Jeśli zamkniesz gondolę i dasz choć odrobinę izolacji to temperatura wewnątrz raczej nie spadnie poniżej -20 stopni. A powyżej bodaj 20 km wręcz zacznie rosnąć, bo elektronika zacznie grzać środek.

Też mam takie wrażenie. Dlatego pierwsze obawy o całą elektronikę zmniejszyłem do kamerek - najtandetniejszego elementu wyposażenia.
Powyżej 20 km wzrost temperatury wewnątrz gondoli skorelowany jest z dwoma efektami atmosferycznymi - wzrostem temperatury atmosfery oraz sukcesywnym rozrzedzaniem powietrza, czyli jedynego, realnego czynnika chłodzącego. To tak dla szukających wiedzy.

Przed chwilą przejrzałem luźne pogaduchy nt. H2 i zwróciłem uwagę na drobiazg - mianowicie syrenę na 12V. Jeśli coś jeszcze będzie na tym napięciu to pół biedy, ale jeśliby potrzeba było przetwornicy to podpowiem swoje rozwiązanie - piszczałka kompaktowa wielkości pół naparstka. Zasilanie 3V, 30 mA i natężenie dźwięku 83 dB, waga 1,54 g. Są wykonania na 5V ale i ta może pracować do 5V. Wiem, że to nie 110 dB, ale przy dobrej pogodzie da się usłyszeć ze znacznej odległości, zwłaszcza ze robiona jest na częstotliwość w okolicy największej czułości ucha ludzkiego (2,3 kHz).

http://www.tme.eu/html/PL/sygnalizatory-elektromagnetyczne-__12-mm-z-generatorem/ramka_1024_PL_pelny.html
Grzesław
(Imperator, kosmiczny włóczęga, strażnik czasu, importer cytrusów)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Balon stratosferyczny "Skowronek"
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 09, 2011, 00:33 »
APRS wymaga 12V.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Balon stratosferyczny "Skowronek"
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 09, 2011, 00:33 »

Offline grzezoch

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 17
  • 2018 - lot balonem na Księżyc, 2020 - na Ziemię
Odp: Balon stratosferyczny "Skowronek"
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 09, 2011, 21:34 »
Kolejni lotnicy znaleźli się na pokładzie. Największym zaskoczeniem było dotarcie GPSa - 9 dni od zamówienia. Drugi nabytek to komórka, co do której zostałem zobligowany aby czy się projekt uda czy nie uda zawzmiankować, że odbył się dzięki udziałowi Piotrka Karpacza - proszę bardzo. Onże mi użyczył telefonu. Telefon ma trzy niepodważalne plusy:
- gniazdo antenowe;
- wtyk ładowania/komunikacji na zatrzask;
- w razie co nie szkoda - stary i nie mój :)
Waga komórki z akumulatorkiem: 103 g
Waga akumulatorka: 26 g
Waga GPSa z przewodem: 20 g.
Grzesław
(Imperator, kosmiczny włóczęga, strażnik czasu, importer cytrusów)

Offline grzezoch

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 17
  • 2018 - lot balonem na Księżyc, 2020 - na Ziemię
Odp: Balon stratosferyczny "Skowronek"
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 11, 2011, 16:51 »
Zrobiłem testy UniTraQ'a GT-320FW, GPSa znaczy. Jest do luftu - na pewno nie poleci. W związku z tym zmieniam plan.
Pomiar wysokości zrealizuję wyłącznie Garminem oraz barometrycznie. Garmin będzie słał komunikaty do obydwu układów - głównego oraz pomocniczego. Pomocniczy będzie zaś wyposażony w jakiś moduł GPS służący wyłącznie określeniu pozycji lądowania, czyli nie specjalny do lotów tylko dobry.
Z ciekawości załączyłem jednocześnie zasilanie obydwu GPSów. Z tym, że UniTraQ leżał przy oknie (od świata oddzielały 2 szyby) a Garmin koło mnie na krześle, tak że nie "widział" szyby tylko żaluzje.

14:16:37 - włączenie zasilania
14:17:37 - Garmin złapał fix z 4 satelit
14:17:39 - Garmin złapał fix z 5 satelit i utrzymuje tryb 3D
14:19:51 - UniTraQ złapał fix z 4 satelit i skacze między 2 a 4 satelitami oraz między trybami 2D i 3D
14:20:51 - Garmin złapał fix z 6 satelit  i skacze między 6 a 8 satelitami. utrzymuje tryb 3D

Poza tym UniTraQ w trakcie pracy sam się zresetował, bo wysłał komunikaty początkowe, pobiera więcej prądu niż podawał producent: 63 mA zamiast maks. 45, dokumentacja jest z fałszami, a jak straci fix to potrzebuje na stanięcie więcej czasu niż moja cierpliwość więc zaufania nie ma. Przy okazji na nim sprawdziłem, że baterie słoneczne tłumią sygnał GPS - źle.

Wczoraj w zamrażarce nocowała komórka (bez baterii). Rano nie miała problemu z pobudką, wyświetlacz zbzikował, ale system działał.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2011, 21:44 wysłana przez grzezoch »
Grzesław
(Imperator, kosmiczny włóczęga, strażnik czasu, importer cytrusów)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Balon stratosferyczny "Skowronek"
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 27, 2011, 09:53 »
Ha! Nie pochwaliłeś się swoją stroną związaną z tym projektem: http://www.grzela.org/skowronek/  :)

Offline grzezoch

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 17
  • 2018 - lot balonem na Księżyc, 2020 - na Ziemię
Odp: Balon stratosferyczny "Skowronek"
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 28, 2011, 00:14 »
Ha! Nie pochwaliłeś się swoją stroną związaną z tym projektem: http://www.grzela.org/skowronek/  :)

Zaktualizowałem już jakiś czas temu pierwszy wpis dodając link do strony, ale żeby trąbić czy chwalić się to nie ma po co :)
Grzesław
(Imperator, kosmiczny włóczęga, strażnik czasu, importer cytrusów)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Balon stratosferyczny "Skowronek"
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 28, 2011, 00:14 »