Autor Wątek: Działalność POLSA w 2019 roku  (Przeczytany 39289 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 04, 2019, 19:22 »
Informacja bardzo ciekawa - liczę na to, że cyklicznie POLSA będzie przesyłać jakieś informacje i podsumowania o działaniach dookoła tego klastra. :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24559
  • Very easy - Harrison Schmitt

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24559
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 12, 2019, 21:55 »
Warsztaty – współpraca z EUMETSAT (04.04.2019)
BY REDAKCJA ON 12 MARCA 2019

(...) Polska Agencja Kosmiczna oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy zapraszają do udziału w specjalistycznych warsztatach dotyczących współpracy przemysłowej z Europejską Organizacją ds. Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT). Spotkanie odbędzie się w czwartek 4 kwietnia 2019 r. w godzinach 9:00 -14:00 w siedzibie IMGW – PIB w Krakowie, ul. P. Borowego 14. Warsztaty poprowadzą przedstawiciele PAK oraz IMGW – PIB. (...)

https://kosmonauta.net/2019/03/warsztaty-wspolpraca-z-eumetsat-04-04-2019/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24559
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 19, 2019, 23:01 »
Szef PAK: górnictwo kosmiczne da oddech naszej gospodarce
07.03.2019

Z Księżyca możemy czerpać surowce naturalne - np. hel mogący być paliwem do elektrowni jądrowych; dalsza ekspansja w kosmos pozwoli sprowadzić na Ziemię metale rzadkie. Takie górnictwo kosmiczne da „oddech naszej gospodarce” - mówi PAP szef Polskiej Agencji Kosmicznej dr hab. Grzegorz Brona.

Prezes PAK wyjaśnił, że Księżyc to najbliższe ciało niebieskie, na którym możemy wylądować i z którego możemy czerpać surowce naturalne - np. hel. "Hel - III to jeden z najlżejszych pierwiastków, który na Ziemi występuje w nieco innej odmianie izotopowej. Na Księżycu jest bardzo dużo helu - III, który może posłużyć w przyszłości jako paliwo dla elektrowni jądrowych, a ściślej dla elektrowni fuzyjnych, które mogą być przyszłym dość czystym źródłem energii elektrycznej" - wskazał i dodał, że prace nad takim elektrowniami trwają.

"Np. we Francji jest budowane największe urządzenie, które ma po raz pierwszy przedstawić realność takiego źródła energii. Aby napędzić nowe reaktory fuzyjne potrzebny jest właśnie hel - III, a na Księżycu jest go najwięcej" - powiedział.

Według Brony, Księżyc to miejsce, z którego w przyszłości prawdopodobnie wyruszy "szersza ekspansja na Układ Słoneczny" - w kierunku Marsa i asteroid. "Asteroidy to są z kolei ciała bardzo bogate w rzadkie pierwiastki, takie jak złoto, platyna, ale też pierwiastki ziem rzadkich. W związku z tym wydaje się, że poprzez podbój Księżyca osiągniemy również możliwość dalszej ekspansji w przestrzeń kosmiczną" - powiedział.

Zdaniem szefa PAK efektem tej ekspansji może być przede wszystkim sprowadzenie w okolice Ziemi czy też na Ziemię pierwiastków bardzo rzadkich. Górnictwo kosmiczne "da oddech naszej gospodarce". "Stąd takie mocarstwa, jak Stany Zjednoczone czy Chiny, są zainteresowane właśnie tego typu ekspansją i tego typu podbojem ekonomicznym" - podkreślił.

Jeszcze ciekawszym aspektem podboju ekonomicznego kosmosu, mówi Brona, jest budowa w przyszłości struktur w kosmosie. "Dotąd wszystko, co znalazło się w kosmosie i jest zrobione przez człowieka, pochodzi stricte z Ziemi. Musimy pozyskać materiały na satelitę, musimy go skonstruować na Ziemi, zapakować na rakietę, wysłać w kosmos i tam ten satelita dostarcza nam pewnych usług" - opowiada.

Największym problemem jest, jak podkreśla Brona, wyniesienie takiego obiektu w przestrzeń kosmiczną. "To tak naprawdę przynajmniej połowa kosztów podboju kosmosu na tę chwilę" - ocenił. I dodał: "gdyby udało się zbudować pewne obiekty na orbicie, posiadać fabryki przynajmniej niektórych komponentów na stacjach kosmicznych czy też na Księżycu, który ma znacznie mniejszą grawitację niż Ziemia - dlatego problem z wynoszeniem w przestrzeń kosmiczną jest znacznie mniejszy - to moglibyśmy obniżyć koszty związane z podbojem kosmosu o połowę, a może nawet, przy odpowiednio wydajnej seryjnej produkcji, dziesięciokrotnie. Wówczas to, co widzimy na filmach science-fiction, stałoby się prawdą; kosmos należałby do człowieka" - ocenił.

Jak mówi Brona, wyniesienie jednego kilograma ładunku na orbitę okołoziemską (mówimy o dość niskiej orbicie LEO), kosztuje parę tysięcy dolarów. "Dzięki użyciu tzw. rakiet wielokrotnego użytku, w czym specjalizują się Amerykanie, a konkretnie firma Elona Muska, udało się już zmniejszyć cenę wynoszenia z ok. 20 tys. dolarów za kilogram do 5 tys. Wciąż są to jednak koszty gargantuiczne" - podkreślił. Dodał, że program budowy rakiet wielokrotnego użytku mają już również Chińczycy.

"Tego materiału rzeczywiście musimy wynieść tony w przestrzeń kosmiczną, żeby myśleć o podboju kosmosu. A być może nawet setki ton, jeśli myślimy o podboju dalszych jego zakątków, o budowie bazy księżycowej czy marsjańskiej. Przekłada się to na kwoty, z którymi, niestety, musimy się zmierzyć" - zaznaczył.

Jego zdaniem w przyszłości trzeba będzie znaleźć sposób minimalizacji kosztów podboju kosmosu poprzez obniżenie kosztów wynoszenia. "Budowa przyczółka na Księżycu, sprowadzenie asteroid na orbitę okołoziemską i wykorzystanie tamtego materiału może być takim celem i sposobem obniżenia kosztów, tak żeby wykorzystanie jednego kilograma materiału na orbicie nie kosztowało 5 tys. dol., a 5 dol." - ocenił.

Europa, jak podkreślił Brona, jest trzecim liderem globalnym najsilniej wspierającym wyścig kosmiczny, poza Ameryką i Chinami. Dodał, że państwa europejskie specjalizują się przede wszystkim w usługach związanych z wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej - zobrazowaniach satelitarnych czy nawigacji satelitarnej.

"System Galileo, który niedawno wszedł w fazę w pełni funkcjonalną, dostarcza 10 razy bardziej dokładnych danych nawigacyjnych niż system nawigacyjny GPS" - podkreślił. Dodał jednak, że udział Europy w podboju kosmosu nie ogranicza się wyłącznie do usług związanych z satelitami.

Jak zaznaczył, ambitne programy związane z eksploatacją dalszego kosmosu ma Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Celem jest nie tylko Księżyc czy Mars. Np. sonda Juice ma za 5 lat lecieć w kierunku Jowisza.

"Również Polska, która współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną, realizuje obecnie kilkadziesiąt projektów związanych z eksploracją dalszego kosmosu" - powiedział. Zastrzegł, że ESA nie jest naszym jedynym partnerem. "Trzy lata temu nawiązaliśmy relacje z Chinami. Jeden z instrumentów, który wylądował niedawno wraz z sondą Change’4 na Srebrnym Globie, był współtworzony w Polsce, w szczególności system zasilania tego instrumentu, który w tej chwili bada powierzchnię Księżyca, powstał w Centrum Badań Kosmicznych PAN" - podkreślił.

Jak zaznaczył, świadczy to o tym, że Polacy potrafią nie tylko myśleć o kosmosie w perspektywie krótkoterminowej (dostarczanie usług satelitarnych), ale "mówimy również i myślimy o eksploracji w perspektywie 10, 20 czy nawet 50 lat" - wskazał.

Na początku 2019 roku na niewidocznej stronie Księżyca po raz pierwszy wylądował obiekt zrobiony przez człowieka - przypomniał Brona. "Była to wytworzona przez Chiny sonda Chang’e 4. Misja ta jest częścią dużego chińskiego programu podboju Księżyca" - powiedział. Wyjaśnił, że projekt rozpoczął się od lotów wokół Księżyca Chang’e 1, Chang’e 2 oraz lądowania Chang’e 3. "To było pierwsze lądowania chińskie na Srebrnym Globie" - zaznaczył.

W następnych latach, jak dodał, Chiny zamierzają wysłać kolejne dwa próbniki. "Tym razem sondy Chang’e 5 i Chang’e 6, które nie tylko wylądują na Księżycu, ale pobiorą próbki i dostarczą je na Ziemię" - wyjaśnił.

Dzięki temu po raz pierwszy od ponad 40 lat będziemy mieć próbki z Księżyca. "Mniej więcej pół wieku temu zakończył się amerykański program Apollo i radziecki Łuna; od tej pory nie pobraliśmy z Księżyca i nie dostarczyliśmy na Ziemię próbek księżycowych. Chińczycy zrobią to po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat. Widać więc, że Państwo Środka bardzo aktywnie włączyło się w ostatnich latach w podbój kosmosu. To już zatem nie tylko loty załogowe, nie tylko budowa kolejnej chińskiej stacji orbitalnej, ale również wyprawy na Księżyc" - wyliczył. Dodał, że Chiny już zapowiedziały, że do 2030 roku chcą przeprowadzić lądowanie załogowe na Srebrnym Globie.

Według Brony oznacza to rozpoczęcie nowego wyścigu kosmicznego. "W grudniu 2018 roku szef NASA zapowiedział bowiem, że Stany Zjednoczone mają zamiar znów wysłać człowieka na Księżyc; ma to nastąpić do 2028 roku" - podsumował.

PAP - Nauka w Polsce, Magdalena Jarco
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33121%2Cszef-pak-gornictwo-kosmiczne-da-oddech-naszej-gospodarce.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 19, 2019, 23:01 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24559
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 26, 2019, 06:44 »
Polsko-Ukraiński Dzień Informacyjny Programu COPERNICUS
BY REDAKCJA ON 25 MARCA 2019

(...) Konferencja odbędzie się w czwartek, 18 kwietnia 2019 r. w godzinach 9:00 – 17:00, w siedzibie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie przy Placu Trzech Krzyży 3/5 (sale konferencyjne na parterze).

W czasie wydarzenia zostaną zaprezentowane korzyści dla społeczeństwa europejskiego z realizacji projektu DIAS. Swoje opinie oraz doświadczenia zaprezentują polskie i zagraniczne podmioty biorące udział w projekcie, m.in.: Creotech Instruments S.A., CloudFero Sp. z o.o., Astri Polska, Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji i wiele innych. (...)

W ramach konferencji odbędzie się również ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom pierwszej edycji konkursu o Nagrodę Naukową Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej.

Do udziału w konferencji serdecznie zapraszamy przedstawicieli polskich podmiotów zainteresowanych współpracą z Ukrainą, nie tylko w zakresie programu COPERNICUS. (...)

https://kosmonauta.net/2019/03/polsko-ukrainski-dzien-informacyjny-programu-copernicus/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 26, 2019, 09:38 »
Czy ktoś z forumowiczów się wybiera na tę konferencję? Wydaje mi się, że może to być ciekawe wydarzenie.

Offline Aleksandra Bukała

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 02, 2019, 12:15 »
Dzień dobry Wszystkim,

To mój pierwszy post na tym forum.

Taka interesująca informacja ukazała się dziś na stronie PAK: https://polsa.gov.pl/wydarzenia/13-ostatnie/1006-michal-szaniawski-p-o-prezesa-pak

Pozdrawiam,
Ola

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 02, 2019, 13:24 »
Ciekawe! Czy wiadomo dlaczego Dr Brona zrezygnował z funkcji Prezesa POLSA?

Offline kretus5

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 65
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 02, 2019, 19:09 »
W zasadzie takie wydarzenie, jak zmiana prezesa POLSY powinno skłonić do większego zainteresowania forumowiczów tematem. Można by wystawić jakieś podsumowanie pracy prezesa Brony. I ocenić co się udało POLSIe w ostatnim roku, a co nie. A tu coś tu mało komentarzy koleżanek i kolegów...

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 02, 2019, 20:45 »
W zasadzie takie wydarzenie, jak zmiana prezesa POLSY powinno skłonić do większego zainteresowania forumowiczów tematem. Można by wystawić jakieś podsumowanie pracy prezesa Brony. I ocenić co się udało POLSIe w ostatnim roku, a co nie. A tu coś tu mało komentarzy koleżanek i kolegów...
           ... tz. to super lukratywne stanowisko IMHO raczej nie bylo. A co do sukcesow, hmm, nie za bardzo widac tu jakies
konkrety, niezbyt tez ktos o tym pisal. Trudno wiec ocenic ten dosc krotki jak na kosmos okres zwlaszcza, ze to biedna organizacja.
Mysle, ze najlepiej swiadczy o tym, o czym mowie. to ogloszenie:
"Ogłoszenie o zapotrzebowaniu na świadczenia wolontarystyczne w Polskiej Agencji Kosmicznej"
https://polsa.gov.pl/wydarzenia/komunikaty/940-ogloszenie-o-zapotrzebowaniu-na-swiadczenia-wolontarystyczne-w-polskiej-agencji-kosmicznej
Jedyne osiagniecie? Przeniesienie do wawy, gdzie jest drozej ... czyli wlasciwie, jeszcze wieksze ograniczenei juz i tak malych
mozliwosci tej organizacji. Z powazaniem
                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 02, 2019, 23:29 »
Siedziby jeszcze nie przeniesiono, i raczej nie była to inicjatywa dr. Brony - stosowna ustawa była proponowana na długo przed objęciem przez niego stanowiska w PAK. Samo przeniesienie wpływu finansowego raczej nie będzie miało, prędzej sankcjonuje stan faktyczny.

Co do osiągnięć, to z pewnością rzetelne przygotowanie Krajowego Programu Kosmicznego, o realistycznych celach i kosztach (szczególnie w porównaniu z poprzednim programem kosmicznym), w oparciu o porządne konsultacje z zainteresowanymi podmiotami.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2019, 10:52 wysłana przez Tomasz Noga »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24559
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 03, 2019, 06:51 »
Zmiany w kierownictwie Polskiej Agencji Kosmicznej
BY REDAKCJA ON 2 KWIETNIA 2019


Michał Szaniawski otrzymał nominację na p.o. Polskiej Agencji Kosmicznej / PAK

Premier Mateusz Morawiecki 29 marca 2019 r. powierzył panu Michałowi Szaniawskiemu pełnienie obowiązków Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej. Decyzja związana jest ze złożeniem rezygnacji przez dotychczasowego Prezesa PAK, dr hab. Grzegorza Bronę. Michał Szaniawski będzie pełnił obowiązki Prezesa PAK przez okres 3 miesięcy, do czasu powołania prezesa agencji. (...)

Tekst: Polska Agencja Kosmiczna
https://kosmonauta.net/2019/04/zmiany-w-kierownictwie-polskiej-agencji-kosmicznej/#prettyPhoto

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 03, 2019, 15:52 »
A ja powiem, że Grzegorz Brona jako Prezes POLSA wykonał naprawdę dużą pracę:
- Kwestia konsorcjum SST - dołączenie Polski do tego konsorcjum to duże osiągnięcie
- Seria spotkań i nawiązanych relacji: od lokalnych agencji (np ROSA) po najważniejsze takie jak NASA
- Prace, wsparcie i przyjęcie Krajowego Programu Kosmicznego, co też było dużym wyzwaniem

Pewnie jeszcze sporo zostało zrobione wewnątrz samej POLSA...

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24559
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 03, 2019, 22:26 »
Konferencja „Rozwój i zastosowania technologii rakietowych w Polsce – nowe otwarcie” (16.04.2019)
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 3 KWIETNIA 2019

Polska Agencja Kosmiczna i Instytut Lotnictwa serdecznie zapraszają do udziału w konferencji „Rozwój i zastosowania technologii rakietowych w Polsce – nowe otwarcie”, która odbędzie się dnia 16 kwietnia 2019 r. w Instytucie Lotnictwa.

Celem wydarzenia jest prezentacja osiągnięć i potencjału krajowych podmiotów naukowo-badawczych i przemysłowych związanych z technologiami rakietowymi oraz wskazanie obszarów zainteresowania Wojska Polskiego tą dziedziną.

Konferencja będzie miała miejsce w sali „Ikar” Instytutu Lotnictwa w Warszawie, Aleja Krakowska 110/114. Agenda dostępna jest poniżej, start wydarzenia planowany jest na godz. 9:30. (...)

https://kosmonauta.net/2019/04/konferencja-rozwoj-i-zastosowania-technologii-rakietowych-w-polsce-nowe-otwarcie-16-04-2019/

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24559
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 13, 2019, 08:31 »
Porozumienie PAK i USA o wymianie danych dot. zdarzeń w kosmosie
12.04.2019

Polska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienie z Dowództwem Strategicznym USA o wymianie danych dotyczących zdarzeń w kosmosie - podała PAK. Agencja uzyska dostęp do informacji związanych m.in. z niekontrolowanym wejściem w atmosferę obiektów satelitarnych.

Główny specjalista ds. kontaktów z mediami Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK) Urszula Szwed-Strych cytowana w piątkowym komunikacie Agencji wyjaśniła, że dzięki podpisanemu 10 kwietnia w Colorado Springs porozumieniu z Dowództwem Strategicznym Stanów Zjednoczonych (United States Strategic Command – USSTRATCOM) Polska uzyska dostęp do danych i usług związanych ze świadomością sytuacyjną w kosmosie, takich jak m.in. ostrzeżenia o zderzeniach, fragmentacji czy niekontrolowanym wejściu w atmosferę obiektów satelitarnych. Zapewni je 18. Eskadra Kontroli Dowództwa Kosmicznego Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (Air Force Space Command’s 18th Space Control Squadron).

Zadania USSTRATCOM obejmują m.in. obowiązki dotyczące strategicznego odstraszania, operacji nuklearnych i kosmicznych, jak również rażenie w wymiarze globalnym, obronę przeciwrakietową oraz analizy wraz z wskazywaniem i nominacją celów.

Agencja wskazała, że dane z zakresu świadomości sytuacyjnej w kosmosie (SSA - Space Situational Awareness) są istotne dla zabezpieczenia systemów satelitarnych przed zagrożeniami, które mają źródło w środowisku kosmicznym. Odgrywają one kluczową rolę m.in. w zapewnieniu bezpieczeństwa kosztownej infrastruktury działającej w kosmosie – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy prawie 2 tys. czynnych satelitów obserwacyjnych, nawigacyjnych i telekomunikacyjnych, które dostarczają zobrazowania i informacje wykorzystywane na co dzień na całym świecie - dodano.

Cytowana w komunikacie szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz przypomniała, że budowa i uruchomienie krajowego systemu świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej jest jednym z celów wynikających z Polskiej Strategii Kosmicznej. "Porozumienie ma także znaczenie technologiczne dla polskiego sektora kosmicznego. Wpłynie na rozwój infrastruktury monitorowania obiektów w przestrzeni kosmicznej czyli wszelkiego rodzaju systemów sensorów, jak również analiz i przetwarzania danych obserwacyjnych" - wskazała minister.

Szwed-Strych dodała, że podpisanie porozumienia na wykorzystanie danych SSA z USSTRATCOM jest kolejnym działaniem realizowanym przez PAK, zmierzającym do rozwoju krajowych zdolności z zakresu świadomości sytuacyjnej w kosmosie. W grudniu ub.r. nasz kraj dołączył do europejskiego Konsorcjum SST (Space Surveillance and Tracking - Obserwacja i Śledzenie Obiektów Kosmicznych). Ustanowienie, rozwój i eksploatacja krajowego systemu świadomości sytuacyjnej w kosmosie zostało ujęte jako jeden z pięciu dużych projektów, które mają być realizowane w ramach Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2019-2021.

"Podpisanie porozumienia z USSTRATCOM pomoże w budowaniu polskich kompetencji w zakresie świadomości sytuacyjnej w kosmosie, w tym zwłaszcza w rozwoju krajowego Centrum Operacyjnego SSA, którego działania będą służyły m.in. wzmacnianiu bezpieczeństwa satelitów polskich i sojuszniczych w przestrzeni kosmicznej. Otworzy też drogę do nawiązania szerszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie świadomości sytuacyjnej w kosmosie" - ocenił p.o. prezesa PAK Michał Szaniawski.

Zdaniem cytowanej w komunikacie ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher podpisana umowa między PAK a Dowództwem Strategicznym USA to milowy krok we wzmacnianiu polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie kosmosu. "W szczególności realizuje cele wyznaczone przez prezydenta Trumpa (prezydenta USA Donalda Trumpa - PAP) dotyczące wspierania bezpiecznych, stabilnych i zrównoważonych aktywności w przestrzeni kosmicznej" - zaznaczyła.

Polską Agencję Kosmiczną powołano ustawą z 26 września 2014 r. Jako rządowa agencja wykonawcza uczestniczy w realizacji strategicznych celów Polski, podejmując działania zwiększenia wykorzystania systemów satelitarnych i przyspieszenia rozwoju technologii kosmicznych na rzecz krajowej administracji, nauki, gospodarki i obronności. (PAP)

autor: Michał Boroń
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C33628%2Cporozumienie-pak-i-usa-o-wymianie-danych-dot-zdarzen-w-kosmosie.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Działalność POLSA w 2019 roku
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 13, 2019, 08:31 »