Autor Wątek: Wykłady popularnonaukowe  (Przeczytany 71466 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #135 dnia: Październik 10, 2017, 20:30 »
101 atrakcji na Kolejnej Nocy Lotnictwa - w piątek w Warszawie
07.10.2017

101 atrakcji przewidziano na największej w Warszawie nocnej imprezie edukacyjnej promującej technologie lotnicze i kosmiczne oraz zawody inżynierskie. Odbędzie się ona w piątek w warszawskim Instytucie Lotnictwa.

8. Noc Lotnictwa odbędzie się w piątek 13 października w godzinach 17:00-23:00 na terenie Instytutu Lotnictwa w Warszawie (Aleja Krakowska 110/114). Wstęp jest wolny.
 
Impreza jest skierowana do wielbicieli lotnictwa, samolotów, kosmosu, nauki, techniki - także dla dzieci. Uczestnicy będą mogli spotkać pilotów cywilnych i wojskowych, spadochroniarzy, przedstawicieli warszawskich lotnisk, inżynierów, astronomów, kosmonautów, naukowców, studentów.
 
Można będzie zobaczyć samoloty - w tym odrzutowy myśliwiec Mig 29, samolot transportowy PZL M28 Skytruck/Bryza, śmigłowce (także wielozadaniowy Mi 8 ), szybowce, bezzałogowce - często nazywane dronami, a nawet wiatrakowiec i rakiety. Instytut zaprezentuje nowoczesne laboratoria, największy tunel aerodynamiczny w Europie Środkowo-Wschodniej, jedną z największych na świecie komorę próżniową do testowania silników lotniczych, roboty, symulatory lotu, wystawy i pokazy, osiągnięcia studentów i uczelni, instytutów badawczych i linii lotniczych. Będzie nawet pneumatyczne działo stosowane do badania skutków zderzeń samolotów z ptakami (ale nie przewiduje się strzelania z niego).
 
Na tarasie Instytutu warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zorganizuje obserwację nieba, a spotterzy będą mogli obserwować lądujące i startujące samoloty na lotnisku im. F. Chopina na Okęciu. Podczas Hackathonu kilka zespołów będzie tworzyć oprogramowanie, które pozwoli na rozwiązanie konkretnego problemu inżynieryjnego. Nie zabraknie z modelu nowego środka transportu HYPERLOOP, będącego połączeniem technologii lotniczej oraz kolejowej.
 
Organizatorzy przygotowali 101 atrakcji. Ich dokładny program znajduje się na stronach: www.nocwinstytucielotnictwa.pl  oraz www.facebook.com/nocwinstytucielotnictwa
 
Podczas poprzedniej, 7. edycji Instytut odwiedziło ponad 30 tys. osób. Dotychczas zaprezentowało się ponad 140 firm, instytucji i urzędów zajmujących się lotnictwem. Patronat honorowy nad 8. Nocą w Instytucie Lotnictwa objął Serwis PAP - Nauka w Polsce. (PAP)
 
Autor: Paweł Wernicki
Edytor: Anna Ślązak
Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,459991,101-atrakcji-na-kolejnej-nocy-lotnictwa---w-piatek-w-warszawie.html
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2021, 15:40 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #136 dnia: Październik 14, 2017, 22:27 »

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #137 dnia: Październik 17, 2017, 07:53 »
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2021, 15:40 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #138 dnia: Listopad 25, 2017, 19:52 »
Białystok/ 25 mln zł będzie kosztowało powstające centrum nauki
28.10.2017 aktualizacja 06.11.2017

25 mln zł będzie kosztowało powstające w Białymstoku centrum nauki. Ruszył przetarg na aranżację powierzchni na stadionie miejskim, gdzie powstanie centrum - poinformowano w piątek na konferencji prasowej w Białymstoku.

Blisko 17,5 mln zł z tej kwoty to pieniądze z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno przekazał w piątek prezydentowi Białegostoku Tadeuszowi Truskolaskiemu symboliczny czek na tę dotację. Umowa jest już podpisana.

Centrum nauki - pod roboczą nazwą Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy - nazywane jest też małym Kopernikiem (na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik). Centrum tworzy Białostocki Park Naukowo-Technologiczny (BPN-T) na powierzchni ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych, która dostępna jest w obiekcie stadionu miejskiego - pod trybunami.

Dyrektor tego parku Anna Daszuta-Zalewska powiedziała dziennikarzom, że jeszcze w listopadzie mija termin składania ofert w przetargu na projekt aranżacji też przestrzeni (prace budowlane, adaptacyjne, pod powstające centrum). BPN-T chce także powołać zespół ekspertów, który pomoże w wyborze najlepszych pomysłów. Będą jeszcze inne przetargi, w tym na wykonanie tych wszystkich prac czy na wyposażenie laboratoriów.

Według przyjętych założeń, pierwsza część centrum nauki dla dzieci w wieku 3-10 lat ( tzw. Strefa Młodego Odkrywcy) ma być gotowa w drugiej połowie 2019 r. W 2020 r. ma być gotowa wystawa główna - dla starszych dzieci i dorosłych.

Daszuta-Zalewska zaznaczyła, że "najlepiej pokazywać, wyjaśniać, tłumaczyć zjawiska przyrody czy naukę poprzez eksperymenty" - taka idea przyświecała pierwszemu centrum nauki na świecie, które powstało w 1969 r w San Francisco.

"Opowiadanie komuś o nauce byłoby jak opowiadanie o tym jak się pływa, nie pozwalając nawet człowiekowi stanąć w pobliżu wody. Mamy nadzieję, że dzięki temu naszemu centrum i starsi i młodsi mieszkańcy naszego miasta, regionu i turyści zagraniczni będą mogli poobcować z nauką, zrozumieć zjawiska rządzące światem i poprzez to umieć sobie umiejscowić pewnie odkrycia w historii" - powiedziała dyrektor BPN-T.

Park wkrótce ogłosi otwarty konkurs na nazwę centrum nauki.

"Dobry rozwój zaczyna się od najmłodszego pokolenia" - powiedział wicemarszałek Maciej Żywno. Dodał, że to dobrze, że powstanie miejsce, gdzie będzie ono mogło rozwijać swoje pasje, zdobywać wiedzę.

Prezydent Tadeusz Truskolaski przypomniał, że centrum powstanie w istniejącej, wolnej obecnie przestrzeni stadionu miejskiego, dlatego nie trzeba budować nowych budynków pod to przedsięwzięcie. BPN-T (podległy miastu) będzie wynajmować tę powierzchnię od miejskiej spółki Stadion Miejski.

Dodał, że liczy na to, że młodzi i dorośli będą w tym centrum - poprzez doświadczenia i zabawę - poznawać chemię, fizykę i wszystkie aspekty współczesnej nauki. "Nauka poprzez zabawę - taki jest nasz cel" - powiedział prezydent Truskolaski. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C460333%2Cbialystok-25-mln-zl-bedzie-kosztowalo-powstajace-centrum-nauki.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #138 dnia: Listopad 25, 2017, 19:52 »

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #139 dnia: Listopad 25, 2017, 19:54 »
W grudniu otwarcie Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi
04.11.2017 aktualizacja 08.11.2017 ©

Podróż na międzynarodową stację kosmiczną, symulacja sterowania elektrownią i interaktywne gry to niektóre atrakcje, czekające na gości nowego Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Otwarcie Centrum planowane jest na połowę grudnia 2017 r.

Centrum Nauki i Techniki, które powstało w zachodniej części kompleksu EC1 Łódź - Miasto Kultury będzie multimedialne i interaktywne - znajdzie się w nim około 150 różnych instalacji. „Nasze Centrum ma być miejscem, w którym zwiedzający będą mogli poczuć się zachęceni i zainteresowani różnymi dziedzinami nauki” - powiedział PAP Michał Buława, kierownik działu ekspozycji CNiT w Łodzi.

Nowe Centrum Nauki działać będzie w historycznym budynku pierwszej komercyjnej łódzkiej elektrowni. W zrewitalizowanych obiektach zachowano znaczną część jej oryginalnych elementów.

Znajdą się w nim trzy ścieżki edukacyjne, adresowane zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Pierwsza z nich - "Przetwarzanie energii" - skupia się na historycznych przestrzeniach elektrowni i opisuje krok po kroku fazy jej działania – od placu węglowego po zarządzanie dostawami prądu. Będzie tu można zobaczyć i dotknąć praktycznie wszystkich zachowanych oryginalnych elementów elektrowni - wszystko zostało uzupełnione przez nowoczesne instalacje multimedialne.

Druga ścieżka edukacyjna - "Rozwój wiedzy i cywilizacji" - przybliżać ma wiedzę z dziedziny fizyki, a także chemii i nauk przyrodniczych. „Ta ścieżka jest skupiona głównie na prawach fizyki, gdzie opowiadamy o tym, jak ludzie poznawali kolejne prawa rządzące otaczającym nas światem i jak potrafili je wykorzystać” - podkreślił Buława.

Ścieżka "Mikro i Makro świat" ma prezentować zjawiska w dwóch skalach. Część mikro, będzie poświęcona temu, czego nie widzimy gołym okiem, będzie więc opowieścią o kwarkach, budowie atomu, cząsteczkach, pierwiastkach i kryształach, czyli o budowie materii. W części makro będzie mowa o kosmosie i eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Dzięki interaktywnym i multimedialnym instalacjom zwiedzający będą mogli poznawać rzeczywistość rożnymi zmysłami, poprzez zabawę, doświadczenia i eksperymenty. Będzie można m.in. podziwiać ziemię z okien Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i przeżyć symulację wyjścia na orbitę okołoziemską, a w sferycznym kinie 3D zobaczyć z bliska odległe gwiazdy wprost z Kosmicznego Teleskopu Hubble\'a.

Inne instalacje pozwalają zobaczyć w trójwymiarze jak układają się linie pola elektromagnetycznego, czy poznać zasadę działania kolejki magnetycznej, której wagoniki unoszą się w powietrzu.

Zaplanowano wiele gier i zabaw – będzie można pobawić się m.in. maszyną losującą kule z liczbami atomowymi pierwiastków; interaktywną grą chemiczną, w której gracz ma możliwość budowania atomów, cząsteczek i związków z mniejszych elementów; zagrać w zarządzanie elektrownią czy zajrzeć do multidyscyplinarnych laboratoriów.

„Mamy wiele ciekawych stanowisk, których wyróżnikiem jest to, że z ich wykorzystaniem przeprowadzimy prawdziwe eksperymenty. Zwiedzający będą mogli zapisywać sobie ich efekty i zobaczyć, w jaki sposób przekładają się one na prawa fizyki” - zapewnił Buława.

Centrum ma być miejscem, w którym również naukowcy będą mogli pokazywać swoje dokonania. Z placówką współpracują łódzkie uczelnie: Politechnika oraz Uniwersytety: Medyczny i Łódzki.

Całkowita powierzchnia wystawiennicza CNiT EC1 to ponad 8 tys. mkw.; koszt całej inwestycji ma wynieść 45,5 mln zł, z czego ponad 18,3 mln to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Szacuje się, że łódzkie Centrum odwiedzać może rocznie ponad 430 tys. osób. Na świecie działa około 3 tys. centrów nauki - rokrocznie odwiedza je około 300 mln osób. (PAP)

Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C26554%2Cw-grudniu-otwarcie-centrum-nauki-i-techniki-ec1-w-lodzi.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #140 dnia: Listopad 25, 2017, 19:59 »
W 2018 r. konkurs na projekt centrum nauki w Katowicach
04.11.2017 aktualizacja 06.11.2017 ©

W pierwszej połowie 2018 r. ogłoszony ma zostać konkurs na projekt zagospodarowania Hali Parkowej w Katowicach pod kątem uruchomienia centrum nauki – zapowiedział w piątek prezydent miasta Marcin Krupa.

Krupa podsumował w piątek na konferencji prasowej stan realizacji swoich dziesięciu zobowiązań wyborczych - po trzech latach trwającej kadencji. Połowę z nich, jego zdaniem, zrealizował już w 100 proc. Za najmniej zaawansowane, w ok. 20 proc., uznał właśnie uruchomienie centrum nauki.

Według pierwotnych zapowiedzi obiekt miał zostać wybudowany od podstaw w tzw. Strefie Kultury, obok nowego gmachu Muzeum Śląskiego. Po konsultacjach wybrano jednak inną lokalizację - wybudowaną w międzywojniu Halę Parkową, położoną na skraju centrum miasta przy ul. Kościuszki. Budynek w latach 30. był obiektem wystawienniczym, od lat 50. pełnił funkcje hali widowiskowej, a w ostatnich latach - obiektu handlowego.

W piątek Krupa nawiązał do swoich deklaracji, że warunkiem budowy centrum nauki jest zaangażowanie się władz regionalnych i centralnych w finansowanie bieżącej działalności obiektu. „Niestety, do tej pory tej koalicji na rzecz współfinansowania utrzymania nie udało się z nikim zawrzeć, ani marszałek nie chce do tego projektu wejść, ani strona rządowa” - zastrzegł.

„Jeszcze pracujemy nad tym. Przyspieszenie decyzji pod kątem centrum nauki spowodowała Hala Parkowa, a właściwie brak najemcy tej hali. Nie chciałbym, aby powstał w niej kolejny sklep; myślę o przywróceniu mieszkańcom jej funkcji wystawienniczej czy targowej” - zasygnalizował.

Koresponduje z tym obecna koncepcja tematyki miejsca, określana jako Śląskie Centrum Innowacji. Miałyby tam znaleźć się wystawy poświęcone strategicznym dziedzinom, w których ma specjalizować się woj. śląskie: energetyce, medycynie, technologiom informacyjnym i komunikacyjnym, a także architekturze i urbanistyce.

Zgodnie z sygnałami samorządowców centrum miałoby nie tyle uczyć, lecz pokazywać, w jaki sposób zdobywać wiedzę i popularyzować wskazane dziedziny wiedzy. W centrum znalazłyby się m.in. stałe wystawy interaktywne i miejsca na wystawy czasowe. Wśród zakładanych funkcji są też kino lub teatr, pokój doświadczeń i strefa partnerów biznesowych.

Pod tym kątem Hala Parkowa ma zostać zmodernizowana, a całość opartego o nią kompleksu uzupełniona kolejnymi budynkami. Opracowano już koncepcję działalności, w oparciu o którą – według piątkowej zapowiedzi Krupy – miasto zamierza w I i II kw. ogłosić konkurs na projekt architektoniczny wraz z zagospodarowaniem terenu.

„Finansowanie, jak mówiłem już wcześniej, mamy zapewnione, natomiast diabeł tkwi w kwestii dalszego utrzymania obiektu i działalności, którą chcemy tam realizować” - zaznaczył prezydent Katowic. „Ponieważ mamy finansowanie inwestycji, możemy już ruszać z realizacją i w trakcie tego przekonywać kolejne podmioty, żeby weszły we współfinansowanie zarządzania” - uściślił pytany o tę sprawę już po konferencji.

Według wcześniejszych informacji szacunkowy koszt inwestycji miałby wynieść ok. 200 mln zł. Katowice deklarowały nadzieję na dofinansowanie unijne w wysokości 40 mln zł. Reszta środków miałaby pochodzić z kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Według wcześniejszych planów środki na utrzymanie centrum pochodziłyby w 40 proc. z wpływów z biletów, w 50 proc. z dotacji miasta; resztę mieliby pokryć partnerzy przedsięwzięcia, być może biznesowi. Szacunki dotyczące wielkości tych wydatków nie były dotąd udostępniane.

Spośród spełnionych już zobowiązań wyborczych Krupa wymienił w piątek m.in. zwiększenie budżetu obywatelskiego, utworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych, budowę co najmniej 100 mieszkań na wynajem rocznie, program senioralny i wspieranie inwestycji.

Stan realizacji innych planów - budowy krytych basenów, zapewnienia miejsca w żłobku i przedszkolu dla każdego dziecka z miasta, ożywienia terenów poprzemysłowych i rozwiązania problemów komunikacyjnych – prezydent Katowic ocenił na 50-80 proc.(PAP)

autor: Mateusz Babak
edytor: Marek Michałowski
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C26558%2Cw-2018-r-konkurs-na-projekt-centrum-nauki-w-katowicach.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #141 dnia: Listopad 25, 2017, 20:06 »
Sejmik powołał nową instytucję - Małopolskie Centrum Nauki
21.11.2017

Sejmik województwa małopolskiego przyjął w poniedziałek uchwałę w sprawie powołania instytucji kultury Małopolskie Centrum Nauki w Krakowie i nadania jej statutu. Placówka powstanie do 2022 roku w krakowskich Czyżynach.

Małopolskie Centrum Nauki, prezentujące i popularyzujące osiągnięcia współczesnej nauki, powstanie przy al. Bora-Komorowskiego na około 4 hektarach terenów w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego.

„Małopolskie Centrum Nauki tworzymy absolutnie od podstaw. To jest złożone przedsięwzięcie wymagające współpracy wielu instytucji. Liczę, że uda nam się je zrealizować, bo bez wątpienia byłoby to wyjątkowe i inspirujące miejsce na mapie regionu” - ocenił podczas sesji marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Według niego MCN będzie instytucją, gdzie dzieci i uczniowie w specjalnie przygotowanych laboratoriach oraz pracowniach będą eksperymentować, odkrywać tajniki nauki, zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi.

Małopolskie Centrum Nauki powstanie do 2022 roku i obejmie obszar prawie 4 ha. Powierzchnia użytkowa placówki - uwzględniająca zarówno wystawę stałą, jak i czasowe ekspozycje - jest szacowana na ok. 10 tys. m. kw. Otoczenie budynku to ok. 4 tys. m. kw.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków europejskich pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Pod koniec sierpnia tego roku władze województwa ogłosiły międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczno-urbanistyczny Małopolskiego Centrum Nauki. Nadesłano na niego 97 propozycji z kraju i zagranicy. Instytucja ta – w ich zamierzeniu - ma się stać miejscem wyjątkowym na mapie regionu, wizytówką Małopolski.

Dwuetapowy konkurs architektoniczno-urbanistyczny obejmuje opracowanie koncepcji siedziby Centrum. Oprócz bryły budynku, architekci zostali także poproszeni o zaaranżowanie najbliższego otoczenia placówki, obejmującego m.in. teren do pokazów plenerowych czy zaplecze rekreacyjne.

Do 30 listopada autorzy projektów spełniających wymagania formalne mają złożyć opracowania studialne. Najlepsze z nich zostaną dopuszczone do drugiego etapu konkursu, w którym przedstawione będą szczegóły koncepcji. Prace konkursowe będą przyjmowane do 6 lutego 2018 roku.(PAP)

Nauka w Polsce
autor: Rafał Grzyb
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27282%2Csejmik-powolal-nowa-instytucje-malopolskie-centrum-nauki.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #142 dnia: Listopad 25, 2017, 20:08 »
Białystok/ Przesunięty termin w przetargu na centrum nauki
22.11.2017

Na 11 grudnia przesunięto termin otwarcia ofert w przetargu na projekt centrum nauki - Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy w Białymstoku. Centrum powstanie w pomieszczeniach stadionu miejskiego.

Przetargowe oferty na zaaranżowanie już istniejącej przestrzeni - ok. 3 tys. metrów kwadratowych pod trybunami stadionu miejskiego - miały być otwarte we wtorek. Termin przesunięto m.in. ze względu na dużą ilość pytań od zainteresowanych firm - poinformowała PAP Barbara Supińska z Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego (BPNT).

Z opisu przetargu w Biuletynie Informacji Publicznej BPNT wynika, że postępowanie obejmuje projekt centrum, zdobycie m.in. pozwolenia na budowę, nadzór autorski w trakcie realizacji przedsięwzięcia.

Centrum Nauki tworzy Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Inwestycja ma kosztować ok. 25 mln zł. Jak wcześniej informowały władze BPNT, miasta Białystok oraz samorządu województwa podlaskiego, ok. 17,5 mln zł z tej kwoty to dotacja z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa na lata 2014-2020. Umowa ws. tej dotacji jest już podpisana.

Według przyjętych założeń w centrum nauki będą dwie strefy: jedna dla dzieci w wieku 3-10 lat (tzw. Strefa Młodego Odkrywcy) oraz druga dla starszych dzieci i dla dorosłych. Część dla dzieci ma być gotowa w drugiej połowie 2019 r., druga w 2020 r. Wszystko ma służyć poznawaniu nauki przez doświadczenia i zabawę.

BPNT już wcześniej zapowiadał, że będą jeszcze kolejne przetargi związane z centrum nauki. Ma być również konkurs na nazwę tej placówki.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27291%2Cbialystok-przesuniety-termin-w-przetargu-na-centrum-nauki.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #143 dnia: Listopad 25, 2017, 20:11 »
Łódź/Wystawa "Leonardo da Vinci - energia umysłu" - od piątku
24.11.2017

Międzynarodowa wystawa "Leonardo da Vinci - energia umysłu", złożona z ponad 70 historycznych modeli, a także interaktywnych instalacji i filmów, zostanie otwarta w piątek w EC1 Łódź-Miasto Kultury. Towarzyszyć jej będzie ekspozycja dotycząca genialnych polskich wynalazców.

"Wystawa poświęcona jest twórczości Leonarda da Vinci - wynalazcy, naukowca i inżyniera. Genialny twórca, znany bardziej jako malarz, pozostawił po sobie także blisko 7 tys. kart wypełnionych najróżniejszymi rysunkami, będącymi wynikiem jego obserwacji; rysował nie to, co widział, ale to, jak rozumiał to, co widział. Były to studia daleko wyprzedzające epokę, w której żył" – podkreślił szef Centrum Nauki i Techniki EC1 Paweł Żuromski.

Prezentowana w Łodzi wystawa powstała w koprodukcji francusko-włosko-niemieckiej trzech ośrodków: Centrum Nauki i Przemysłu w Paryżu, Narodowego Muzeum Nauki i Techniki im. Leonarda Da Vinci w Mediolanie oraz Deutches Museum w Monachium. Ekspozycję podzielono na siedem części; pierwsza z nich to prolog pokazujący postać Leonarda da Vinci na tle najważniejszych wydarzeń epoki.

W części "Przekształcanie ruchu" można zapoznać się ze studiami włoskiego geniusza z zakresu mechaniki; powstały one w pierwszym okresie jego działalności, gdy w Mediolanie pobierał nauki u renesansowego mistrza rzeźby i malarstwa Andrei del Verocchio, gdzie pracował m.in. przy budowie katedry we Florencji i miał okazję obserwować i szkicować używane tam maszyny.

Militarne projekty Leonarda zawarto w dziale "Przygotowania do wojny". Natomiast "Uczenie się od natury" prezentuje przykłady współczesnych projektów bionicznych, czyli inspirowanych rozwiązaniami zaobserwowanymi w naturze. "Była to ulubiona metoda badawcza i twórcza Leonarda da Vinci. Na wystawie pokazano jak sprawdza się współcześnie - w lotnictwie, inżynierii materiałowej i robotyce" - zaznaczył Żuromski.

Wiele uwagi poświęcił Leonardo włókiennictwu – przykłady wymyślonych przez niego maszyn pokazane zostaną w dziale "Udoskonalanie produkcji". Z kolei jego studia dotyczące maszyn latających można będzie obejrzeć w części "Wyobrażanie lotu". Podsumowaniem myśli inżynierskiej genialnego wynalazcy jest ostatni dział "Unifikacja wiedzy".

"Pokażemy 40 modeli wykonanych z drewna, które zostały stworzone przez współczesnych naukowców na podstawie szkiców – często niedoskonałych i niedokończonych - pozostawionych przez da Vinci. Modele pochodzą z Narodowego Muzeum Nauki i Techniki im. Leonarda da Vinci w Mediolanie i stanowią obiekty włoskiego dziedzictwa kulturowego. Zbudowano je w latach 50. XX w. z okazji 500. rocznicy urodzin geniusza" - dodał Żuromski.

Wystawie towarzyszyć będzie polski suplement "Od marzeń o lataniu do fabryki snów. Polscy Leonardowie", w którym pokazane zostaną wynalazki i projekty czterech wybitnych Polaków.

"Zaczynamy od Jana Wnęka, który na ćwierć wieku przed Ottonem Lilienthalem na skonstruowanych przez siebie +lotach+ odbywał loty nawet do kilku tysięcy metrów z dzwonnicy kościoła w Odporyszowie. Drugim lotnikiem jest Czesław Tański- twórca lotni. Nie zostało to udokumentowane, ale jest on prawdopodobnie pierwszym człowiekiem na świecie, który oderwał się od ziemi startując z płaskiego terenu" - mówiła Katarzyna Bieńkiewicz z Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi, które przygotowało tę część ekspozycji.

Największą atrakcją polskiej wystawy jest zrekonstruowany biopleograf, czyli "przyrząd, służący do kopiowania z natury i odtwarzania wrażeń świetlnych, jakie odbiera oko nasze przy wszelkich widocznych ruchach ciał z zachowaniem wrażenie ciągłości danych ruchów" wymyślony w 1898 r. przez inżyniera Kazimierza Prószyńskiego, który – co oficjalnie przyznał sam August Lumiere – wyprzedził późniejszy wynalazek kinematografu.

"To jedyne tego typu urządzenie na świecie. Planujemy, by w przyszłym roku nakręcić nim film" – zaznaczyła Bieńkiewicz.

NCKF zaprezentuje także kamery Jana Szczepanika – twórcy pierwszej kamery ręcznej, z której korzystali wszyscy reporterzy na frontach I wojny światowej, a także patentu do programowania maszyny do produkcji tkaniny żakardowej oraz urządzenia pozwalającego na przesyłanie obrazu na odległość, czyli protoplastę telewizji.

Wystawie towarzyszyć będzie aplikacja mobilna, która przekaże nie tylko wszystkie organizacyjne informacje - jak ceny biletów, dojazd do EC1 - ale będzie przydatna jako "osobisty przewodnik", asystujący w zwiedzaniu wystawy i podający opisy oraz ciekawostki związane z eksponatami. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27334%2Clodzwystawa-leonardo-da-vinci-energia-umyslu-od-piatku.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #144 dnia: Listopad 25, 2017, 20:17 »
W przyszłym tygodniu w Katowicach – 2. Śląski Festiwal Nauki
22.11.2017 Agnieszka Kliks-Pudlik

W przyszłym tygodniu w Katowicach odbędzie się największe popularnonaukowe wydarzenie w regionie – 2. Śląski Festiwal Nauki. Przez trzy dni naukowcy, a w tym roku także amatorzy, będą prezentować swój dorobek oraz przekonywać, że zrozumienie nauki nie musi być trudne.

"Śląski Festiwal Nauki to największe wydarzenie tego typu w regionie. Młode, a zarazem już istotne na mapie wydarzeń promujących naukę" – powiedział podczas wtorkowej konferencji prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego i dyrektor generalny imprezy prof. Ryszard Koziołek.

Dodał, że zainteresowanie nauką w społeczeństwie rośnie. "Fascynacja centrami nauki w różnych miastach, programami naukowymi pokazuje, że nie można tego zostawić wyłącznie w szkołach, na uniwersytetach, w instytutach badawczych, ponieważ przeciętny człowiek chce wiedzieć, co będzie decydowało o jego przyszłości, a na pewno będzie o tym decydować nauka" – podkreślił prorektor.

Impreza organizowana przez kilka uczelni z regionu rozpocznie się w czwartek 30 listopada w Teatrze Śląskim. Tam rano prezentować się będą młodzieżowe teatry naukowe, potem zaplanowano debatę z udziałem naukowców pt. "Czy nauka może nas uratować?", a wieczorem – spektakl muzyczny "Obertaniec-Oberwaniec" w wykonaniu Studenckiego Zespół Pieśni i Tańca "Katowice" z Uniwersytetu Śląskiego.

W kolejne dni – 1 i 2 grudnia – impreza przeniesie się do Międzynarodowego Centrum Kongresowego, gdzie zaplanowano setki atrakcji, m.in. wykłady, warsztaty, pokazy naukowe, eksperymenty, konkursy z zakresu nauk: humanistyczno-społecznych, przyrodniczych, artystycznych, ścisłych, technicznych i medycznych.

Tegoroczną nowością jest Przegląd Garażowych Wynalazków - Off Science. "Nauka nie rozgrywa się dzisiaj wyłącznie w przestrzeni akademickiej i badawczej. Od zawsze byli +szlachetni amatorzy+, którzy parali się nauką w garażach, piwnicach, szopach, na strychach (…). Pomyśleliśmy sobie, że dobrze by było sięgnąć do tego zaplecza, do tej +nauki off+" – mówił prof. Koziołek.

Dodał, że podczas festiwalu prezentowanych będzie 18 takich wynalazków; ich lista ma się pojawić na stronie imprezy w przyszłym tygodniu.

Głównym przesłaniem festiwalu jest przekonanie zwiedzających, że nauka to nie tylko laboratoria, skomplikowane obliczenia czy zaawansowany, specjalistyczny język, ale że nauka ma bezpośredni wpływ na codzienne życie i że nauką można się bawić.

Jak mówił dyrektor programowy Śląskiego Festiwalu Nauki dr Jerzy Jarosz, przykładem może być prezentowany przez niego poduszkowiec zbudowany ze starego odkurzacza i krzesła.

"Tego typu urządzeń będzie prezentowanych znacznie więcej. Chcemy pokazać, że można bawić się pewnymi przedmiotami, które są w naszym zasięgu – to nie musi być sprzęt specjalistyczny, to mogą być wręcz przedmioty codziennego użytku albo te, których już nie używamy" – dodał Jarosz.

Wśród wydarzeń dodatkowych będzie strefa e-sportu, gdzie m.in. rozgrywane będą turnieje gry Counter Strike: Global Offensive (CS:GO), a także strefa centrów nauki czy strefa dzieci. Planowane jest też bicie rekordu w grze na butelkach plastikowych.

Wstęp na festiwal jest wolny, jednak część wydarzeń wymaga wcześniejszej rejestracji.

W założeniu organizatorów każdy dzień z zasady skierowany jest do innych odbiorców: 30 listopada to dzień otwarty dla mieszkańców regionu, 1 grudnia do dzień bardziej dla dzieci i młodzieży szkolnej w zorganizowanych grupach, a 2 grudnia – bardziej dla osób prywatnych, w tym rodzin.

Szczegóły można znaleźć na stronie: http://www.slaskifestiwalnauki.pl/.

2. Śląski Festiwal Nauki organizują: miasto Katowice, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Sztuk Pięknych.

Wśród patronów honorowych imprezy są m.in.: minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz prezes Polskiej Akademii Nauk.

Jednym z patronów medialnych jest serwis PAP - Nauka w Polsce.

W ubiegłorocznej, pierwszej edycji festiwalu wzięło udział kilkanaście tysięcy osób. Przygotowano dla nich ponad 300 propozycji popularnonaukowych.(PAP)

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27297%2Cw-przyszlym-tygodniu-w-katowicach-2-slaski-festiwal-nauki.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #145 dnia: Listopad 25, 2017, 20:20 »
Otwarte wykłady mistrzowskie w ramach obchodów 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego
09.11.2017

Dwanaście otwartych, popularnonaukowych cykli wykładów, prowadzonych przez dwunastu przedstawicieli dwunastu wydziałów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – to nowa propozycja tej największej uczelni w regionie z okazji jej 50-lecia. Pierwsze spotkanie już w czwartek.

Jak zapowiedział podczas środowej konferencji prasowej prorektor UŚ ds. kształcenia i studentów prof. Ryszard Koziołek, tematyka wykładów obejmie takie dyscypliny nauki jak m.in.: filozofia, teologia, fizyka, prawo, biologia, informatyka, pedagogika czy sztuka.

"Pomyśleliśmy sobie, że warto pokazać dydaktykę uniwersytecką w całym przekroju; zaprosiliśmy dwunastu przedstawicieli naszych wydziałów – wybitnych naukowców i świetnych dydaktyków (…). To są ludzie, którzy mają znakomity dorobek w dyscyplinach naukowych, którymi się zajmują, ale też potrafią o tym w sposób zrozumiały, ciekawy i zajmujący mówić" – podkreślił prof. Koziołek.

Inicjatywa jest otwarta i skierowana do studentów i pracowników UŚ, a także do uczniów szkół oraz mieszkańców Katowic i regionu.

Spotkania odbywać się będą w czwartki w rektoracie uczelni. Każde z nich składać się będzie z trzech wykładów, które będą rozwijane przez kolejnych pięć tygodni. Każdy wykładowca ma bowiem do przeprowadzenia pięć prezentacji, z których każda kolejna będzie rozwinięciem poprzedniej. Po pięciu tygodniach wykładowcy się zmienią i rozpocznie się kolejny cykl.

Pierwsze spotkanie rozpocznie wykład filozofa prof. Bogdana Dembińskiego o starożytnych Grekach. Ostatnią tematyką będzie fizykochemia materiałów, którą przybliży prof. Marian Paluch.

Emilia Wieczorkowska z Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ - organizatora tej inicjatywy - podała, że zainteresowanie wykładami jest bardzo duże. "Dlatego zachęcamy do wcześniejszej rejestracji za pomocą formularza na stronie naszej inicjatywy, ale podejrzewam, że jeśli ktoś spontanicznie chciałby wejść na wykład, to problemu z tym nie będzie" – powiedziała.

Szczegóły dotyczące m.in. rejestracji czy szczegółowego harmonogramu można znaleźć na stronie: http://50.us.edu.pl/wyklady-mistrzowskie.

Jak podała uczelnia, wykłady poprowadzą m.in. prof. zw. dr hab. Jacek Jania (glacjolog), prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek (literaturoznawca i filozof), dr hab. Krzysztof Maliszewski (pedagog), dr hab. Małgorzata Kaniowska (dyrygent), dr hab. Edyta Sierka (biolog), dr hab. Magdalena Habdas (prawnik), dr hab. Dagmara Drzazga (dziennikarka, reżyserka), dr inż. Roman Simiński (informatyk, programista) oraz dr Grzegorz Odoj (antropolog).

Inicjatywa wpisuje się w obchody 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego. Prof. Koziołek wyraził jednak nadzieję, że spotkania przyjmą się i będą kontynuowane również po zakończeniu jubileuszu.

W programie jubileuszowych obchodów znalazły się wydarzenia naukowe i kulturalne m.in. koncerty w przestrzeni publicznej, festiwal nauki, benefis, konferencje naukowe, seminaria, sympozja oraz jubileuszowe publikacje.

Obecnie na Uniwersytecie Śląskim kształci się ponad 25 tys. studentów.(PAP)

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik
Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27129%2Cotwarte-wyklady-mistrzowskie-w-ramach-obchodow-50-lecia-uniwersytetu

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #146 dnia: Listopad 25, 2017, 22:24 »
Blisko 800 nowych eksponatów w centrum przyrodniczym Uniwersytetu w Białymstoku
08.11.2017 aktualizacja 09.11.2017 ©


Fot. J. Kupryjanowicz

Blisko 800 różnych minerałów, skamieniałości, meteorytów i tektytów trafiło do Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego Uniwersytetu w Białymstoku. Kolekcja to dar geologów - Ireny i Jana Data. Zbiór będzie można zobaczyć na wystawie w przyszłym roku.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy działa od 1999 roku, od kilku lat mieści się w kampusie uniwersytetu; znajduje się w nim ok. sześciu tys. eksponatów.

Obecny zbiór podarowany przez państwa Data to duży i znaczący zbiór dla centrum - powiedział PAP kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego Wiesław Mikucki.

Wśród darów znajduje się zbiór 745 minerałów i skamieniałości. Mikucki powiedział, że jest niezwykle różnorodny, a do najcenniejszych okazów należą agaty. Wiele z nich pochodzi z polskich lokalizacji - z Nowego Kościoła, Płóczek i Rudna, ale są też agaty z Czech, Afryki (z Maroka, Botswany), Brazylii i Australii.

Do uniwersyteckiego centrum trafiły również m.in. ametysty kaktusowe, piryty, granaty, galena, kwarce szkieletowe i wiele innych minerałów ze wszystkich kontynentów.

Natomiast zbiór meteorytów i tektytów (czyli bryłek zasobnego w krzemionkę naturalnego szkliwa, które powstały najprawdopodobniej w wyniku topienia się skał pod wpływem uderzenia meteorytów w Ziemię) liczy 40 eksponatów. Jak powiedział Mikucki, eksponaty będą zaczątkiem nowej kolekcji, bo - jak wyjaśnił - w zbiorach centrum było zaledwie kilka meteorytów i tektytów. "Gablota na tę kosmiczną materię już czeka" - dodał.

Jak poinformowała rzeczniczka białostockiej uczelni Katarzyna Dziedzik, podarowane eksponaty zostaną teraz opisane przez pracowników centrum i przygotowane do ekspozycji. Ma zostać otwarta w połowie stycznia. Eksponaty będą prezentowane na wystawie czasowej, następnie wybrane okazy można będzie oglądać ma jednej ze stałych wystaw.

Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze mieści się w przestronnym budynku w kampusie. W dziewięciu salach wystawowych na powierzchni 750 m kw. prezentowanych jest dziesięć ekspozycji stałych dotyczących przyrody północno-wschodniej Polski, rejonów polarnych, fauny mórz podzwrotnikowych, skamieniałości, minerałów i skał. (PAP)

Nauka w Polsce
autor: Sylwia Wieczeryńska
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27113%2Cblisko-800-nowych-eksponatow-w-centrum-przyrodniczym-uniwersytetu-w

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #147 dnia: Grudzień 12, 2017, 08:28 »
Gdańsk/ W przyszłym roku ruszy budowa planetarium w Centrum Hewelianum
10.12.2017

W połowie przyszłego roku ruszy budowa pierwszego w Gdańsku planetarium. Znajdzie się ono w zlokalizowanym w centrum miasta, służącym promocji nauki, Centrum Hewelianum. Obiekt powstanie pod ziemią, kosztem 22 mln zł pochodzących m.in. z unijnej dotacji.

Budynek kryjący planetarium zostanie wkomponowany w istniejący nasyp ziemny, stanowiący niegdyś część systemu gdańskich fortyfikacji. Po zbudowaniu obiektu zostanie on przykryty od góry warstwą trawiastej darni, która – z jednej strony pełnić będzie rolę zielonego dachu, a z drugiej sprawi, że z zewnątrz zachowana zostanie dotychczasowa forma ziemnego umocnienia.

Przy okazji inwestycji przy jednej ze ścian ziemnego wału odtworzony zostanie odcinek historycznego ceglanego muru – tzw. muru Carnota. Ceglana ściana będzie jednocześnie stanowić front obiektu planetarium.

Na budowę planetarium Centrum Hewelianum pozyskało w październiku br. dofinansowanie w wysokości 15 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z puli środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko mającej służyć "Ochronie dziedzictwa kulturowego i rozwojowi zasobów kultury". Wartość prac przy inwestycji wyceniono w sumie na 22 mln zł: ok. 7 mln zł – jako wkład własny – dołoży do inwestycji miasto Gdańsk.

Prace budowlane przy planetarium mają rozpocząć się w połowie przyszłego roku, a zakończyć - w 2020 r.

Jak poinformowała PAP Joanna Bieganowska z Działu Marketingu i Komunikacji Centrum Hewelianum, sercem planetarium będzie sala sferyczna z ekranem projekcyjnym o średnicy 10 metrów. „Znajdą się w niej 74 miejsca, w tym również przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych” – wyjaśniła Bieganowska.

Dodała, że dodatkowo w obiekcie znajdą się też sale warsztatowo-edukacyjne oraz przestrzeń wystawiennicza, w której eksponowane będą treści nawiązujące do dorobku gdańskiego astronoma - Jana Heweliusza. Poinformowała, że planetarium nosić będzie łacińską nazwę „Stellaeburgum” czyli „Gwiezdny Gród”. Tak właśnie Heweliusz nazwał swoje obserwatorium, które w XVII w. funkcjonowało na dachach trzech połączonych ze sobą budynków przy ulicy Korzennej w Gdańsku.

„Sala sferyczna będzie wyposażona w najnowsze technologie multimedialne. Koncepcja merytoryczna pokazów i filmów wyświetlanych w tej sali jest w przygotowaniu” – wyjaśniła Bieganowska dodając, że w sali tej – poza projekcjami astronomicznymi, odbywać się będą także pokazy, projekcje multimedialne, koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

Centrum Hewelianum działa od listopada 2008 r. i jest jednostką budżetową Gminy Miasta Gdańska. Położone jest na Grodzisku, na tyłach głównego dworca kolejowego i autobusowego. Na tym, liczącym 27 hektarów pagórkowatym terenie rozlokowanych jest kilkadziesiąt różnego rodzaju murowanych obiektów - schronów, kaponier, składnic amunicji itp., powstałych głównie w XIX wieku i służących niegdyś obronie miasta, a dziś zagospodarowywanych z myślą o promocji nauki. (PAP)

autor: Anna Kisicka
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27528%2Cgdansk-w-przyszlym-roku-ruszy-budowa-planetarium-w-centrum-hewelianum.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #148 dnia: Grudzień 29, 2017, 01:46 »
Warmińsko-mazurskie/ Na uniwersytecie powstanie centrum popularyzacji nauki
15.12.2017

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski otrzymał 16,6 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na budowę i wyposażenie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji. Obiekt powstanie w olsztyńskim Kortowie i ma zostać otwarty w pierwszym kwartale 2021 r.

Uniwersyteckie Centrum ma upowszechniać naukę i rolę innowacji wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Mają temu służyć nowoczesne laboratoria i interaktywne ekspozycje, umożliwiające naukę poprzez eksperymenty i zabawę.

Uczelnia planuje wybudować w sąsiedztwie siedziby Wydziału Humanistycznego w Kortowie budynek o powierzchni ponad 3,1 tys. m kw. i zakupić nowoczesne wyposażenie edukacyjne. Prace powinny ruszyć na wiosnę 2018 r. Rozpoczęcie działalności placówki ma nastąpić trzy lata później.

Koszt tej inwestycji to 25,6 mln zł, z czego 16,6 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014-2020.

Na pierwszym poziomie budynku znajdzie się strefa zabaw dla najmłodszych. Stamtąd będzie można wyjść bezpośrednio na dziedziniec, na którym umiejscowione będzie ogromne wahadło Foucaulta i inne eksponaty interaktywne, m.in. wahadło Newtona, figury Lissajous, rezonans mechaniczny i równie pochyłe.

Na drugim poziomie obiektu zlokalizowane będą głównie laboratoria i ekspozycje, a także pomieszczenia administracyjne. Prezentowane eksponaty mają być związane z naukami ścisłymi, przyrodniczymi, astronomią, a także zdrowiem i ekologią.

Na trzecim poziomie zaplanowano wielofunkcyjną salę wykładową i miejsce na ekspozycję ruchomą. Natomiast na dachu budynku - pod specjalnie zaprojektowaną kopułą i na otwartym tarasie - znajdzie się obserwatorium z teleskopami i celostatem, umożliwiające prowadzenie obserwacji Słońca za dnia i wieczorne pokazy nieba. Na dachu zainstalowany będzie też zegar słoneczny i miniaturowy model Układu Słonecznego. (PAP)

autor: Marcin Boguszewski
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27589%2Cwarminsko-mazurskie-na-uniwersytecie-powstanie-centrum-popularyzacji-nauki

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22935
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #149 dnia: Grudzień 29, 2017, 01:48 »
Białystok/ Będzie nowy przetarg na projekt centrum nauki
19.12.2017

Będzie nowy przetarg na projekt centrum nauki, które ma powstać w Białymstoku. Do poprzedniego nikt się nie zgłosił, unieważniono go - poinformował Białostocki Park Naukowo-Technologiczny (BPN-T), który tworzy to centrum.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy będzie ponowny przetarg - poinformowała w poniedziałek PAP Barbara Supińska z BPN-T. Niewykluczone są zmiany w warunkach przetargu. Park poinformował, że były zainteresowane przetargiem firmy, ale nie zgłosiły się, bo miały inne, wcześniejsze zobowiązania.

Jak wcześniej informowały władze Białegostoku i Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, centrum nauki - pod roboczą nazwą - Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy będzie kosztowało ok. 25 mln zł. Powstanie w obiekcie stadionu miejskiego, w istniejącej przestrzeni pod trybunami. Na centrum przewidziano tam powierzchnię ok. trzech tysięcy metrów kwadratowych.

Blisko 17,5 mln zł na to centrum to dotacja z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Umowa jest już podpisana.

Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy ma być wzorowane na warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Powstaną dwie strefy: jedna dla dzieci w wieku 3-10 lat (tzw. Strefa Młodego Odkrywcy), druga dla dorosłych. Część dla dzieci ma być gotowa - jak wcześniej zapowiadano - w drugiej połowie 2019 r., część dla dorosłych z wystawą główną w 2020 r.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27630%2Cbialystok-bedzie-nowy-przetarg-na-projekt-centrum-nauki.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #149 dnia: Grudzień 29, 2017, 01:48 »