Autor Wątek: Wykłady popularnonaukowe  (Przeczytany 71784 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22952
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #180 dnia: Maj 09, 2019, 06:39 »
Wydarzenia w Planetarium Centrum Nauki Kopernik
BY REDAKCJA ON 8 MAJA 2019

(...) Piknik Naukowy to największa plenerowa impreza w Europie, która udowadnia, że nauka może być naprawdę pasjonująca. Piknik jest dla osób, które interesują się nauką i chcą zobaczyć ją z bliska. Ale jest to też miejsce dla tych, którzy fascynacji doświadczeniami naukowymi jeszcze nie poczuli – piknikowe prezentacje mogą w nich zaszczepić tego bakcyla. (...)

https://kosmonauta.net/2019/05/wydarzenia-w-planetarium-centrum-nauki-kopernik/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22952
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #181 dnia: Maj 30, 2019, 09:14 »
Księżyc w prezencie – Dzień Dziecka w CNK Kopernik
BY REDAKCJA ON 30 MAJA 2019https://kosmonauta.net/2019/05/ksiezyc-w-prezencie-dzien-dziecka-w-cnk-kopernik/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22952
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #182 dnia: Czerwiec 29, 2019, 17:29 »
Zapowiedź wizyt astronomów w szkołach
BY REDAKCJA ON 29 CZERWCA 2019

(...) Patronami honorowymi są także krajowe instytuty astronomiczne: Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie (CAMK PAN), Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie (CBK PAN), Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (OA UJ), Instytut Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (IOA UAM), Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (CA UMK), Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego (OA UW), Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

W gronie patronów honorowych znalazły się też instytucje zajmujące się popularyzacją astronomii: Planetarium Śląskie w Chorzowie, Hevelianum w Gdańsku, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu, Planetarium EC1 w Łodzi, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium Toruń.

Także wiele mediów zdecydowało się udzielić patronatów medialnych. W tym gronie są: Program Pierwszy Polskiego Radia, Urania – Postępy Astronomii, Świat Wiedzy Kosmos, Kosmonauta.net, Space24.pl, AstroNET, Astronarium, Astrofaza, Astrolife, Nauka. To lubię, Radioteleskop.pl, Radio Planet i Komet, We Need More Space.

Oprócz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, sponsorami akcji IAU100 są Polskie Towarzystwo Astronomiczne, czasopismo i portal „Urania – Postępy Astronomii”, firma Rebel. (...)

https://kosmonauta.net/2019/06/zapowiedz-wizyt-astronomow-w-szkolach/#prettyPhoto

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22952
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #183 dnia: Lipiec 03, 2019, 16:19 »
Katowice/ Wystawa na 50. rocznicę pierwszego lądowania ludzi na Księżycu
03.07.2019 autor: Mateusz Babak


Fot. materiały prasowe

Zdjęcia z autentycznymi podpisami astronautów, modele statków kosmicznych i publikacje poświęcone pierwszemu lądowaniu ludzi na Księżycu - można w lipcu oglądać w Bibliotece Śląskiej, na wystawie przygotowanej wspólnie z Planetarium Śląskim.

Jak poinformował PAP rzecznik Planetarium Śląskiego w Chorzowie Jarosław Juszkiewicz, zdjęcia pochodzą z przekazanej tej placówce kolekcji pana Wincentego Kandzi z Dusznik-Zdroju.

"Kolekcja powstawała przez wiele lat i jest efektem korespondencji, którą pan Wincenty prowadził z NASA oraz bezpośrednio z kosmonautami. W ten sposób udało mu się zebrać także oryginalne autografy wszystkich astronautów misji Apollo" - wyjaśnił Juszkiewicz.

"Na wystawie można też zobaczyć zdjęcia i autografy kosmonautów, biorących udział w radzieckim programie Interkosmos, w ramach którego na orbitę poleciał pierwszy i jedyny do tej pory Polak – Mirosław Hermaszewski. Zabrał on w kosmos kopertę adresowaną do Planetarium Śląskiego; ją również można zobaczyć na wystawie" - dodał rzecznik Planetarium.

Zaznaczył, że Biblioteka Śląska prezentuje na niej najciekawsze pozycje książkowe poświęcone astronautyce, a Bartosz i Agnieszka Plebanowie – małżeństwo modelarzy z Katowic – własnoręcznie wykonane modele pojazdów kosmicznych: Apollo 11, Apollo 13, Apollo 17, Sojuz – Apollo i Sojuz 30.

Dodatkową atrakcją są limitowane modele rakiety kosmicznej Saturn V oraz lądownika księżycowego - wyprodukowane przez LEGO.

Wystawę można oglądać w holu głównym Biblioteki Śląskiej do końca lipca. Wernisaż odbędzie się 19 lipca (w przeddzień 50. rocznicy pierwszego załogowego lądowania na Księżycu). Planetarium Śląskie zaprezentuje wówczas seans "Z wizytą u Pana Twardowskiego" i zapewni inne atrakcje.

Działające od 1955 r. Planetarium Śląskie jest największą i najstarszą tego rodzaju instytucją w Polsce. Od roku prowadzi jednak działalność i organizuje różne wydarzenia poza swoją siedzibą na terenie Parku Śląskiego, która obecnie jest modernizowana i rozbudowywana.

Ponieważ charakterystyczny kompleks Planetarium znajduje się na liście zabytków, co powoduje, że nie można naruszyć jego kształtu, rozbudowę skierowano pod ziemię. Nowe obiekty znajdą się we wzgórzu, które jest cokołem dla dzisiejszych zabudowań, zapewniając dodatkowych 2,5 tys. m kw. powierzchni.

We wzgórzu powstanie m.in. hala z tunelami pod obecnymi budynkami. W nowych pomieszczeniach znajdą się sale wykładowe, pracownie oraz ekspozycja prezentująca zagadnienia z trzech dziedzin, którymi zajmuje się placówka: sejsmologii, meteorologii i astronomii.

Obok Planetarium staną wieża widokowa i ekspozycja poświęcona ruchowi obrotowemu, zmodernizowane zostanie obserwatorium astronomiczne, przebudowane będą kopuła i główna sala projekcyjna, gdzie m.in. zostanie zmieniony układ widowni, umożliwiając ustawienie sceny i organizację innych, oprócz projekcji, wydarzeń (np. konferencji, sympozjów czy koncertów).

Po modernizacji sali projekcyjnej gwiazdy będą w niej prezentowane za pomocą analogowego projektora, natomiast dzięki systemowi cyfrowych rzutników - pracujących w rozdzielczości 8K - na sferycznym ekranie będzie można wyświetlać dowolne ruchome obrazy.

Historyczny główny projektor Zeissa (zbudowany na podstawie planów z 1926 r.), który zostanie zastąpiony przez nowoczesny system analogowo–cyfrowy, trafi na ekspozycję. Oglądający ją będą dzieleni na grupy poruszające się z przewodnikami wzdłuż ścieżek tematycznych. Eksponaty interaktywne mają być innowacyjne i niespotykane w innych parkach nauki.

Cała inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2020 r. Jej koszt oszacowany w projekcie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20 to prawie 99 mln zł, z czego 82,5 mln zł będzie pochodziło z tego źródła, a 9,7 mln zł z dotacji z budżetu państwa.

Ponieważ w czasie prac Planetarium nie może przyjmować odwiedzających, kupiono m.in. nadmuchiwane planetarium mobilne, dzięki któremu możliwa będzie prezentacja niektórych seansów np. w szkołach regionu. Taką konstrukcję - mogącą pomieścić 30 osób - można rozkładać np. w salach gimnastycznych.

Planetarium Śląskie powstało w 1955 r. Zostało wtedy wyposażone m.in. aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą, będącą ekranem sztucznego nieba. Widownia mieściła prawie 400 osób. Obiekt odwiedzało ok. 160 tys. osób rocznie. Po modernizacji i rozbudowie będzie możliwe zwiększenie tej liczby o połowę. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77762%2Ckatowice-wystawa-na-50-rocznice-pierwszego-ladowania-ludzi-na-ksiezycu.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #183 dnia: Lipiec 03, 2019, 16:19 »

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22952
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #184 dnia: Lipiec 25, 2019, 23:38 »
Kraków/ Wystawa w 50. rocznicę misji Apollo 11
17.07.2019


Otwarcie wystawy "Z Księżyca na Marsa i dalej" w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, ze zdjęciami NASA z misji Apollo z okazji 50. rocznicy lądowania na Księżycu. Fot. PAP/Łukasz Gągulski 16.07.2019

Około 30 zdjęć NASA można zobaczyć na wystawie w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Ekspozycję z okazji 50-lecia misji Apollo 11 i pierwszego kroku człowieka na Księżycu zorganizował Konsulat Generalny USA w Krakowie.

Fotografie znajdują się na planszach w głównym budynku muzealnym, w otoczeniu zabytkowych samolotów. Zdjęcia obrazują nie tylko misję statku kosmicznego Apollo 11 sprzed 50 laty, ale wszystkie misje programu Apollo, które wylądowały na Księżycu i 12 „moonwalkers” – astronautów, którzy mogli „spacerować” po Księżycu. Ekspozycja potrwa do 27 września.

„Lądowanie na Księżycu w 1969 roku było przełomowym wydarzeniem nie tylko dla historii XX wieku czy historii amerykańskiej. To był przełomowy moment dla całej ludzkości. Wydarzenie sprzed 50 lat otworzyło drogę do dalszych badań, pokazało również, jak wiele możemy osiągnąć” – powiedziała podczas wtorkowego wernisażu wystawy konsul generalna USA w Krakowie Kathryn E. Porter.

Start rakiety Saturn V, która wyniosła w kosmos statek Apollo 11, nastąpił 16 lipca 1969 r. z Centrum Lotów Kosmicznych na przylądku Canaveral na Florydzie. 19 lipca Apollo 11 dotarł do orbity Księżyca, dzień później moduł księżycowy "Eagle" („Orzeł”) oddzielił się od głównego statku. Załogę modułu stanowili: Neil Armstrong i Buzz Aldrin; w statku na orbicie okołoksiężycowej pozostał Michael Collins. Tego samego dnia o godz. 20:17 czasu uniwersalnego „Orzeł” wylądował na powierzchni Księżyca na Morzu Spokoju (ciemne obszary widoczne na Księżycu nazwano "morzami", choć tak naprawdę nie ma tam wody). Podczas lądowania trzeba było przejść na częściowe sterowanie ręczne, bowiem automatyczny system kierował statek ku regionowi zbyt usianemu skałami. Astronauci byli w pogotowiu do natychmiastowego startu, gdyby okazało, iż jedna z podpór zapada się w księżycowym pyle lub gdyby nastąpił jakiś inny problem.

Wyjście astronautów na powierzchnię nastąpiło po kilku godzinach od wylądowania. 21 lipca o godz. 2:56 czasu uniwersalnego Neil Armstrong po drabince zszedł z lądownika i postawił pierwszy krok na powierzchni Księżyca. W tym momencie wypowiedział słynne słowa: "To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości" („It’s one small step for a man, but one giant leap for mankind”).

Następnie astronauci robili zdjęcia, nagrywali filmy, przeprowadzili badania naukowe, zebrali próbki skał (trochę ponad 21 kg) i postawili amerykańską flagę. Umieścili też odbłyśnik do odbijania wysyłanych z Ziemi wiązek laserowych, co umożliwiło precyzyjne zmierzenie odległości do Księżyca. Armstrong i Aldrin pokonali na Księżycu dystans około 250 metrów, spędzili na powierzchni 21 godzin i 36 minut (w tym 2 godziny - poza lądownikiem), po czym powrócili do modułu dowodzenia na orbicie i udali się w podróż powrotną na Ziemię. 24 lipca Apollo 11 wodował na Oceanie Spokojnym. Potem astronauci musieli przejść kwarantannę trwającą trzy tygodnie, na wypadek, gdyby zarazili się jakimiś bakteriami.

Po misji Apollo 11 NASA wysłała na Księżyc jeszcze sześć załóg: misje Apollo 12 do 17. Tylko załodze Apollo 13 nie udało się wylądować na Księżycu. Wypadek w drodze na Srebrny Glob wymusił decyzję o powrocie na Ziemię niedługo po dotarciu do orbity. Ostatni lot, Apollo 17, odbył się w grudniu 1972 r.

NASA przewiduje, że w 2020 r., dzięki innowacjom, połączeniu misji komercyjnych i międzynarodowej współpracy, możliwe będzie wysłanie robotów na powierzchnię Księżyca. Celem jest zbadanie księżycowych zasobów i przygotowanie podwalin pod stałą obecność człowieka.

"Tym razem, kiedy polecimy na Księżyc, zostaniemy tam. I wówczas użyjemy tam zdobytej wiedzy, aby dokonać następnego ogromnego skoku – wyślemy astronautów na Marsa" — mówi administrator NASA Jim Bridenstine, w komunikacie przesłanym PAP przez Konsulat Generalny USA w Krakowie. (PAP)

autor: Beata Kołodziej
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77920%2Ckrakow-wystawa-w-50-rocznice-misji-apollo-11.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22952
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #185 dnia: Lipiec 25, 2019, 23:46 »
Ku gwiazdom
Spotkanie z astronomią i astronautyką w dniu 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu
20 lipca 2019

W dniu 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu, która przypada 20 lipca 2019 roku, Muzeum Częstochowskie organizuje specjalne spotkanie z astronomią i astronautyką. Prezentowana w Ratuszu wystawa „Ku gwiazdom”, przygotowana we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Stowarzyszeniem Astronomia Nova w Częstochowie, Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii oddział w Częstochowie im. ks. Bonawentury Metlera, stanie się okazją, by uczcić to będące zwrotem w dziejach ludzkości wydarzenie.

W programie:

godz. 16.00-19.00 – pokazy możliwości łazika marsjańskiego skonstruowanego przez studentów Politechniki Częstochowskiej

godz. 17.00-20.20 – oglądanie nieba za pomocą przyrządów optycznych (w przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych)

godz. 20.30 – wykład Waldemara Zwierzchlejskiego o programie kosmicznym „Apollo” z uwzględnieniem 50. rocznicy lądowania na Księżycu załogi „Apollo 11”

godz. 21.20-22.00 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Ku gwiazdom”

http://www.muzeumczestochowa.pl/inne/ku-gwiazdomspotkanie-z-astronomia-i-astronautyka-w-dniu-50-rocznicy-ladowania-czlowieka-na-ksiezycu20-lipca-2019/

Wystawy czasowe
Ratusz

Wystawa „Ku gwiazdom”

11.05.2019 – 08.09.2019

Wystawa pod patronatem Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego została przygotowana w ramach 50. rocznicy lądowania na Księżycu załogi Apollo 11, we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Stowarzyszeniem Astronomia Nova w Częstochowie, Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii oddział w Częstochowie im. ks. Bonawentury Metlera.

Ku gwiazdom to prawdziwie kosmiczna wystawa, która zachwyci i zainteresuje każdego! Zapraszamy serdecznie dzieci, młodzież i dorosłych. Kosmos jak i wyprawy kosmiczne, fascynują nas już od dłuższego czasu. Piękno kosmosu i jego tajemnice to bardzo modny temat. Inspiruje artystów, pisarzy, scenarzystów Chcemy o nim wiedzieć jak więcej.

Na wystawie zaprezentujemy skafandry, prowiant kosmiczny, mundur generała, niezbędny sprzęt, przydatny w przestrzeni kosmicznej. Prawdziwych pasjonatów i tych, którzy dopiero poznają temat, zachwyci łazik marsjański z Politechniki Częstochowskiej, którą docenia cały astronomiczny świat. Kolejną perełką będą kawałki kosmicznych skał – meteorytów. Wszystkie prezentowane eksponaty to prawdziwe skarby.

Kurator: Marek Nowak
http://www.muzeumczestochowa.pl/wystawy/wystawy-czasowe/

Offline mars76

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 2580
 • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #186 dnia: Lipiec 26, 2019, 00:45 »
W Katowicach miałem okazję zobaczyć wystawę połączoną z wykładem- sama wystawa jest dostępna do końca lipca

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22952
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #187 dnia: Sierpień 16, 2019, 06:06 »
Astronomia, astronautyka, badania kosmosu. Space Forum 2019 zaprasza do Olsztyna
31 lipca 2019(...) Tegoroczna, druga edycja, odbędzie się w Olsztynie pod nazwą Space Forum 2019, przy okazji 39. Zjazdu PTA, a dodatkowo organizowana jest w roku obchodów IAU100, stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Akcja IAU100 obejmuje szereg globalnych i krajowych projektów pokazujących stulecie odkryć astronomicznych, skierowanych do różnych grup: nauczycieli, uczniów, fanów kosmosu i ogółu społeczeństwa. (...)

https://www.space24.pl/astronomia-astronautyka-badania-kosmosu-space-forum-2019-zaprasza-do-olsztyna

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22952
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #188 dnia: Wrzesień 21, 2019, 09:01 »
Stratosferyczne eksperymentowanie (18.10.2019)
BY REDAKCJA ON 20 WRZEŚNIA 2019

(...) W ramach projektu “Near Space: Above and Beyond” finansowanego ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego – 18 października 2019 roku sprzed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy wystartuje balon stratosferyczny, który wyniesie na wysokość kilkunastu kilometrów eksperymenty przygotowane przez uczestników projektu „#miniSAT2019”.  (...)

https://kosmonauta.net/2019/09/stratosferyczne-eksperymentowanie-18-10-2019/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22952
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #189 dnia: Wrzesień 23, 2019, 21:48 »
Mars we Wrocławiu (28.09 i 05.10)
BY REDAKCJA ON 23 WRZEŚNIA 2019

(...)
Gra Misja:Mars

Wszystkich zainteresowanych tym tematem zapraszamy już 28 września na grę Misja:Mars, w której podczas Dolnośląskich Dni Innowacji wcielimy się w astronautów. Dla uczestników przygotowaliśmy nie lada wyzwanie – właśnie wylądowali z załogą na Marsie i muszą zbudować bazę dla kolejnych osadników. Jednak Czerwona Planeta nie do końca będzie im sprzyjać. Sprawdzimy, czy naszej załodze uda się przeżyć i sprawić, by Mars stał się bardziej przyjazną planetą.

Data i miejsce: 28 września, 11:00 – 13:00 , gmach NOT, ul. Piłsudskiego 7.

(...)
Kolonizacja Marsa. Jak wyglądać będzie marsjańskie miasto?

Tydzień później, czyli 5 października, na mieszkańców Wrocławia czeka kolejna porcja kosmicznych wydarzeń. W ramach Nocy Innowacji na Politechnice Wrocławskiej grupa Innspace przygotowała szereg atrakcji. O godzinie 16:00 rozpoczną prelekcją pt. „Kolonizacja Marsa. Jak wyglądać będzie marsjańskie miasto?”, gdzie opowiedzą o kosmicznej architekturze i przedstawią swój projekt kolonii dla 1000 osób, który zakwalifikował się do finału konkursu Mars Colony Prize. Zaraz po prelekcji odbędzie się warsztat dla dzieci i młodzieży pt. „Ruszamy na Marsa!”, podczas którego młodzi amatorzy eksploracji kosmosu zaplanują własną misję na Marsa – od lotu na Czerwoną Planetę, przez pomysł na bazę pozaziemską, po realizację zadań, które czekać będą na młodych astronautów na miejscu. (...)

Data i miejsce: 5 października, 16:00 – 19:00, Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej, pl. Grunwaldzki 11, Wrocław, bud. D 21

(...)
https://kosmonauta.net/2019/09/mars-we-wroclawiu-28-09-i-05-10/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22952
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #190 dnia: Październik 04, 2019, 21:02 »
10. Noc w Instytucie Lotnictwa (11.10.2019)
BY REDAKCJA ON 3 PAŹDZIERNIKA 2019

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa zaprasza na największą w Polsce nocną imprezę edukacyjną – 10. Noc w Instytucie Lotnictwa. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy będą tajemnice kosmosu.  Wydarzenie odbędzie się 11 października 2019 r. w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa w Warszawie, al. Krakowska 110/114 w godzinach 17:00 – 23:00.

Gościem specjalnym imprezy będzie Artur Chmielewski – polski inżynier, menedżer misji kosmicznych,  pracujący w kalifornijskim ośrodku Jet Propulsion Laboratory – NASA, który podzieli się szczegółami swojej pracy w ramach słynnego projektu Rosetta oraz przy misjach Galileo, Ulysses i Cassini-Huygens, a także obecnych misjach organizowanych przez amerykańską agencję kosmiczną.

O kosmicznej rewolucji w wykonaniu SpaceX opowie natomiast znany popularyzator nauki, Karol Wójcicki. (...)

https://kosmonauta.net/2019/10/10-noc-w-instytucie-lotnictwa-11-10-2019/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22952
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #191 dnia: Październik 20, 2019, 20:54 »
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii obchodzi 100 lat działalności
06.10.2019

„Święto Astronomii w Krakowie” – pod takim tytułem zorganizowano w sobotę w Krakowie obchody 100-lecia Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA), największej polskiej organizacji zrzeszającej entuzjastów astronomii i jednocześnie jednego z najstarszych polskich stowarzyszeń.

W ramach uroczystości odbył się m.in. piknik edukacyjny dla mieszkańców Krakowa i turystów, a także konferencja popularnonaukowa oraz gala w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie z prawykonaniem widowiska poświęconego Polskiemu Towarzystwu Miłośników Astronomii (PTMA), pt. „URANIA”, skomponowanego przez Macieja Pawłowskiego.

Zorganizowany polski amatorski ruch astronomiczny zaczął formować się na początku XX wieku. W roku 1908 na łamach czasopisma „Wszechświat” ukazał się artykuł Feliksa Przypkowskiego z Jędrzejowa, pt. „Miłośnicy i protektorowie astronomii”, w którym autor sugerował założenie dwóch astronomicznych stowarzyszeń: ściśle naukowego oraz zrzeszającego miłośników astronomii. Niedługo potem „Wszechświat” ogłosił list otwarty apelujący o miejsce dla miłośników astronomii.

Jak czytamy w opisie historii stowarzyszenia na stronie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, jako początek powstania towarzystwa zrzeszającego miłośników astronomii przyjmuje się pojawienie w roku 1919 komety Brorsena-Metcalfa ((23P/1919 Q1) (1919 III) (1919b)). O komecie pisała prasa codzienna, a jej obserwacjami zainteresowało się dwóch uczniów gimnazjum męskiego Kazimierza Kulwiecia w Warszawie - Stefan Kaliński i Stanisław Mrozowski. Uczniowie zwrócili się do prof. Feliksa Kępińskiego, prowadzącego wówczas lekcje kosmografii w kilku gimnazjach, z propozycją utworzenia Towarzystwa Miłośników Astronomii. Dzięki profesorowi o inicjatywie dowiedzieli się uczniowie z innych szkół, zgłosił się też Jan Mergentaler z gimnazjum Reja, a także dwóch młodych studentów Edward Stenz i Antoni Zygmund.

Po uzyskaniu zgody władz szkoły i kuratora, 5 października 1919 r. powstało Koło Miłośników Astronomii, które pod koniec roku liczyło kilkunastu członków. Dwa lata później formalnie utworzono Towarzystwo Miłośników Astronomii.

Obecnie organizacja ma nazwę Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) i posiada 19 oddziałów na terenie kraju oraz 9 sekcji tematycznych. PTMA skupia osoby interesujące się astronomią i kosmosem hobbystycznie, ale część jego członków prowadzi też aktywność wspierającą zawodowych astronomów w naukowych badaniach kosmosu, np. obserwując meteory, planetoidy, komety, czy gwiazdy zmienne. PTMA działa też aktywnie w zakresie popularyzacji nauki.

PTMA jest współwydawcą czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”, którego początki sięgają również czasów z roku 1919 (wtedy jako „Urania”, a początkowo w pisowni „Uranja”, zgodnie z ówczesnymi zasadami ortografii).

Poczta Polska przygotowała okolicznościowy datownik na 100 lat Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTM). Będzie stosowany w urzędzie pocztowym Kraków 1, gdyż siedziba PTMA znajduje się w Krakowie. Dodatkowo poczta wydała także okolicznościową kartkę. Jednym z pierwszych członków koła miłośników astronomii, które dało początek PTMA, był urzędnik pocztowy Maksymilian Białęcki.

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C78879%2Cpolskie-towarzystwo-milosnikow-astronomii-obchodzi-100-lat-dzialalnosci.html

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22952
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #192 dnia: Październik 30, 2019, 06:32 »
Znamy zwycięzców Hackathonu w Hevelianum
BY MAGDALENA JAROSZ ON 27 PAŹDZIERNIKA 2019

https://kosmonauta.net/2019/10/znamy-zwyciezcow-hackathonu-w-hevelianum/

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22952
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #193 dnia: Grudzień 15, 2019, 22:10 »


There's an astronaut saying: In space, "there is no problem so bad that you can't make it worse." So how do you deal with the complexity, the sheer pressure, of dealing with dangerous and scary situations? Retired colonel Chris Hadfield paints a vivid portrait of how to be prepared for the worst in space (and life) -- and it starts with walking into a spider's web. Watch for a special space-y performance.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2021, 15:42 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22952
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #194 dnia: Styczeń 19, 2020, 07:36 »
Kosmiczna niedziela we Wrocławiu
BY REDAKCJA ON 17 STYCZNIA 2020

W najbliższą niedzielę (19 stycznia) we Wrocławiu zorganizowane zostanie otwarte wydarzenie o nazwie “Kosmiczna niedziela”.

Rok 2020 zapowiada się naprawdę kosmicznie. Aby dobrze rozpocząć ten rok, zapraszamy do Wrocławia na nieziemską niedzielę do Fabryki Sensu. Przygotowane zostały m.in. prezentacje najciekawszych kosmicznych zagadnień, warsztaty dla dzieci,  wystawa kosmicznych, pokazy druku 3D i kiermasz pyszności nie z tej Ziemi. (...)

https://kosmonauta.net/2020/01/kosmiczna-niedziela-we-wroclawiu/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #194 dnia: Styczeń 19, 2020, 07:36 »