Autor Wątek: Przyszłe załogi  (Przeczytany 586956 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

velo

  • Gość
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 16, 2010, 02:06 »
(10/10/2007) autor: Newman

Witam Wszystkich.
W witrynie "loty kosmiczne" pojawił się skład załogi STS-119:
dowódca: Lee J. Archambault (2 lot),
pilot: Dominic A. Antonelli (1 lot - z naboru z 2000 roku),
specjaliści misji: John L. Phillips (3 lot),
Steven R. Swanson (2 lot),
Joseph M. Acaba (1 lot - z naboru z 2004 roku!),
Richard R. Arnold (1 lot - z naboru z 2004 roku!),
członek załogi ISS: Koichi Wakata (2).

Zwracam uwagę, że w składzie nie ma typowanego wcześniej do tej misji Michaela L. Gernhardta.

NewMan

velo

  • Gość
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 16, 2010, 02:07 »
(11/10/2007) autor: velo

Przy STS-119 Gernhardt byl praktycznie wirtualnie. To była wstępna nominacja bodajże jeszcze z czasów przed STS-107 (choc 100% nie jestem pewien). W każdym razie po Columbii istnieje nowa zasada o maks. 4 możliwych lotach każdego astronauty. Ogólnie widać duży nacisk na wystrzelenie wszystkich żołtodziobów do końca programu STS. Ale i zasada 4 max lotów tez potrafi być łamana. Np w wypadku Scotta Parazynski'ego w STS-120 i Johna Grunsfelda przy STS-125. Ale można spokojnie założyć ze kolejnych 6, 7 lotów do końca programu STS nie zobaczymy.

velo

  • Gość
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 16, 2010, 02:08 »
(11/10/2007) autor: newman

Jeżeli w NASA obowiązuje zasada, że nie wyznacza się astronautów do więcej niż 4 lotów, to wyklucza to z lotów takich weteranów jak wspomniany Michael Gernhardt (4 loty) oraz Marshę Ivins (5 lotów), Michaela Foale'a (6 lotów), Andrew Thomasa (4 loty), Brenta Jetta (4 loty) i Josepha Tannera (4 loty).
Ze swojej strony jestem bardzo ciekawy, czy swoją szansę na drugi lot otrzyma Anna Fisher, pochodząca jeszcze z naboru z 1978 roku. Odbyła ona swój pierwszy (dotąd jedyny) lot w misji STS-51A w 1984 roku. Z NASA odeszła w 1989 roku, ale powróciła w 1996 roku.
NewMan

velo

  • Gość
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 16, 2010, 02:09 »
(12/10/2007) autor: velo

Powiedzmy że jest to zasada max. 4 lotów z ... wyjątkami.

Co do wspomnianych astronautów:
Jett stwierdził, że będzie to jego ostatni lot
Tanner także powoli zamierza odchodzić na emeryturę
Anna Fisher ma wg opinii ludzi z JSC minimalne szanse na kolejny lot (mniej więcej takie jak John Young w 2000)
Co do pozostałych to nie wiem, jak coś nowego się dowiem to dam znać :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 16, 2010, 02:09 »

velo

  • Gość
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 16, 2010, 02:10 »
(1/11/2007) autor: NewMan

Nastąpiła zmiana w składzie załogi STS-126.
Joan E. Higginbotham (dla której miałby to być 2 lot) ma być zastąpiona przez Donalda R. Pettita (ma to być dla niego 2 lot).

NewMan

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 25, 2010, 23:35 »
Nie wiem, czy to dobre miejsce, ale nie znalazłem nigdzie wątku dotyczącego Space Adventures. Mam pytanie dotyczące niedawno jeszcze planowanego przez nich lotu Sojuza, bodajże TMA-06M. Jak widzę, wypadł on z grafiku na "Lotach kosmicznych". Co jest powodem? Czy klienci zrezygnowali, czy z produkcją nie da rady?

Jak w tym świetle wygląda realność startu późniejszego chyba o rok lotu dwóch Hindusów na Sojuzie?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 25, 2010, 23:56 »
Mam pytanie dotyczące niedawno jeszcze planowanego przez nich lotu Sojuza, bodajże TMA-06M. Jak widzę, wypadł on z grafiku na "Lotach kosmicznych". Co jest powodem? Czy klienci zrezygnowali, czy z produkcją nie da rady?

Nie znam dokładnie (nie jestem 100% pewny), ale chyba po prostu produkcja by nie wyrobiła. O ile dobrze pamiętam to teraz ma być w związku z przejściem wahadłowców na emeryturę, zwiększona częstotliwość produkcji Sojuzów (a wraz z tą częstotliwości lotów na ISS) z 4 do 6 sztuk.
Tym samym Roskosmos nie współpracuje już ze Space Adventures na tym polu.

Poszukam jeszcze później dokładniejszej odpowiedzi :)

Co do lotu Hindusów to chyba ten lot ma jednak wyższy priorytet i jednak ten się odbędzie.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 26, 2010, 12:28 wysłana przez Matias »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 26, 2010, 07:18 »
Mam pytanie dotyczące niedawno jeszcze planowanego przez nich lotu Sojuza, bodajże TMA-06M. Jak widzę, wypadł on z grafiku na "Lotach kosmicznych". Co jest powodem? Czy klienci zrezygnowali, czy z produkcją nie da rady?

Nie znam dokładnie (nie jestem 100% pewny), ale chyba po prostu produkcja by nie wyrobiła. O ile dobrze pamiętam to teraz ma być w związku z przejściem wahadłowców na emeryturę, zwiększona częstotliwość produkcji Sojuzów (a wraz z tą częstotliwości lotów na ISS) z 4 do 6 sztuk.
Tym samym Roskosmos nie współpracuje już ze Space Adventures na tym polu.

Poszukam jeszcze później dokładniejszej odpowiedzi :)

Co do lotu Hindusów to chyba ten lot ma jednak wyższy priorytet i jednak ten się odbędzie.


O ile wiem, to w związku z zaprzestaniem wożenia załogantów ISS przez wahadłowce, produkcja Sojuzów została zwiększona z 2 do 4 sztuk rocznie. Sześć sztuk jest poza możliwościami Energii. Piąty zostanie dodany dopiero w roku 2013. Początkowo mówiono, że ma być to misja dla SA, teraz wspomina się raczej o krótkotrwałym locie dla partnerów z programu ISS - konkretnie Kanady i ESA. Lot przedstawiciela Indii nie został jeszcze formalnie zaakceptowany na szczeblu międzypaństwowym i obecnie nie są prowadzone żadne rozmowy o jego realizacji, co spycha go w kolejce na nie wcześniej, niż 2014-15 rok. Nie słyszałem, by SA zerwała kontakty z FKA, po prostu ta druga na razie nie ma wystarczających mocy przerobowych.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 26, 2010, 12:31 »
Dzięki za poprawkę, trochę się przeliczyłem...

Początkowo mówiono, że ma być to misja dla SA, teraz wspomina się raczej o krótkotrwałym locie dla partnerów z programu ISS - konkretnie Kanady i ESA. Lot przedstawiciela Indii nie został jeszcze formalnie zaakceptowany na szczeblu międzypaństwowym i obecnie nie są prowadzone żadne rozmowy o jego realizacji, co spycha go w kolejce na nie wcześniej, niż 2014-15 rok. Nie słyszałem, by SA zerwała kontakty z FKA, po prostu ta druga na razie nie ma wystarczających mocy przerobowych.

Więcej o tych rozmowach w artykule na kosmo. W źródle początkowym na SFN widnieje taki fragment :

Russia is also working on deals with India and Space Adventures, the U.S.-based tourism firm, to fly standalone Soyuz flights in the next few years.

Czyli jednak rozmawiają z Indiami oraz SA, o ile to prawda, a tego nie możemy być chyba pewni :P

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 14, 2010, 22:43 »
Pojawił się emblemat 27. załogi MSK, która ma się rozpocząć w marcu 2011 roku

Oto jego projekt, narysowany przez Tima Gagnona z USA i Jorge Cartesa z Hiszpanii:

« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2013, 22:13 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 15, 2010, 23:40 »
Tak a'propos przyszłych załóg: czy istnieją jakieś zasady wyznaczające termin, w którym (najpóźniej?) załoga kolejnej Ekspedycji musi być ustalona?

velo

  • Gość
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 17, 2010, 17:58 »
Pamietam czytalem kiedys na jakims forum drobna wypowiedz, ze to miedzy 1,5 roku a 2 lata. I ze byly plany aby trening skrocic

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 18, 2010, 21:39 »
Hmm, te 1,5 do 2 lat treningu wydaje się być całkiem rozsądne w świetle ostatnich wydarzeń na ISS. Załoga Ekspedycji 24 miała pewne przeszkolenie związane z tym systemem jeszcze w trakcie pobytu na Ziemi. A takich systemów na ISS jest więcej - np SARJ...

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 20, 2010, 22:47 »
Fotoreportaż z treningu kosmonautów z wodowania na otwartym morzu w rejonie Abrau-Durso koło
Noworosyjska na Morzu Czarnym:










Fotografie z CPK !
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 27, 2010, 21:32 »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #29 dnia: Sierpień 27, 2010, 21:32 »