Autor Wątek: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)  (Przeczytany 6653 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« dnia: Kwiecień 13, 2020, 03:01 »
USA 32 (NORAD: 19460 / 1988-078A) - satelita wywiadu amerykańskiego (misja: NOSS 9 - Navy Ocean Surveillance Satellite pierwszej generacji od NOSS1 z 1976 do NOSS11 z 1992). Jeden z trzech satelitów typu SIGINT, wystrzelonych przy użyciu Titan II do 2000r. (USA 32/NOSS 9-1988, USA 45/NOSS 10-1989, USA 81/NOSS 11-1992). Tyle się dowiedziałem:

Cytuj
USA 32 - . Payload: SBWASS R1. Mass: 1,700 kg (3,700 lb). Nation: USA. Agency: USAF. Class: Surveillance. Type: SIGINT. Spacecraft: Singleton. USAF Sat Cat: 19460 . COSPAR: 1988-078A. Apogee: 292 km (181 mi). Perigee: 185 km (114 mi). Inclination: 85.00 deg. Period: 89.30 min. New class of signals intelligence satellite; possibly some kind of imaging also done. On-board propulsion boosts spacecraft to 800 km operating orbit. First Titan 2 standard launch vehicle launch..
źródło: astronautix.com - satelity Singleton (edit:24-10-2020 ??-LINK)

... no wiadomo: Top Secret! ;) W necie można przeczytać, że NOSS to: "System Navy Ocean Surveillance Satellite (NOSS) jest prawdopodobnie najbardziej tajnym z wojskowych programów satelitarnych USA" - źródło. Nie znacie może jakichś "tajnych"  ;) miejsc w necie, gdzieby coś wyciekło nt. przybliżonego wyglądu albo przynajmniej spekulacje i słowny opis konstrukcji, rysunki odręczne, noo o zdjęcia satelity USA-32 to raczej nie pytam? Dlaczego mnie to interesuje? Okazuje się, że satelita ten jest ciekawym obiektem do obserwacji wizualnych (fotografowania), o czym przekonałem się osobiście (zupełnie przez przypadek) po analizie świeżych zdjęć z mojej drugiej foto-sesji balkonowej, która odbyła się 11 kwietnia wieczorem: Niezwykłe migotanie od USA-32

[edit: 22-10-2020] Ze źródła1 wynika, że wizerunek satelity NOSS 1/1973 038A wyglądał tak (pierwsza generacja NOSS, do której należał również satelita USA-32, ale pewnie wyglądały inaczej, jako, że waga NOSSów zmieniała się od 590 do 6800 kg:

W załączniku kilka wizerunków NOSSów pierwszej generacji (materiały na podstawie odtajnionych TOP SECRET)
źródło2, źródło3

... i dalej: "Satelity w tym programie wykorzystują radar i inny sprzęt elektroniczny do lokalizowania okrętów wojennych wroga. Uważa się, że satelity są wyposażone w radary boczne i skierowane do przodu, skanery wielospektralne i detektory podczerwieni. Te ostatnie mają zdolność wykrywania ciepłej wody po zanurzeniu łodzi podwodnej.
System operacyjny pierwszej generacji (NOSS 1) składał się z pewnej liczby satelitów umieszczonych w odległości 120 ° od siebie i został również nazwany Whitecloud. Od 1986 roku satelity są również identyfikowane w serii satelitów wojskowych w USA (USA nr).
Satelitom NOSS 1 towarzyszyły zwykle satelity podrzędne, które były rozmieszczane z satelity macierzystego na 5-kilometrowej linie, która została później przecięta. Subsatelity zostały użyte w metodach triangulacji do obliczenia pozycji i prędkości obserwowanego statku (wroga). Wczesne satelity NOSS miały masę 590 kg, ale masa wzrosła do 6800 kg. Więc satelity: USA-32, 45, 81, wykorzystywane w misjach NOSS 9/10/11, a więc w końcówce pierwszej generacji NOSSów wyglądały pewnie inaczej niż satelita NOSS 1. Druga generacja została uruchomiona od NOSS 2-1, podczas gdy trzecia generacja rozpoczęła się z NOSS 3-1.
Towarzyszące satelity podrzędne zostały zidentyfikowane za pomocą różnych nazw, w tym Surveillance Satellite Unit (SSU), a także akronimów GB, JD, SS lub EP, których znaczenie nie jest znane. Wczesny satelita prekursor miał masę 123 kg. Pierwsza seria operacyjna, między 1976 a 1987 rokiem, odbywała się w odległości od 50 do 240 km między poszczególnymi satelitami. Druga generacja została wprowadzona w 1990 roku i były one nowej konstrukcji z zaktualizowanym sprzętem rozpoznawczym i teleinformatycznym i działały na bliższej odległości od 30 do 110 km. Niektóre satelity z tej serii zostały wystrzelone osobno. Wraz z rozpoczęciem generacji satelitów NOSS 3, satelity podrzędne nie są już osobno identyfikowane. Obserwacje wizualne potwierdziły jednak ich obecność i formalnie zostały określone jako „szczątki” (debris)."

... a tyle podaje archiwum NASA nt. USA 32 czyli NOSS 9 (?):

Cytuj
Ten satelita US Navy Ocean Surveillance Satellite (NOSS) został wystrzelony z Vandenberg AFB na pokładzie rakiety Atlas E / F. Umieścił on grupę jednego głównego satelity i trzech mniejszych satelitów podrzędnych (poruszających się w odległości kilkuset kilometrów) na niskiej orbicie polarnej. Ten układ satelitarny określał lokalizację nadajników radiowych i radarowych za pomocą triangulacji oraz tożsamość jednostek morskich poprzez analizę częstotliwości roboczych i wzorców transmisji.
Z wyglądu sub-satelity przypominały satelity nawigacyjne Marynarki Wojennej Transit. Posiadały wysięgniki o nachyleniu grawitacyjnym o długości 10-15 metrów. Zapewniło to, że bok korpusu satelity, na którym zamontowano anteny sygnałowe, był stale zorientowany w kierunku Ziemi. Satelity utrzymywały przypisaną pozycję w grupie w odległości od 30 do 240 km jedna od drugiej, korzystając z pokładowych silników o niskim ciągu. W wyniku naziemnego przetwarzania danych nawigacyjnych na sygnałach z emiterów docelowych dostarczanych przez grupę satelitów, a także sekwencyjnie przez kilka grup satelitów, uzyskiwano współrzędne, kierunek i prędkość obserwowanego "obiektu".

Ciekawy LINK (z niezwykle interesującymi podlinkami) nt. satelitów militarnych U.S.

... a TUTAJ pokaźny spis do przestudiowania, oraz w INNYM ujęciu  :)

TUTAJ autor podaje, że satelity (USA-32, 45, 81) były prawdopodobnie kontynuacją P11, ale czy wyglądały tak samo/podobnie? Jest wiele niejasności, dopóki nie odtajnią następnych TOP SECRET!
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2020, 20:18 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 13, 2020, 11:20 »
Jedynie ten link, ale na temat samej konstrukcji nic tam nie ma.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 13, 2020, 20:59 »
Dzięki za info. Jest tam co nieco więcej danych o możliwych koneksjach Singletona z innymi projektami. Będę jeszcze szukał. Podaję link do początku relacji z mojej drugiej sesji foto: TUTAJ, gdzie satelita USA 32 gra pierwsze skrzypce!  8) Zapraszam.
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 06, 2020, 23:58 »
Informuję zainteresowanych Kolegów, że obecnie mamy okres doskonałej widoczności wieczornej nad Polską satelity szpiegowskiego USA-32, który posłał do mnie w kwietniu tego roku takie niezwykłe i niuansowe migotanie (błyski z częstotliwością 5 Hz), jakie udało mi się utrwalić, całkowicie przez przypadek na poniższej składance foto:





Więcej pisałem o tym: TUTAJ

Jest to wiekowy i stosunkowo słaby co do jasności satelita (Perygeum: 776km, Apogeum: 784km) - rzadko kiedy jaśniejszy od 4 mag, ale jak widać również potrafi zaskoczyć swoim "zachowaniem" - prawdopodobnie dzięki niezwykłej budowie (może duża ilość naczepianych anten, ewentualnie kanciasto-wielograniasta konstrukcja korpusu, wywołująca przy rotacji tak częste błyski - niestety jest to stary satelita szpiegowski z czasów przed internetowych i nie udało mi się odszukać w sieci jego fotek - aż się nie chce wierzyć, że przez kilkadziesiąt lat nic nie wyciekło do netu na temat jego budowy!!!).

Zachęcam Kolegów, szczególnie fotografujących satelity do zasadzenia się na tego dziwacznego "zwierza", może komuś uda się powtórzyć moje foty z tymi niesamowitymi błyskami?! Obecnie ten satelita polarny przelatuje nad Polską z kierunków południowych na północne - przeciwnie niż to było w kwietniu. Poniżej załączam mapkę przelotu nad Lublinem w dniu jutrzejszym (7 sierpnia) na podstawie Heavens-Above - piękny wysoki przelot, idealny dla mojej miejscówki balkonowej do strzelania fot. Dla swoich miejscówek obserwacyjnych sprawdzicie to na niezawodnym Heavens-Above. O ile dopisze pogoda w nocy z 7 na 8 sierpnia (początek łikendu  ;) ), to pewnie zrobię sobie maraton obserwacyjny, bo najpierw USA-32 przed godz. 22 w piątek (i może jeszcze jakiegoś na dokładkę ustrzelę), a w sobotę przed drugą i potem po trzeciej Starlink-train z dziesiątej paczki! o ile w końcu WYSTARTUJĄ!  ???

Poniżej mapka z kwietniowego przelotu USA-32 nad Lublinem (dla przypomnienia) z zaznaczonym miejscem wystąpienia flar:



 ... a w załączniku mapka z aktualnego przelotu (7 sierpnia wieczorem). Jeżeli wieczorem wystąpią względnie dobre warunki pogodowe do robienia foto (bo teraz to: "na dwoje babka wróżyła"  ??? ), to spróbuję ustrzelić przelot USA-32 przez gwiazdozbiór Orła!
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2020, 19:29 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 06, 2020, 23:58 »

Offline Adam

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 119
  • Noc to najpiękniejsza pora dnia :)
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 08, 2020, 16:18 »
Jeżeli dzisiejsza pogoda dopisze to planuje jego obserwację przed 23 w przelocie przez Wielką Niedźwiedzicę :)

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 08, 2020, 21:15 »
A dobrą masz miejscówkę? Bo to słaby pod względem jasności satelita i gołym okiem w mieście ciężko go zauważyć. Zarówno w kwietniu, jak i wczoraj robiłem fotki wyłącznie na wyczucie, zgodnie z efemerydami (Heavens-Above) z mojej balkonowej miejscówki "strzeleckiej". Wczoraj były u mnie w Lublinie idealne warunki do upolowania jego flar, podobne do kwietniowych, czyli ze Słońcem za plecami (pod horyzontem), tylko niebo (jak zwykle) nie było na tyle przejrzyste, żeby zrobić dobre fotki. Wczoraj rozpoczął zauważalne wyraźnie na foto migotanie, nie dolatując jeszcze do gwiazdozbioru Orła. Te krótkie błyski są trochę inne od kwietniowych, też pięć "zajączków" na sekundę, ale ich jasność nie narasta spokojnie i później powoli opada, tylko po pojawieniu się błyski są naprzemiennie słabsze i mocniejsze! Pewnie wynika to z faktu, że wczoraj USA-32 nacierał na mnie, a w kwietniu fociłem go oddalającego się od mojej miejscówki obserwacyjnej.  Foty wyszły gorsze od kwietniowych ze względu na dużą zawartość pary wodnej w powietrzu i będę miał sporo zabawy z ich obróbką.  ::)

PS U mnie Wielki Wóz jest aktualnie poza zasięgiem z balkonowego stanowiska obserwacyjnego. Ten dzisiejszy przelot z 23 nie jest chyba najlepszy do łapania flar (odbicie promieni Słońca nie będzie "na wprost")- zgodnie z Heavens-Above jego jasność nie przekroczy 5,4 mag w czasie górowania. Ciekaw jestem co Ci się uda na fotach utrwalić! Podziel się wrażeniami jak skończysz obserwacje /focenie.
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2020, 22:12 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 08, 2020, 22:10 »
Mozna tez szukac pod haslem: Singleton/SBWASS-R  -      Space-Based Wide-Area Surveillance System
satelita typu ELINT - nasluch elektroniczny na potrzeby marynarki.
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
Zrodla:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_USA_satellites
http://claudelafleur.qc.ca/Spacecrafts-1988.html#BWASS-R1
http://www.astronautix.com/p/p-1151035105usa324581.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Signals_intelligence#Electronic_signals_intelligence
https://www.globalsecurity.org/space/systems/sbwass_n.htm
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 09, 2020, 02:03 »
Dzieje sie:
https://twitter.com/TSKelso/status/1292157638784897024 ;-)
Nie tylko masz chrapke na sledzenie sledacego sledzacych;-)
Od razu widac, kto sie zna budowie silnikow, ciekawe co ten Luch ma "pod maska" ...;-)
BTW, Adam nie byles tak niedawno w bieszczadach?;-) Z powazaniem
                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 09, 2020, 12:48 »
Adam, większość tych linków i podlinków znam. Niestety nigdzie nie ma fotek/rysunków/chociażby opisu budowy satelity (USA-32), a to mnie interesuje - wszędzie tylko trochę podstawowych danych, przykład: 1, 2
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2020, 20:25 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 14, 2020, 20:32 »
Grzebiąc na stronach:

Visual Satellite Observer's
Satellite and Flare Tracking

... znalazłem siedem raportów (okres: 2003 - 2014) z obserwacji USA-32, potwierdzających niezwykłe "mruganie / migotanie" satelity Singleton. W ostatnim raporcie z 2014 autor konkluduje, że "pierwszy raz na oczy widział 'mrugającego'  satelitę"! Autor: Mike Boschad zamieścił nawet fotkę, robioną jednak w niekorzystnych warunkach (niestety wiele się na niej zobaczyć nie da - jakby nie było 6 lat to cała epoka w rozwoju fotografii cyfrowej  ;) ):



Dla zainteresowanych podaję: Link do raportów z obserwacji USA-32 Singleton.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2020, 19:47 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 14, 2020, 21:18 »
Kończę właśnie opracowanie moich najświeższych (udokumentowanych fotami 7 sierpnia) wyników obserwacji USA-32 z kolejnym (po kwietniowym) uchwyceniem "migotania" tego satelity.

Na początek zrzut ze Stellarium, pokazujący pozycję satelity względem gwiazd (gwiazdozbiór Orła) u mnie w Lublinie, kiedy rozpoczął "mruganie". Trzy kolejne załączniki to fotki przed, w czasie flarowania i po (po kliknięciu myszką na fotkę w załączniku, naciskamy klawisz F11 na klawiaturze, żeby oglądać foto na całym ekranie bez jasnych fragmentów, świecących z monitora prosto w oczy).  Następne materiały niebawem.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2020, 19:48 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 15, 2020, 14:42 »
Na fotografiach (ekspozycja każdej 5 sek./interwał 3 sek) utrwaliły się gwiazdy do ok. 7.5mag. Warunki nie były najlepsze - lekka mgiełka nad południowym horyzontem, no i standardowo fatalny, miejski smog świetlny na moim balkonowym stanowisku "strzeleckim", uniemożliwiający stosowanie dłuższych ekspozycji (poświata w lewym dolnym rogu pochodzi od sąsiedniego budynku, rozświetlonego jak świąteczna choinka). Zasadziłem się specjalnie na ten przelot USA-32 z 7 sierpnia, bo był bardzo podobny do kwietniowego i idealny do focenia z mojej miejscówki. Aparat skierowałem na gwiazdozbiór Orła, bo intuicyjnie  czułem (po doświadczeniach z przelotu kwietniowego), że właśnie gdzieś w tych okolicach mogą pojawić się flary (co też się stało  :) )!

Flary rozpoczęły się o 21:47:49, kiedy USA-32 był na elewacji: 33°20', a Słońce za plecami (czyli oświetlenie na "wprost"): -13°20' pod horyzontem. Dla przypomnienia kwietniowy przelot: 21:20:15 / USA-32: 46°45' / Słońce za plecami: -17°25'.

Poniżej porównanie "migotania" satelity USA-32 z kwietnia i sierpnia w powiększeniu (trudno to nazwać flarami, gdyż te kojarzą się raczej z dłużej trwającymi "zajączkami" słonecznymi, tak jak to było w przypadku satelitów IRIDIUM):





W załączniku zamieszczam dodatkowo złożenie fotki z flarowania z analogicznym widokiem USA-32, wygenerowanym ze Stellarium (dzięki temu dowiedziałem się, że aparat - przynajmniej mój Olek - zapisuje czas wykonania zdjęcia w momencie rozpoczęcia ekspozycji, a nie po jej zakończeniu - czego dotychczas nie wiedziałem) oraz foto sierpniowych flar satelity w powiększeniu (bez opisów)

PS Dalszy ciąg ciekawych materiałów za chwilę!
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2020, 19:35 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 15, 2020, 17:39 »
Dodatkowym bonusem w czasie obserwacji 7 sierpnia satelity wywiadowczego USA-32, był przelot bardzo dobrze widocznego obiektu, który leciał ciut po USA-32, prawie podobną co do kierunku trajektorią. Początkowo sądziłem, że musiał to być któryś z dużych i jasnych satelitów, ewentualnie korpus jakiejś rakiety. Jakież było moje zaskoczenie, kiedy po dokładniejszych analizach okazało się, że tym jasnym obiektem jest jeden ze szczątków kosmicznych, pozostałych po zestrzeleniu przez Chińczyków własnego satelity Fengyun 1C. Konkretnie był to fragment o numerze NORAD: 30879. Wielokrotnie obserwowałem śmieci po Fengyunie 1C, ale tak jasnego debrisa dotychczas nie widziałem. Ciekawe, który to był fragment satelity? Wygląda na to, że miał dobre warunki oświetleniowe (podobnie jak USA-32) - dobrze wystawił się do Słońca i rozbłysnął w całej krasie! Poniżej, pierwszy załącznik to zrzut ze Stellarium obrazujący trajektorie przelotu (u mnie w Lublinie) Fengyun 1C DEB (NORAD: 30879) i USA-32 (NORAD: 19460), a drugi załącznik to składanka (Star-Trails) z 17 fotografii, na której widać zarówno przelot jasnego śmiecia po Fengyunie 1C, jak i rozbłysk satelity USA-32. Jak widać na zrzucie ze Stellarium w polu widzenia obiektywu mojego aparatu było dodatkowo wiele różnych satelitów: śmieci po Fengyunie 1C (również szczątków po satelitach Cosmos 2251. Breeze-M), oraz cały łańcuszek satelitów na GEO (widoczny w dolnym, prawym rogu). Były one jednak za słabe, żeby mogły utrwalić się na foto w takich warunkach obserwacyjno/technicznych. W przypadku satelitów GEO, musielibyśmy sięgnąć na foto przynajmniej do gwiazd 12mag, żeby zobaczyć tak odległe satelity (PRZYKŁAD), co nie jest łatwe w warunkach miejskiego zaświetlenia, ale możliwe, jak widać na przykładzie (zwłaszcza z obiektywami o dłuższych ogniskowych).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2020, 20:05 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 15, 2020, 23:07 »
Przy wykorzystaniu programu DaVinci Resolve zmontowałem krótkiego Time Lapsa z 17 fotek (52 sek.) i umieściłem na YT:

(oglądać po zalogowaniu w HD).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2020, 14:22 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 21, 2020, 01:30 »
Taka ciekaowstka: https://planet4589.org/space/archive/kenden/index.html
kilka artykulow od goscia, kotry mial lata temu wypadek samochodowy i, niestety, przestal pisac artykuly o satelitach
szpiegowskich ... moze cos sie znajdzie o USA-32 Z powazaniem
                                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: USA 32 - szpiegować satelity szpiegowskie! ;)
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 21, 2020, 01:30 »