Autor Wątek: Przyszłe załogi  (Przeczytany 601548 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

velo

  • Gość
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #195 dnia: Styczeń 19, 2012, 13:23 »

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 430
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #196 dnia: Styczeń 19, 2012, 18:26 »
Początek 2012 roku skłania do przeanalizowania sytuacji oddziałów astronautów, kosmonautów i taikonautów.

Pomimo ciągłego zmniejszania się liczebności oddział astronautów amerykańskich pozostaje najliczniejszą na świecie formacją ludzi przygotowujących się do lotu w kosmos.

Rok temu (czyli na początku 2011) w NASA pracowało 63 „aktywnych” astronautów.
Nadto 9 ludzi (z naboru 2009) przygotowywało się w ramach szkolenia kandydackiego do zostania astronautą.
Poza nimi – w różnych jednostkach organizacyjnych NASA – na stanowiskach określanych jako „management”, pracowało 42 astronautów.

W 2011 ilość astronautów NASA, którzy polecieli w kosmos, spadła w porównaniu z rokiem poprzednim; 15 wystartowało na w ostatnich trzech misjach wahadłowców, a 4 na pokładach rosyjskich Sojuzów.

Latem 2011 oddział powiększył o 9 nowych członków, którzy ukończyli szkolenie kandydackie.

Ale jednocześnie w 2011 z oddziału odeszło 15 doświadczonych astronautów.  :'(
Ośmiu - C.Anderson, T.Creamer, G.H.Johnson, M.Massimino, S.Robinson, P.Sellers, D.Wolf i G.Zamka przeszli do pracy w „managemencie” NASA.
Ale siedmiu - Ch.Ferguson, J.Hernandez, Ch.Hobaugh, M.Kelly, S.Lindsey, G.Reisman i R.Satcher odeszło z NASA w ogóle.

Ponadto z NASA odeszło 4 dotychczasowych (zwykle dość wiekowych) „managerów”: S.Nagel, C.Noriega, B.O'Connor i J.Phillips.

Ta ilość odejść spowodowała, że na początku 2012 w NASA pracuje 57 „aktywnych” astronautów. Z wyjątkiem 9 nowicjuszy – wszyscy już latali kosmos (1 sześć razy, 2 cztery razy, 12 trzy razy, 17 dwa razy i 16 jeden raz).

Ale perspektywy lotu w kosmos dla amerykańskich astronautów – po zakończeniu lotów wahadłowców – dramatycznie zmalały.

Dwóch astronautów (Daniel Burbank i Donald Pettit) są od końca zeszłego roku dowódcą i inżynierem pokładowym Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W składzie PRZYSZŁYCH ZAŁÓG Stacji (planowanych już do drugiej połowy 2014) trenuje 11 astronautów.
Dopóki użytkownicy Stacji będą korzystali wyłącznie z rosyjskich Sojuzów, to zaledwie 4 Amerykanów na rok będzie miało szansę pracować na orbicie. Wynika z podziału miejsc w czterech trzyosobowych kabinach Sojuzów. Z tych 12 miejsc – 6 przypada dla Rosjan a 6 do podziału dla NASA i innych agencji użytkujących Stację.
Jeśli Amerykanie udostępniają swoim partnerom czas i możliwości wykorzystania laboratoriów orbitalnych w „nierosyjskim” segmencie Stacji – to „przekazują” też miejsca w Sojuzach dla Europejczyków, Japończyków lub Kanadyjczyków.

Dla 46 „aktywnych” astronautów amerykańskich, którzy nie mają przydziału do załóg Stacji, jest to raczej mizerna perspektywa na lot w kosmos.

Tymczasem Peggy Whitson – obecna szefowa Biura Astronautów – już w kwietniu 2011 ogłosiła potrzebę nowego naboru, w ramach którego ma być przyjętych 6 – 12 nowych kandydatów. Nabór ten już ogłoszono i obecnie zbierane są zgłoszenia (niestety trzeba być obywatelem USA). Ma on być zakończony w 2013.
Podstawową potrzebą wyszkolenia nowych astronautów jest zamiar skrócenia pobytu astronautów na Stacji z sześciu do czterech miesięcy. Ma to spowodować większą efektywność ich pracy.

Ale ten zamiar będzie możliwy do zrealizowania albo przy zwiększeniu ilości lotów Sojuzów, za trzeba by dużo zapłacić Rosjanom, albo przy wprowadzeniu do służby nowego amerykańskiego statku załogowego.
Chyba w NASA z dużym optymizmem patrzą na ta drugą możliwość. ;)

c.d.n.
NewMan

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 430
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #197 dnia: Styczeń 20, 2012, 17:00 »
Drugim co do liczebności jest rosyjski oddział kosmonautów. Liczy on 30 kosmonautów oraz 7 kandydatów z naboru 2010, którzy są w trakcie szkolenia, które ma się zakończyć w 2012.
Poza tym oddziałem z Centrum Przygotowań Kosmonautów, (który był ogłoszony jako jeden – zjednoczony oddział kosmonautów), swój oddzialik w składzie trzech kosmonautów, utrzymuje jeszcze korporacja „Energia”.

Tak więc w Rosji jest 33 kosmonautów (21 doświadczonych i 12 nowicjuszy).
Sześciu rosyjskich kosmonautów poleciało w kosmos w 2011.
Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pracuje obecnie trzech z nich – A.Szkaplerow, A.Iwaniszyn i O.Kononienko.

Szesnaścioro – (9 doświadczonych i 7 nowicjuszy - wśród nich jest jedyna rosyjska kosmonautka – J.Sierowa) trenuje w składzie PRZYSZŁYCH ZAŁÓG Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polecą oni na Stację w latach 2012 – 2014.

Poza przydziałami pozostaje czternastu kosmonautów – 9 doświadczonych i 5 nowicjuszy.
Wspomniane wcześniej zasady wykorzystywania miejsc w czterech Sojuzach latających rocznie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej pozwalają Rosjanom wysyłać na orbitę po 6 swoich kosmonautów.
O wyprodukowaniu i wysyłaniu dodatkowego – piątego Sojuza w każdym roku nie ma niestety nowych informacji.
Zatem kosmonauci nieprzydzieleni obecnie do załóg mogą liczyć, że polecą w kosmos około 2014-2016.
Oczywiście konkurencja będzie wzrastać z powodu szkolącego się naboru z 2010 oraz zapowiedzianego kolejnego naboru, który ma się rozpocząć w 2012.

Niewykluczone są także odsunięcia od przygotowań, co spotkało ostatnio M.Surajewa (który miał polecieć w 2013 w załodze 36/37), a wcześniej K.Walkowa (nowicjusza jeszcze z naboru 1997, który miał polecieć w 2012 w załodze 31/32).

Ambicje wysłania swojego kosmonauty ma ciągle Kazachstan.
Jednak na przeszkodzie (dla dwóch Kazachów przeszkolonych na kosmonautów) stoi brak środków na sfinansowanie miejsca na statku kosmicznym.
Podobno (tak mówią kazachscy oficjele) teraz mają już możliwości finansowe, jednak występują inne problemy. Kazachski kosmonauta mógłby polecieć tylko w ramach rosyjskich miejsc w Sojuzach, ale ponoć i tak jest na to wymagana zgoda wszystkich użytkowników Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.


c.d.n.
Newman

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #198 dnia: Styczeń 20, 2012, 18:24 »
Dzięki NewMan za to przeglądowe opracowanie! Niecierpliwie czekam na ciąg dalszy...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #198 dnia: Styczeń 20, 2012, 18:24 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #199 dnia: Styczeń 21, 2012, 11:24 »
Świetne podsumowanie NewMan! Zebrane nazwiska astronautów NASA w jednym zdaniu, którzy odeszli z agencji mnie trochę zdziwiła - tyle znanych nazwisk. Ciekawe jaka część powędrowała do sektora prywatnego?

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9508
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #200 dnia: Styczeń 21, 2012, 12:57 »
W grudniu 2011 roku opuściła NASA astronautka Ellen Louise Baker. Odbyła ona 3 loty kosmiczne na wahadłowcach: STS-34, 50 i 71.
Obecnie funcje w manadżmencie NASA pełni 44 astronautów.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

velo

  • Gość
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #201 dnia: Styczeń 21, 2012, 13:56 »
Myślę, że w tym roku też będziemy widzieli duży exodus z korpusu

Myślę, że może to być nawet ponad 20 osób z aktywnych i managementu.

Brak widoków na piątego Sojuza, prognozowane opóźnienia CCDEV i Orion daleko hen na horyzoncie nie poprawia sytuacji.

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 430
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #202 dnia: Styczeń 21, 2012, 17:31 »
Informacje o oddziale chińskich taikonautów tradycyjnie pozostają ograniczone.

Najprawdopodobniej obecnie w skład tego oddziału wchodzi 20 osób.
Przybyło do niego 7 taikonautów (w tym 2 kobiety) z naboru przeprowadzonego w 2010.
Według różnych źródeł „aktywnym” przestał być pierwszy chiński taikonauta – Yang Liwei – objąwszy stanowisko kierownicze w chińskim programie kosmicznym.
Tak więc licząc bez niego, pięciu taikonautów ma doświadczenie w lotach kosmicznych.

Jeżeli w 2012 dojdzie do startu kolejnego „Niebiańsiego statku” to wreszcie kilku taikonautów doczeka się lotu w kosmos.

Chińczycy ciągle są niezwykle powściągliwi w informowaniu o swoich planach.
Znaczna część informacji pozostaje spekulacjami.
Tak na przykład jakiś czas temu podawano informację, że Shenzhou-9 może być (podobnie jak Shenzhou-8) bezzałogowy; ponadto nie pewności, czy w 2012 odbędą się jeden czy dwa loty na stację Tiangong.


Nie zmienił się od zeszłego roku stan korpusu astronautów ESA, w którego skład wchodzi 14 astronautów: 8 doświadczonych i 6 nowicjuszy z naboru 2009.
Spośród tych doświadczonych astronautów dwóch latało 3 razy w kosmos, a sześciu po 2 razy – Holender A.Kuipres jest właśnie w ramach swojego drugiego lotu inżynierem pokładowym 30 załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Najbardziej charakterystyczną cechą tego oddziału jest zróżnicowanie narodowościowe – najliczniejsi są Włosi (trzech mężczyzn i jedna kobieta), następnie Francuzi (3), Niemcy (2) i po jednym reprezentancie Belgii, Holandii, Szwecji, Dani oraz Wielkiej Brytanii.
Ten Szwed – Ch. Fuglesang – ciągle jest wykazywany na stronie internetowej ESA jako członek korpusu astronautów.

Do lotu w kosmos w ramach PRZYSZŁYCH ZAŁÓG Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przygotowuje się obecnie 2 astronautów (z naboru z 2009): L. Parmitano w załodze 36/37 w 2013 oraz Niemiec A. Gerst w załodze 40/41 w 2014.
Przy obecnym udziale w załogach Stacji mniej więcej jednego astronauty ESA rocznie, przed nieprzydzielonymi do załóg astronautami jest jeszcze ponad trzyletnie oczekiwanie na lot w kosmos.


Japoński oddział astronautów składa się z 7 osób.
Co prawda na stronie internetowej JAXA wśród „aktywnych” jest jeszcze ósmy biogram – pani Chiaki Mukai, ale raczej pełni ona funkcję w „managemencie” JAXA.

W ciągu 2011 z JAXA odeszła astronautka Naoko Yamazaki, ale przybyło 3 nowicjuszy z naboru 2009. Doświadczonych astronautów jest 4 – jeden trzy razy latał w kosmos, jeden latał dwa razy i dwóch jeden raz.

Do PRZYSZŁYCH ZAŁÓG Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest przydzielonych 2 doświadczonych astronautów – A.Hoshide do załogi 32/33 w 2012 oraz K.Wakata do załogi 38/39 w 2013. Dla K.Wakaty będzie to już czwarty lot w kosmos i drugi udział w załodze Stacji.

Jak widać Japończycy (w odróżnieniu od Europejczyków) stawiają na wykorzystanie w najbliższych latach doświadczonych astronautów; nowicjusze muszą jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Biorąc pod uwagę, że JAXA może wysyłać w kosmos jednego astronautę rocznie, to przed nimi jeszcze co najmniej 3 lata na szansę lotu na orbitę.

Kanadyjski oddział astronautów zwiększył się o dwóch nowicjuszy z naboru 2009 i składa się obecnie z 5 astronautów.

Troje doświadczonych latało w kosmos dwukrotnie.

Spośród nich tylko Chris Hadfield ma miejsce w PRZYSZŁEJ ZAŁODZE Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poleci w 2012 jako inżynier pokładowy załogi 34 i następnie będzie dowódcą załogi 35.

Kanada usiłuje negocjować jakieś kolejne miejsce w załogach Stacji przed 2019.
Oznacza to, że dla pozostałych Kanadyjczyków perspektywa lotu w kosmos jest bardzo odległa.
Kanada jeszcze w 2010 negocjowała z Rosjanami w sprawie jakiegoś miejsca w tym ewentualnym „piątym” Sojuzie w każdym roku, choćby do krótkookresowego lotu na Stację. Ale te możliwości pozostają ciągle nieokreślone.


Tyle na zakończenie.
Dziękuję za uwagę.
NewMan

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #203 dnia: Styczeń 21, 2012, 21:47 »
Informacje o oddziale chińskich taikonautów tradycyjnie pozostają ograniczone.

Najprawdopodobniej obecnie w skład tego oddziału wchodzi 20 osób.

Ponieważ obaj członkowie załogi SZ-6 (Nie Haisheng i Fei Junlong) dostali niedawno nominacje generalskie, jest prawie pewne, że automatycznie przestali być aktywnymi członkami korpusu. Oczywiście wcześniej podobnie stało się z Yang Liweiem. Zredukowałoby to korpus do co najwyżej 18, o ile któryś z pierwszego oddziału nie odszedł już z powodu wieku. Ostatnio sugerowano, że nie wszyscy dostaną szansę lotu z tego właśnie powodu. Oczywiście są to informacje nieoficjalne, ale ich źródło (Igor Lisow z NK) prawie gwarantuje prawdziwość swych informacji.

Newman - gratuluję zestawienia wraz z analizą!
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9508
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #204 dnia: Styczeń 21, 2012, 23:22 »
Informacje I. Lisowa są bardzo wiarygodne, choć nie ma jeszcze dokładnych portretów całej 14-ki chińskich taikonautów  :'(

Oto portrety generalskie wspomnianych Nie Haisheng i Fei Junlong oraz Yang Liwei'a:

« Ostatnia zmiana: Styczeń 22, 2012, 22:21 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #205 dnia: Styczeń 21, 2012, 23:38 »
o ile któryś z pierwszego oddziału nie odszedł już z powodu wieku. Ostatnio sugerowano, że nie wszyscy dostaną szansę lotu z tego właśnie powodu.

Według dostępnych w internecie informacji, najstarsi z tej pierwszej grupy są z rocznika 1962. Czyli 50 lat - to jeszcze nie wiek emerytalny (dla astronautów oczywiście).

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #206 dnia: Styczeń 22, 2012, 01:33 »
Wielkie podziękowania NewMan - świetne zestawienie!

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9508
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #207 dnia: Styczeń 23, 2012, 21:13 »
Rozpoczął się dzisiaj proces zgłaszania kandydatów do 21 grupy astronautów NASA, który ma trwać do 27. stycznia 2012 roku!

Zbliża się data zakończenia składania zgłoszeń kandydatów do 21. grupy astronautów NASA. Wg oficjalnych informacji NASA zgłoszono ponad 3000 aplikacji wobec 3500 aplikacji w czasie poprzednich naborów!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 29, 2012, 19:50 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9508
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #208 dnia: Styczeń 23, 2012, 21:58 »
23.01.2012 roku Gregory Reid Wiseman rozpoczął w Gwiezdnym miasteczku trening przygotowujący do roli dublera inżyniera pokładowego w załodze 38./39. Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego udział w 1. locie kosmicznym jest planowany na maj 2014 roku w załodze 40./41. Nadal nie jest wyznaczony rosyjski dowódca załogi, której członkiem jest Wiseman  :'(
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9508
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #209 dnia: Styczeń 29, 2012, 20:02 »
W dniu 27.01. ogłoszono otwarty konkurs na dodatkowy wybór kandydatów na kosmonautów w 2012 roku przez CPK im. J. Gagarina w Gwiezdnym miasteczku.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Przyszłe załogi
« Odpowiedź #209 dnia: Styczeń 29, 2012, 20:02 »