Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1348485 razy)

0 użytkowników i 13 Gości przegląda ten wątek.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #465 dnia: Maj 30, 2011, 03:37 »
Płatne pacholki ULA napisały ten artykuł :) A poważnie to W obecniej powodzi dezinformacji trudno sie zorientować kto ma racje a kto próbuje tylko zdyskredytowac konkurencje. Gra idzie o miliardy dolarów i tysiące miejsc pracy.
Zapraszam na mój blog :)

Offline glimpse

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 186
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #466 dnia: Maj 30, 2011, 08:35 »
Sektor prywatny liczy na zysk, więc koszta będą ograniczać zawsze, to logiczne. A jak oglądam NASA TV, to mam wrażenie, że tam (NASA) wszystko jest nowo zakupione :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #467 dnia: Maj 30, 2011, 08:37 »
Płatne pacholki ULA napisały ten artykuł :) A poważnie to W obecniej powodzi dezinformacji trudno sie zorientować kto ma racje a kto próbuje tylko zdyskredytowac konkurencje. Gra idzie o miliardy dolarów i tysiące miejsc pracy.

Pamiętajmy, że wiele rzeczy firmy prywatne nie chcą zwyczajnie ujawniać, bo jest to element ich działalności i silnie związany z obecnymi i przyszłymi zyskami. Stąd pojawia się sporo różnych wartości, które nie zawsze muszą być dementowane i korygowane.

Ponadto, jeśli SpaceX docelowo będzie oferować usługi o kilka milionów tańsze od niektórych ze wspomnianych wyliczeń, to z pewnością ten fakt wykorzystają do celów marketingowych - w odpowiednim momencie oczywiście.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #468 dnia: Maj 30, 2011, 09:23 »
Sektor prywatny liczy na zysk, więc koszta będą ograniczać zawsze, to logiczne.

Rzecz ma się całkiem inaczej, gdy głównym klientem jest klient państwowy, a tak jest obecnie w przypadku SpaceX - NASA, a być może w przyszłości także USAF. Wówczas koszty się zawyża, by jak najwięcej wyciągnąć brutto, bo w ten sposób zwiększa się również zysk.

A poważnie to W obecniej powodzi dezinformacji trudno sie zorientować kto ma racje a kto próbuje tylko zdyskredytowac konkurencje. Gra idzie o miliardy dolarów i tysiące miejsc pracy.

Jasne że tak. Tym niemniej możemy pewne rzeczy oceniać. Jest oczywiste, że w biznesie kosmicznym wszelkie kalkulacje okazują się zawsze mocno zaniżone, i niekoniecznie jest to wynik nieuczciwości. Pytanie, na ile finalne ceny SpceX okażą się niższe niż ceny NASA i konkurencji, czy o 50% czy 5%.
Prywatny sektor, w szczególności SpaceX miał działać całkiem inaczej niż NASA, a tu może okazać się, że rośnie nam NASA-bis. Oby nie!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #468 dnia: Maj 30, 2011, 09:23 »

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #469 dnia: Czerwiec 13, 2011, 17:45 »
Przed chwilą poinformowali że próbują namówić NASA do pozwolenia na połączenie się Dragona z ISS już w najbliższym locie!
Zapraszam na mój blog :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #470 dnia: Czerwiec 13, 2011, 19:03 »
Kto "poinformowali", a zwłaszcza kto "próbują namówić"? ;)
Czyli sprawa rosyjskiej zgody nie jest już przeszkodą?

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #471 dnia: Czerwiec 13, 2011, 21:08 »
Przed chwilą poinformowali że próbują namówić NASA do pozwolenia na połączenie się Dragona z ISS już w najbliższym locie!

Lakoniczne to strasznie, przydałoby się trochę więcej informacji (źródło np.). Już od paru dni pojawiają się informacje, że w grudniu możliwe jest dokowanie do ISS (chociażby tutaj).

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #472 dnia: Czerwiec 13, 2011, 21:23 »
Przed chwilą poinformowali że próbują namówić NASA do pozwolenia na połączenie się Dragona z ISS już w najbliższym locie!

Lakoniczne to strasznie, przydałoby się trochę więcej informacji (źródło np.). Już od paru dni pojawiają się informacje, że w grudniu możliwe jest dokowanie do ISS (chociażby tutaj).

A ile więcej można wycisnąć z jednego, jedynego tweeta?
https://twitter.com/spacexer/status/80296469571190784

Zapraszam na mój blog :)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #473 dnia: Czerwiec 13, 2011, 21:27 »
A ile więcej można wycisnąć z jednego, jedynego tweeta?

Jak widać powyżej, da się wycisnąć całkiem konkretny link :) Dzięki za źródło.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #474 dnia: Czerwiec 13, 2011, 21:42 »
Rzeczywiście - bardzo ciekawa wiadomość - ale chyba nie do końca najnowsza! Od dawna toczyły się rozmowy o połączeniu pierwszej i drugiej misji demonstracyjnej. Ten tłit chyba ('we are hoping') oznacza, że jeszcze nie wszystko ustalone...

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #475 dnia: Czerwiec 13, 2011, 21:51 »
Rzeczywiście - bardzo ciekawa wiadomość - ale chyba nie do końca najnowsza! Od dawna toczyły się rozmowy o połączeniu pierwszej i drugiej misji demonstracyjnej. Ten tłit chyba ('we are hoping') oznacza, że jeszcze nie wszystko ustalone...

Z drugiej strony jeżeli SpaceX oficjalnie tweetuje, to oznacza to że są poważne szanse na takie rozwiązanie.
Zapraszam na mój blog :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #476 dnia: Czerwiec 13, 2011, 21:54 »
Rzeczywiście - bardzo ciekawa wiadomość - ale chyba nie do końca najnowsza! Od dawna toczyły się rozmowy o połączeniu pierwszej i drugiej misji demonstracyjnej. Ten tłit chyba ('we are hoping') oznacza, że jeszcze nie wszystko ustalone...

Z drugiej strony jeżeli SpaceX oficjalnie tweetuje, to oznacza to że są poważne szanse na takie rozwiązanie.

Jak najbardziej. Domyślam się, że skoro od miesięcy się o tym mówi i pisze, to znaczy, że trwają zaawansowane prace, pełne różnych papierków do podpisania i wypełnienia, z których już te wypełnione nie przeszkodziły poważnie w realizacji tego pomysłu.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #477 dnia: Czerwiec 14, 2011, 17:00 »
Wątek o SpaceX na L2 wyraźnie sugeruje że decyzja o połączeniu lotu demonstracyjnego #2 i #3 została już podjęta i że w czasie tego połączonego lotu nastąpi zacumowanie Dragona do ISS. I wszystkie te emocje jeszcze w tym roku!
Zapraszam na mój blog :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #478 dnia: Czerwiec 14, 2011, 21:04 »
Czy to znaczy, że Rosjanie zgadzają się już na cumowanie Dragona do ISS?

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #479 dnia: Czerwiec 14, 2011, 21:21 »
Czy to znaczy, że Rosjanie zgadzają się już na cumowanie Dragona do ISS?

Na to wygląda.
Zapraszam na mój blog :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #479 dnia: Czerwiec 14, 2011, 21:21 »