Autor Wątek: Gaganyaan - indyjski statek załogowy  (Przeczytany 68041 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #105 dnia: Grudzień 04, 2016, 15:28 »
Tym razem pojawiła się informacja, że Hindusi pracują już nad pożywieniem dla swoich astronautów:

Cytuj
The Mysuru-based Defence Food Research Laboratory (DFRL) is planning to prepare food for India’s Human Spaceflight Programme that will carry a two-member crew to a low earth orbit.

http://www.newindianexpress.com/cities/chennai/2016/dec/03/def-lab-works-on-food-for-spaceflight-crew-1545121.html

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #106 dnia: Grudzień 18, 2016, 10:58 »
Artykuł poświęcony indyjskiemu programowi załogowemu: http://www.deccanchronicle.com/science/science/181216/space-age-isros-very-human-test.html

Najważniejsze wieści: planują pierwszy lot w 2020-2021, chociaż program załogowy ciągle nie jest oficjalnie przyjęty przez rząd, stąd niskie nakłady. Projektowany statek o masie 3 t będzie miał 2-osobowa załogę i będzie mógł przebywać w autonomicznym locie przez 2 dni. Poszerzona wersja będzie w stanie przebywać na orbicie do 7 dni, w tym łączyć się ze stacją kosmiczną.

Wkrótce pad abort test.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #107 dnia: Grudzień 18, 2016, 23:19 »
Artykuł poświęcony indyjskiemu programowi załogowemu: http://www.deccanchronicle.com/science/science/181216/space-age-isros-very-human-test.html

Najważniejsze wieści: planują pierwszy lot w 2020-2021, chociaż program załogowy ciągle nie jest oficjalnie przyjęty przez rząd, stąd niskie nakłady. Projektowany statek o masie 3 t będzie miał 2-osobowa załogę i będzie mógł przebywać w autonomicznym locie przez 2 dni. Poszerzona wersja będzie w stanie przebywać na orbicie do 7 dni, w tym łączyć się ze stacją kosmiczną.

Wkrótce pad abort test.

Ucieszyła mnie ta wiadomość. Mimo że program załogowy ciągle nie jest oficjalnie przyjęty przez indyjski rząd to jednak w końcu pojawiła się jakaś konkretna data planów realizacji takiego lotu i mam nadzieję, że są szanse na realizację w tym terminie  :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #108 dnia: Lipiec 03, 2018, 22:28 »
Mało dzieje się w tym temacie, ale jest wreszcie jakaś nowość: 5 lipca ma odbyć się pad abort test kapsuły załogowej! Co prawda pierwotnie test miał odbyć się chyba ze dwa lata temu, ale dobrze, że w ogóle...

Oto "źródłowy" obrazek, który krąży po sieci:


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #108 dnia: Lipiec 03, 2018, 22:28 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #109 dnia: Lipiec 04, 2018, 09:37 »
Świetnie! Pilnujcie tematu!

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #110 dnia: Lipiec 05, 2018, 08:43 »
Test odbył się i był udany. Komunikat ISRO: https://www.isro.gov.in/update/05-jul-2018/successful-flight-testing-of-crew-escape-system-technology-demonstrator.

Cytuj
Crew Escape System along with the simulated crew module with a mass of 12.6 tonnes, lifted off at 07.00 AM (IST) at the opening of the launch window from its pad at Satish Dhawan Space Centre, Sriharikota today. The test was over in 259 seconds, during which the Crew Escape System along with crew module soared skyward, then arced out over the Bay of Bengal and floated back to Earth under its parachutes about 2.9 km from Sriharikota. The crew module reached an altitude of nearly 2.7 km under the power of its seven specifically designed quick acting solid motors to take away the crew module to a safe distance without exceeding the safe g-levels.


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #111 dnia: Lipiec 05, 2018, 09:12 »
To jest bardzo pozytywna wiadomość! Brawa dla ISRO!

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #112 dnia: Lipiec 05, 2018, 12:22 »
Wow, brawo. Ciekawe kiedy Boeing przeprowadzi swój PA dla Starlinera...
GG 8698011

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #113 dnia: Lipiec 06, 2018, 11:43 »
Nagranie. Wcale nie poszło tak dobrze! Doszło do oderwania lin do spadochronów w końcowej fazie opadania.




Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #114 dnia: Lipiec 06, 2018, 12:11 »
Indie przeprowadziły test systemu ratowniczego
BY MICHAŁ MOROZ ON 6 LIPCA 2018

(...) Zanim indyjski program załogowy zostanie na dobre zaakceptowany przez władze w Delhi szereg kluczowych technologii musi zostać rozwiniętych oraz przetestowanych. 5 lipca przeprowadzony został rakietowy test systemu ratunkowego (Crew Escape System). Trwający 259 sekund test został przeprowadzony ze stanowiska startowego na kosmodromie Sriharikota.

Silnik rakietowy poderwał ważący 12,6 ton symulator kapsuły załogowej i wzniósł go na wysokość niemal 2,7 km. Symulator kapsuły wypełniony blisko 300 czujnikami opadł na spadochronach do morza 2,9 km od stanowiska startowego. (...)

https://kosmonauta.net/2018/07/indie-przeprowadzily-test-systemu-ratowniczego/

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #115 dnia: Lipiec 06, 2018, 18:15 »
Wcale nie poszło tak dobrze! Doszło do oderwania lin do spadochronów w końcowej fazie opadania.

Faktycznie. Ale wygląda to tak, jakby wszystkie liny puściły równocześnie, co sugeruje że było to intencjonalne. Inaczej byłyby widoczne szarpnięcia.

Ale po co? Przecież zdrowo łupnęło w wodę...

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #116 dnia: Lipiec 06, 2018, 22:23 »
Wcale nie poszło tak dobrze! Doszło do oderwania lin do spadochronów w końcowej fazie opadania.

Faktycznie. Ale wygląda to tak, jakby wszystkie liny puściły równocześnie, co sugeruje że było to intencjonalne. Inaczej byłyby widoczne szarpnięcia.

Ale po co? Przecież zdrowo łupnęło w wodę...

Dla mnie również wygląda to na celowe działanie.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #117 dnia: Lipiec 06, 2018, 23:30 »
Może docelowo kapsuła ma opadać z większą prędkością i dlatego w teście spadochrony  odczepiono w końcowej fazie opadania ?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #118 dnia: Lipiec 07, 2018, 10:02 »
Może docelowo kapsuła ma opadać z większą prędkością i dlatego w teście spadochrony  odczepiono w końcowej fazie opadania ?

Też możliwe, ale to moim zdaniem byłby oddzielny test, a nie odcięcie na sam koniec.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #119 dnia: Lipiec 08, 2018, 16:45 »
Test systemu ratowniczego – problem spadochronów?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 8 LIPCA 2018

(...) Koniec testu miał dość zaskakujący przebieg. Na wysokości, przynajmniej kilkunastu metrów, doszło do odłączenia spadochronów od kapsuły. W konsekwencji kapsuła uderzyła w wodę z dość dużą prędkością. Nie wydaje się, by był to zaplanowany element testu. Można się raczej spodziewać, że zespół spadochronów częściowo zawiódł w tym teście. Dla astronautów na pokładzie tej kapsuły taki swobodny spadek mógłby być groźny. (...)

https://kosmonauta.net/2018/07/test-systemu-ratowniczego-problem-spadochronow/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Indyjski pojazd załogowy
« Odpowiedź #119 dnia: Lipiec 08, 2018, 16:45 »