Autor Wątek: Technologie wykorzystywane przy obserwacjach egzoplanet  (Przeczytany 2328 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Technologie wykorzystywane przy obserwacjach egzoplanet
« dnia: Sierpień 06, 2010, 03:05 »
Przyda nam się chyba ten wątek z uwagi na coraz większą rolę różnych, często bardzo zaawansowanych technologicznie, instrumentów i procesów wykorzystywanych podczas poszukiwań egzoplanet :) Na początek może przytoczę część artykułu z kosmonauty o testowanym w JPL interferometrze wygaszającym.

Wielu naukowców spekuluje, iż w naszej galaktyce może istnieć pełno światów podobnych do pięknej Pandory z filmu Avatar - planet czy księżyców podobnych do naszej Ziemi w innych układach słonecznych. W chwili obecnej inżynierowie i naukowcy testują nowe technologie, które pozwolą nam na wykrywanie coraz mniejszych egzoplanet. Już teraz kwestią najbliższego czasu jest odkrycie potencjalnej 'drugiej Ziemi'.

Razem z A.J. Booth (były pracownik JPL, obecnie zatrudniony w firmie Sigma Space Corp.), Martin (Stefan Martin z JPL) rozwinął system, który może zmienić dotychczasowy stan rzeczy. Instrument, którego zmodyfikowaną wersję zaprojektowali, nazywany jest interferometrem wygaszającym. Podczas obserwacji ma być zbierane światło podczerwone, w którym rejestracja egzoplanet jest łatwiejsza. Główna zasada działania opiera się na wykorzystaniu aż 4 teleskopów z których zebrane światło jest łączone w taki sposób, iż możliwe jest manipulowanie światłem danej gwiazdy. W tym wypadku naukowcy są w stanie 'wygasić' gwiazdę, dzięki czemu z nieobecnego wtedy blasku można wyłuskać poszukiwane egzoplanety.

Interferometria wygaszająca nie jest nową techniką rejestracji, jednak testowany instrument przez Martin'a i Booth'a w sporym stopniu udoskonala pierwotny projekt, czyniąc cały system dużo bardziej wydajnym. Według zapowiedzi możliwe jest uzyskanie od 10 do 100 razy lepszego 'wygaszenia', w porównaniu do wcześniej uzyskiwanych rezultatów.


W załączniku - od lewej: Felipe Santos Fregoso, Piotr Szwaykowski, Kurt Liewer i Stefan Martin przy modelu testowym interferometru wygaszającego w JPL.
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2010, 10:57 wysłana przez Matias »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Technologie wykorzystywane przy obserwacjach egzoplanet
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 25, 2010, 11:01 »
Zmodyfikowałem nieznacznie pierwszy post oraz dałem inny tytuł (zorientowany szerzej na aspekt technologiczny) - mam nadzieję, że Wam się podoba :) Jak macie jakieś sugestie to śmiało uderzać.

Tymczasem przejdźmy do kolejnego szalenie ciekawego artykułu :

Nowa technologia optyczna ułatwi poszukiwanie egzoplanet?

Zespół astronomów z należącego do University of Arizona - Obserwatorium Stewarda, wraz z naukowcami ze Szwajcarii, Niemiec i Holandii opracowali nowy sposób na wykrywanie i bezpośrednią obserwację planet pozasłonecznych, których światło kryło się w blasku gwiazd znajdujących się w centrum ich orbit. Co więcej, technika pozwala także na poszukiwanie obiektów znajdujących się bliżej swoich słońc niż było to do tej pory możliwe.

Podstawowym elementem systemu pozwalającego na obrazowanie planet jest specjalny, niewielki element wykonany ze szkła z naniesionym na jego powierzchnię, niezwykle złożonym wzorem. Za podstawę teoretyczną posłużyła teoria opracowana przez członka zespołu, Johna Codona, która została następnie użyta do stworzenia modelu matematycznego.

Wyniki modelowania posłużyły do opracowania specjalnej siatki wzoru, którego zadaniem jest znaczna redukcja efektu halo otaczającego gwiazdę, jednocześnie pozostawiając widoczne światło planety. W działaniu proces ten przypomina nieco pojawianie się gwiazd i planet w trakcie zaćmienia Słońca.

Następnie strukturę tą naniesiono na niewielkich rozmiarów dysk szklany, nazywany Apodizing Phase  Plate (Płytą Apodyzacji Fazy), a sam dysk umieszczono na ścieżce optycznej teleskopu. Część światła przechodząca przez płytkę ulega dyfrakcji w halo gwiazdy, które następnie wygasza istniejące na uzyskanym obrazie.

W efekcie technika pozwala na szybkie obrazowanie planet gazowych o stosunkowo niedużych masach, znajdujących się znacznie bliżej swoich gwiazd. Dla porównania, gdyby obserwować nasz Układ Słoneczny poprzednimi metodami, pozwoliłyby one na wykrycie planet znajdujących się w odległości Neptuna i być może Urana, czyli obiektów orbitujących w odległości 20-30 jednostek astronomicznych (AU). Nowy system umożliwiłby jednak zaobserwowanie obiektów znajdujących się nawet 3-4 razy bliżej.


Dalszy ciąg na kosmonaucie - link.

Załącznik1: Wczesna wersja Apodizing Phase Plate - kluczowy element nowej metody
Załącznik2: Obraz Beta Pictoris b uzyskany za pośrednictwem koronografu Apodizing Phase Plate

Scorus

  • Gość
Odp: Technologie wykorzystywane przy obserwacjach egzoplanet
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 28, 2010, 23:29 »
W koronograf fazowy będzie wyposażony instrument MIRI JWST.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Technologie wykorzystywane przy obserwacjach egzoplanet
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 06, 2010, 11:38 »
Kolory planet pomocą w poszukiwaniach drugiej Ziemi?

Światło obiektów leżących w Pasie Kuipera jest dla kosmicznego teleskopu Hubble niewielką, pojedynczą plamką na jego detektorach. Choć może się wydawać, że nie jest to dużo, to jednak dzięki takim badaniom udało się zaobserwować ogromną różnorodność w kolorze powierzchni tych odległych ciał Układu Słonecznego. Okazuje się, że mogą one występować w kolorze czerwonym, niebieskim lub białym.

Wstęp z artykułu na kosmo - link.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Technologie wykorzystywane przy obserwacjach egzoplanet
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 06, 2010, 11:38 »

jch

  • Gość
Odp: Technologie wykorzystywane przy obserwacjach egzoplanet
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 20, 2010, 15:27 »
Techniki, nie technologie - w tytule jest błąd. Technologia to konkretny proces wytwarzania dóbr, a nam chodzi o metody badawcze.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Technologie wykorzystywane przy obserwacjach egzoplanet
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 20, 2010, 15:27 »