Autor Wątek: Cygnus (ORB-2)  (Przeczytany 12361 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Cygnus (ORB-2)
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 15, 2014, 17:22 »
Zawsze mnie zastanawia dlaczego pojazdy zaopatrzeniowe czy to ATV czy Dragon lub Cygnus ( choć starty są bardzo kosztowne) nigdy nie są wypełniane do "pełna" wewnątrz ;ciężar ciężarem ale można jakimiś lekkimi pakunkami pozostała pustą przestrzeń ładunkową wypełnić - przy obecnych cenach wszystko jest przecież na wagę złota! Może to naiwne pytanie ale dla mnie dość intrygujące

Ostatni ATV leciał z ładunkiem tuż pod granicę udźwigu Ariane5. Rakiety tu stanowią limity. W przypadku ATV jeszcze była średnica włazu, do tego stopnia, że załoganci muszą rozpakowywać niektóre ładunki jeszcze w ATV nim wniosą na stację. W Cygnusie to też może stanowić problem (bo niby węższy od CBM). Chyba tylko HTV są ładowane "pod korek".

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Cygnus (ORB-2)
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 15, 2014, 18:03 »
Zawsze mnie zastanawia dlaczego pojazdy zaopatrzeniowe czy to ATV czy Dragon lub Cygnus ( choć starty są bardzo kosztowne) nigdy nie są wypełniane do "pełna" wewnątrz ;ciężar ciężarem ale można jakimiś lekkimi pakunkami pozostała pustą przestrzeń ładunkową wypełnić - przy obecnych cenach wszystko jest przecież na wagę złota! Może to naiwne pytanie ale dla mnie dość intrygujące

Ostatni ATV leciał z ładunkiem tuż pod granicę udźwigu Ariane5. Rakiety tu stanowią limity. W przypadku ATV jeszcze była średnica włazu, do tego stopnia, że załoganci muszą rozpakowywać niektóre ładunki jeszcze w ATV nim wniosą na stację. W Cygnusie to też może stanowić problem (bo niby węższy od CBM). Chyba tylko HTV są ładowane "pod korek".
W ATV z tym włazem poszli na skróty ( koszty ) a szkoda bo z włazem CBM np możliwości rozładunkowe byłoby o wiele szersze

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Cygnus (ORB-2)
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 16, 2014, 09:26 »
W ATV z tym włazem poszli na skróty ( koszty ) a szkoda bo z włazem CBM np możliwości rozładunkowe byłoby o wiele szersze

Bzdura, to było celowe działanie. Po pierwsze ATV miał mieć zdolność do automatycznego podejścia i dokowania, a węzeł CBM tego nie umożliwia. Po drugie i najważniejsze przez zastosowany system cumowania można transferować płyny, a przecież ATV wozi paliwo, wodę. Gdyby ATV miał służyć do transportu suchego ładunku to nigdy by nie powstał, bo HTV jest tańszy a też lata rzadko.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Cygnus (ORB-2)
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 16, 2014, 13:40 »
A co ma węzeł cumowniczy do systemu automatycznego podejścia ? Jestem laikiem w sprawach czysto technicznych; ale te dwie rzeczy nie muszą oznaczać 1 integralny system? Z płynami jest to zrozumiałe ,natomiast gdyby sami zaprojektowali i zrobili to wszystko jest chyba do pogodzenia
pozdrawiam

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Cygnus (ORB-2)
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 16, 2014, 13:40 »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Cygnus (ORB-2)
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 16, 2014, 13:55 »
A co ma węzeł cumowniczy do systemu automatycznego podejścia ? Jestem laikiem w sprawach czysto technicznych; ale te dwie rzeczy nie muszą oznaczać 1 integralny system? Z płynami jest to zrozumiałe ,natomiast gdyby sami zaprojektowali i zrobili to wszystko jest chyba do pogodzenia
pozdrawiam
              ... ATV ma rozwiazanie rosyjskie, sprawdzone i pewne. Proba zronbienbia czegos nowego moglaby sie skonczyc zle. A tak na ISS sa rozne rozwiazania i jest pewnosc ze jesli cos zawiedzie, to zawsze jest alternatywa. A system podejscia jest jednka w 100% zwiazany z wezlem cumowniczym - tam gdzie konczy sie sterowanie zaczyna dzialac mechanika samego wezla - tz. ten dziwny szpikulec, zerknij na zdjecia;-)
BTW, wracajac do samego cygnusa, pojawil sie projekt wynoszenia malych satelitow za pomoca tego pojazdu. Ma on, po skonczeniu misji na ISS, wynosci je na wyzsza orbite, gdzie moglyby latac nawet do 3 lat. Z powazaniem
                                                                                                                                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Cygnus (ORB-2)
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 16, 2014, 14:40 »
A co ma węzeł cumowniczy do systemu automatycznego podejścia ? Jestem laikiem w sprawach czysto technicznych; ale te dwie rzeczy nie muszą oznaczać 1 integralny system? Z płynami jest to zrozumiałe ,natomiast gdyby sami zaprojektowali i zrobili to wszystko jest chyba do pogodzenia
pozdrawiam
              ... ATV ma rozwiazanie rosyjskie, sprawdzone i pewne. Proba zronbienbia czegos nowego moglaby sie skonczyc zle. A tak na ISS sa rozne rozwiazania i jest pewnosc ze jesli cos zawiedzie, to zawsze jest alternatywa. A system podejscia jest jednka w 100% zwiazany z wezlem cumowniczym - tam gdzie konczy sie sterowanie zaczyna dzialac mechanika samego wezla - tz. ten dziwny szpikulec, zerknij na zdjecia;-)
BTW, wracajac do samego cygnusa, pojawil sie projekt wynoszenia malych satelitow za pomoca tego pojazdu. Ma on, po skonczeniu misji na ISS, wynosci je na wyzsza orbite, gdzie moglyby latac nawet do 3 lat. Z powazaniem
                                                                                                                                                                      Adam Przybyla
Ciekawy projekt z tym cygnusem ;mógłbym prosić o link
pozdrawiam

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Cygnus (ORB-2)
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 16, 2014, 14:43 »
A co ma węzeł cumowniczy do systemu automatycznego podejścia ? Jestem laikiem w sprawach czysto technicznych; ale te dwie rzeczy nie muszą oznaczać 1 integralny system? Z płynami jest to zrozumiałe ,natomiast gdyby sami zaprojektowali i zrobili to wszystko jest chyba do pogodzenia
pozdrawiam
              ... ATV ma rozwiazanie rosyjskie, sprawdzone i pewne. Proba zronbienbia czegos nowego moglaby sie skonczyc zle. A tak na ISS sa rozne rozwiazania i jest pewnosc ze jesli cos zawiedzie, to zawsze jest alternatywa. A system podejscia jest jednka w 100% zwiazany z wezlem cumowniczym - tam gdzie konczy sie sterowanie zaczyna dzialac mechanika samego wezla - tz. ten dziwny szpikulec, zerknij na zdjecia;-)
BTW, wracajac do samego cygnusa, pojawil sie projekt wynoszenia malych satelitow za pomoca tego pojazdu. Ma on, po skonczeniu misji na ISS, wynosci je na wyzsza orbite, gdzie moglyby latac nawet do 3 lat. Z powazaniem
                                                                                                                                                                      Adam Przybyla
Ciekawy projekt z tym cygnusem ;mógłbym prosić o link
pozdrawiam

                 ... na ten czas tylko wzmianka w artykule: http://www.thespacereview.com/article/2577/1
Z powazaniem
                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Cygnus (ORB-2)
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 16, 2014, 15:01 »
dzięki za link ; naprawdę ciekawe rozwiązanie

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Cygnus (ORB-2)
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 17, 2014, 13:11 »
Za jakieś półtorej godziny Cygnus wejdzie w atmosfery oraz do historii...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Cygnus (ORB-2)
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 17, 2014, 16:29 »
Cygnus spłonął w atmosferze.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Cygnus (ORB-2)
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 17, 2014, 17:10 »
i tyle po nim zostało

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Cygnus (ORB-2)
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 17, 2014, 21:09 »
Cygnus spłonął w atmosferze.

Co ciekawe, jest to zdjęcie zrobione przez Surajewa z ISS. Jestem zaskoczony, że tak dobrze było to widać. Myślałem, że te statki spalają się na wysokościach znacznie poniżej 200 km, zatem różnica w wysokości względem ISS musiała wynosić ponad 200 km (nie mówiąc już o przesunięciu w poziomie).

Offline jaro738

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • You're GO for TLI
Odp: Cygnus (ORB-2)
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 18, 2014, 07:27 »
Zawsze mnie zastanawia dlaczego pojazdy zaopatrzeniowe czy to ATV czy Dragon lub Cygnus ( choć starty są bardzo kosztowne) nigdy nie są wypełniane do "pełna" wewnątrz ;ciężar ciężarem ale można jakimiś lekkimi pakunkami pozostała pustą przestrzeń ładunkową wypełnić - przy obecnych cenach wszystko jest przecież na wagę złota! Może to naiwne pytanie ale dla mnie dość intrygujące

Dragon ostatnienmisje zabierał lekki, ale duży objetosciowo ładunek

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Cygnus (ORB-2)
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 18, 2014, 07:27 »