Autor Wątek: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)  (Przeczytany 51132 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #105 dnia: Styczeń 08, 2018, 14:11 »
A jak cenne, to baterie słoneczne nie mogą być? A jak ma z kolei RTG, to już nie da się tego wykryć? Dziecinne myślenie...

Napisałem jak napisałem bo... Myślę, że baterie słoneczne są łatwiejsze do wykrycia niż RTG bo mają dużą powierzchnię, które to odbijają promienie słoneczne. Skrajnym przykładem są tutaj dawne satelity serii Irydium. Natomiast RTG myślę, że trudniej wykryć bo satelita nie błyszczy panelami słonecznymi ale jednak musi gdzieś wypromieniowywać wytworzone przez generatory ciepło.....  :)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #106 dnia: Styczeń 08, 2018, 14:20 »
A jak cenne, to baterie słoneczne nie mogą być? A jak ma z kolei RTG, to już nie da się tego wykryć? Dziecinne myślenie...

Napisałem jak napisałem bo... Myślę, że baterie słoneczne są łatwiejsze do wykrycia niż RTG bo mają dużą powierzchnię, które to odbijają promienie słoneczne. Skrajnym przykładem są tutaj dawne satelity serii Irydium. Natomiast RTG myślę, że trudniej wykryć bo satelita nie błyszczy panelami słonecznymi ale jednak musi gdzieś wypromieniowywać wytworzone przez generatory ciepło.....  :)

Ale przecież Zumę śledzić będą ludkowie w mundurach za pomocą radarów i sporych teleskopów, a nie cywilni amatorzy z lornetkami. To znaczy ci drudzy też (jak znajdą), ale co z tego? Przecież kamieniami w nią rzucać raczej nie będą, zatem niech oglądają ją sobie na zdrowie.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #107 dnia: Styczeń 08, 2018, 15:52 »
       ... bo w tej calej zabawie chodzi, aby wiedziec kiedy sie chowac;-) Satelita zwykle patrzy tylko na kawalek naszej planety;-)
Jak my go widzimy, to wiemy kiedy nas nie widzi;-) Z powazaniem
                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #108 dnia: Styczeń 08, 2018, 16:56 »
Ja chciałem zauważyć, że nogi się przypiekły. A co do ładunku to równie dobrze to może być jakiś sprzęt z Orbital ATK.

Biorąc pod uwagę dość niskie prędkości daje to LEO i pewnie jakiś teleskopik na testy. Tyle mojego zgadywania ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #108 dnia: Styczeń 08, 2018, 16:56 »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #109 dnia: Styczeń 08, 2018, 17:12 »
NASA miala kiedys dwa zdemilitaryzowane teleskopy. Hmm, moze to to? Ostatnio spaceX wysylal nawet tak egzotyczne ladunki
jak gore-sat;-) Hubble np. kosztowal te kilka mld$ Z powazaniem
                                                                                                                            Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #110 dnia: Styczeń 08, 2018, 17:15 »
NASA miala kiedys dwa zdemilitaryzowane teleskopy. Hmm, moze to to? Ostatnio spaceX wysylal nawet tak egzotyczne ladunki
jak gore-sat;-) Hubble np. kosztowal te kilka mld$ Z powazaniem
                                                                                                                            Adam Przybyla

Masz na myśli to, że jest to jeden z satelitów zwiadu optycznego?

velo

  • Gość
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #111 dnia: Styczeń 08, 2018, 17:17 »
A ja dziś w tok.fm po 18 parę słów o starcie Zumy opowiem :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #112 dnia: Styczeń 08, 2018, 17:18 »
NASA miala kiedys dwa zdemilitaryzowane teleskopy. Hmm, moze to to? Ostatnio spaceX wysylal nawet tak egzotyczne ladunki
jak gore-sat;-) Hubble np. kosztowal te kilka mld$ Z powazaniem
                                                                                                                            Adam Przybyla

Masz na myśli to, że jest to jeden z satelitów zwiadu optycznego?
           .. mozliwe, w sumie, ostatnio spaceX zrobil trolche zamieszania i moze brakowac ... ladunkow do wynoszenia;-)
A one chyab byly calkiem sprawne;-) IMHo niewiele roznily sie od ... Hubble;-) Zreszta po to ten ostatni powstal;-)
Z powazaniem
                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #113 dnia: Styczeń 08, 2018, 17:28 »
KH-11 (bo chyba o nich piszecie) to krowy do wynoszenia których wykorzystywano najcięższe Delty.Falcon 9 z pewnością nie dałby rady a przynajmniej na pewno z RTLS(nie mówiąc o tym że miały prawie 20 m długości i nawet pod owiewką FH by się nie zmieścił).Zresztą przy ich wystrzeliwaniu nie robiono aż takiej tajemnicy jak teraz.Wątpie aby w przypadku satelity zwiadu optycznego była ona tak niezbędna.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 08, 2018, 17:30 wysłana przez alnitak »

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #114 dnia: Styczeń 08, 2018, 18:27 »
Myślę, że baterie słoneczne są łatwiejsze do wykrycia niż RTG bo mają dużą powierzchnię, które to odbijają promienie słoneczne. Skrajnym przykładem są tutaj dawne satelity serii Irydium.
W przypadku Iridium to rozbłyski powoduje głównie światło odbijające się od anten a nie paneli słonecznych.

           .. mozliwe, w sumie, ostatnio spaceX zrobil trolche zamieszania i moze brakowac ... ladunkow do wynoszenia;-)
A one chyab byly calkiem sprawne;-) IMHo niewiele roznily sie od ... Hubble;-) Zreszta po to ten ostatni powstal;-)
Z powazaniem
                        Adam Przybyla
Zabrakło ładunków do wynoszenia, tzn. kiedy? Kontrakt na wyniesienie Zumy został zawarty już w 2015 roku, więc to nie był leżak magazynowy, który zdecydowali się wystrzelić w ostatnim momencie w ramach świątecznej promocji na starty.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #115 dnia: Styczeń 08, 2018, 19:10 »
Myślę, że baterie słoneczne są łatwiejsze do wykrycia niż RTG bo mają dużą powierzchnię, które to odbijają promienie słoneczne. Skrajnym przykładem są tutaj dawne satelity serii Irydium.
W przypadku Iridium to rozbłyski powoduje głównie światło odbijające się od anten a nie paneli słonecznych.

           .. mozliwe, w sumie, ostatnio spaceX zrobil trolche zamieszania i moze brakowac ... ladunkow do wynoszenia;-)
A one chyab byly calkiem sprawne;-) IMHo niewiele roznily sie od ... Hubble;-) Zreszta po to ten ostatni powstal;-)
Z powazaniem
                        Adam Przybyla
Zabrakło ładunków do wynoszenia, tzn. kiedy? Kontrakt na wyniesienie Zumy został zawarty już w 2015 roku, więc to nie był leżak magazynowy, który zdecydowali się wystrzelić w ostatnim momencie w ramach świątecznej promocji na starty.
           ... nie sadze aby z Twojej wypowiedzi wynikalo, ze SpaceX nie proboje wyniesc ladunkow, ktore potencjalnie lezalyby
np. w magazynie.  Np. Goresat lezal w tym magazynie 12-13 lat. IMHO, powinnismy sie ceiszyc z takiego obrotu sprawy, bo podaz przewaza popyt i ceny lotow pojda wreszcie w dol;-) BTW, z czym byl problem przy poprzedniej probie startu ... z owiewkami,
moze to dlatego, ze byly inne, wieksze?;-) Z powazaniem
                                                                                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9507
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #116 dnia: Styczeń 08, 2018, 19:57 »
A ja dziś w tok.fm po 18 parę słów o starcie Zumy opowiem :)

Oto Twój występ w Radio TOK FM o 18:40 => http://audycje.tokfm.pl/podcast/Po-co-Elon-Musk-zbudowal-taka-wielka-rakiete/57866   
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9507
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #117 dnia: Styczeń 08, 2018, 20:11 »
Jesli ktos wyhaczy w necie zapis startu i lądowania to poprosiłbym bardzo o wrzutkę YT. Z góry dziekuję.



Link do materiału:
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9507
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #118 dnia: Styczeń 08, 2018, 20:18 »
Jeszcze inny zapis nocnego startu i lądowania:



Link do materiału:

"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #119 dnia: Styczeń 08, 2018, 21:32 »
Wyglada na to, ze jednak to nie teleskopy z NASA, na ich misje poczekamy jeszcze kilak lat:
https://www.nasa.gov/feature/wfirst-afta-groundbreaking-space-observatory-to-image-exoplanets-and-tackle-a-universe-of
Z powazaniem
                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Tajemniczy start Falcona 9R (08.01.2018)
« Odpowiedź #119 dnia: Styczeń 08, 2018, 21:32 »