Autor Wątek: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!  (Przeczytany 28328 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« dnia: Kwiecień 12, 2016, 20:27 »
Niejaki Jura Milner (pan ze sporą kasą), Stephen Hawking oraz paru innych ogłosili właśnie, że zamierzają wysłać sondę (a właściwie sondy) do najbliższych nam gwiazd, Alfy Centaura. Idea bazuje na miniaturyzacji sond do paru gramów i rozpędzania ich do 20% prędkości światła przy pomocy naziemnych laserów. Gdyby się udało, organizatorzy mieliby szansę zobaczyć wyniki, zanim kopną w kalendarz.

Trochę więcej na temat tutaj i tutaj.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 12, 2016, 20:54 »
Nawet jeśli by się nie udało, to niesamowita inicjatywa. Dała by z pewnością pewnego kopa w miniaturyzacji komponentów satelitarnych. I to od razu w wydaniu rad-hard. :)
Działa to na wyobraźnię.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 12, 2016, 21:20 »
Mam obawy jeśli idzie o wymianę danych. Chyba, że ekstremalnie niski bitrate?

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 12, 2016, 21:23 »
A to w ogóle możliwe? (czy jest technologia?)
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 12, 2016, 21:23 »

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 12, 2016, 21:27 »
Jest... przynajmniej w teorii.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 12, 2016, 21:37 »
Mam obawy jeśli idzie o wymianę danych. Chyba, że ekstremalnie niski bitrate?

Za pierwszą sondą wysyłasz następną, a za nią następną itd. Powstaje w ten sposób łańcuszek przekaźników małej mocy, komunikujących się nie bezpośrednio z Ziemią, ale z najbliższymi sąsiadami.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 12, 2016, 21:43 »
Hmm Borysie - a to nie oznacza, że jak któryś ze stateczków po drodze "padnie" to tracimy całą resztę danych?

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 12, 2016, 21:49 »
Hmm Borysie - a to nie oznacza, że jak któryś ze stateczków po drodze "padnie" to tracimy całą resztę danych?
Zawsze ten o indeksie i + 2 może odebrać jak i + 1 padnie :P
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 12, 2016, 22:09 »
Hmm Borysie - a to nie oznacza, że jak któryś ze stateczków po drodze "padnie" to tracimy całą resztę danych?

Generalnie potrzebna jest redundancja - pojedynczy statek musi być zdolny komunikować się nie z dwoma najbliższymi sąsiadami, ale np. z setką. W ten sposób, nawet jeżeli padnie część sond, obniży się jedynie transfer danych, ale łączność całkowicie nie zdechnie. Co więcej, dobrze by było, gdyby sondy miały zdolność buforowania większych ilości danych, oraz nieco różne prędkości, dzięki czemu najbliżsi sąsiedzi zmienialiby się z czasem (dochodziłoby do przetasowania). Wtedy cały system byłby trudny do ubicia.

Offline Azarius

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 12, 2016, 22:21 »
To jest tak naprawdę realne, nie tylko w teorii? 20% prędkości światła? Kiedy oni mają zamiar to wysłać? Na razie (chyba) nie mają jeszcze nic oprócz pomysłu i kasy. Właśnie, ile to realnie może kosztować? Prawdę mówiąc nie sądzę, że to się uda, a przynajmniej nie za naszego życia. Ale chciałbym się miło zdziwić.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 12, 2016, 22:29 »
To jest tak naprawdę realne, nie tylko w teorii?

Podobne pomysły rozważa się teoretycznie od przynajmniej trzydziestu lat (wymienić można chociażby Starwisp). Na ile jest to realne, wyjdzie dopiero w praniu.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 12, 2016, 22:31 »
Firma Escape Dynamics zaczęła na poważnie realizować projekt z pokrewnej kategorii:
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2331.0
ale szybko się wyłożyła.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 12, 2016, 23:01 »
Za pierwszą sondą wysyłasz następną, a za nią następną itd. Powstaje w ten sposób łańcuszek przekaźników małej mocy, komunikujących się nie bezpośrednio z Ziemią, ale z najbliższymi sąsiadami.

Hmm, to wykonalne? Pozycjonowanie w przestrzeni, identyfikacja sygnałów, generowanie własnych sygnałów w sondzie o ekstremalnie niskiej wadze? Zwłaszcza identyfikacja sygnałów przychodzących oraz źródło zasilania? Czy będziemy strzelać laserem po parseku, żeby to zasilać? ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 12, 2016, 23:06 »
Generalnie potrzebna jest redundancja - pojedynczy statek musi być zdolny komunikować się nie z dwoma najbliższymi sąsiadami, ale np. z setką. W ten sposób, nawet jeżeli padnie część sond, obniży się jedynie transfer danych, ale łączność całkowicie nie zdechnie. Co więcej, dobrze by było, gdyby sondy miały zdolność buforowania większych ilości danych, oraz nieco różne prędkości, dzięki czemu najbliżsi sąsiedzi zmienialiby się z czasem (dochodziłoby do przetasowania). Wtedy cały system byłby trudny do ubicia.

To co mnie tutaj zastanawia to to, że prawdopodobnie orientacja tych stateczków nie będzie idealna, tylko z czasem cała gromadka zacznie się oddalać od siebie. I tak jeden stateczek przeleci 0,2 roku świetlnego obok Alfy Centauri, a drugi 0,03 jednostki astronomicznej od Proximy, a trzeci z kolei będzie w odległości 0,6 roku świetlnego od układu. Tutaj w grę zaczynają wchodzić takie odległości i różnice we wzajemnej orientacji, że nie wiem, czy dałoby sie tutaj obracać.

Właśnie dlatego myślę, czy aby nie każdy z tych mini stateczków musiał nadawać w kierunku Ziemi a nigdzie indziej. A na Ziemi antena o wielkości australii do odbioru danych. :P

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 12, 2016, 23:13 »
Mnie bardziej zastanawia ich masa. Kilka gramów? W tym ma się zmieścić jakaś aparatura pomiarowa, urządzenia do komunikacji z pozostałymi satelitami i zasilanie... Byłoby zapewne ciężko w kilogramie, a w dwóch rzędach wielkości mniej to brzmi to jak sci-fi.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Breakthrough Starshot - lecimy do gwiazd!
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 12, 2016, 23:13 »