Autor Wątek: Działalność POLSA w 2021 roku  (Przeczytany 4521 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Noga

• Senior
Odp: Działalność POLSA w 2021 roku
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 12, 2021, 20:25 »
Oho, nie ja jeden tak odebrałem ten konkurs, ta zupa pomidorowa może się przyjąć  ;)

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,27677601,polsa-planuje-misje-kosmiczna-niepowazne.html?disableRedirects=true

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 13, 2021, 10:42 »
Oho, nie ja jeden tak odebrałem ten konkurs, ta zupa pomidorowa może się przyjąć  ;)

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,27677601,polsa-planuje-misje-kosmiczna-niepowazne.html?disableRedirects=true

Z pewnością ciekawy artykuł, warto go przeczytać. Ciekawe, czy można ten konkurs POLSA porównać z innymi działaniami u innych agencji.

Offline Tomasz Noga

• Senior
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 13, 2021, 15:25 »
Można np. z ESA, gdzie takie studia wykonalności wykonuje specjalnie do tego powołane Concurrent Design Facility, które ma wypracowane procedury i metodykę działania. Wiele potencjalnych misji jest wstępnie analizowanych właśnie przez CDF. POLSA mogłaby coś tego typu przygotować w sensie - procedury, metodyka, formatki dokumentów, zasady działania etc., a następnie na bieżąco zbierać pomysły i je w ramach takiego CDF-PL analizować. Nie musiałaby utrzymywać do tego sztabu specjalistów - Ci mogliby być angażowani ,,z przemysłu" i nauki do danego studium - pisząc po ang. można by sięgnąć również po ekspertów zagranicznych. Tak działając uzyskalibyśmy narzędzie do analizy przyszłych misji - a pomysły mogłyby być zgłaszane przez różne środowiska właściwie na bieżąco. W obecnym podejściu dostaniemy kilka studiów, każde pisane na szybko i pewnie w nieco innej metodologii więc trudne do porównania.

Jak takie studia i przetargi wyglądają w innych agencjach narodowych - nie wiem, to wymagałoby przekopania się przez sporo dokumentów - średnio mam czas ;)

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 13, 2021, 15:27 »
Właśnie się zastanawiam, czy POLSA się tutaj (bo musi!) pracami, które by nie obejmowały sesji w CDF. Bardziej może być mowa o "pre-fazie 0" czy wyznaczeniu planu prac, niż pełnym przygotowaniu koncepcji.
No bo jednym z wniosków z takich studiów może być szczegółowy terminarz prac. :)

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #48 dnia: Październik 13, 2021, 15:27 »