Autor Wątek: STS-27  (Przeczytany 8407 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Varcetti

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 26
STS-27
« dnia: Lipiec 18, 2010, 19:19 »
STS-27



STS-27 była 27 misją promu kosmicznego, a trzecią promu Atlantis. Była to również druga misja po katastrofie promu Challenger podczas misji STS-51-L w 1986 roku. Celem misji było wyniesienie na orbitę tajnego ładunku dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Misja STS-27 mogła zakończyć się katastrofą ze względu na uszkodzenie osłony termicznej.

Załoga

Robert L. Gibson - dowódca


Urodzony 30 Października 1946 roku weteran pięciu misji kosmicznych - STS-41-B, STS-61-C, STS-27, STS-47 oraz STS-71.


Guy S. Gardner - pilot


Urodzony 6 Stycznia 1948 roku. Uczestnik dwóch misji kosmicznych: STS-27 oraz STS-35.


Richard M. Mullane - specjalista misji nr 1


Urodzony 10 Września 1945 roku uczestnik trzech misji wahadłowców: STS-41-D, STS-27 oraz STS-36.


Jerry L. Ross - specjalista misji nr 2


Urodzony 20 Stycznia 1948 roku. Weteran aż 7 misji promów: STS-61-B, STS-27, STS-37, STS-55, STS-74, STS-88 i STS-110.

William M. Shepherd - specjalista misji nr 3


Urodzony 26 Lipca 1949 roku. Brał udział w misjach STS-27, STS-41, STS-52. Był członkiem pierwszej stałej załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (poleciał Sojuzem TM-31 a wrócił wraz z misją STS-102).

Ładunek

Przez długi czas ładunek misji był utajniony i nazywano go USA-34. Dopiero w Lipcu 2008 roku potwiedzono, że tajny satelita to Lacrosse 1. Jest to radarowy satelita szpiegowski.

Przebieg misji

Misja rozpoczęła się 2 Grudnia 1988 roku, startem promu Atlantis z wyrzutni LC-39B o godzinie 9:30 czasu EST. Był wtedy najmłodszym wahadłowcem we flocie NASA. Pierwotnie misja miała wystartować dzień wcześniej, jednak start przełożono ze względu na chmury i silne wiatry. Podczas lotu uwolniono satelitę Lacrosse 1 (znanego wtedy jako USA-34). Istnieją spekulację, że podczas lotu odbył się spacer kosmiczny, najprawdopodobniej w celu naprawy nowo wypuszczonego satelity. Prawdopodobnie spacer wykonali Ross i Shepherd. Niestety z powodu, że misja była tajna, NASA nie potwierdza spaceru ani tym bardziej nie podaje szczegółów na jego temat. Prom Atlantis wylądował z uszkodzoną osłoną termiczną w bazie Edwards AFB w Kaliforni, 6 Grudnia 1988 o godzinie 18:35 czasu EST. Misja STS-27 trwała 4 dni, 9 godzin, 5 minut i 37 sekund. Prom pokonał 2,916,252 km (68 orbit).


Start misji STS-27.


Film przedstawiający start i lądowanie misji.

Uszkodzenie osłony termicznej

Osłona termiczna promu została ciężko uszkodzona podczas startu. W około 85 sekundzie lotu od prawej rakiety dodatkowej na paliwo stałe oderwał się materiał izolacyjny i uderzył w osłonę termiczną promu. Załoga przeprowadziła inspekcję przy pomocy kamery zamontowanej na ramieniu wahadłowca, jednak słaba rozdzielczość i zasięg nie pozwoliły określić skali uszkodzeń. Słaba jakość zdjęć była potęgowana przez fakt, że załoga przesyłała zaszyfrowane zdjęcia powolną metodą ze względu na tajny charakter misji. Załoga otrzymał informację, że uszkodzenia nie są poważniejsze niż te w poprzednich misjach.

Z jednego raportu możemy się dowiedzieć, że załoga była zszokowana tym, że Centrum Kontroli było obojętne na te uszkodzenia. Dowódca misji Robert Gibson nie wierzył, że prom przetrwa wejście w atmosferę; jeżeli prom zacząłby się rozpadać, Gibson miałby wtedy powiedzieć co sądzi o analizach Centrum Kontroli. Po szczęśliwym lądowaniu NASA była zaskoczona skalą uszkodzeń. Ponad 700 płytek było uszkodzonych zaś jednej brakowało.


Lądowanie w Edwards. Widoczne uszkodzenia osłony.


Uszkodzona płytka.


Astronauci oglądają uszkodzenia po wylądowaniu.

Źródła
http://en.wikipedia.org/wiki/STS-27

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-27
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 19, 2010, 03:09 »
Dzięki za to opracowanie Varcetti, to rzeczywiście jedna z tych misji, którą warto zawsze przybliżyć. Pokazuje niedopuszczalne podejście NASA do sprawy ludzkiego życia w momencie zignorowania tego co załoga ma do powiedzenia (a chyba mieli, skoro byli tak przerażeni w związku z powrotem - zapewne widzieli na podglądzie z kamery to, co później Kontrola zignorowała).

Osobną bardzo ciekawą sprawą jest ten 'tajny' spacer. To właśnie m.in. dzięki niemu istnieją chyba dwa różne zliczenia amerykańskich spacerów kosmicznych :P Ciekawe czy sam Ross kiedyś puści parę? Chociaż wydaje mi się, że jest to jeden z bardziej zaufanych ludzi w NASA, mając bagaż 7 misji kosmicznych na karku - istnieje w ogóle jakiś astronauta, który ma na koncie więcej misji?

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: STS-27
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 19, 2010, 11:41 »
Chociaż wydaje mi się, że jest to jeden z bardziej zaufanych ludzi w NASA, mając bagaż 7 misji kosmicznych na karku - istnieje w ogóle jakiś astronauta, który ma na koncie więcej misji?

Nie. Ongiś na pewnym forum było kiedyś na ten temat, więc warto i w tym miejscu przypomnieć, że...

Jedynymi astronautami, którzy sięgnęli progu 7 misji byli:

- wspomniany już Jerry Lynn Ross
Jego misje: STS-61B (jesień 1985), omawiana STS-27, STS-37 (wiosna 1991), STS-55 (wiosna 1993), STS-74 (jesień 1995), STS-88 (jesień 1998) i STS-110 (wiosna 2002)

- Franklin Ramon Chang-Diaz
Jego loty: STS-61C (zima 1986), STS-34 (jesień 1989), STS-46 (lato 1992), STS-60 (zima 1994), STS-75 (zima 1996), STS-91 (wiosna 1998) oraz STS-111 (wiosna 2002) 

Mają panowie co wspominać :)
GG 8698011

Offline Varcetti

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 26
Odp: STS-27
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 19, 2010, 15:57 »
Ja osobiście mam nadzieję, że NASA kiedyś wyjawi szczegóły odnośnie tego spaceru. Przykładowo ładunek był tajny a NASA w 2008 roku potwierdziła, że to Lacrosse 1. Może jak upłynie kilka lat, to ujawnią więcej szczegółów na temat tej misji :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STS-27
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 19, 2010, 15:57 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-27
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 22, 2010, 13:57 »
Dzięki Mikkael :)

Co do odkrywania kolejnych nieznanych epizodów z tych lotów, to mam mieszane uczucia. Nie wiem jakie są zasady tego "przedawnienia", dzięki którym możemy słyszeć na oficjalnie o niektórych rzeczach.

Ja osobiście mam nadzieję, że NASA kiedyś wyjawi szczegóły odnośnie tego spaceru. Przykładowo ładunek był tajny a NASA w 2008 roku potwierdziła, że to Lacrosse 1.

Hmm.. a tak od technicznej strony to wydali wtedy orzeczenie, czy po prostu 'wypłynęły' te informacje, bo na to pozwoliło szefostwo?

Offline Varcetti

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 26
Odp: STS-27
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 22, 2010, 15:36 »
Hmm.. a tak od technicznej strony to wydali wtedy orzeczenie, czy po prostu 'wypłynęły' te informacje, bo na to pozwoliło szefostwo?
Wygląda na to, że oficjalnie --> http://nssdc.gsfc.nasa.gov/nmc/spacecraftDisplay.do?id=1988-106B ;)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-27
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 22, 2010, 15:42 »
Wygląda na to, że oficjalnie --> http://nssdc.gsfc.nasa.gov/nmc/spacecraftDisplay.do?id=1988-106B ;)

No to biurokratycznie musieli się kierować jakimś wyznacznikiem, kiedy można puścić parę :D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-27
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 22, 2010, 15:53 »
Wygląda na to, że oficjalnie --> http://nssdc.gsfc.nasa.gov/nmc/spacecraftDisplay.do?id=1988-106B ;)

No to biurokratycznie musieli się kierować jakimś wyznacznikiem, kiedy można puścić parę :D

Moze takim, ze Lacrosse 1 wydaje sie nie dzialac? :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: STS-27
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 16, 2018, 09:01 »
30 lat minęło już od krytycznej misji.

Niewiele brakowało, żeby trzecia misja Atlantisa STS-27 mogła okazać się ostatnią w historii programu STS. Pianka izolacyjna , która odpadła od SRB podczas startu z wyrzutni 39B spowodowała odpadnięcie płytek w obszarach newralgicznych dla powrotu na Ziemię. Pełny obszar zniszczeń został dopiero oceniony na Ziemi , po wylądowaniu promu.





http://blogs.discovermagazine.com/badastronomy/2009/03/31/shuttle-atlantis-almost-lost-in-1988/#.XBX4nttKjZ4

Artykuły astronautyczne
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2022, 19:52 wysłana przez Orionid »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: STS-27
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 16, 2018, 09:43 »
Przebieg misji nadaje się na dobry film!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-27
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 16, 2018, 10:03 »
Tak na wszelki wypadek przypominam o wątku spekulacyjnym co by się stało w przypadku katastrofy STS-27:
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3137.0


Jeśli ktoś chciałby dodać komentarze związane "nie-bezpośrednio" z rzeczywistym przebiegiem STS-27 - proszę je dać tam! :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: STS-27
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 14, 2022, 19:56 »
Całkowicie męska załoga miała ze sobą przedmiot sportowego użytku.
https://twitter.com/NASAhistory/status/1492997013323100164

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STS-27
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 14, 2022, 19:56 »