Autor Wątek: NextSTEP - prywatne firmy w Artemis  (Przeczytany 44627 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: NextSTEP - konkurs NASA na koncepcję Deep Space Exploration
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 27, 2016, 16:14 »
Cytuj
Jeff Foust ‏@jeff_foust 26.07
Crusan: on track to make NextSTEP phase 2 awards in August. Anticipate to have $65M available in FY16-17 to fund them.

Jest to ćwierknięcie z obrad NAC (NASA Advisory Council). Czyli już niebawem poznamy beneficjentów drugiej fazy - już bardziej zaawansowanej - programu NextSTEP. Uczestnicy pierwszej fazy powinni skończyć swe prace do końca tego roku.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: NextSTEP - konkurs NASA na koncepcję Deep Space Exploration
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 27, 2016, 17:30 »
Chyba to już będą prace także przy hardware, nie tylko koncepcyjne?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: NextSTEP - konkurs NASA na koncepcję Deep Space Exploration
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 27, 2016, 19:04 »
W ogłoszeniu o konkursie, które było cytowane kilka postów wcześniej, odnośnie hardware napisano tak:

Cytuj
• Mature the design of the overall deep space integrated system(s) and, at a minimum, develop a full size, ground prototype of the portion of your design that provides the majority of the habitation capabilities for form, fit, and partial function integration testing.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: NextSTEP - konkurs NASA na koncepcję Deep Space Exploration
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 06, 2016, 10:13 »
Na NSF opublikowano artykuł poświęcony aktualnemu stanowi programu: "NASA exploration focuses on Deep Space Hab systems and crew health" (https://www.nasaspaceflight.com/2016/08/nasa-progress-deep-space-habitat-development/).

Jest on oparty na prezentacji z ostatniego posiedzenia NAC (https://www.nasa.gov/sites/default/files/atoms/files/8-crusan_habitation_module.pdf) i raczej nie wnosi nic nowego, ale stanowi dobre podsumowanie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: NextSTEP - konkurs NASA na koncepcję Deep Space Exploration
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 06, 2016, 10:13 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: NextSTEP - konkurs NASA na koncepcję Deep Space Exploration
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 10, 2016, 13:50 »
NASA ogłosiła zwycięzców konkursu NextSTEP-2! Są nimi:
  • Bigelow Aerospace
  • Boeing
  • Lockheed Martin
  • Orbital ATK
  • Sierra Nevada Corporation’s Space Systems
  • NanoRacks

Szczegóły:
http://www.nasa.gov/feature/nextstep-partnerships-develop-ground-prototypes
http://www.nasa.gov/press-release/nasa-selects-six-companies-to-develop-prototypes-concepts-for-deep-space-habitats

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: NextSTEP - konkurs NASA na koncepcję Deep Space Exploration
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 10, 2016, 17:48 »
Ciekawa i dość zaskakująca sprawa z NanoRacks. Dotychczas się ich kojarzyło z małym sprzętem.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: NextSTEP - konkurs NASA na koncepcję Deep Space Exploration
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 10, 2016, 21:44 »
Z tego co pisze NASA wynika, że rzeczywiście NanoRacks widnieje jako beneficjent, ale tak naprawdę powstała grupa o nazwie Ixion Team, do której wchodzi m.in. ULA! Biorąc pod uwagę ich wspólną koncepcję przebudowy górnego stopnia jakiejś rakiety na habitat (jak lata temu NASA zrobiła z Saturnem V i tak powstał Skylab) można wnioskować, że to ULA będzie najważniejszym partnerem w tej grupie, gdyż to ona dostarczy rakietę, czyli Deltę IV lub Atlasa V. Nie wiem, która bardziej by się nadawała...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: NextSTEP - konkurs NASA na koncepcję Deep Space Exploration
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 10, 2016, 22:12 »
A może Vulcan? :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: NextSTEP - konkurs NASA na koncepcję Deep Space Exploration
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 10, 2016, 22:28 »
Na poniższym obrazku ten rakieto-stopień to jest to coś podłączone od dołu - widać napis ULA. Czy ktoś jest w stanie ocenić z tej grafiki, z jakiej rakiety to pochodzi? Można kliknąć by powiększyć.


Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: NextSTEP - konkurs NASA na koncepcję Deep Space Exploration
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 11, 2016, 00:52 »
Na poniższym obrazku ten rakieto-stopień to jest to coś podłączone od dołu - widać napis ULA. Czy ktoś jest w stanie ocenić z tej grafiki, z jakiej rakiety to pochodzi?

Wygląda jak Centaur, więc pewnie z Atlasa V.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: NextSTEP - NASA finansuje budowę habitatów deep space
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 11, 2016, 10:50 »
Czy ktoś mógłby w żołnierskich słowach odpowiedzieć mi na pytania:
1. Jest jakiś limit masy dla tego statku?
2. Czy opracowana koncepcja uwzględnia dane na temat nosiciela i ewentualnej sekwencji "składania" na orbicie?
3. Czy koncepcje zakładają konkretne rakiety nośne?
4. Jakie orbity (cele misji) są zakładane?

Ja wiem, że pewnie te pytania i odpowiedzi gdzieś padły, ale wszyscy podniecają się renderkami a nigdzie nie ma zbiorczo nt. masy koniecznej do orbitacji, planu misji?

Chodzi o habitaty, ale trzeba to łączyć w statki. Napęd hipergoliczny? Jonowy? Kriogeniczny? Zakładamy tankowanie na orbicie?

Wszystko wygląda pięknie ale wygląda to na gonienie króliczka a ja bym chciał zobaczyć plany złapania króliczka. SLS do piachu! :P

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: NextSTEP - konkurs NASA na koncepcję Deep Space Exploration
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 16, 2016, 08:52 »
Na poniższym obrazku ten rakieto-stopień to jest to coś podłączone od dołu - widać napis ULA. Czy ktoś jest w stanie ocenić z tej grafiki, z jakiej rakiety to pochodzi?

Wygląda jak Centaur, więc pewnie z Atlasa V.

Masz rację - to Centaur. Na ParabolicArc ukazała się artykuł na temat tej koncepcji. Planują zrobić habitat z Centaura i dołączyć go do ISS celem testów. Później można będzie tę technologię zastosować do górnego stopnia dowolnej rakiety, w tym SLS. Nie bardzo rozumiem, co właściwie ma być testowane na ISS, bo to przecież nie nowa technologia tak jak BEAM. Nie mówiąc o tym, że w taki sposób powstał kiedyś Skylab, to metalowe moduły od lat tworzą podstawę ISS.

W każdym razie NanoRacks twierdzi, że "Our plan is to dramatically lower the proposed costs for habitats to allow for the largest customer base, both commercial and government".

http://www.parabolicarc.com/2016/08/15/nanoracks-teams-ssl-ula-nextstep2-habitat-development/#more-59153

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: NextSTEP - konkurs NASA na koncepcję Deep Space Exploration
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 16, 2016, 10:00 »
Masz rację - to Centaur. Na ParabolicArc ukazała się artykuł na temat tej koncepcji. Planują zrobić habitat z Centaura i dołączyć go do ISS celem testów. Później można będzie tę technologię zastosować do górnego stopnia dowolnej rakiety, w tym SLS. Nie bardzo rozumiem, co właściwie ma być testowane na ISS, bo to przecież nie nowa technologia tak jak BEAM.

Chodzi chyba o to, że ten sam Centaur ma być zarówno stopniem rakietowym, jak i habitatem (tzn konwersja do modułu stacji odbędzie się już po przycumowaniu do ISS).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: NextSTEP - konkurs NASA na koncepcję Deep Space Exploration
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 16, 2016, 14:15 »
Masz rację - to Centaur. Na ParabolicArc ukazała się artykuł na temat tej koncepcji. Planują zrobić habitat z Centaura i dołączyć go do ISS celem testów. Później można będzie tę technologię zastosować do górnego stopnia dowolnej rakiety, w tym SLS. Nie bardzo rozumiem, co właściwie ma być testowane na ISS, bo to przecież nie nowa technologia tak jak BEAM.

Chodzi chyba o to, że ten sam Centaur ma być zarówno stopniem rakietowym, jak i habitatem (tzn konwersja do modułu stacji odbędzie się już po przycumowaniu do ISS).


Mam podobne odczucia co do tego projektu. :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: NextSTEP - NASA finansuje budowę habitatów deep space
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 11, 2016, 23:11 »
To chyba dość przełomowa inicjatywa NASA:

Cytuj
Recently, NASA asked the private sector how it might use an available docking port on the ISS.   One of the potential uses of such a port would be preparation for one or more future commercial stations in Low Earth Orbit, ready to take over for the Space Station once its mission ends in the 2020s.  The private sector responded enthusiastically, and those responses indicated a strong desire by U.S. companies to attach a commercial module to the ISS that could meet the needs of NASA as well as those of private entrepreneurs.

Źródło: http://blogs.nasa.gov/bolden/2016/10/11/makinghumansettlementofspacereality/?linkId=29799373

NASA jest gotowa udostępnić jakiejś prywatnej firmie lub firmom port cumowniczy na ISS celem podłączenia swojego modułu do testów. Propozycja idzie pod kątem nie tylko przyszłych habitatów deep space, ale także przyszłej stacji na LEO post-ISS, który byłaby już budowana siłami komercji, ale oczywiście przy wsparciu NASA.

Być może pierwsze doświadczenia z BEAM-em pokazały, że zagrożenie z tym związane nie jest duże. Zresztą niedawno astronauci mieli wchodzić do tego modułu na inspekcję, ale nie znalazłem nigdzie żadnych relacji (może za słabo szukałem).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: NextSTEP - NASA finansuje budowę habitatów deep space
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 11, 2016, 23:11 »