Autor Wątek: Z cyklu SPACE ART GALLERY  (Przeczytany 16951 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Z cyklu SPACE ART GALLERY
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 10, 2016, 12:21 »
NASA opublikowała więcej plakatów zachęcających do wizyt planet i planetoid. :)
Wszystkie można wydrukować.

http://www.jpl.nasa.gov/visions-of-the-future/

O kurcze, gdzie ja je wszystkie pomieszczę! ;D

Tutaj egzoplanetowe w mega rozdzielczościach: http://planetquest.jpl.nasa.gov/exoplanettravelbureau
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2016, 12:23 wysłana przez Rafał »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: Z cyklu SPACE ART GALLERY
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 10, 2016, 15:42 »
swietny kierunek vintage z tymi plakatami. Ja co prawda wole typowy, "rasowy" space landscapes, ale te plakaty NASA sa naprawde swietne.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: Z cyklu SPACE ART GALLERY
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 14, 2016, 14:52 »
Ja stawiam, że jeżeli kiedykolwiek wybudujemy przyczółek naukowy w systemie Jowisza - to głównie z uwagi na radiację tej olbrzymiej planety - przyczółek taki powstanie w bezpiecznej odegłości, czyli na Callisto. Europa odpada - mimo potencjalnie nęcącej zasobności wody, Ganimedes niestety także nie pozwala na "arkadię szczęśliwą".
W wolnej chwili pozwoliłem sobie wymodelować i zbudować scenę przedstawiającą taki potencjalny przyczółek na najdalszym księżycu galileuszowym czyli Callisto ;)



tutaj wersja FULL HD --> http://imageshack.com/a/img924/6170/Gg34xH.jpg
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2016, 15:00 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Z cyklu SPACE ART GALLERY
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 14, 2016, 14:58 »
Ja stawiam, że jeżeli kiedykolwiek wybudujemy przyczółek naukowy w systemie Jowisza - to głównie z uwagi na radiację tej olbrzymiej planety - przyczółek taki powstanie w bezpiecznej odegłości, czyli na Callisto. Europa odpada - mimo potencjalnie nęcącej zasobności wody, Ganimedes niestety także nie pozwala na "arkadię szczęśliwą".
W wolnej chwili pozwoliłem sobie wymodelować i zbudować scenę przedstawiającą taki potencjalny przyczółek na najdalszym księżycu galileuszowym czyli Callisto ;)



tutaj wersja FULL HD --> 

            ... wiez co, starczy wybudowac taki przyczulek pod warstwa wody, IMHO, 1-2 metry spokojnie by starczyly;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Z cyklu SPACE ART GALLERY
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 14, 2016, 14:58 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: Z cyklu SPACE ART GALLERY
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 14, 2016, 15:09 »
I sądzisz, że tak zrobimy? :) Wiesz na jakiej głębokości zaczyna się tam (potencjalny) ocean wody? Wyobrażasz sobie budowę czegoś takiego? Przecież to nie Ziemia. Zdecydowanie prędzej - jeśli wogóle taka baza będzie na powierzchni, ale wybitnie mocno ekranowana, natomiast pobyt na Caliisto nie wystawia na znaczne ryzyko astronautów odbywających EVA. W przeciwieństwie do Ganimedesa i tym bardziej Europy.
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2016, 15:11 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: Z cyklu SPACE ART GALLERY
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 14, 2016, 15:12 »
Ja stawiam, że jeżeli kiedykolwiek wybudujemy przyczółek naukowy w systemie Jowisza - to głównie z uwagi na radiację tej olbrzymiej planety - przyczółek taki powstanie w bezpiecznej odegłości, czyli na Callisto. Europa odpada - mimo potencjalnie nęcącej zasobności wody, Ganimedes niestety także nie pozwala na "arkadię szczęśliwą".
W wolnej chwili pozwoliłem sobie wymodelować i zbudować scenę przedstawiającą taki potencjalny przyczółek na najdalszym księżycu galileuszowym czyli Callisto ;)



tutaj wersja FULL HD --> http://imageshack.com/a/img924/6170/Gg34xH.jpg
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Z cyklu SPACE ART GALLERY
« Odpowiedź #36 dnia: Luty 14, 2016, 16:56 »
Station, fajny redren, tylko czy panele słoneczne cokolwiek by dały w takiej odległości ?

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: Z cyklu SPACE ART GALLERY
« Odpowiedź #37 dnia: Luty 14, 2016, 17:48 »
patrz Juno ;)

To oczywiście moja fantazja, ale kto wie jak wydajne będą panele słoneczne za te 200 lat :)
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Z cyklu SPACE ART GALLERY
« Odpowiedź #38 dnia: Luty 14, 2016, 18:45 »
Bardzo ładny renderek Station. Jak Ty to robisz?

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Z cyklu SPACE ART GALLERY
« Odpowiedź #39 dnia: Luty 14, 2016, 22:43 »
Mogłeś tam cyknąć logo POLSA ;)

https://gfycat.com/UnluckyGlaringDeer

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Z cyklu SPACE ART GALLERY
« Odpowiedź #40 dnia: Luty 14, 2016, 22:46 »
I sądzisz, że tak zrobimy? :) Wiesz na jakiej głębokości zaczyna się tam (potencjalny) ocean wody? Wyobrażasz sobie budowę czegoś takiego? Przecież to nie Ziemia. Zdecydowanie prędzej - jeśli wogóle taka baza będzie na powierzchni, ale wybitnie mocno ekranowana, natomiast pobyt na Caliisto nie wystawia na znaczne ryzyko astronautów odbywających EVA. W przeciwieństwie do Ganimedesa i tym bardziej Europy.
Delta V chyba pozwalałaby na transport wody jako paliwa ? Przy założeniu jakiegoś napędu nuklearnego.
Co do lodu - może rozpędzić coś, walnąć i bazę wybudować w kraterze ? Później tylko okopać rozrzuconym lodem ?

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: Z cyklu SPACE ART GALLERY
« Odpowiedź #41 dnia: Luty 15, 2016, 10:30 »
Alternatywą zawsze pozostają tzw.lava tubes. Topografię księżyców galileuszowych znam b.ogólnie i wiem tylko z czego się mniej więcej spodziewać na Io, Europie, Ganimedesie czy Callisto. Wydaje mi się, że ten ostatni - podobnie zresztą jak nasz Księżyc dysponować może pokaźną liczbą dużych jaskiń polawowych, które mogłyby poniekąd posłużyć na dodatkową naturalną ochronę takiej bazy. Przypuszczalnie jednak taka baza będzie budowana na podobnej zasadzie jak planowana (tylko jeszcze nie wiadomo przez kogo) baza księżycowa. No i zapewne do tego czasu technika druku 3D będzie już na tyle solidnie sprawdzona w astronautyce i pójdzie już tak daleko do przodu, że chyba inaczej to wszystko będzie wyglądać niż sobie dzis wyobrazamy.
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2016, 10:34 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Z cyklu SPACE ART GALLERY
« Odpowiedź #42 dnia: Luty 15, 2016, 11:23 »
Może sondy von Neumanna ?
Wysyłamy zgraje maszyn, która buduje/drukuje co potrzeba, a mieszkańcy lecą już na gotowe ?

Myślałem o czymś takim: wydobywamy paliwo na Europie, surowce na IO (aktywność wulkaniczna chyba gwarantuje obecność wielu ciężkich pierwiastków, może nawet radioaktywnych izotopów) -> wszystko w miarę zautomatyzowanych fabrykach.
Ludzie żyją sobie zaś w bezpiecznych miejscach, osłoniętych od promieniowania.
Jakieś ekspedycje załogowe na w Europe, Io itd. wymagałyby tak mocnego ekranowania, że chyba zamiast skafandrów ludzie będą się poruszać w jakichś Mechach, tudzież pancerzach wspomaganych.
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2016, 11:32 wysłana przez deathrider »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3823
Odp: Z cyklu SPACE ART GALLERY
« Odpowiedź #43 dnia: Luty 15, 2016, 12:44 »
no to raczej już wizja zaawansowanej fazy osiedlenia się na Callisto, zwłaszcza te fabryczki na Io, generalnie jakos sobie nie wyobrazam wykorzystania zasobow Io, nawet bezzalogowo, to po prostu zabójcze pod kazdym wzgledem srodowisko, dla ludzi, dla urzadzen, czy to gigantyczna radiacja ze strony Jowisza, czy to w koncu sam ksiezyc, nieustannie plujący swoją siarką. Wg mnie jesli juz dojdzie do wyboru celu pierwszej bazy w systemie jowiszowym, to bedzie to "spokojny" Callisto, zas w dalszym etapie (duzo, duzo dalszym Ganimedes), Europa pozostanie zapewne arcyciekawym celem dla probnikow bezzalogowych wysylanych wprost z tamtejszej bazy na innym ksiezycu...., no chyba, fantazjujac dalej, ze do tego czasu opracujemy jakies superwydajne pod wzgledem bezpieczenstwa konstrukcje chroniace przed zabojczym oddzialywaniem Jowisza.
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2016, 13:20 wysłana przez Scorus »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Z cyklu SPACE ART GALLERY
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 12, 2016, 09:49 »
Jest jakiś bardziej odpowiedni watek na taką infografikę?


https://cdn.shopify.com/s/files/1/0211/4926/files/P-Space_Zoom.jpg

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Z cyklu SPACE ART GALLERY
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 12, 2016, 09:49 »