Autor Wątek: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)  (Przeczytany 70713 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 16, 2016, 01:55 »
Jak na program popularnonaukowy niezły wynik. Zobaczymy jak dalej będzie. W każdym razie rzecz jest rozwojowa. Autorzy programu wezmą pewnie pod uwagę opinie oglądających. Trudno było oczekiwać, że początek będzie perfekcyjny. Na razie zadziałało w dużej mierze  wspomnienie dawnej Sondy.


Pierwszy odcinek „Sondy 2”, poświęcony misjom bliźniaczych sond Voyager, nadany w poniedziałek o godz. 21.50, przyciągnął przed ekrany 1,34 mln widzów. Drugi (dedykowany bionice), który rozpoczął się tuż po pierwszym, o godz. 22.15, obejrzało z kolei 940 tys. widzów.

Średnia widownia obu odcinków popularnonaukowego programu wyniosła zatem 1,14 mln osób przy udziale na poziomie 9,09 proc. w grupie wszystkich widzów. W grupie komercyjnej program zgromadził 410 tys. widzów i miał 7,48 proc. udziału - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/1-1-mln-widzow-programu-sonda-2-w-dwojce-sukces

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 16, 2016, 01:56 »
Ogólnie me wrażenia po obejrzeniu 2 odcinków są pozytywne. Nie można oczekiwać zbyt dużego podobieństwa do pierwowzoru, zwłaszcza w sytuacji jednoosobowego prowadzenia programu.

Sonda była zjawiskiem na tyle wyrastającym ponad poziom tego typu programów, ze stała się czymś wyjątkowym.

Studio futurystyczne i sądząc po tym, że nie zmieniło wystroju w 2 odcinku, będzie chyba swego rodzaju wizytówką programu.

Tematów kosmicznych nieco ponad miarę , ale ciekawych. Szkoda tylko ,że na temat misji Voyagerów, były tylko informacje podstawowe, które mogły coś wnosić do wiedzy widzów nieobeznanych z kosmicznymi klimatami. Ale może będzie jeszcze ciąg dalszy tego tematu w przyszłości. Nawet rozmowa z szefową misji Voyagerów ograniczyła się po podstawowych faktów.

Skrytykowałbym parę szczegółów:

Nieprawdą jest ,że „dzisiaj te sondy są najdalej znajdującymi się od Ziemi obiektami wykonanymi ręką człowieka”. Voyager 1 tak, ale Pioneer 10 o ok. 5 AU jest dalej od Słońca , niż Voyager 2.

http://heavens-above.com/SolarEscape.aspx

W prezentacji wielkości planet Układu Słonecznego zabrakło Urana. Był Księżyc pokazany,  to i mógł być uwzględniony Pluton.

Sławomir Rożek mówił , że na ziemskiej orbicie znajduje się 1500 satelitów. Powinien raczej powiedzieć, że te satelity znajdują się na wokółziemskiej orbicie mimo ,że Ziemia wraz z krążącymi wokół niej satelitami pokonuje trajektorię wokół Słońca  nazywanej ziemską orbitą. Zresztą tego typu błąd jest powszechny nawet w kręgach kosmicznych.

W odcinku przyrodniczym wiele ciekawostek w temacie czerpania wzorów z natury. Sonda była XX-wieczna, więc można było bardziej wyczerpująco mówić w zakresie prezentowanego tematu ? Nie tylko same fakty przedstawiano, ale  umieszczano je w szerszym   kontekście. Też może odwołanie się do nauk nie tylko przyrodniczo - technicznych wzbogaciłoby omawiane zagadnienia.

W programie powinny być, wg mnie,  poruszane tematy dotyczące różnych cywilizacyjnych aspektów życia i działalności człowieka.

Nie wszędzie dyskusja byłaby pewnie na miejscu, bo trudno się nie zgadzać w wielu sprawach.

Ale np. kwestia GMO wywołuje w społeczeństwach kontrowersje.

Zapewne wkrótce Sonda 2 zajmie się energetyką jądrową. W przyszłym miesiącu przypada 30. rocznica katastrofy jądrowej w Czarnobylu.

Ostatnio np. są różnice w podejściu do ekspansji człowieka w Kosmos. Jedni wolą kolonizować Marsa, a inni uważają , że lepiej budować bazy na Księżycu. Jest kontrowersyjny pomysł podróży na Marsa tylko w jedną stronę. Jest też różnica zdań , co do tego , czy jest racjonalne wyprawiać ludzi poza ziemska orbitę.  Człowiek nie jest przystosowany do życia poza Ziemią na długi okres czasu. Sondy automatyczne nieźle przecież radzą sobie w poznawaniu tajemnic Wszechświata.

Jest też problem dalszego rozwoju ludzkości. Obecny wiek jest ostatnim , w którym nieodnawialne zasoby energetyczne zapewnić mogą paliwo dla rozwoju cywilizacji. Marcina Popkiewicza „Rewolucja energetyczna ale po co” rozwija ten temat. Autor tej książki na pewno miałby wiele do powiedzenia w Sondzie 2.

Jest też oczywiście bardzo wielu specjalistów w swoich dziedzinach, którzy są w stanie zainteresować widzów.

Inspirujących tematów, które są atrakcyjne dla widza na pewno nie zabraknie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2016, 19:22 wysłana przez Orionid »

LooZ^

  • Gość
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 16, 2016, 02:32 »
Cytuj
Obecny wiek jest ostatnim , w którym nieodnawialne zasoby energetyczne zapewnić mogą paliwo dla rozwoju cywilizacji.

Mocne słowa ;)

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 16, 2016, 19:00 »
Po obejrzeniu 1 odcinka: program dla gimbazy, strasznie popularnonaukowy, operujący sloganami, porównaniami. Prowadzący się nagadał o odległości między planetami a nawet nie wspomniał o podstawowej jednostce miary mierzącej te odległości.

Skoro tak daleko są nasze planety to mógłby chociaż pokazać odległość między Ziemią a Marsem a tu nic. Naukowe stwierdzenie "daleko są" jest bardzo konkretne. Kłaniało się użycie google maps i pokazanie pokoleniu obrazkowemu co to jest 100 km ;)

Mnie się marzył program, co w te 20 min zrobi 2-5 tematów, w tym 1-2 z gościem (idealny układ naukowiec + przedstawiciel biznesu wdrażającego). A tak głównym tematem była płyta z przesłaniem. Na szczęście pokazano trasę przelotu sond, co pokazało co z tego ma ludzkość.

Nie jestem targetem i tyle :P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 16, 2016, 19:00 »

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 16, 2016, 19:34 »
Nie wszędzie dyskusja byłaby pewnie na miejscu, bo trudno się nie zgadzać w wielu sprawach.

Dyskusja w SONDZIE była nawet tam, gdzie nie sposób dyskutować. Po prostu jeden wcielał się w rolę sceptyka i koniec. Był taki program o fotografii poklatkowej "Machina Czasu cz.2", gdzie w rolę sceptyka wciela się Kurek (to rzadkość!). I robi to znakomicie, pomimo iż wszyscy czują, że nie ma racji.
Kwintesencją SONDY był spór, była dyskusja, w Sondzie 2 tego nie ma, niestety.
The Dark Side of the Moon


Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 17, 2016, 00:56 »
Był taki program o kombinezonach ochronnych "Ubranko na miarę cz.1-3", w którym nie zauważyłem dyskusji.
Jeden z bohaterów programu wystąpił w stroju ochronnym, który był używany przez innego użytkownika w podróży orbitalnej.

Ale oczywiście wyborowa dyskusja była kwintesencją programu. Tutaj tego nie ma. Ale dobrze, że można dzięki SONDZIE uchwycić zmiany, które zaszły w rozwoju nauki. Oglądając dawne programy mam wrażenie , że nadal są one współczesne, pomijając oczywiście otoczenie techniczne, które przeszło znaczącą metamorfozę.

W "Grawitacji Zero" pada kwestia o ograniczonej długości przebywania człowieka w kosmosie. Po powrocie stamtąd mógłby organizm człowieka nie przystosować się do ziemskiej grawitacji.

Jakiej po 30 latach medycyna kosmiczna może  udzielić odpowiedzi?
Tomaszowi Rożkowi uda się może porozmawiać w przyszłym programie poświęconemu temu tematowi m. in. np. ze Scottem Kellym?


A Pana Marka Siudyma można było jakoś uhonorować przy inauguracji  programu odwołującemu się do dawnej SONDY. Może miałby wtedy okazję lepiej zapoznać się z osiągnięciami popularyzatorskimi Tomasza Rożka, a tak dało o sobie znać zgorzknienie osoby, która miała wpływ niemały na zawartość SONDY .

Z wypowiedzi Marka Siudyma wynika, że nie czytał artykułów Tomasza Rożka w "katolickim organie kurii katowickiej".

Ciekawe jakie jest zdanie prawników w kwestii praw autorskich w tej kwestii.

A poza tym, wg mnie, za bardzo oczekuje się dorównania  dawnej formule Sondy.

Merytoryczna część krytyki Marka Siudyma jest zasadna. Autorzy programu mają jeszcze sporo pracy do wykonania, by prezentowane zagadnienia ująć w szerszej perspektywie, a nie ograniczać się za bardzo do erupcji ciekawostek.

Tym niemniej Sonda 2 znalazła już niemało entuzjastów. Ale na twarde dane przyjdzie jeszcze trochę poczekać.
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2016, 08:02 wysłana przez Orionid »

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 17, 2016, 05:16 »
Czytaliście to:
http://www.fakt.pl/plotki/afera-z-sonda-2-autor-marek-siudym-zaatakowal-prezentera-tomasza-rozka,artykuly,618498.html

Aż ciężko uwierzyć, że kontynuatorzy Sondy nie spotkali się z żyjącym poprzednikiem. Niestety uwagi Siudyma trafne, pokrywają się zresztą z forumowymi. Wierzę że dotrą do autorów Sondy 2 i zrozumieją je.

Nawiasem mówiąc dokładnie tego obawiałem się po Rożku od kilku tygodni - przeglądając jego działalność widać, że ma problem z doborem źródeł i weryfikacją swoich wiadomości. To znaczy nie tyle problem co robi to tak jak większość ludzi w internecie czyli wierzy na słowo "źródłom" typu TVN Meteo albo Wikipedia, którym zdarza się robić błędy już na etapie tłumaczenia z angielskiego, a tłumaczą często z wątpliwych źródeł. Krótko mówiąc popularyzatorowi nauki nie przystoi nie rozumieć internetu.

Ktoś rzucił, że twórcy proszą o uwagi na profilach społecznościowych. Z tego co widzę jakiekolwiek porównania do Sondy zbijają "nie chcemy robić drugiej Sondy". To dlaczego nazwali to Sonda 2?
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2016, 09:18 wysłana przez Rafał »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 17, 2016, 09:55 »
Pan Siudym, mimo kilku cennych uwag, powinien jednak wyraźnie wyhamować z inwektywami, bo w tym zakresie potrafił w swojej książeczce oczerniać/ośmieszać nieżyjących kolegów, Andrzeja, Zdzisława a także Tomka Pycia. I to było szczególnie nie fair, ale najwyraźniej mu to nie przeszkadza.
Próbował wypłynąć na chwilę na wierzch publikacją swojej książeczki, teraz - nie wiem - może próbuje jeszcze zarobić na prawach autorskich. Tylko pytanie, czy w tym przypadku one obowiązują. SONDA narodziła się w latach 70-tych, czy gdzieś jest zapisane, że to właśnie Marek Siudym był tym ziarnem tego pomysłu i ma "jedyne" prawa do tej nazwy? Wydaje mi się, że autorem i pomysłodawcą SONDY był Andrzej Kurek i Pani Zofia Zukowska.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 17, 2016, 11:38 »
Próbował wypłynąć na chwilę na wierzch publikacją swojej książeczki, teraz - nie wiem - może próbuje jeszcze zarobić na prawach autorskich.

Bo ja wiem... W kraju, w którym wystarczy napisać magisterkę, aby zrobić furorę, wszystko jest możliwe.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 17, 2016, 11:59 »
Próbował wypłynąć na chwilę na wierzch publikacją swojej książeczki, teraz - nie wiem - może próbuje jeszcze zarobić na prawach autorskich.

Bo ja wiem... W kraju, w którym wystarczy napisać magisterkę, aby zrobić furorę, wszystko jest możliwe.

Tu nie chodzi o próbę zaistnienia za wszelką cenę, ale metodę zaistnienia czyt. jazdę bez trzymanki sfrustrowanego Pana, który w czasach PRL mógł wiele, a teraz wiele nie może. Odwołuję się do lektury, chociaż z obecnego punktu widzenia nie namawiam do jej studiowania - zwykła szkoda czasu.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 17, 2016, 12:52 »
Ciekawi mnie, czy Sonda 2 zmierzy się z bardziej "gorącymi" tematami, np zmiany klimatyczne
(...)
Moim zdaniem to właśnie rola takich programów Sonda 2, by obalać powszechne mity jakie narosły wokół tych tematów.

Chyba jednak wolelibyśmy tego uniknąć ponieważ pan Rożek uważa, że CO2 nie ma wpływu na klimat:
CO2, którego szkodliwości dla środowiska, czy wpływu na zmiany klimatu nikt dotychczas nie wykazał
Po pierwsze nie ma pewności, czy CO2 produkowane przez człowieka powoduje cokolwiek.
jak pisałem, związku pomiędzy produkowanym przez człowieka CO2 a zmianami klimatu nikt nie udowodnił
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2016, 13:16 wysłana przez Rafał »

LooZ^

  • Gość
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 17, 2016, 14:56 »
A 6 lat temu udowodnił? Radzę spojrzeć na daty publikacji.

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 17, 2016, 15:27 »
Czy ominęły cię cztery raporty IPCC (1990, 1995, 2001, 2007) udowadniające związek ocieplenia z CO2 generowanym przez ludzi?
Jeśli ominęły to: http://www.ipcc.ch/publications_and_data/publications_and_data_reports.shtml
Ten wątek to ostatnie miejsce, w którym chciałbym tłumaczyć że wielbłąd nie jest rośliną, naprawdę.
Z mojej strony kontynuacji dygresji nie będzie, chyba że na privie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 17, 2016, 15:31 wysłana przez Rafał »

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 17, 2016, 15:32 »
Takie zawikłanie nauki można przedyskutować na:
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2054.0
:)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Program TVP "SONDA 2" (2016 - ...)
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 17, 2016, 15:32 »