Autor Wątek: Obserwacje ISS  (Przeczytany 102163 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #150 dnia: Marzec 02, 2011, 18:37 »
co ile ISS przelatuje nad Polską??kiedy będzie następny przelot?? też bym bardzo chciał się przyjżeć temu cudeńku:) z góry dzieki na info

axion

  • Gość
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #151 dnia: Marzec 02, 2011, 18:41 »
Bardzo możliwe, że była - stacja z wahadłowcem znana jest z tego że lubi puszczać zajączki ;)

Nie o to mi chodzi. To był ewidentnie jakiś obiekt pokroju Iridium, lecący na północ. Rozbłysk na zachodzie, przy elewacji ~ 30 stopni, nieco na prawo od ISS, około 18:15. Szukam po predykcjach i nic. To mógł być jeszcze jakiś odbłysk od przechodzącej obok mnie trakcji, choć to miało ewidentny charakter flary.
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2011, 18:44 wysłana przez axion »

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #152 dnia: Marzec 02, 2011, 18:51 »
Tego jeszcze nie było. Spróbowałem zrobić zdjęcie naszej ISS. Zdjęcie z ręki, aparat do 300 mm i przy powiększeniu zdjęcia na kompie wyszło coś takiego.  :o



Wyszła ważka.  ;D

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #153 dnia: Marzec 02, 2011, 18:52 »
co ile ISS przelatuje nad Polską??kiedy będzie następny przelot?? też bym bardzo chciał się przyjżeć temu cudeńku:) z góry dzieki na info

Lata z regularnością coś około 92 minut.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #153 dnia: Marzec 02, 2011, 18:52 »

Offline Jake_Suly

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #154 dnia: Marzec 02, 2011, 18:59 »
czyli że następny przelot 19 43??:)

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #155 dnia: Marzec 02, 2011, 19:16 »
czyli że następny przelot 19 43??:)

19:50 dosyć nisko (dla Dolnego Śląska) schowa się w cieniu Ziemi. I to tyle na dzisiaj.  :(

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2579
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #156 dnia: Marzec 02, 2011, 19:31 »
Tak czy siak próbe trzeba podjąć! Powodzenia Wam życzę :)

axion

  • Gość
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #157 dnia: Marzec 02, 2011, 19:32 »
Wygląda no to, że chyba nie dowiem się co to za obiekt dziś widziałem. Może zwykły odbłysk od trakcji i świateł samochodów. Czyli nikt nic nie widział w początkowej fazie lotu obok ISS, nisko nad horyzontem?

Jutrzejszy przelot:
AOS                  TCA                  LOS                  Duration  Max El  AOS Az  Max El Az  LOS Az
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2011/03/03 18:37:48  2011/03/03 18:42:44  2011/03/03 18:47:40  00:09:51   64,46  278,11     193,25  108,56

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3065
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #158 dnia: Marzec 02, 2011, 19:46 »
Tego jeszcze nie było. Spróbowałem zrobić zdjęcie naszej ISS. Zdjęcie z ręki, aparat do 300 mm i przy powiększeniu zdjęcia na kompie wyszło coś takiego.  :o

Też spróbowałem :) - z 465mm. Wynik (raczej taki sobie) w załączniku.

Wygląda no to, że chyba nie dowiem się co to za obiekt dziś widziałem. Może zwykły odbłysk od trakcji i świateł samochodów. Czyli nikt nic nie widział w początkowej fazie lotu obok ISS, nisko nad horyzontem?

Nawet jeśli to flara, to chyba miejsce obserwacji ma duże znaczenie. Musiałby ci odpowiedzieć ktoś z twojej okolicy.

Dobra, zaraz idę upolować ten niski przelot o 19:50 - a nuż się uda ;).

EDIT: no i się udało :). Wcale nie taki niski ten przelot ;).
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2011, 19:51 wysłana przez TomIR »

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #159 dnia: Marzec 02, 2011, 19:55 »
Wygląda no to, że chyba nie dowiem się co to za obiekt dziś widziałem. Może zwykły odbłysk od trakcji i świateł samochodów. Czyli nikt nic nie widział w początkowej fazie lotu obok ISS, nisko nad horyzontem?
Oto co mi pokazuje Orbitron w czasie przelotu ISS (załączniki).

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #160 dnia: Marzec 02, 2011, 20:02 »
I co było widać coś o 19:50?  Było.

axion

  • Gość
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #161 dnia: Marzec 02, 2011, 20:45 »
Szaniu, dzięki za screeny! Obiekty przedstawione na nich nawet pasują ale sprawdzając heavens-above i calsky nie znalazłem niczego o tak dużych jasnościach, jak widziane przeze mnie zjawisko - to było jakieś -2 mag. Nie wiem co musiałoby się wydarzyć żebym mógł zobaczyć jakąś nieprognozowaną flarę? Szkoda, że nie określiłem przelotu z dokładnością co do sekundy oraz dokładnego położenia, bo tak to mogę sobie gdybać. Oczywiście w przypadku flar najważniejsza jest lokalizacja, ktoś oddalony ode mnie o kilka kilometrów mógł już niczego nie zauważyć. Teraz mam nauczkę żeby na przyszłość filmować lub fotografować niebo, najlepiej z długim czasem naświetlania, bo to może okazać się bardzo przydatne. Tylko najpierw muszę wyposażyć się w aparat wyższej klasy.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #162 dnia: Marzec 02, 2011, 21:50 »
A ja się dzisiaj nastawiałem na pokaz dla znajomych z uczelni. Cały dzień było ładnie, aż tu nagle około 17 pełnie zaćmienie chmurwami :P

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #163 dnia: Marzec 02, 2011, 22:45 »
Jeśli chodzi o zdjęcia ISS to polecam stronkę: http://extremespotting.com
Co prawda ludzie tam głównie fotografują samoloty na wysokościach przelotowych, ale jest też wątek poświęcony ISS:
http://extremespotting.com/viewtopic.php?t=763

Poniżej zdjęcie ISS z zadokowanym wahadłowcem wykonane 1 marca:
http://images.extremespotting.com/PHOTOS/1696/L
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

axion

  • Gość
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #164 dnia: Marzec 02, 2011, 23:34 »
Jeśli chodzi o zdjęcia ISS to polecam stronkę: http://extremespotting.com

Genialna sprawa! Amatorów obserwacji jest naprawdę wiele z tego co widać. Ciekawe, czy jest jakieś zagraniczne forum o podobnej tematyce? W dziedzinie obserwacji satelitów oprócz słynnej grupy dyskusyjnej SeeSat-L nie znam niczego więcej.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #164 dnia: Marzec 02, 2011, 23:34 »