Autor Wątek: Obserwacje ISS  (Przeczytany 78245 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radek68

• Moderator Globalny
  • "Jutro to dziś - tyle że jutro"
Odp: Obserwacje ISS
« Odpowiedź #375 dnia: Listopad 24, 2015, 22:43 »
Witajcie.
To mój pierwszy wpis na forum. (...) U mnie ISS zarejestrował się na 5 klatkach

Bardzo fajne zdjęcia Mirku!
Witaj na forum, mamy nadzieję, że pokażesz jeszcze inne zdjęcia i że podyskutujemy również w innych tematach.
The Dark Side of the Moon

Offline JSz

• Weteran
« Odpowiedź #376 dnia: Listopad 24, 2015, 23:10 »
Zdjęcia rzeczywiście rewelacyjne!

Offline JSz

• Weteran
« Odpowiedź #377 dnia: Styczeń 23, 2016, 22:24 »
Natknąłem się przypadkiem na Twitterze na świetne zdjęcia przejścia ISS na tle Saturna (warto kliknąć by powiększyć!):

http://apod.nasa.gov/apod/ap160122.html

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #378 dnia: Styczeń 23, 2016, 23:17 »
Wspaniałe ujęcia!

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #378 dnia: Styczeń 23, 2016, 23:17 »

Offline Orionid

• Weteran
  • Very easy - Harrison Schmitt
« Odpowiedź #379 dnia: Grudzień 03, 2016, 08:15 »
Przez cały grudzień można będzie obserwować przeloty stacji kosmicznej ISS nad Polską
30.11.2016

(...) Takie warunki będą panowały przez większą część grudnia, przy czym szczególnie jasne przeloty będzie można dostrzec wieczorami od 7 do 16 grudnia. Najjaśniejsze grudniowe przeloty widoczne na wieczornym niebie nad Polską nastąpią 9 grudnia 2016 r. pomiędzy 17:20, a 17:16 oraz 11 grudnia 2016 r. pomiędzy 17:05, a 17:09 (dane dla Warszawy).

W przypadku Warszawy maksymalny blask, jaki osiągnie stacja ISS, wyniesie minus 3,3 magnitudo, a to sporo jaśniej niż najjaśniejsze gwiazdy widoczne wieczorem. Tak więc, jeśli dostrzeżemy w stosownych godzinach bardzo jasny punkt przemieszczający się po niebie, który nie jest samolotem, to prawie na pewno patrzymy na Międzynarodową Stację Kosmiczną. (...)

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412203,przez-caly-grudzien-mozna-bedzie-obserwowac-przeloty-stacji-kosmicznej-iss-nad-polska.html

Offline pogrzex

• Weteran
« Odpowiedź #380 dnia: Grudzień 03, 2016, 16:44 »
Powoli szykuję się na polowania na dokującego HTV-6 na naszym niebie. Czy będą szanse?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline pogrzex

• Weteran
« Odpowiedź #381 dnia: Grudzień 09, 2016, 18:55 »
Hej. Nagranie startu HTV-6:

W opisie jest napisane, że podróż do ISS ma trwać 4 dni. Czy to oznacza, że w poniedziałek wieczorem, gdy nadają bezchmurną pogodę będą szanse zobaczyć oba obiekty razem na niebie podczas jasnych przelotów?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline astropl

• Weteran
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
« Odpowiedź #382 dnia: Grudzień 09, 2016, 19:30 »
Powoli szykuję się na polowania na dokującego HTV-6 na naszym niebie. Czy będą szanse?

Już od jutra można wyglądać :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline pogrzex

• Weteran
« Odpowiedź #383 dnia: Grudzień 09, 2016, 21:14 »
Teoretycznie tak, ale do poniedziałku mam 100% zachmurzenie + deszcze, a w poniedziałek z rana wg meteo.pl jak ręką odjął i brak chmur, a wieczorem aż dwa jasne przeloty ISS nad Polską. Co prawda ten o godz. 16:15 jeszcze na jasnym niebie więc ciężko ocenić, czy statek o jasności ok. 2-3 mag będzie w ogóle widoczny, ale drugi przelot już na ciemnym niebie. Dlatego zapytuję, czy jest jakaś stronka online pokazująca pozycje obydwu obiektów (ISS oraz HTV-6) na orbicie wokół Ziemi, po to, aby tuż przed przelotem sobie sprawdzić, czy oba statki w ogóle będą widoczne. Wiem, że jest taka strona dla statków rosyjskich, a HTV ?

Offline astropl

• Weteran
    • Loty Kosmiczne
« Odpowiedź #384 dnia: Grudzień 09, 2016, 21:34 »
Dlatego zapytuję, czy jest jakaś stronka online pokazująca pozycje obydwu obiektów (ISS oraz HTV-6) na orbicie wokół Ziemi, po to, aby tuż przed przelotem sobie sprawdzić, czy oba statki w ogóle będą widoczne. Wiem, że jest taka strona dla statków rosyjskich, a HTV ?

Ja takiej nie znam.
Waldemar Zwierzchlejski

Offline pogrzex

• Weteran
« Odpowiedź #385 dnia: Grudzień 10, 2016, 07:39 »
A ta strona poprawnie przewiduje przeloty HTV-6? http://www.n2yo.com/satellite/?s=41881

Offline astropl

• Weteran
    • Loty Kosmiczne
« Odpowiedź #386 dnia: Grudzień 12, 2016, 10:57 »
Dziś dwie szanse na obserwację HTV, krótko po ISS, na jej śladzie. Pogoda ma być ładna, u mnie, póki co, leje od trzech dni bez przerwy.
Waldemar Zwierzchlejski

Offline Orionid

• Weteran
« Odpowiedź #387 dnia: Grudzień 21, 2016, 23:16 »
Dec. 20, 2016
International Space Station Solar Transit

This composite image, made from ten frames, shows the International Space Station, with a crew of six onboard, in silhouette as it transits the sun at roughly five miles per second, Saturday, Dec. 17, 2016, from Newbury Park, California. Onboard as part of Expedition 50 are: NASA astronauts Shane Kimbrough and Peggy Whitson: Russian cosmonauts Andrey Borisenko, Sergey Ryzhikov, and Oleg Novitskiy: and ESA (European Space Agency) astronaut Thomas Pesquet.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #388 dnia: Grudzień 22, 2016, 00:55 »
Tak się zastanawiam, ale to będzie ciekawa obserwacja - tranzyt ISS na tle Słońca/Księżyca podczas deorbitacji. :)

Offline Orionid

• Weteran
« Odpowiedź #389 dnia: Styczeń 23, 2017, 08:21 »
14 stycznia 2017 w Hiszpanii uchwycono tranzyt ISS na tle tarczy Księżyca. Zjawisko zostało uchwycone o 01:01:14 GMT.
Udało się wykonać 13 fotek w ciągu 0,5 sekundy, czyli w czasie, którego ISS potrzebowała, by minąć Księżyc.

http://m.esa.int/spaceinimages/Images/2017/01/Space_Station_Moon
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2017, 08:23 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #389 dnia: Styczeń 23, 2017, 08:21 »