Autor Wątek: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)  (Przeczytany 45135 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« dnia: Marzec 16, 2020, 10:45 »
Dziś mamy już 16 dzień od czasu  zagoszczenia na łamach Forum tematu związanego z koronawisem.
https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=244.msg142045#msg142045

Sytuacja jest pod tym względem bezprecedensowa od czasu rozpoczęcia ery kosmicznej.
Agencje kosmiczne podejmują dodatkowe procedury, mające chronić astronautów i pracowników przed koronawirusem.
Wiele wskazuje, że może to być punkt przełomowy do wielu zmian na przyszłość w funkcjonowaniu wielu systemów społeczno-ekonomicznych na planecie Ziemia.

W tym miejscu, być może, warto odnieść się do przesłania klasyka, że Koronawirus zmienia oblicze Ziemi, naszej planety.

Cytuj
Pandemia wirusa SARS-CoV-2 – seria zachorowań na zakaźną chorobę COVID-19 wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2, występująca od połowy grudnia 2019, zakwalifikowana przez Światową Organizację Zdrowia jako pandemia 11 marca 2020.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pandemia_wirusa_SARS-CoV-2

Poniżej spis pozostałych wątków, w których pojawiają się odniesienia do koronowirusa:
zamknięte granice: Statystyki forum PFA  https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=223.msg142352#msg142352

Wiadomości ze świata nauki  https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2500.msg142066#msg142066

cdn...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2020, 21:06 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 16, 2020, 10:47 »
NASA images show ‘significant decreases’ in air pollution over China amid coronavirus economic slowdown—take a look
Published Mon, Mar 2 2020 1:16 PM EST


NASA’s Earth Observatory pollution satellites show “significant decreases” in air pollution over China since the coronavirus outbreak began.Courtesy of NASA.


NASA satellite images show nitrogen dioxide concentrations in China before the Lunar New Year, during New Year celebrations and after.
https://www.cnbc.com/2020/03/02/nasa-images-chinas-air-pollution-decreased-amid-coronavirus-measures.html
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2020, 11:21 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 16, 2020, 10:51 »
Prof. Gut o koronawirusie: liczba wyleczonych jest większa niż chorujących
3 mar 2020Link do materiału:

Ekspert uspokaja przed koronawirusem. "Potencjalne niebezpieczeństwo jest niewielkie"
6 mar 2020Link do materiału:

Węglarczyk apeluje: nie słuchajcie niesprawdzonych informacji
13 mar 2020Link do materiału:

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 16, 2020, 11:04 »
Chorowaliśmy na koronawirusa już dawniej i nawet o tym nie wiedzieliśmy?
10 mar 2020Link do materiału:

=============
 Marzec 16, 2020, 11:14

Koronawirus - jakie sygnały powinny Cię zaniepokoić?
13 mar 2020Link do materiału:
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2020, 23:22 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 16, 2020, 11:04 »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 16, 2020, 11:14 »

Ekspert: mamy epidemię o zasięgu międzynarodowym, grozi nam pandemia
10.02.2020 Autor: Zbigniew Wojtasiński

Na razie mamy wywołaną przez wirusa z Wuhan epidemię o zasięgu międzynarodowym, obawiamy się, że wkrótce dojdzie jednak do wybuchu pandemii – powiedział PAP wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP i prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń dr Paweł Grzesiowski.

O pandemii – wyjaśnił – mówimy wtedy, gdy pojawiają się wtórne ogniska epidemii na co najmniej dwóch kontynentach.

Zdaniem specjalisty raczej nie ma co do tego wątpliwości. "Prędzej czy później – podkreślił – doczekamy się ognisk wtórnych, pytanie tylko, jaki będzie ich zasięg, ilu ludzi wydostanie się z Chin i zarazi inne osoby w krajach, do których dotrą. Zanotowano dotąd kilkadziesiąt przypadków zakażeń poza Azją, ale jak na razie, poza Niemcami, nie zakończyły się one wtórnymi zarażeniami".

Pandemia rozwija się w czterech etapach. Najpierw jest lokalna epidemia o niewielkim zasięgu. Tak było w Chinach, gdzie pierwotne ognisko zakażeń wywołanych przez koronawirusa 2019-nCoV pojawiło się w mieście Wuhan. Stąd patogen ten nazywany jest często wirusem Wuhan, choć nie ma jeszcze oficjalnej nazwy.

"Kolejny etap to epidemia o zasięgu międzynarodowym i taką właśnie sytuację mamy teraz, potem może się rozwinąć etap pierwszy pandemii, czyli ograniczone wtórne ogniska epidemiczne na innym kontynencie, a następnie na kolejnych kontynentach. O pandemii możemy mówić jednak wtedy, gdy powstaną masowe wtórne ogniska epidemiczne na co najmniej dwóch kontynentach" – podkreślił dr Grzesiowski.

W ostatnich 10 latach Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pięciokrotnie zagrożenie pandemią: w 2009 r. z powodu wirusa grypy H1N1; w 2014 r. – polio; 2014 r. – wirus ebola; 2016 r. – wirus Zika; 2019 r. – ponownie ebola. Tylko raz w tym okresie ogłoszono pandemię świńskiej grypy (wirus H1N1), która wybuchła w 2009 r. i w następnych miesiącach uśmierciła kilkaset tysięcy ludzi na świecie.

Wtórne ogniska zakażeń muszą powstać niezależnie, nie mogą to być jedynie zakażenia zawleczone przez osobę, która z Chin przyleciała do jakiegoś kraju.

"Jedyne wtórne ognisko na świecie poza Chinami jest obecnie w Niemczech, gdzie 13 osób zakaziło się od jednej Chinki. Doszło tam nawet do zakażeń trzeciorzędowych, bo jeden z Niemców zakaził swych bliskich" – wyjaśnił specjalista.

O pandemii wywołanej przez koronawirusa 2019-nCoV nie możemy jeszcze mówić, bo nie ma wtórnych ognisk zakażeń na kilku innych kontynentach. Zdaniem dr Grzesiowskiego wkrótce raczej dojdzie do rozwoju pandemii, bo bardzo trudno jest zapobiec wtórnym ogniskom epidemii.

"Ten przypadek w Niemczech pokazał, że wirus może się wydostać, kiedy nie zastosuje się kwarantanny i osoba zarażona może swobodnie stykać się z innymi" – dodał.

Specjalista zwrócił jednak uwagę, że nie zawsze dochodzi do kolejnych zakażeń. Zdarzało się już, że osoby, które leciały samolotem z chorym pasażerem, nie zaraziły się. Statystycznie, jak wskazywały na to obserwacje w Chinach, jeden chory może zarazić dwie osoby zdrowe, ale okazuje się, że w innych miejscach, poza Chinami, nie zawsze tak jest.

W Chinach wraz z wybuchem epidemii bardzo szybko doszło do wielu zakażeń, ale na szczęście inaczej przebiega to w tych krajach, w których jest dobry monitoring zakażeń i dość wcześnie wyłapuje się osoby zakażone koronawirusem 2019-nCoV. W ten sposób zapobiega się powstawaniu nowych ognisk i ten stan może trwać jeszcze długo.

Taki system prewencji nie ma jednak stuprocentowej szczelności, bo podróżni mogą się przedostać do innych krajów różnymi drogami, zarówno autobusami, jak i pociągami, nie tylko samolotami, bo na lotniskach najłatwiej jest wychwycić osoby zakażone.

"Można zatem podejrzewać – podkreślił dr Grzesiowski – że ten wirus do nas dotrze, najważniejsza jest kwestia, jak szybko zostanie wychwycony pierwszy przypadek zakażenia, jak wiele osób ulegnie zakażeniu. Wiemy, że są osoby zakażone tym patogenem, które słabiej albo mocniej zakażają innych". (PAP)


Gowin: w poniedziałek powołam zespół ds. koronawirusa; będzie koordynował działania na uczelniach
01.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C80922%2Cgowin-w-poniedzialek-powolam-zespol-ds-koronawirusa-bedzie-koordynowal

Wrocław/ Na uczelniach z powodu koronawirusa odwołane imprezy powyżej 200 osób
05.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C80989%2Cwroclaw-na-uczelniach-z-powodu-koronawirusa-odwolane-imprezy-powyzej-200


Ekspert: nie znamy cyklu rocznego koronawirusa; utrudnia to przewidywania dot. jego rozprzestrzeniania
05.03.2020 PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Być może koronawirus SARS-CoV-2 stanie się kolejnym po m.in. grypie wirusem oddechowym, który będzie krążył wśród populacji. Jest też prawdopodobne, że uda się go wytępić - nadal jednak nie znamy jego cyklu rocznego, dlatego trudno o dokładne przewidywania - powiedział PAP dr hab. Maciej Przybylski.

W środę rano minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce - w szpitalu w Zielonej Górze. Dodał, że hospitalizowany pacjent "czuje się dobrze".

Dr hab. Maciej Przybylski z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił w rozmowie z PAP, że fakt wykrycia pierwszego zachorowania nie powinien spowodować zasadniczych zmian z naszym codziennym zachowaniu.

"Nadal trzeba przestrzegać zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego opublikowanych już wcześniej" - wskazuje ekspert. Należy przede wszystkim często myć ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Trzeba również pamiętać o zachowaniu co najmniej 1-1,5 m odległości od osoby, która kaszle, kicha i ma gorączkę. GIS polecił również unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

Mikrobiolog dodaje, że warto zrezygnować z uczestnictwa w imprezach masowych czy koncertach, zwłaszcza takich, które odbywają się w zamkniętych przestrzeniach - tam ryzyko zachorowania jest wyższe, niż na wydarzeniach odbywających się na świeżym powietrzu.

Ekspert zapytany przez PAP, czy należy spodziewać się dalszego rozprzestrzeniania wirusa stwierdził, że z dużym prawdopodobieństwem jest to możliwe. "Odsetek zakażeń jest duży, a u wielu zainfekowanych osób nie są widoczne objawy - mimo to mogą oni przenosić wirusa" - podkreśla.

W ocenie dr hab. Przybylskiego z uwagi na to, że nadal nie znamy cyklu rocznego wirusa, trudno o dokładne przewidywania dotyczące jego rozprzestrzeniania. Przypuszcza się jednak, że wzrost temperatury powietrza spowolni rozwój epidemii. "Można jednak przewidywać, że będzie to kolejny wirus oddechowy, który będzie stale krążył w populacji ludzkiej" - dodał.

Naukowiec uspokaja, że nowy koronawirus nie okazał się tak zabójczy, jak początkowo uważano. Co prawda jest bardziej niebezpieczny dla ludzi niż grypa sezonowa, ale średnia śmiertelność wśród osób zarażonych znajduje się w granicach 1-4 proc. "Oczywiście bardziej narażone na trudny przebieg choroby są osoby po 65. roku życia. Tutaj przypadków śmiertelnych jest zdecydowanie więcej niż u osób młodszych" - zaznacza.

Ekspert podkreśla, że ponieważ SARS-CoV-2 nadal nie jest dobrze poznany, postanowiono przedsięwziąć specjalne zalecenia, aby zdusić go w zarodku. Nie da się jednak oszacować, jak długo będą one rekomendowane. Wszystko zależy od dynamiki rozwoju wirusa.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. chorych, ale eksperci oceniają, że dane te mogą być zawyżone, bo wielu osobom z lekkim przebiegiem najpewniej nie wykonano badań laboratoryjnych, gdyż mogły nawet nie zgłosić się do lekarzy.

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C80990%2Cekspert-nie-znamy-cyklu-rocznego-koronawirusa-utrudnia-przewidywania-dot

Uniwersytet Jagielloński odwołuje zaplanowane wydarzenia z powodu koronawirusa
05.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C80995%2Cuniwersytet-jagiellonski-odwoluje-zaplanowane-wydarzenia-z-powodu

Ambasada Włoch zaniepokojona decyzjami niektórych polskich władz akademickich
05.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,80996,ambasada-wloch-zaniepokojona-decyzjami-niektorych-polskich-wladz

GIS przygotował zalecenia dla uczelni w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem
05.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C80998%2Cgis-przygotowal-zalecenia-dla-uczelni-w-zwiazku-z-potencjalnym-ryzykiem

Rzeszów/ Z powodu koronawirusa odwołane Dni Otwarte Politechniki
05.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81007%2Crzeszow-z-powodu-koronawirusa-odwolane-dni-otwarte-politechniki.html

Gowin: 25 mln zł na badania nad koronawirusem
09.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81036%2Cgowin-25-mln-zl-na-badania-nad-koronawirusem.html

Gowin: zobowiązuję uczelnie do rozważenia kształcenia w najszerszym zakresie online
10.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81054%2Cgowin-zobowiazuje-uczelnie-do-rozwazenia-ksztalcenia-w-najszerszym-zakresie

Kraków/ Kolejne uczelnie odwołują wydarzenia
10.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81058%2Ckrakow-kolejne-uczelnie-odwoluja-wydarzenia.html

Podlaskie/ Uczelnie w regionie przesuwają lub odwołują różne imprezy wz. z koronawirusem
10.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81062%2Cpodlaskie-uczelnie-w-regionie-przesuwaja-lub-odwoluja-rozne-imprezy-wz-z

Rektorzy uczelni Wrocławia i Opola zdecydowali o zawieszeniu zajęć dydaktycznych
10.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81064%2Crektorzy-uczelni-wroclawia-i-opola-zdecydowali-o-zawieszeniu-zajec

Kraków/ Uniwersytet Jagielloński odwołuje wykłady i zamyka swoje muzea
10.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81066%2Ckrakow-uniwersytet-jagiellonski-odwoluje-wyklady-i-zamyka-swoje-muzea.html

Lublin/ Uniwersytet Medyczny odwołuje zajęcia
10.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,81068,lublin-uniwersytet-medyczny-odwoluje-zajecia.html

Opolskie/Z powodu koronawirusa zawieszone zajęcia na uczelniach, odwołane imprezy
10.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81069%2Copolskiez-powodu-koronawirusa-zawieszone-zajecia-na-uczelniach-odwolane

Uniwersytet Warszawski odwołuje od środy do 14 kwietnia m.in. zajęcia dla studentów i doktorantów
10.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81071%2Cuniwersytet-warszawski-odwoluje-od-srody-do-14-kwietnia-min-zajecia-dla

Na lepszą odporność: sen, odpowiednia dieta, unikanie używek - radzą naukowcy
10.03.2020 PAP - Nauka w Polsce

Wysypianie się, zadbanie o dietę, unikanie spożywania alkoholu, palenia tytoniu - naukowcy podają sposoby na wspomożenie układu odpornościowego w obliczu m.in. zagrożenia koronawirusem. W codziennej higienie, oprócz mycia rąk, eksperci zalecają dezynfekowanie m.in. stołów, włączników światła i telefonów.

Jedyną skuteczną i bezpieczną metodą zapobiegania chorobom zakaźnym są szczepionki. Niestety na razie nie istnieje szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2. Niedostępne są też leki hamujące namnażanie się tego wirusa. Istnieją jednak proste i praktyczne sposoby, aby nie osłabiać działania układu odpornościowego - zaznaczają prof. Dominika Nowis i dr hab. Jakub Gołąb z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) w internetowym opracowaniu udostępnionym przez Polską Akademię Nauk.

Jako czynniki, które osłabiają funkcjonowanie układu odpornościowego i których należy unikać, wymieniają m.in. nadmierne i długotrwałe spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, przyjmowanie narkotyków, przewlekły deficyt snu, nieprawidłowe odżywianie się (niedożywienie, awitaminozę, ale również patologiczną otyłość).

Zwiększone ryzyko ciężkich powikłań u zakażonych koronawirusem (w tym prowadzących do śmierci) dotyczy przede wszystkim osób mających deficyty odporności - przypominają badacze. Deficyty te mogą wiązać się z przyjmowaniem leków o działaniu immunosupresyjnym przez biorców przeszczepów, osoby z chorobami autoimmunizacyjnymi; mogą też dotyczyć osób niedożywionych, mających inne ciężkie choroby (zaawansowane nowotwory, niekontrolowaną cukrzycę, stan po zabiegach chirurgicznych, zaawansowaną niewydolność krążenia, ciężkie choroby płuc, wątroby lub nerek).

"Szczególnie podatną grupą chorych są osoby starsze, u których - ze względu na zaawansowany wiek, a przede wszystkim z powodu towarzyszących przewlekłych chorób, układ odpornościowy może działać mniej sprawnie" - zaznaczają naukowcy.

Dlatego seniorzy, aby uniknąć zakażenia, powinni ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych - podaje w komunikacie Główny Inspektor Sanitarny. O pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych powinni oni prosić swoich bliskich. Aby być w dobrej formie, seniorzy powinni zdrowo się odżywiać, stosować zrównoważoną dietę i unikać wysoko przetworzonej żywności. Należy pamiętać o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców oraz odpowiednim nawodnieniu organizmu (należy pić ok. 2 litry płynów, najlepiej wody) - wskazał GIS.

Wszyscy powinni stosować także podstawowe zasady higieny, które zapobiegają przenoszeniu się wirusa. Oprócz częstego mycia rąk wodą z mydłem (a jeśli nie ma takiej możliwości ich dezynfekcję płynami/żelami na bazie alkoholu - min. 60 proc.) specjaliści z GIS zalecają regularne mycie lub dezynfekowanie miejsc, z którymi mamy styczność w domu. Będą to np. stoły, biurka, klamki, włączniki światła, poręcze, a także telefon komórkowy, który można przecierać np. wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym. Z telefonu nie należy korzystać podczas spożywania posiłków, gdyż na jego powierzchni bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje.

Podczas kaszlu i kichania należy też zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką i wyrzucić ją jak najszybciej do zamkniętego kosza, a następnie umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu. Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów - napisano w komunikacie GIS.

Należy unikać dotykania oczu, nosa i ust, gdyż ich dotknięcie zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa na siebie. Ważne jest, aby zachować bezpieczną odległość od rozmówcy i co najmniej 1-1,5 metr odległości od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę, radzi GIS. Naukowcy z WUM zalecają także zaszczepienie się przeciwko często występującym chorobom zakaźnym, jak grypa czy zapalenie płuc wywołane przez pneumokoki.

"Należy podkreślić, iż nie istnieją żadne leki, które mogłyby wzmocnić odporność człowieka i uchronić go przed zakażeniem. Wszelkie preparaty witaminowe, mieszanki minerałów i witamin, naturalne wyciągi roślinne i zwierzęce, a w szczególności preparaty homeopatyczne, które przedstawiane są jako +wzmacniacze odporności+, nie mają żadnego znaczenia dla rozwoju odporności przeciwzakaźnej. Nigdy nie wykazano ich działania wspomagającego pracę układu odpornościowego" - wynika z opracowania udostępnionego przez PAN.

Jak przypominają naukowcy, przed zakażeniem wirusem nie chronią maseczki chirurgiczne. Ich rola polega na nieznacznym ograniczaniu rozprzestrzeniania wirusów przez osoby już zarażone, ale pod warunkiem, że przebywając w miejscach publicznych, osoby te regularnie i często zmieniają te maseczki na nowe.

"Człowiek dysponuje układem odpornościowym, który może skutecznie nas chronić przed wirusami. Należy podkreślić, że odpowiedź immunologiczna zaczyna się rozwijać dopiero po kontakcie z fragmentami (zwanymi antygenami) wirusa. Przed wniknięciem wirusów do organizmu człowieka liczba komórek układu odpornościowego (limfocytów) w krwiobiegu, jest niewystarczająca i, na dodatek, limfocyty te nie są jeszcze gotowe do obrony" - wyjaśniają specjaliści.

Dopiero po wstępnym rozpoznaniu wirusa, w limfocytach rozpoczynają się procesy, które doprowadzą do wykształcenia komórek zdolnych do rozpoznawania antygenów określonego wirusa znacznie precyzyjniej (nawet miliony razy lepiej). Po drugie – w wyniku ich namnażania zwiększy się ich liczba w krwioobiegu i po trzecie – komórki te nabędą odpowiednich właściwości, dzięki którym będą mogły skutecznie przeciwstawić się wirusowi oraz wyeliminować zakażone nim komórki - opisują w prof. Dominika Nowis i dr hab. Jakub Gołąb.

"Ogromna większość zakażeń kończy się rozwojem skutecznej odpowiedzi immunologicznej i eliminacją patogenów z naszego organizmu" - zaznaczają naukowcy.

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81057%2Cna-lepsza-odpornosc-sen-odpowiednia-dieta-unikanie-uzywek-radza-naukowcy
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2020, 23:23 wysłana przez Orionid »

Offline Radek68

 • Moderator Globalny
 • *****
 • Wiadomości: 2514
 • "Jutro to dziś - tyle że jutro"
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 16, 2020, 11:35 »
Tomasz Rożek "Dlaczego TEN wirus jest inny?":The Dark Side of the Moon

Online kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 21912
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 16, 2020, 11:38 »
Ważny temat! Warto go monitorować!

Ciekawym efektem jest przedstawiony przez Orionida spadek zanieczyszczeń w Chinach. We Włoszech jest podobnie:Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 16, 2020, 11:45 »
Tomasz Rożek "Dlaczego TEN wirus jest inny?":
Uprasza się uprzejmie  o linki  :)
Czy o to nagranie chodzi ?

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 16, 2020, 11:48 »
Lekarz wyjaśnia, dlaczego nie zrobił zapasów na KORONAWIRUSALink do materiału:

==================
Marzec 16, 2020, 11:49

Novel Coronavirus (COVID-19) Imaging Features Overlap with SARS and MERS

Leesburg, VA, February 28, 2020—Although the imaging features of novel coronavirus disease 2019 (COVID-19) are variable and nonspecific, the findings reported thus far do show “significant overlap” with those of severe acute respiratory syndrome (SARS) and Middle East respiratory syndrome (MERS), according to an ahead-of-print article in the American Journal of Roentgenology (AJR).

COVID-19 is diagnosed on the presence of pneumonia symptoms (e.g., dry cough, fatigue, myalgia, fever, dyspnea), as well as recent travel to China or known exposure, and chest imaging plays a vital role in both assessment of disease extent and follow-up.

As per her review of the present clinical literature concerning COVID-19, Melina Hosseiny of the University of California at Los Angeles concluded: “Early evidence suggests that initial chest imaging will show abnormality in at least 85% of patients, with 75% of patients having bilateral lung involvement initially that most often manifests as subpleural and peripheral areas of ground-glass opacity and consolidation.”

Furthermore, “older age and progressive consolidation” may imply an overall poorer prognosis.
 
Unlike SARS and MERS—where initial chest imaging abnormalities are more frequently unilateral—COVID-19 is more likely to involve both lungs on initial imaging.

“To our knowledge,” Hosseiny et al. continued, “pleural effusion, cavitation, pulmonary nodules, and lymphadenopathy have not been reported in patients with COVID-19.”

Ultimately, the authors of this AJR article recommended CT for follow-up in patients recovering from COVID-19 to evaluate long-term or even permanent pulmonary damage, including fibrosis—as seen in SARS and MERS infections.

https://arrs.org/ARRSLIVE/Pressroom/PressReleases/Coronavirus_COVID19_Imaging_Features_Overlap_SARS_MERS.aspx
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2020, 23:26 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 16, 2020, 11:49 »
Ekspert: koronawirus nie zniknie wraz z nastaniem wiosny
10.03.2020 aktualizacja 11.03.2020© PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Koronawirus SARS-Cov-2 roznosi się krajach, w których obecnie temperatura waha się od zera do plus 20 stopni. Zatem wirus nie zniknie samoistnie w Europie wraz z nastaniem wiosny czy lata - powiedział PAP ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP dr Paweł Grzesiowski.

Dr Grzesiowski zaznaczył, że temperatura powietrza nie odgrywa roli przy zakażeniu drogą kropelkową. "Teraz wiemy, że wirus roznosi się w różnych krajach, gdzie temperatura w tym momencie wynosi od zera do plus 20 stopni. Na pewno nie spodziewam się, żeby sama wyższa temperatura i promieniowanie słoneczne UV zatrzymało wirusa" - podkreślił.

"Chciałbym przypomnieć, że wirus żyje w ludziach, których temperatura ciała wynosi 36,6 st. C i czuje się dobrze" - dodał. Z dr. Grzesiowskim zgadza się dr hab. Maciej Przybylski z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W jego ocenie z uwagi na to, że nadal nie znamy cyklu rocznego wirusa, trudno o dokładne przewidywania dotyczące jego rozprzestrzeniania. Przypuszcza się jednak, że wzrost temperatury powietrza spowolni rozwój epidemii. "Można jednak przewidywać, że będzie to kolejny wirus oddechowy, który będzie stale krążył w populacji ludzkiej" - powiedział naukowiec PAP w czasie wcześniejszej rozmowy.

Wyższa temperatura może jednak mieć znaczenie w przenoszeniu wirusa drogą kontaktową, czyli na różnego powierzchniach wirus będzie żył krócej. Może się to przyczynić do mniejszej liczby zachorowań - uważa dr Grzesiowski.

"Gdy jest cieplej, częściej wychodzimy na dwór, przebywamy rzadziej w zamkniętych pomieszczeniach i częściej otwieramy okna. W ten sposób w naturalny sposób stworzymy wirusowi trudniejszej warunki do rozprzestrzeniania" - wyjaśnił.

Ekspert zaleca ograniczenie kontaktów z innymi osobami do minimum, poleca też zastosować się do innych zakazów, np. nie uczestniczenia w większych zgromadzeniach. "Na szczęście technologia umożliwia nam życie w kwarantannie w dość komfortowy sposób" - dodał.

W jego ocenie sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest teraz stabilna i ciągle nasz kraj jest na etapie przedepidemicznym - teraz należy się skupić się na osobach przyjeżdżających z zagranicy, które mogą być potencjalnie zarażone. "Kordon wokół Polski nie jest jednak szczelny i wprowadzone kontrole mogą jedynie opóźnić szersze rozprzestrzenienie się wirusa" - przewiduje.

Do wtorkowego popołudnia w Polsce odnotowano 20 potwierdzonych zakażeń koronawirusem.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81073%2Cekspert-koronawirus-nie-zniknie-wraz-z-nastaniem-wiosny.html

Poznań/ Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zawiesza zajęcia na dwa tygodnie
11.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81081%2Cpoznan-uniwersytet-im-adama-mickiewicza-zawiesza-zajecia-na-dwa-tygodnie

Warszawa/ WUM odwołuje wszystkie zajęcia dydaktyczne od 11 do 29 marca
11.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81082%2Cwarszawa-wum-odwoluje-wszystkie-zajecia-dydaktyczne-od-11-do-29-marca.html

Gdańsk/ Zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Gdańskim wstrzymane do odwołania
11.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81080%2Cgdansk-zajecia-dydaktyczne-na-uniwersytecie-gdanskim-wstrzymane-do-odwolania

Uniwersytet Śląski zawiesza od środy zajęcia dydaktyczne
11.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81075%2Cuniwersytet-slaski-zawiesza-od-srody-zajecia-dydaktyczne.html

Łódź/ Uniwersytet Medyczny odwołał wykłady i konferencje naukowe
11.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81078%2Clodz-uniwersytet-medyczny-odwolal-wyklady-i-konferencje-naukowe.html

Kraków/ AGH odwołuje wszystkie wykłady i zajęcia
11.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,81076,krakow-agh-odwoluje-wszystkie-wyklady-i-zajecia.html

Rektor Politechniki Rzeszowskiej odwołał zajęcia dydaktyczne
11.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81090%2Crektor-politechniki-rzeszowskiej-odwolal-zajecia-dydaktyczne.html

Prof. Simon: dla 80 proc. ludzi choroba wywołana koronawirusem przebiega jak przeziębienie

Dla 80 proc. ludzi choroba wywołana koronawirusem przebiega jak przeziębienie – powiedział w środę dziennikarzom dolnośląski wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon. Ocenił, że działania rządu w walce z zagrożeniem epidemią są prawidłowe.

Prof. Simon jest też ordynatorem oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczne im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, gdzie hospitalizowane są trzy osoby zakażone koronawirusem.

Według profesora dla 80 proc. ludzi choroba wywołana koronawirusem przebiega jak przeziębienie. „Dla osób starszych może być niebezpieczna, dla obciążonych innymi chorobami również; jednak większość pacjentów przejdzie tę chorobę bezobjawowo” - mówił profesor.

Dodał, że grupa wirusów, do której należy nowy patogen, wywołuje 30 procent chorób przeziębieniowych. „Chorują na nią wszyscy kilka razy w roku; nowy wirus jest jednak szczególnie agresywny” - powiedział.

Lekarz podkreślił, że ludziom młodym i zdrowym koronawirus nie zagraża. „Szanse na to, że się rozchorują, są żadne; ale osoby po 70. roku życia i osoby chorujące przewlekle muszą bezwzględnie ograniczyć aktywność” - mówił.

Lekarz oceniał też, że „zdecydowana interwencja władz państwowych” w walce z epidemią jest prawidłowa. Profesor podkreślił, że ograniczenia wprowadzane przez rząd mogą przyczynić się do zatrzymania rozprzestrzenia się zakażeń koronawirusem. „Idzie wiosna i robi się ciepło i to jest sytuacja, w której przerywana jest transmisja zakażeń przenoszonych drogą kropelkową” - mówił. Jak dodał, bardzo ważne jest też mycie rąk i unikanie dużych zgromadzeń.

Profesor Simon powiedział, że prędzej czy później nowy koronawirus się „wyciszy”. „Będzie on krążył w społeczeństwie, ale rzadziej, tak jak na przykład grypa AH1N1”- mówił profesor.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu przebywają trzy zakażone osoby: 73-latek, 74-letnia kobieta oraz 26-latek. Stan starszego mężczyzny jest ciężki, 74-letniej kobiety poważny, a 26-latka bardzo doby. W domowej kwarantannie przebywa czwarta zarażona osoba we Wrocławiu – to młoda kobieta.(PAP)

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81092%2Cprof-simon-dla-80-proc-ludzi-choroba-wywolana-koronawirusem-przebiega-jak

Epidemiolog: ograniczenie kontaktów między ludźmi naszą najlepszą bronią w walce z koronawirusem
12.03.2020

Ograniczenie kontaktów między ludźmi odgrywa kluczową rolę w szybkości rozprzestrzenią się wirusów w populacji. Pomoże opóźnić rozprzestrzenianie się wirusa, dzięki czemu więcej osób zakażonych będzie mogło otrzymać pomoc i wrócić do zdrowia - wyjaśnia dr Rafał Mostowy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Szybkie tempo rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 jest wynikiem dwóch czynników: stosunkowo szybkiej transmisji (średnio każda zakażona osoba przekazuje wirusa między 2 a 4 innym osobom) oraz kilkudniowego okresu zwanego asymptomatycznym, kiedy to przekazujemy wirusa dalej nie mając objawów choroby - przypomina w przesłanym PAP komentarzu biolog chorób zakaźnych i epidemiolog dr Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.

We wtorek podjęto w decyzję o odwołaniu w Polsce wszystkich imprez masowych, zaś w środę o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do 25 marca.

Dr Mostowy wyjaśnia, że redukowanie kontaktów między ludźmi poprzez takie działania – zwane dystansowaniem społecznym – jest teraz bardzo ważne, bo odgrywa kluczową rolę w szybkości rozprzestrzeniania się takich wirusów w populacji.

"Dystansowanie społeczne pomoże opóźnić rozprzestrzenianie się wirusa w populacji" - zaznacza biolog.

„Wiele osób zastanawia się, dlaczego dystansować się społecznie, jeżeli większość z nas i tak będzie mieć styczność z wirusem prędzej czy później. Przede wszystkim dlatego, że wtedy mniej osób umrze. Szpitale nie są w stanie wyleczyć w krótkim czasie wszystkich pacjentów, a ponieważ chorych będzie przybywać teraz lawinowo, za chwilę może zabraknąć dla nich miejsc w szpitalach. Jeżeli zaś wprowadzone zostaną zasady dystansowania społecznego, to nie obciąży w tak dużym stopniu służby zdrowia, bo chorzy będą stopniowo pojawiać się w szpitalu w mniejszej ilości” - tłumaczy.

Tę zależność przedstawia poniższa grafika:


 
Dr Mostowy zauważa, że są też inne powody, dla których spowalnianie epidemii jest teraz tak ważne. „Dystansowanie społeczne oznacza mniej kontaktów z wirusem, a więc mniejsze prawdopodobieństwo infekcji. Mimo wszystko nawet bycie młodym i zdrowym nie gwarantuje, że kontakt z wirusem nie skończy się tragicznie, więc każdy z nas powinien się przed nim bronić. Poza tym lepiej unikać zakażenia i pobytu w szpitalu w pierwszych tygodniach epidemii. Dystansowanie społeczne pomoże też naszym najstarszym krewnym i znajomym uniknąć dużego ryzyka związanego z infekcją, a to o nich powinniśmy się obawiać najbardziej. W końcu spowolnienie epidemii pomoże zyskać cenny czas w wyścigu o stworzenie szczepionki na koronawirusa, a według najbardziej optymistycznych scenariuszy potrzebujemy na to kilkunastu miesięcy" - opisuje.

Biolog podkreśla, że drakońskie środki wprowadzone przez rząd w Chinach (np. zamknięcie transportu publicznego, kontrola mobilności obywateli) pokazały, że epidemię koronawirusa również da się spowolnić, ale potrzebne są zdecydowane kroki. "W Europie również czekają nas duże ograniczenia swobody ruchu, ale nie jesteśmy raczej zdolni do zdecydowania się na tak drastyczne kroki, jak w Chinach. Dlatego kluczowe jest, żebyśmy sami również przyczynili się do tej walki poprzez wdrożenie dystansowania społecznego w nasze życie" - zaznacza.

Co więc powinniśmy robić? Przede wszystkim należy spokojnie i rozważnie podejść do obecnej sytuacji. Kontynuujmy to, co robimy na co dzień, ale zacznijmy wprowadzać w swoje codzienne życie kilka zmian, które zminimalizują ryzyko kontaktu z chorobą - radzi.

"Odwołajmy wszystkie niezbędne podróże służbowe i spotkania; zastanówmy się, które z nich możemy przeprowadzić za pomocą rozmowy przez Skype; rozważmy pracę z domu, jeżeli mamy taką możliwość albo zapytajmy przełożonych, czy ją dopuszczą; jeżeli musimy jechać do pracy, to jedźmy samochodem lub rowerem a nie autobusem. Podobnie w życiu prywatnym, zjedzmy kolację w domu zamiast wyjść do restauracji; odpuśćmy sobie koncert lub wyjście do teatru; zróbmy jedne zakupy w tygodniu zamiast trzech; zdzwońmy się ze znajomymi zamiast spotykać się osobiście. Co bardzo istotne, nie podawajmy ręki i nie obrażajmy się, jak ktoś jej nam nie poda. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca też częste mycie rąk i należy to robić dokładnie przez około 20 sekund" - wylicza.

Zauważa też, że jedną z najczęściej pojawiających się nieprawdziwych informacji na temat koronawirusa jest stwierdzenie, że koronawirus jest jak wirus grypy i globalna reakcja na jego rozprzestrzenianie się jest przesadzona. "To stwierdzenie jest nie tylko nieprawdziwe, ale również może przeszkodzić nam w walce z pandemią koronawirusa" - podkreśla biolog.

Poza różnicą w objawach, które oba wirusy powodują, koronawirus to dużo poważniejszy wirus od grypy. Z najnowszych szacunków naukowców, którzy analizują bieżące dane epidemiologiczne, wynika, że koronawirus jest mniej więcej 10-krotnie bardziej śmiertelny od wirusa grypy. Co istotne, śmiertelność wzrasta wraz z wiekiem osoby zakażonej, osiągając nawet ok. 20 proc. u osób po 80. roku życia, które zostały zdiagnozowane z chorobą. Co gorsza, koronawirus wydaje się agresywniej niż grypa atakować układ oddechowy powodując, problemy z oddychaniem i zapalenie płuc.

"Nadchodzące tygodnie i miesiące będą kluczowe w zrozumieniu, z jak niebezpieczną chorobą zakaźną mamy do czynienia i czy jej parametry są zbliżone do bardziej optymistycznych czy pesymistycznych modeli epidemiologicznych. Na ten moment jedno jest pewne – liczba chorych będzie w najbliższych dniach przyrastać lawinowo, dlatego nasze osobiste działania będą miały przełożenie na zdrowie nie tylko nas samych, ale również naszych bliskich a także krewnych i znajomych. Zastosujmy dystansowanie społeczne we własnym życiu już dzisiaj" - zaleca.

PAP - Nauka w Polsce
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81105%2Cepidemiolog-ograniczenie-kontaktow-miedzy-ludzmi-nasza-najlepsza-bronia-w
« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2020, 23:28 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 16, 2020, 12:01 »
Sienkiewicz: jeżeli będzie "czerwona strefa" w Polsce, to trzeba będzie przesunąć wybory
10 mar 2020Link do materiału:

=============
Marzec 16, 2020, 12:22

Nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla:

Jerzy Owsiak alarmuje. "Brakuje 60 tys. lekarzy"
10 mar 2020Link do materiału:

Jurek Owsiak, pomysłodawca i dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy bez Pokojowej Nagrody Nobla
Ola SzatanOLA SZATAN 11.10.2019
https://dziennikzachodni.pl/jurek-owsiak-pomyslodawca-i-dyrygent-wielkiej-orkiestry-swiatecznej-pomocy-bez-pokojowej-nagrody-nobla/ar/c13-14493761

=================

Marzec 16, 2020, 12:22

Olga Tokarczuk poleca książkę na ciężkie czasy
2020-03-14, Autor: Michał Hernes


Olga Tokarczuk poleca książkę na ciężkie czasy, UM Wrocławia/archiwum(Fot. UM Wrocławia/archiwum)

W sytuacji, gdy dostęp do wydarzeń kulturalnych został drastycznie ograniczony, Wrocławski Dom Literatury wystartował z cyklem poleceń czytelniczych na ciężkie czasy. Do akcji przyłączyła się członkini rady programowej tej instytucji kultury, pisarka Olga Tokarczuk.

Wrocławska noblistka wybrała „Czarodziejską górę” Tomasza Manna. Jak tłumaczy, nie tylko dlatego, że bez bycia w odosobnieniu nie ma się czasu na przeczytanie tak opasłego dzieła. Olga Tokarczyk podkreśla, że Tomasz Mann dokonał w tej powieści istotnych podsumowań swoich czasów i zrobił to w bardzo mocny sposób, czego dowodem jest – zdaniem pisarki – mizoginiczność tego utworu.

Bohaterem książki jest dwudziestotrzyletni Hans Castorp, który odwiedza w Szwajcarii kuzyna przebywającego na leczeniu w sanatorium "Berghof", które jest położone wysoko w górach. Zaplanowany na trzy tygodnie przedłużył się do siedmiu lat i został przerwany przez wybuch drugiej wojny światowej. Pisana przez 12 lat książka uważana jest za jeden z najważniejszych głosów na temat kondycji moralnej i intelektualnej Europy XX wieku.

– Interesujące jest to, że podziały społeczne, które szkicuje Mann zostały wchłonięte przez humanistykę światową ostatniego wieku, i oparła ona swoją refleksję w dużej mierze o te punkty widzenia, które proponował – mówi pisarka.

– Warto przyjrzeć się współczesnemu rozszerzeniu i postępującej przemianie tej refleksji, a jednocześnie docenić nieskończoność punktów widzenia, które ta powieść proponuje. A odnosząc się do obecnej sytuacji – książka ta ma w sobie ducha zarazy. Wszak dzieje się ona w swoistym odłączeniu od rzeczywistości, takim miejscem bowiem wydaje się być to sanatorium – dodaje noblistka.

– Sztuka ma (…) swoiste właściwości lecznicze. Niech nas cieszy, wzbudza optymizm, niech towarzyszy nam w kolejnych dniach – apeluje Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, który rozpoczął cykl osobistych prezentacji sztuki dokonywanej przez pracowników tej instytucji kultury.

Przypomnijmy, że ze względu na doniesienia o pandemii koronawirusa i w dbałości o bezpieczeństwo fanów, organizatorzy zdecydowali się przenieść występ Baranovskiego w Starym Klasztorze na inny termin. Artysta mimo wszystko zdecydował się zagrać tego dnia koncert, który był transmitowany na żywo w internecie.

https://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,olga-tokarczuk-poleca-ksiazke-na-ciezkie-czasy,wia5-3267-53910.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2020, 22:54 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 16, 2020, 12:22 »
Kraków/ AGH uspokaja studentów, że ich legitymacje są automatycznie przedłużone
12.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81111%2Ckrakow-agh-uspokaja-studentow-ze-ich-legitymacje-sa-automatycznie

Rektor WUM: w obecnej sytuacji należy zamknąć kościoły
12.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81115%2Crektor-wum-w-obecnej-sytuacji-nalezy-zamknac-koscioly.html

Warszawa/ Polscy studenci muszą niezwłocznie opuścić akademiki SGGW
12.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81116%2Cwarszawa-polscy-studenci-musza-niezwlocznie-opuscic-akademiki-sggw.html

NAWA, NCN i NCBR podsumowują zmiany wprowadzane w związku z COVID-19
12.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81122%2Cnawa-ncn-i-ncbr-podsumowuja-zmiany-wprowadzane-w-zwiazku-z-covid-19.html

Kraków/ Naukowcy z UJ wyselekcjonowali białka wirusa CoV-2
12.03.2020 PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ wyselekcjonowali białka charakterystyczne dla wirusa CoV-2. Docelowo chca opracować ultraszybki test diagnostyczny na obecność koronawirusa - poinformowała w czwartek uczelnia.

Po czterech tygodniach od rozpoczęcia współpracy naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z firmą SEnsDx wyselekcjonowali białka charakterystycznych dla wirusa CoV-2. Ich celem jest opracowanie szybkiej i konkretnej diagnozy koronawirusa.

Kolejnym etapem w badaniach będzie znalezienie cząstek, które będą w stanie reagować wyłącznie z tymi białkami.

„Opieramy się na technologii stworzonej prze firmę SensDx, która już jakiś czas temu opracowała serię testów, a część z nich już została zatwierdzona do stosowania na terenie Unii Europejskiej. Te testy bazują na sensorach bioelektrycznych, które pozwalają na dokładną diagnostykę” – wyjaśnił prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, którego zespół bierze udział w badaniach.

Rozpoczęto już badania w laboratoriach, ale - jak zastrzegł - "jesteśmy na początku drogi". „Zrobimy wszystko, żeby ten test był jak najszybciej dostępny, ale to musi być również wiarygodne i działać w stu procentach” – zaznaczył.

Nowy test będzie skierowany do użycia poza laboratorium. Pozwoli na szybki przesiew w miejscach, w których nie ma możliwości przeprowadzenia pełnej diagnostyki, np. na lotnisku lub stacjach kolejowych. W ten sposób - informuje UJ - może zostać zmniejszone ryzyko epidemii: zarażone osoby będą identyfikowane, zanim przeniosą wirusa dalej.

„Chcemy stworzyć rozwiązanie, które będzie pomocne dla społeczeństwa i będzie mogło zostać zastosowane w ciągu tego sezonu czy może nawet bardziej sezonu jesiennego, kiedy prawdopodobnie wirus powróci, a będzie potrzeba szybkiego zlokalizowania osób, które go przenoszą” – mówił prof. Pyrć.

Badania prowadzone są m.in. przy finansowym wsparciu Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przekazało tej jednostce 25 mln zł.

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81120%2Ckrakow-naukowcy-z-uj-wyselekcjonowali-bialka-wirusa-cov-2.html

Rektor UMB: uczelnia chce kupić 8 respiratorów i kontener do badania tomografem komputerowym
12.03.2020 PAP - Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka

Osiem respiratorów na potrzeby pacjentów chce kupić za własne środki Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w związku z zagrożeniem koronawirusem. Uczelnia chce nabyć także kontener, w którym będzie można badać pacjentów tomografem komputerowym.

Mówił o tym w czwartek rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Adam Krętowski podczas spotkania z kadrą uczelni. Spotkanie było elementem wyborów rektora. Krętowski jest jedynym kandydatem na rektora na nową kadencję na lata 2020-2024. Zgłosiła go rada uczelni. Wybory rektora odbędą się w piątek.

Prof. Krętowski przypomniał, że oba prowadzone przez Uniwersytet Medyczny szpitale kliniczne: Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) leczący dorosłych i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny (UDSK) są w grupie ośmiu szpitali w regionie wyznaczonych do przyjmowania pacjentów zakażonych koronawirusem. Mówił, że to szpitale "frontowe".

Do pracowników, studentów uczelni apelował o ograniczenie wszystkich kontaktów bezpośrednich, o zachowanie szczególnej ostrożności. Mówił, że wykładowcy mają przygotować studentom materiały do zdalnej nauki.

Rektor mówił też o ustawionych przed szpitalem USK kontenerach, gdzie w czwartek rozpoczęła się wstępna kwalifikacja pacjentów, którzy chcą wejść na teren szpitala. Jak tłumaczyła wcześniej dyrekcja USK, selekcja dotyczy wszystkich pacjentów na planowe przyjęcie na oddział, szpitalny oddział ratunkowy i do trzech poradni znajdujących się w głównym budynku.

Rektor ocenił, że "kontenery jeszcze nie do końca działają, ale będą działały". Wskazał, że głównym miejscem leczenia pacjentów będzie klinika pulmonologii, która znajduje się w osobnej lokalizacji szpitala. "(...)przygotowaliśmy specjalny schemat postępowania, żeby wszystko było bezpiecznie" - mówił rektor.

Prof. Adam Krętowski poinformował również, że w związku z przygotowaniami w szpitalach, podjął decyzje o zakupach sprzętu medycznego. "Podjąłem decyzję, żeby z własnych środków (uczelni), natychmiast kupić osiem respiratorów. Niestety środki wojewody ciągle jeszcze nie nadchodzą, więc tutaj nie możemy na to czekać" - mówił rektor. Poinformował także, że aby bezpiecznie z wykorzystaniem metod radiologicznych, diagnozować pacjentów, uczelnia zabiega o zakup kontenera, w którym można by było badać pacjentów tomografem komputerowym.

Rektor UMB zapowiedział również, że w związku z tym, że dotychczas w Białymstoku nie są przeprowadzane testy na obecność wirusa SARS-CoV-2 zdecydował by prowadzić takie oznaczenia w ramach badań naukowych. "Jesteśmy na etapie przygotowania takich testów" - powiedział rektor UMB.

W środę o możliwość prowadzenia takich badań w Białymstoku apelował do władz centralnych prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,81124,rektor-umb-uczelnia-chce-kupic-8-respiratorow-i-kontener-do-badania

Parlament Studentów RP - przeciwny całkowitemu zamykaniu akademików
12.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81129%2Cparlament-studentow-rp-przeciwny-calkowitemu-zamykaniu-akademikow.html

Pomorskie/ Akademiki wstrzymują zakwaterowanie i wprowadzają ograniczenia
12.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81128%2Cpomorskie-akademiki-wstrzymuja-zakwaterowanie-i-wprowadzaja-ograniczenia

Wiceminister nauki apeluje do rektorów uczelni medycznych ws. wolontariatu studentów i COVID-19
13.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81135%2Cwiceminister-nauki-apeluje-do-rektorow-uczelni-medycznych-ws-wolontariatu

Studenci Politechniki Poznańskiej zostali zobowiązani do opuszczenia domów studenckich
13.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81133%2Cstudenci-politechniki-poznanskiej-zostali-zobowiazani-do-opuszczenia-domow

MNiSW: GIS rekomenduje opuszczenie domów studenckich przez studentów i doktorantów
13.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81137%2Cmnisw-gis-rekomenduje-opuszczenie-domow-studenckich-przez-studentow-i

"Student sam w domu" - akcja Parlamentu Studentów RP w związku z zawieszeniem zajęć na uczelniach
13.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81132%2Cstudent-sam-w-domu-akcja-parlamentu-studentow-rp-w-zwiazku-z-zawieszeniem

Łódź/ Akademik UŁ ponownie otwarty, student z Hiszpanii nie miał koronawirusa
13.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81144%2Clodz-akademik-ul-ponownie-otwarty-student-z-hiszpanii-nie-mial-koronawirusa

Wrocław/ Z powodu koronawirusa przesunięto wybory rektora Uniwersytetu Przyrodniczego
13.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81147%2Cwroclaw-z-powodu-koronawirusa-przesunieto-wybory-rektora-uniwersytetu

Opole/Studenci i doktoranci opuszczają akademiki Politechniki Opolskiej
13.03.2020 aktualizacja 16.03.2020©
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81150%2Copolestudenci-i-doktoranci-opuszczaja-akademiki-politechniki-opolskiej.html

Rozporządzenie MNiSW: Legitymacje doktorantów i studentów zachowują ważność do 31 maja br.
13.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,81127,rozporzadzenie-mnisw-legitymacje-doktorantow-i-studentow-zachowuja-waznosc

Płock/ Mazowiecka Uczelnia Publiczna wprowadza specjalne procedury, w tym kształcenie zdalne
13.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81149%2Cplock-mazowiecka-uczelnia-publiczna-wprowadza-specjalne-procedury-w-tym

Kraków/ UJ wprowadza nadzwyczajny tryb pracy; odwołanie wszelkich spotkań
13.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81151%2Ckrakow-uj-wprowadza-nadzwyczajny-tryb-pracy-odwolanie-wszelkich-spotkan.html

Resort nauki daje wytyczne Erasmusom w związku z COVID-19
13.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81152%2Cresort-nauki-daje-wytyczne-erasmusom-w-zwiazku-z-covid-19.html

Ekspert: leki na HIV i malarię pomocne jedynie we wczesnym etapie zakażania koronawirusem
14.03.2020  Autor: Zbigniew Wojtasiński

W leczeniu osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 próbuje się w Polsce i innych krajach wykorzystać leki przeciwko HIV oraz malarii. Jednak jest to wciąż leczenie eksperymentalne, przydatne ewentualnie we wczesnym etapie zakażania - powiedział PAP dr Paweł Grzesiowski.

Ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu prof. Krzysztof Simon poinformował dziennikarzy, że pacjenci zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2, będą leczeni od piątku m.in. lekami na HIV i malarię. Pierwszy z nich już otrzymał tego rodzaju leki.

Podanie tych leków – powiedział wrocławski specjalista - według danych chińskich i japońskich obniżało śmiertelność chorych nawet o 30 proc. „Ale trzeba pamiętać, że to inna populacja i nie do końca wiadomo, kiedy leczenie tymi lekami zostało włączone” - dodał.

Dr Paweł Grzesiowski, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, wyjaśnił w rozmowie z PAP, że użycie leków anty-HIV i przeciwmalarycznych u osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 jest wciąż leczeniem eksperymentalnym, przydatnym ewentualnie we wczesnym etapie infekcji.

„Nie ma na razie żadnych danych klinicznych dotyczących zastosowania tych leków, wiemy jedynie, że np. w Chinach z braku innych możliwości próbowano je użyć u chorych zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2” – wyjaśnia. Testowane były leki antyretrowirusowe, czyli przeznaczone do zwalczania wirusa HIV, który jest jednoniciowym wirusem RNA, podobnie jak ten typ koronawirusa. Są to takie preparaty jak lobinavir i rytonawir zdolne blokować polimerazę wirusa RNA.

„Moim zdaniem ewentualna przydatność tych leków w przypadku koronawirusów SARS-CoV-2 byłaby możliwa tylko wtedy, gdyby zostały podane pacjentowi w pierwszych dniach zakażenia, zanim jeszcze dojdzie u nich do zapalenia płuc” – podkreśla dr Grzesiowski.

Zdaniem specjalisty, kłopot w leczeniu chorych na COVID-19 polega na tym, że zapalenia płuc jest już późnym etapem choroby, kiedy nie tyle wirus jest ważny, lecz powstała w reakcji na niego reakcja immunologiczna. „Sam wirus nie niszczy płuc, jedynie inicjuje bardzo silny stan zapalny, a w płucach rozwija się wtedy burza naszych cytokin, a nie sam wirus” – tłumaczy.

Z tego powodu podanie leków na późnym etapie zakażenia może nie spełniać już swojej roli. „Należałoby zatem podobnie jak lek przeciwko grypie, inhibitor neuraminidazy – oseltamiwir, podawać je w pierwszych trzech dobach infekcji, bo wtedy byłaby szansa na wyhamowanie replikacji wirusa” – podkreśla dr Grzesiowski.

Chińscy specjaliści testowali wiele leków w warunkach laboratoryjnych, poza lekami antyretrowirusowymi także pochodne chlorochiny, lek przeciwmalaryczny, oraz remdesivir, lek przeciwwirusowy, który przed laty opracowano w celu leczenia wirusów SARS i MERS. „Pochodne chlorochiny wykazują działanie przeciwzapalne i ewentualnie przeciwwirusowe, które nie w pełni jest jeszcze zrozumiałe, ale nie ma na razie żadnych wyników prób klinicznych na ludziach” – dodaje specjalista. (PAP)

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81155%2Cekspert-leki-na-hiv-i-malarie-pomocne-jedynie-we-wczesnym-etapie-zakazania

W związku z zagrożeniem koronawirusem polskie uczelnie dostosowują się do nauczania online
14.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81154%2Cw-zwiazku-z-zagrozeniem-koronawirusem-polskie-uczelnie-dostosowuja-sie-do

Kraków/ Collegium Medicum szuka studentów wolontariuszy do pomocy w związku z koronawirusem
14.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81156%2Ckrakow-collegium-medicum-szuka-studentow-wolontariuszy-do-pomocy-w-zwiazku-z

Gowin: setki studentów kierunków medycznych zgłosiło się do pomocy inspekcji sanitarnej
14.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,81159,gowin-setki-studentow-kierunkow-medycznych-zglosilo-sie-do-pomocy-inspekcji

Poznań/ Pracownicy i studenci Uniwersytetu Medycznego pomogą w walce z koronawirusem
14.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81158%2Cpoznan-pracownicy-i-studenci-uniwersytetu-medycznego-pomoga-w-walce-z

Szczecin/ Powstał medyczny Studencki Sztab Kryzysowy
14.03.2020 aktualizacja 16.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81161%2Cszczecin-powstal-medyczny-studencki-sztab-kryzysowy.html

Rektor WUM: nie należy hospitalizować wszystkich zakażonych SARS-Cov-2, a jedynie chorych na COVID-19
14.03.2020


Rektor WUM Mirosław Wielgoś. PAP/Tomasz Gzell 28.01.2020

Nie należy hospitalizować wszystkich osób zakażonych SARS-Cov-2, a jedynie chorych na COVID-19. Pozostałe zakażone osoby muszą być izolowane i poddane obserwacji w warunkach domowych - uważa rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś. W przeciwnym razie nastąpi kompletny paraliż placówek - podkreśla.

W sobotę po południu biuro prasowe Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego udostępniło apel rektora tej uczelni, prof. Mirosława Wielgosia w sprawie zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem.

„Galerie, kluby, restauracje, siłownie etc. - na szczęście zamknięte. Co zatem w tej sytuacji? Konieczne są dalsze racjonalne działania - przede wszystkim nie należy hospitalizować wszystkich osób zakażonych SARS-Cov-2, a jedynie chorych na COVID-19. Pozostałe zakażone osoby muszą być izolowane i poddane obserwacji w warunkach domowych" - napisał w apelu prof. Wielgoś. W jego ocenie w przeciwnym razie nastąpi "kompletny paraliż placówek, dedykowanych do leczenia chorych."

Rektor zaapelował, aby wszyscy ci, którzy nie muszą wychodzić z domu, starali się w nim pozostać.️ "Unikajmy też spotkań towarzyskich - to nie jest czas na imprezowanie" - zaznaczył.

Natomiast jeśli chodzi o zakupy, rektor zaleca, aby robić je możliwie rzadko, a przede wszystkim pojedynczo, nie wspólnie z całą rodziną.

"W małych sklepach nie powinno przebywać jednoczasowo wiele osób - nie można tworzyć tłoku. W zależności od wielkości sklepu - kilka do kilkunastu osób. Reszta czeka na zewnątrz na swoją kolej - ale nie w skupiskach, tylko w rozproszeniu" - zaleca prof. Wielgoś. Rektor zaleca w miarę możliwości płacenie kartą, najlepiej zbliżeniowo.

"Poza zakupami z domu można wyjść na krótki chociaż spacer, aby zaczerpnąć świeżego powietrza, o ile takowe w ogóle w naszej rzeczywistości istnieje - jest to nawet wskazane. Ale nie gromadnie i nie w miejsca, gdzie może przebywać dużo ludzi. Najlepszym miejscem będzie chyba jakiś duży park lub las, o ile jest w naszym zasięgu" - podkreślił.

Naukowiec przypomniał, że należy zmienić nasze zachowania, które uważane są za społeczną normę. "Nie podajemy sobie rąk, nie mówiąc już o tym, że - póki co - zapominamy o powitalnej wymianie całusów. Najlepszą formą powitania/pożegnania będzie skinienie głową lub naturalny ukłon w sytuacjach wymagających wyrażenia większego szacunku" - stwierdził.

Rektor dodał, że należy powstrzymać się od odwiedzania seniorów, gdyż to oni są najbardziej podatni na groźną infekcję wywołaną przez koronawirusa. "Bądźmy z nimi w kontakcie telefonicznym, mailowym, skypowym, zadbajmy o dostawy dla nich niezbędnych środków spożywczych i higienicznych - ale bez kontaktów bezpośrednich. Tylko w taki sposób okażemy im serce i troskę" - podkreślił. (PAP)

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81160%2Crektor-wum-nie-nalezy-hospitalizowac-wszystkich-zakazonych-sars-cov-2

Archeolodzy w Egipcie szybciej kończą sezon badawczy
15.03.2020 PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

Dwie polskie misje archeologiczne - w świątyni Hatszepsut i w Sakkarze - postanowiły szybciej zakończyć badania. Związane jest to z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz pogodą - poinformował w sobotę PAP p.o. dyrektora Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW dr Artur Obłuski.

CAŚ UW koordynuje działania kilkunastu projektów w Egipcie, ale w tym momencie badania prowadzą jedynie misje w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari w Górnym Egipcie i w Sakkarze obok Piramidy Schodkowej, niedaleko Kairu.

"Kierownicy tych misji podjęli decyzję o nieznacznym skróceniu sezonu badań o tydzień. W przypadku ekspedycji w Sakkarze dodatkowym powodem, oprócz epidemii koronawirusa, były ulewne deszcze, które przeszkodziły w badaniach - zalały wykopy archeologiczne" - powiedział PAP p.o. dyrektora Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW dr Artur Obłuski. Badania kontynuuje misja wykopaliskowa pracująca w Etiopii.

Z kolei grupa sześciorga stypendystów naukowych, przebywająca w kairskiej stacji CAŚ UW, postanowiła pozostać na miejscu. Podobnie z trzema pracownikami instytucji. W razie decyzji o natychmiastowym powrocie do kraju kierownictwo CAŚ UW zobowiązało się do pokrycia kosztów ich transportu do kraju.

CAŚ UW, zajmuje się prowadzeniem i koordynacją badań archeologicznych, konserwatorskich i rekonstrukcyjnych w północno-wschodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie, Cyprze, Półwyspie Arabskim i Zakaukaziu. Posiada stację badawczą w Kairze. Do jej głównych zadań należy m.in. zapewnienie sprawnego przebiegu polskich misji wykopaliskowych, działających w tym kraju oraz przyjmowanie stypendystów - głównie archeologów i egiptologów.

Z danych zebranych przez ekspertów z John Hopkins University w USA wynika, że 14 marca potwierdzono w Egipcie zakażenie koronawirusem u 94 osób. W czwartek Ministerstwo Starożytności i Turystyki informowało media, że mimo złej pogody turyści w dużej liczbie odwiedzali m.in. piramidy w Gizie, Luksor, świątynię w Karnaku czy świątynię Hatszepsut. O poranku w czwartek Dolinę Królów odwiedziło ok. 3 tys. osób - powiedział cytowany w komunikacie resortu sekretarz generalny Najwyższej Rady ds. Zabytków Mustafa Waziri.

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81157%2Carcheolodzy-w-egipcie-szybciej-koncza-sezon-badawczy.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2020, 23:01 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 16, 2020, 12:22 »
Akademiki Politechniki Wrocławskiej będą udostępnione na organizacje miejsc kwarantanny
15.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81166%2Cakademiki-politechniki-wroclawskiej-beda-udostepnione-na-organizacje-miejsc

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zachęca od poniedziałku do wirtualnych wizyt
15.03.2020 aktualizacja 16.03.2020©
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81169%2Cmuzeum-archeologiczne-w-biskupinie-zacheca-od-poniedzialku-do-wirtualnych

Laureat nagrody FNP rozpracował enzym kluczowy w walce z SARS-CoV-2
16.03.2020 aktualizacja 17.03.2020© PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala


Prof. Marcin Drąg. Źródło: PAP

Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej z zespołem rozpracował enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2. "Jeśli enzym potrakujemy jako zamek, to my do niego dorobiliśmy klucz" - mówi naukowiec w rozmowie z PAP.

„Jest to właśnie to najważniejsze białko - wśród wielu zidentyfikowanych - o którym tajemniczo mówią firmy poszukujące superszybkiego testu diagnostycznego” – tak o zbadanym enzymie mówi prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, laureat Nagrody FNP za rok 2019 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach.

Prowadzone przez naukowców z Wrocławia badania stają się też bazą dla poszukiwań leku na COVID-19.

Enzym, który badał zespół - proteaza SARS-CoV-2 Mpro - tnie białka, które są w tym wirusie. "To umożliwia mu przeżycie. Zahamowanie działania tego enzymu natychmiast powoduje, że ten wirus ginie" - tłumaczy naukowiec.

"Gdyby opracować lek, który inhibitowałby działanie tego enzymu (hamowałby jego aktywność - PAP), to praktycznie zabijamy koronawirusa. To wiadomo z poprzedniej epidemii koronawirusa - SARS" - mówi naukowiec.

"Jeśli potraktujemy ten enzym jako zamek, to my dorobiliśmy do niego klucz" - porównuje naukowiec. Jak dodaje, enzym ten był znany, ale były do niego miliony kombinacji "kluczy". "A my znaleźliśmy jeden klucz, który pasuje do tego enzymu" - precyzuje naukowiec.

Ekspert wyjaśnia, skąd badacze wzięli ten kluczowy dla koronawirusa enzym - i skąd wiedzieli, że jest taki ważny. "Od kilku lat współpracujemy z grupą prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Opublikowałem z nim pracę podczas epidemii wirusa Zika, a ostatnio publikację o dendze i wirusie Zachodniego Nilu. Prof Hilgenfeld miał olbrzymi wpływ na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS" - ocenia prof. Drąg. Podczas pandemii SARS (w 2002/2003 r.) prof. Hilgenfeld opublikował trójwymiarową strukturę proteazy wirusa SARS i jej pierwszego inhibitora. Kilka lat później na pamiątkę tego wydarzenia w Singapurze powstała nawet rzeźba.

"Na początku lutego tego roku, kiedy tylko prof. Hilgenfeld uzyskał enzym - proteazę koronawirusa SARS-CoV-2 - przywiózł mi ją do Wrocławia. Wtedy zaczęliśmy ją bardzo dokładnie badać" - mówi naukowiec. Dodaje, że proteaza obecnego wirusa SARS-Cov2 jest bardzo podobna do proteazy wirusa SARS-CoV (z 2002 r.), nad którą pracował prof. Hilgenfeld.

Jak tłumaczy, jest to enzym unikalny ("rozpoznaje glutaminę w pozycji P1"). "U ludzi praktycznie nie ma takich enzymów" - zapewnia badacz. Dlatego też można się spodziewać, że jeśli powstaną leki uderzające w ten enzym, to będą one szkodzić wirusowi, ale już nie człowiekowi. A to oznacza, że będą mniej toksyczne.

Publikacja (z wynikami z badań) zespołu prof. Drąga jest jeszcze w trakcie recenzowania, ale jego zespół już teraz nieodpłatnie udostępnił swoje wyniki naukowcom z całego świata. "Nie patentowaliśmy tego. Preprint publikacji jest dostępny online. To jest prezent z mojego laboratorium dla wszystkich zainteresowanych" - zaznacza naukowiec. I dodaje, że w kilka dni po publikacji zainteresowanych nie brakuje. Z pytaniami i propozycjami współpracy zgłaszają się zespoły z różnych części świata.

"To, co teraz opublikowaliśmy - to jedna z najważniejszych informacji, jakie można mieć o tym enzymie. To jego pełna preferencja substratowa" - precyzuje badacz. Badania te pokazują, z jakimi aminokwasami enzym może się wiązać w kluczowych pozycjach. "Możemy powiedzieć, czy to są aminokwasy duże, małe, hydrofobowe czy zasadowe. Możemy też stworzyć mapę najważniejszego miejsca tego enzymu i dopasowywać do niego choćby leki, które już znajdują się na rynku" - mówi naukowiec.

Dodaje, że z badań tych mogą teraz korzystać też chemicy czy firmy, aby tworzyć nowe związki bioaktywne dla wirusa SARS-CoV2, a nawet firmy do opracowania testów diagnostycznych, które pozwalałyby szybciej ustalić, czy ktoś ma koronawirusa.

„Obecnie na celowniku mamy inne białka z tego wirusa, nie tylko proteazy. Tempo pracy jest wręcz niesamowite” – zaznacza prof. Drąg.

Badacze z Wrocławia mogli wykonać swoje badania tak szybko dzięki temu, że prof. Drąg opracował wcześniej nową platformę technologiczną, umożliwiającą otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, w szczególności inhibitorów enzymów proteolitycznych.

Wypracowana przez niego Hybrydowa Kombinatoryczna Biblioteka Substratów (HyCoSuL) pozwala projektować i otrzymywać wysoce aktywne i selektywne narzędzia chemiczne. Platforma technologiczna wykorzystuje szeroką gamę aminokwasów (które nie występują w naturze), do monitorowania aktywności enzymów proteolitycznych. Może ona służyć do opracowywania nowych terapii, leków czy metod diagnostycznych. Za badania te doceniony został właśnie w 2019 r. Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,81168,laureat-nagrody-fnp-rozpracowal-enzym-kluczowy-w-walce-z-sars-cov-2.html

Poznań/ Władze UAM proszą studentów o opuszczenie akademików
16.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81170%2Cpoznan-wladze-uam-prosza-studentow-o-opuszczenie-akademikow.html

UW: od poniedziałku biura administracji ogólnouniwersyteckiej nie przyjmują interesantów
16.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81172%2Cuw-od-poniedzialku-biura-administracji-ogolnouniwersyteckiej-nie-przyjmuja

Resort nauki: przedłużone legitymacje podstawą do wypłat kredytu studenckiego
16.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81176%2Cresort-nauki-przedluzone-legitymacje-podstawa-do-wyplat-kredytu-studenckiego

Kraków/ 287 studentów kierunków medycznych zgłosiło chęć pomocy w szpitalach
16.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81177%2Ckrakow-287-studentow-kierunkow-medycznych-zglosilo-chec-pomocy-w-szpitalach

Pomorskie/ Władze uczelni proszą o opuszczenie akademików
16.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81178%2Cpomorskie-wladze-uczelni-prosza-o-opuszczenie-akademikow.html

Resort nauki zachęca uczelnie, by rozważyły ograniczenie pracy swojej kadry
16.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81179%2Cresort-nauki-zacheca-uczelnie-rozwazyly-ograniczenie-pracy-swojej-kadry.html

Pandemia koronawirusa pokazuje dziury w naszej wiedzy. Przyjrzyjmy się im!
16.03.2020 aktualizacja 14.06.2020© Ludwika Tomala

Pandemia koronawirusa - i związana z nią masowa kwarantanna - pokazuje, jak duże są dziury w naszej wiedzy. A zarazem daje ogromny, ciekawy materiał do badań naukowcom z przeróżnych obszarów wiedzy - m.in. epidemiologii, socjologii, psychologii, biologii, inżynierii czy ekonomii.

Aby rozwijać naukę, trzeba najpierw zlokalizować lukę w obecnym stanie wiedzy. Pandemia COVID-19 pokazuje nam wyraźnie, jak liczne są te dziury w wiedzy o świecie. Można je dostrzec, patrząc na epidemię z perspektywy różnych dyscyplin nauki.

W związku z pandemią jesteśmy świadkami globalnego, niezaplanowanego eksperymentu, który rozgrywa się na wielu poziomach. Możliwość zbierania danych o jego przebiegu jest ogromna i niespotykana w historii. Spore jest prawdopodobieństwo, że po przejściu pandemii w społeczeństwie zmieni się naprawdę dużo, i to na zawsze. Warto się zastanowić, jakie dane zbierać, by udokumentować tę zmianę i wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość.

Najbardziej oczywiste i wyczekiwane są najprawdopodobniej badania prowadzące do uratowania podczas pandemii maksymalnej liczby ludzkich istnień. Dlatego wirusolodzy, chemicy, biolodzy i przedstawiciele nauk medycznych szukają leku na nowego wirusa, szczepionki czy sposobu na przyspieszenie przebiegu testów diagnostycznych (mają tu wkład również Polacy - prof. Drąg z Politechniki Wrocławskiej czy zespół prof. Krzysztofa Pyrcia z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ).

Epidemiolodzy z kolei zastanawiają się, jak najskuteczniej zahamować ekspansję wirusa. Na prędkość jego rozprzestrzeniania w pewnym stopniu wpływają politycy, którzy podejmują działania, odpierając się na opiniach czy analizach swoich ekspertów. Warto będzie kiedyś poznać analizy politologów - oceniających, która strategia działań politycznych była optymalna, a której nie należy powielać.

Wielkim i ciekawym obszarem badań są też kwestie związane z tzw. kwarantanną społeczną. Wprowadzone przez poszczególne państwa ograniczenia w możliwości spotykania się z innymi ludźmi ogromnie zmienią sposób, w jak ludzie będą spędzali czas w najbliższych tygodniach.

Jak będzie z samopoczuciem ludzi poddanych kwarantannie i obawiających się o swoje zdrowie? Czy ograniczenie możliwości spotykania się z innymi osobami i spędzania czasu w dużym gronie osób wpłynie na zdrowie psychiczne? I czy nastąpią długofalowe zmiany w dobrostanie? Mogą to sprawdzać psychiatrzy i psycholodzy.

Innym zagadnieniem - tym razem dla socjologów i psychologów - jest to, jak będzie się zmieniać w czasie posłuszeństwo obywateli i ich karność związana z przestrzeganiem kwarantanny. Czy w którymś momencie przymusowego odosobnienia na opustoszałe początkowo ulice zaczną wracać obywatele znudzeni siedzeniem w domach?

Przedstawiciele różnych dziedzin wiedzy z ciekawością badawczą przyglądają się też panice, która towarzyszyła epidemii. Znakiem tego zjawiska było choćby wykupywanie ze sklepów niektórych produktów. Najwięcej mówiło się o brakach środków antybakteryjnych i - co nieoczywiste - papieru toaletowego (pojawiły się nawet memy, że gdyby rok 2020 miał mieć swoje logo, to dwa zera powinny być tam zastąpione przez rolki papieru toaletowego). Brakowało też innych produktów. Być może np. ekonomiści przeanalizują, co dokładnie ludzie kupują, kiedy szykują się na niewiadome. A jakimi produktami tracą zainteresowanie. Może niektóre z tych zakupów mogą nieść informacje o nastrojach społecznych?

Warto też dowiedzieć się, jak kwarantanna wpłynie na ekonomię (pojawiają się przecież obawy przed kryzysem). Które firmy zyskają na epidemii, a które się po niej nie pozbierają. I jak - wyciągając wnioski z bieżącej sytuacji - zabezpieczyć się przed kolejnymi, podobnymi wydarzeniami.

Osoby badające procesy zachodzące w atmosferze będą z kolei ciekawe, jak epidemia wpłynie na poziom zanieczyszczeń powietrza i gazów cieplarnianych. Furorę zrobiły jakiś czas temu ilustracje pokazujące gwałtowny spadek stężenia dwutlenku azotu nad Chinami, kiedy wprowadzono tam obostrzenia związane z epidemią. Ja czekam z niecierpliwością na dane dotyczące całego świata i emisji dwutlenku węgla.

Kolejny temat, o którym już się zaczyna mówić: jak kwarantanna społeczna wpłynie na demografię. Są tacy, który wieszczą, że za dziewięć miesięcy nastąpi baby-boom (“znudzeni kwarantanną ludzie nie mają co robić, więc robią dzieci”). Inni uważają, że wzrośnie liczba rozwodów (“małżeństwa, pracując z domu, będą wystawione na ciężką próbę: zmuszone spędzić ze sobą bardzo dużo czasu. A to dla niektórych par może być trudne”). Czy któraś z tych prognoz się potwierdzi? Dowiemy się tylko, jeśli ktoś zbierze na ten temat dane i je przeanalizuje.

A jak kwarantanna wpłynie na przestępczość i liczbę wykroczeń? I jak zmieni się profil tych incydentów? Czy odosobnienie może zapobiegać przestępczości? Ciekawe też, jak kwarantanna wpłynie na liczbę wypadków i zachorowań na choroby inne niż COVID-19. Czy dzięki przymusowemu odosobnieniu obywateli grypa - i inne choroby zakaźne - znajdzie się w odwrocie?

Być może fizycy z kolei dzięki danym zebranym w trakcie epidemii będą w stanie modelować, jak wirusy SARS-COV-2 rozprzestrzeniają się pomiędzy znajomymi (i nieznajomymi). A analitycy przeanalizują, jak fake newsy o wirusie rozprzestrzeniają się w sieciach społecznościowych...

Specjaliści od języka i komunikacji społecznej też nie powinni narzekać na brak tematów. Mogą np. pieczołowicie analizować dyskurs społeczny dotyczący epidemii. A także zmiany społecznych nastrojów i podejścia polityków czy celebrytów do problemu.

Przyrodników i ekologów za to może zainteresować pytanie, czy epidemia będzie miała wpływ na populację różnych gatunków zwierząt, roślin, grzybów… Może opustoszałe miasta zaczną się wypełniać gatunkami, na które nie było tam dotąd miejsca? A może spadek liczby turystów zaszkodzi niektórym gatunkom (wrażenie robi filmik z Tajlandii, na którym widać, jak w mieście, z którego zniknęła większość turystów, wylegają na ulice głodne małpy).

Epidemia, która ma miejsce, może się okazać punktem wyjścia do tysięcy jeszcze innych badań. Czy to architektów, którzy będą chcieli projektować budynki czy przestrzenie publiczne tak, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się patogenów... Czy to urbanistów, którzy sprawdzą, w których częściach miast stosunkowo przyjemnie można spędzać czas kwarantanny… Czy to inżynierów, którzy zaprojektują nowe materiały bakteriobójcze do pokrywania klamek, przycisków czy poręczy...

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81182%2Cpandemia-koronawirusa-pokazuje-dziury-w-naszej-wiedzy-przyjrzyjmy-sie-im

Kraków/ Kolejne uczelnie ogłaszają nadzwyczajny tryb pracy
16.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81184%2Ckrakow-kolejne-uczelnie-oglaszaja-nadzwyczajny-tryb-pracy.html

Resort nauki: uczelnie mogą zdecydować o przesunięciu wyboru rektorów
16.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,81183,resort-nauki-uczelnie-moga-zdecydowac-o-przesunieciu-wyboru-rektorow.html

Uniwersytet Gdański odwołuje wybory na rektora i obchody jubileuszu 50-lecia uczelni
16.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81185%2Cuniwersytet-gdanski-odwoluje-wybory-na-rektora-i-obchody-jubileuszu-50-lecia

Gdańsk/ Politechnika Gdańska przygotuje dwa akademiki na potrzeby służb sanitarnych
16.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81191%2Cgdansk-politechnika-gdanska-przygotuje-dwa-akademiki-na-potrzeby-sluzb

Część uczelni przesuwa wybory rektorów
17.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81194%2Cczesc-uczelni-przesuwa-wybory-rektorow.html

Resort nauki w związku z koronawirusem wprowadza dodatkowe ograniczenia w pracy kadr uczelni
17.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81195%2Cresort-nauki-w-zwiazku-z-koronawirusem-wprowadza-dodatkowe-ograniczenia-w

Wojewoda śląski zwrócił się do 10 uczelni o przygotowanie akademików na kwarantannę
17.03.2020
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81202%2Cwojewoda-slaski-zwrocil-sie-do-10-uczelni-o-przygotowanie-akademikow-na

Resort nauki rozpoczyna akcję "Posłuchaj naukowca"
17.03.2020 PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

"Posłuchaj naukowca" to akcja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która ma na celu przekazywanie rzetelnych informacji na temat koronawirusa i obalanie związanych z nim fake newsów - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka prasowa resortu nauki Katarzyna Zawada.

Do promowania akcji "Posłuchaj naukowca", związanej z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, włączył się we wtorek rano wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin, który na Twitterze napisał: "Szanowni Państwo, apeluję o wrażliwość na los naszych czworonożnych przyjaciół!" I umieścił link do pierwszego filmu w ramach nowego przedsięwzięcia. Gowin wyjaśnia w filmie, że w ten sposób kierowany przez niego resort chce wziąć udział w akcji Stop Fake News.

"Zachęcam wszystkich do czerpania wiedzy o koronawirusie z wiarygodnych, naukowych źródeł" - podkreślił szef resortu nauki w produkcji dotyczącej zwierząt domowych.

W pierwszym filmie wystąpił prof. Tadeusz Frymus z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. "Nie ma żadnych zagrożeń ze strony psów i kotów, żeby zakazić (koronawirusem - przyp. PAP) człowieka" - podkreślił naukowiec. Ekspert przypomniał, że kilka tygodni temu pojawiła się informacja o psie z Hongkongu, który miał być zarażony. Okazało się jednak - jak wyjaśnia naukowiec - że "pies się nawdychał, od zapewne kaszlącego właściciela, tego wirusa i przez jakiś czas on się utrzymywał w jego błonach śluzowych, ale potem zniknął, bo nie był w stanie się namnażać u psa."
Rzeczniczka prasowa resortu nauki Katarzyna Zawada powiedziała PAP, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni MNiSW planuje zamieszczać w ramach akcji 1-2 filmy dziennie.
https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81203%2Cresort-nauki-rozpoczyna-akcje-posluchaj-naukowca.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2020, 23:13 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 16, 2020, 12:35 »
Wczoraj na parkingu parafialnym były pojedyncze samochody. Więc daleko nie muszę szukać spadku emisji. Poza tym na szosie też było mało samochodów a mieszkam na wsi. Przynajmniej bez problemu mogę wyjść na podwórko i w pole a nie siedzieć w czterech ścianach wzorem misji na Księżyc czy planetoidę  :P
Na innym obszarze Polski może być z tego powodu jeszcze mniejsza emisja

KORONAWIRUS: BISKUP GLIWICKI ODWOŁUJE MSZE ŚWIĘTE, ALE KOŚCIOŁY POZOSTANĄ OTWARTE DLA WIERNYCH
https://www.nowiny.gliwice.pl/koronawirus-biskup-gliwicki-odwoluje-msze-swiete-ale-koscioly-pozostana-otwarte-dla-wiernych

Teraz można poczekać na satelitarne obrazy innych obszarów świata potwierdzające zmniejszone emisje zanieczyszczeń. Polska jako kraj o wysokich emisjach tego typu powinna być uwidoczniona w przypadku eskalacji sytuacji.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2020, 07:36 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19649
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 16, 2020, 12:38 »
Z orbity lepiej widać wpływ koronawirusa na świat

Satellite images show the impact of coronavirus around the world
By Mukesh Sharma - 03/14/2020


https://www.youtube.com/watch?time_continue=82&v=AAwIOBMFPtE&feature=emb_title

The World Health Organization called it a pandemic on March 11, 2020. COVID-19 was identified in Wuhan, China on December 31, 2019, the disease has spread across the world, affecting over 132,000 people in 123 countries and more than 4,900 deaths.
https://www.geospatialworld.net/videos/satellite-images-show-the-impact-of-coronavirus-around-the-world/
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2020, 05:41 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19)
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 16, 2020, 12:38 »