Wkleję fragment na temat systemu Glonass, skopiowany z EkonomiaRosji.pl
Rosyjski system GLONASS, jest na skraju załamania technologicznego.
Satelity umieszczone na orbicie przeżywają ostatnie lata, a sankcje nałożone na rosyjski przemysł kosmiczny uniemożliwiają wystrzelenie nowych. W tej chwili ponad połowa satelitów konstelacji jest już przestarzała, inne są bliskie wygaśnięcia,
Aby utrzymać konstelację w stanie funkcjonować, do końca dekady na orbitę musi zostać wyniesionych 20 nowych satelitów, ale ze względu na brak niezbędnej elektroniki Rosja jest w stanie produkować i wysyłać w kosmos tylko jednego lub dwa satelity rocznie,
Na początku 2023 roku w systemie GLONASS było 25 satelitów, z których tylko cztery były nowszymi urządzeniami Glonass-K; W listopadzie 2022 roku Roskosmos, który jest odpowiedzialny za rozwój systemu, wystrzelił statek kosmiczny Glonass-M z poprzedniej serii.
W sierpniu tego roku Rosja wystrzeliła na orbitę statek kosmiczny nowej generacji Glonass-K2, który według szefa Roskosmosu, Jurija Borisowa, „będzie miał dłuższy okres aktywnego istnienia i lepszą techniczną, dokładność charakterystyk”. Plany jego uruchomienia zostały ogłoszone jeszcze w 2018 roku Program wymiany satelitów na urządzenia nowej generacji ma być przewidziany na lata 2021-2030.
Pozostaje jednak nierozwiązana kwestia finansowa. Wydatki budżetu federalnego na państwowy program „Działania kosmiczne Rosji” w 2023 r. zostały zmniejszone o 7 mld rubli, do 257,5 mld. Finansowanie „działalności produkcyjnej i technicznej” w przemyśle kosmicznym wyniosło zaledwie 2,6 mld rubli. wobec 22,7 mld rubli. rok wcześniej. A program rozwoju kosmodromów został zmniejszony o jedną czwartą – z 65,7 do 50 miliardów rubli, koszt „kompleksów środków procesowych” – o połowę, do 23,7 miliarda rubli.
Przed wojną zagraniczni klienci zapewniali do 20% budżetu programu kosmicznego. Ale teraz pieniądze zniknęły, mówi Florian Vidal z Norweskiego Uniwersytetu Arktycznego.
Militarnemu wykorzystaniu GLONASS towarzyszą również problemy. Ze względu na niedociągnięcia systemu, nawet nowoczesne typy broni nie mogą zapewnić wysokiej dokładności trafień, mówi Bruce McClintock, starszy badacz w RAND Corporation. Dowodem na to jest nowa rosyjska 1,5-tonowa bomba, której rozmiar ma zrekompensować nieefektywność technologii, podkreśla ekspert: „Jednym z powodów, które zmuszają Rosjan do stworzenia bomby tej wielkości, jest ich niezdolność do uzyskania precyzyjnie kierowanej amunicji”.
Craig Roberts ze Szkoły Inżynierii Lądowej i Środowiska na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Australii przeprowadził badanie jakości czterech systemów – GPS, GLONASS, chińskiego BeiDou i europejskiego Galileo. Rosyjski rozwój zajął z nim ostatnie miejsce: ma gorszą jakość stacji naziemnych i kosmicznych zegarów atomowych, więc daje mniej dokładne wyniki.
Wojska rosyjskie są gorsze od wroga dokładnie na polu bitwy. Ale „w przypadku ataków na duże stałe cele, takie jak budynki mieszkalne, szpitale, elektrownie, centra handlowe i porty”, kombinacja chipów GPS dla sprzętu komercyjnego / konsumenckiego i sygnałów GLONASS jest wystarczająca,