Autor Wątek: Turystyka kosmiczna  (Przeczytany 108042 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 28, 2010, 23:43 »
- Tenże Space Adventures reklamuje loty wokół Księżyca. Sojuz zabrałby dwóch pasażerów, płatne 100 mln USD za miejsce. Według prezydenta firmy lot taki mógłby odbyć się za 3-4 lata.

O tym chyba mowa już od kilku lat. I od kilku lat jest to za 3-4 lata... Nawet kilka lat temu ta firma się chwaliła, że pierwszego chętnego już znaleźli a szukają drugiego...

Zgadza się! Zresztą większość przyszłych graczy w tej branży wykazuje podobną konsekwencję: lata płyną, ale oni konsekwentnie informują, że za 3-4 lata...

Chyba tylko Virgin Galactic wyraźnie zbliża się do celu. Bo o ile dobrze pamiętam, to np. Bigelow też już kilka lat temu twierdził, że za 5 lat uruchomi stację.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 07, 2010, 22:49 »
O tzw. drugim wyścigu kosmicznym zob. artykuł na Kosmonaucie.net: http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Sektor-prywatny/drugi-wyscig-kosmiczny.html.

Pytanie, czy określenie to nie jest trochę na wyrost. W każdym razie upatruję następujące cele tego wyścigu:

1) wejście do astronautyki załogowej firm prywatnych, nie bazujących na zamówieniach rządowych, ale liczących na zyski z zamówień ze strony instytucji badawczych, w tym również agencji kosmicznych,

2) rozwój szerokiego rynku turystyki kosmicznej.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 20, 2010, 22:02 »
Powstało nowe czasopismo o tematyce astronautycznej, kwartalnik "New Space Magazine". Jest to czasopismo drukowane na papierze, ale ma również interesującą stronę internetową: http://www.newspacemagazine.com/.

Skąd taki tytuł? Otóż określenie "New Space" coraz częściej spotyka się w publicystyce na określenie rodzącego się właśnie kierunku rozwoju astronautyki - turystyki kosmicznej. Mówi się więc o firmach new space, używa się również określenia "drugi wyścig kosmiczny".

Redakcja NSM zachęca potencjalnych autorów do nadsyłania artykułów. Poszczególne numery będą tematyczne, a lektura tych tematów jest bardzo znamienna dla profilu pisma:

March 2011  “Space Tourism – A Dream Come True”
June 2011  “Space Tourism – A Closer Look”
September 2011 “Commercial Spaceflight and the Airline Industry”
December 2011  “Space Tourism – Living the Dream”
March 2012   “Space Tourism – A Look at Spaceports”
June 2012 “Women in Space”
September 2012   “Space Tourism – A Look at Space Hotels”

Dla zachęty poniżej okładka pierwszego numeru czasopisma wraz z ofertą zniżki przy prenumeracie :D:



Komentarz. Jako miłośnika astronautyki pod każdą postacią, oczywiście bardzo mnie cieszy rozwój new space, czy jakkolwiek to nazwiemy. Chociaż żaden turysta nie poleciał jeszcze na statku wyprodukowanym przez firmę new space, to rynek już się rozwija: powstają kosmodromy, czasopisma tematyczne, nawet rezerwuje się miejsca itd. Tymczasem na pierwszy lot jakiejkolwiek firmy poczekamy jeszcze co najmniej rok, a pewniej półtora. Wygląda na to, że niezależnie od wyścigu w kosmos, trwa w tej chwili wyścig o zajęcie jak najlepszych miejsc w tym biznesie.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 21, 2010, 00:20 »
Według mnie dobrze się dzieje :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 21, 2010, 00:20 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 21, 2010, 15:02 »
Warto tu zauważyć, że USA to podatny grunt na takie inicjatywy. Jeden język, czasopismo się może utrzymać przy kilkudziesięciu tysiącach czytelników, co pewnie dałoby się złapać w skali całego kraju. W Europie się nie da, bo... są różne języki!

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 23, 2010, 18:10 »
Wczoraj przez przypadek (klikając losowo filmiki na youtube:P) znalazłem taką stronę: http://www.starchaser.co.uk/index.php?view=starchaser_today&mgroup=about_us
Z braku czasu tylko pobieżnie przejrzałem i to chyba jakaś angielska firma o której pierwsze słyszę budująca silniki rakietowe, rakiety i nawet kapsułę załogową  :oo. Jakby ktoś miał chwile i chęci żeby się w to zagłębić to proszę dać znać czy warto się tą organizacją zająć i założyć dla niej osobny topic.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 23, 2010, 18:43 »
Mam nieco więcej informacji o Starchaser, bo bacznie obserwowałem ich poczynania w 2002 i w 2003 roku. Nawet w formie przerywników byli na Discovery Channel. :)

Obiecuję napisać w wolnej chwili wątek o nich.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 23, 2010, 19:08 »
Z tego co wiem o tej firmie, to rzeczywiście było o nich głośno głównie dzięki filmowi, jaki Discovery wielokrotnie wyświetlał. Po przegraniu konkursu X Prize bardzo zwolnili, a właściwie całkiem wyhamowali. Obecnie zajmują się głównie edukacją, i zdaje się, że z powodzeniem. Informacje na ich stronie o realizowanych projektach są dość stare, pochodzą sprzed dobrych kilku lat. Tym niemniej może coś po chichu dalej montują. Jeśli masz, Kanarkusie, jakieś bliższe informacje, to daj je...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 01, 2011, 13:44 »


W 2011 NASA scala dwa odrębne dotychczas programy:
- CRuSR: Commercial Reusable Suborbital Research, o który wcześniej pisałem w tym wątku,
- FAST: Facilitated Access to the Space environment for Technology.

Pierwszy z nich, CRuSR, polegał na wspieraniu komercyjnych przedsiębiorstw, które pracują nad pojazdami rakietowymi wielokrotnego użytku przewidzianymi do badawczych bądź turystycznych lotów suborbitalnych. W 2010 r. beneficjentami tego programu były Armadillo Aerospace i Masten Space Systems. Obie te firmy na początku obecnego roku mają przeprowadzić starty testowe sfinansowane z tego programu.

Program FAST był mniej spektakularny. polegał on na dofinansowaniu budowy samolotów, które lotami parabolicznymi uzyskują warunki mikrograwitacji.

Od 2011 r. działa nowy program, nazwany Flight Opportunities Program, który łącze te dwa wcześniejsze. Została uruchomiona przez NASA strona internetowa https://c3.ndc.nasa.gov/flightopportunities/, na której znajdują się nie tylko informacje o nowym programie, ale równiez o firmach zainteresowanych udziałem w tym programie, oraz blog, na którym zamieszczane są najświeższe informacje nie tylko z samego programu, ale również z tematyki, którą Flight Opportunities obejmuje.

Celem nowego programu jest wspieranie rozwoju różnych technologii celem ułatwienie im osiągnięcia etapu, w którym poszczególne firmy będą mogły dokonywać już rutynowych lotów.

Źródło: link.

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 13, 2011, 09:00 »
Nie jestem pewien czy to lepiej pasuje tutaj, czy do wątku o rosyjskim programie kosmicznym. Space Adventures ogłosiło podpisanie porozumienia na  budowę jednego dodatkowego Sojuza od 2013 roku na potrzeby lotów komercyjny z turystami na ISS. Do tej pory po przejściu wahadłowców na emeryturę, wynoszenie astronautów miał przejąć właśnie Sojuz i dlatego postanowiono zwiększyć jego produkcję do 4 rocznie (12 miejsc rocznie zarezerwowanych dla partnerów ISS). Teraz dojdzie 1 więcej, dając możliwość wyniesienia 3 turystów rocznie;) Ceny jeszcze nie są ustalone ale prawdopodobnie wyniosą 30-40mln dolarów za jedno miejsce.
Cały artykuł tutaj:
http://spaceflightnow.com/news/n1101/12soyuz/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 13, 2011, 18:45 »
Jak najbardziej tutaj! :) Miło, że czekają nas niebawem kolejne loty turystyczne.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 16, 2011, 22:59 »
Bardzo dobra wiadomość, można tyż o niej wspomnieć w wątku o Space Adventures (ale chyba takiego nie mamy, wtedy mea culpa :)).

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 24, 2011, 00:24 »
Gruba bombka!

W skrócie - Space Adventures sprzedało jedno miejsce na podróż dookoła Księżyca. Lot najprawdopodobniej w 2015 roku! Więcej informacji wkrótce.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 24, 2011, 00:30 »
Czy to oznacza, że lot jest już zaklepany?

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 24, 2011, 07:36 »
Przejrzałem własnie NSF, chyba jedyne źródło aktualnie to twitter i jest to cytat z konferencji Digital – Life – Design (DLD) na której był obecny prezydent Virgin Galactic i Space Adventures. Podobno jest jeden klient na lot dookoła księżyca, który gotowy jest zapłacić 150mln dolarów i podobno już dokańczają rozmowy z chętnym na drugie siedzenie. Lot planowany jest około 2015 roku. Tutaj artykuł między innymi na ten temat.
Przy okazji Virgin potwierdziło rozpoczęcie załogowych lotów komercyjnych w 2012 roku. Spodziewają się bardzo szybko osiągnięcia zysków. Według ich przewidywań w ciągu pierwszego roku skorzysta z ich usług około 500 ludzi. Początkowo ma odbywać się jeden lot SS2 na tydzień, potem trzy tygodniowo. Szacowany koszt całkowity przedsięwzięcia do czasu rozpoczęcia pierwszych lotów to 500mln dolarów. Poza tym jeżeli rząd im zezwoli to pierwszy eksport tego pojazdu nastąpi na bliski wchód (abu dabi) a nie do europy.

W każdym razie świetna wiadomość. Na NSF już piszą, że jeżeli taka wyprawa dojdzie do skutku w 2015 roku to będzie to gwóźdź do trumny NASA w oczach publiki. Wiadomo, że to tylko przelot bez możliwości lądowania czy nawet wejścia na orbitę, jednak dla szarego człowieka wyjdzie tylko to że, prywatna firma używając rosyjskich pojazdów dostarczyła ludzi na Księżyc, kiedy NASA nie może zbudować kapsuły i rakiety wynoszącej ludzi na LEO. Z drugiej strony może to być "kop" dla polityków w USA, którzy mogą wziąć to bardziej prestiżowo. Zobaczymy:)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 24, 2011, 07:36 »