Autor Wątek: BRITE-PL  (Przeczytany 56262 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
BRITE-PL
« dnia: Lipiec 18, 2010, 12:32 »
BRITE-PL
...czyli Polska w kosmosie (razy dwa)


BRITE-PL to polski projekt naukowo-techniczny, którego celem są dwa satelity przeznaczone do badań astrosejsmologicznych.

Blisko rok temu, pod koniec lipca 2009, pojawiła się po raz pierwszy nieoficjalna informacja o tym projekcie. Wtedy też pojawiły się plotki, że projekt czeka na akceptację Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Polska/2009-08-07-brite-pl.html

Projekt zaakceptowano na oficjalnie w grudniu 2009 roku:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Polska/2009-12-06-britepl.html

Mniej więcej w tym czasie okazało się (na oficjalnie), że BRITE-PL to nie jeden satelita lecz dwa. Pierwszy miałby być zbudowany w w większości poza Polską, natomiast drugi miałby znacznie więcej krajowych komponentów.

W międzyczasie odbył się mały konkurs na plakietkę dla misji a następnie na nazwę:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Polska/2010-06-10-brite-pl.html

...który powinien zakończyć się 31 lipca 2010 roku:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Polska/konkurs-nazwa-brite.html

W tej chwili wydaje się, że pierwszy BRITE-PL otrzyma nazwę Lem (od Stanisława Lema). Trwa wybór nazwy drugiego satelity - godnym rozważenia pomysłem jest Heweliusz (przyszły rok będzie związany z Heweliuszem, więc czemu nie? ;) ).

Przewidywana data startu pierwszego BRITE-PL to rok 2012. Nośnikiem prawdopodobnie będzie "coś" z Indii.

Czym jest BRITE? Skrót pochodzi od słów BRIght-star Target Explorer (co można przełożyć na język polski jako 'obserwator jasnych gwiazd').  Celem naukowym byłoby wykonanie precyzyjnych pomiarów astrosejsmologicznych wyznaczonych jasnych gwiazd. Dzięki tym pomiarom jest możliwe zbadanie ich struktury wewnętrznej. Jest to mały satelita kształtu sześcianu o wymiarach 20x20x20 cm i wadze około 6 kilogramów. Dokładna nazwa tego satelity to CanX-3 BRITE  - projekt pochodzi z kanadyjskiego laboratorium Space Flight Laboratory (SFL) przy Uniwersytecie w Toronto.

Pomimo małych wymiarów, satelita jest wyjątkowo czuły - zakładana precyzja obserwacji jest kilkukrotnie wyższa niż obserwatoriów naziemnych. Oznacza to, że korzyści naukowe płynące z takiego projektu są potencjalnie bardzo duże - pozwolą bowiem na poszerzenie naszej wiedzy na temat struktury wewnętrznej jasnych gwiazd. Ten instrument z pewnością pozwoli na rozwój polskiej nauki.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 12:38 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: BRITE-PL
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 18, 2010, 12:55 »
Jestem ciekaw czy na Dniach Technik Satelitarnych w październiku w Złotych Tarasach w Warszawie, CBK pokaże już coś, może symulacje albo siakieś renderki chociaż? :)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: BRITE-PL
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 18, 2010, 13:15 »
Nawet jeśli nie, to będzie można spytać osoby bezpośrednio odpowiedzialne za projekt odnośnie szczegółów.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: BRITE-PL
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 27, 2010, 19:18 »
I zrobiło się nieciekawie z wyborem nazwy:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Polska/2010-07-brite.html

Oto treść artykułu z kosmonauty:
Cytuj
W ostatnich dniach doszło do poważnych zmian w konkursie na nazwę dla pierwszego (i drugiego) polskiego satelity naukowego. W dość kontrowersyjnych okolicznościach konkurs został przedłużony. Ponadto, pojawił się niespodziewany nowy kandydat na nazwę dla pierwszego satelity, który być może w nie do końca "uczciwy" sposób uzyskuje głosy.

Na początku lipca informowaliśmy o przedłużeniu głosowania na nazwę dla pierwszego polskiego satelity naukowego do 31 lipca 2010. Jednocześnie informowaliśmy wtedy o propozycji nadania nazwy Heweliusz dla drugiego satelity BRITE. W tym czasie wydawało się, że pierwszy satelita uzyska nazwę Lem wskutek szeroko zakrojonej akcji na serwisach społecznościowych.

Kilka dni temu w bardzo niejasnych okolicznościach oraz bez podawania zbyt wielu informacji Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zadecydowało o ponownym przedłużeniu głosowania - tym razem od 31 sierpnia. Kilka dni później, pojawił się kolejny kandydat na nazwę dla  pierwszego (prawdopodobnie) satelity - Ary Sternfeld. Pomysłodawcy tej nazwy to prawdopodobnie osoby z Sieradza i kandydatura ta szybko zaczęła zdobywać popularność - w tej chwili Ary Sternfeld zajmuje drugie miejsce. Czy aby głosowanie na tę nazwę odbywa się jednak w sposób "uczciwy"?

Jest możliwe, że ten nagły przyrost głosów powstał w sposób przynajmniej częściowo sztuczny. Z pewnością wyniki ankiety nie mogą budzić zaufania, jeśli na forach internetowych można przeczytać komentarze "dziś zagłosowałem ponad 20 razy..." lub bezpośrednio nawołujące do wykorzystywania ograniczeń ankiety w celu sztucznego powiększenia puli oddanych głosów.

Takie wpisy świadczą wprost, że niektóre osoby głosują po kilkanaście razy dziennie, zawyżając ilość głosów. Niestety, wydaje się, że konkurs na stronie Ministerstwa został bardzo źle przygotowany i zezwala na takie głosowania.

Co ciekawe, wydaje się, że Sieradzanie nie do końca wiedzą na co głosują, bowiem wystrzelony zostanie nie jeden lecz dwa satelity w ramach projektu BRITE-PL. Sieradzanom wydaje się zależeć jednak na nazwie pierwszego z tych dwóch satelitów.

Podobna sytuacja została zaobserwowana w przypadku głosowania na Lema - dotychczasowego lidera w tym konkursie. I w tym przypadku w ostatnim czasie zaobserwowano znaczący wzrost liczby głosów. Jest bardzo możliwe, że inna grupa osób zainteresowanych nazwą Lem dla pierwszego polskiego satelity w podobny sposób wspiera swoją kandydaturę.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin doszło wręcz do masowego głosowania zarówno na Sternfelda jak i na Lema. Wczoraj i dziś oddano przeszło 100 tysięcy głosów na obie propozycje, co wydaje się wysoce nieprawdopodobnym wynikiem - chyba, że kilkadziesiąt osób głosowało po kilkanaście razy stosując różne proste techniczne "sztuczki".

Czy jest to zatem "uczciwe" głosowanie? Dlaczego Ministerstwo zezwoliło w momencie przedłużenia konkursu na dodanie kolejnej kandydatury? Dlaczego po raz kolejny przedłużono konkurs? Niestety, wydaje się, że obecny sposób przeprowadzania konkursu do niczego nie doprowadzi, bowiem wkrótce pojawi się kolejna grupa proponująca inną kandydaturę dla pierwszego satelity z projektu BRITE-PL. Tym bardziej, że przy tak źle przygotowanej ankiecie nawet jedna osoba może przeforsować własną kandydaturę.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BRITE-PL
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 27, 2010, 19:18 »

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BRITE-PL
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 03, 2010, 12:06 »
ja bym nazwę Lem nadał chętnie raczej jednemu z ATVów, albo jakiejś misji międzyplanetarnej.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: BRITE-PL
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 03, 2010, 12:12 »
ja bym nazwę Lem nadał chętnie raczej jednemu z ATVów, albo jakiejś misji międzyplanetarnej.

ATV? Póki nie będziemy w ESA, szanse na to są zerowe. A jak już będziemy, to też niewiele większe. Podobnie zresztą w przypadku misji międzyplanetarnej.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: BRITE-PL
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 03, 2010, 13:33 »
Raczej nie ma no to szans, chyba, że cała misja zostałaby zrealizowana w Polsce. Coś na kształt Beagle 2.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BRITE-PL
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 03, 2010, 14:10 »
Nie byłbym taki pewien Lem jest bardziej popularny w Niemczech i Austrii niz w Polsce.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: BRITE-PL
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 14, 2010, 19:22 »
Wow.

Mamy dodatkowa ture na glosowanie:
http://www.nauka.gov.pl/nc/na-skroty/ankieta-polski-satelita

Do dziela! Glosujcie na swoich kandydatow, choc dla mnie to Heweliusz, z czym sie nie ukrywam. :P

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: BRITE-PL
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 15, 2010, 23:55 »
Stan na chwilę obecną:
1. Lem    2134    62,1%
2. Heweliusz    425    12,4%
3. Ary Sternfeld    410    11,9%
4. Pan Twardowski    465    13,5%

Jak widać, walka się toczy o drugie miejsce - pierwsze dla Lema prawdopodobnie jest już przesądzone...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: BRITE-PL
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 21, 2010, 16:14 »
Ale jaja! Z końcem września zakończyło się głosowanie na nazwy satelitów BRITE-PL.
Wtedy klasyfikacja medalowa wyglądała o tak:
1. Lem - ponad 21000 głosów
2. Ary Sternfeld - ponad 15000 głosów
3. Heweliusz - ponad 7000 głosów
4. Pan Twardowski - chyba ponad 2000 głosów

Dziś opublikowano oficjalne wyniki głosowania. Po analizie głosów usunięto nieuczciwie oddane głosy. Oto jak się kształtuje klasyfikacja medalowa oficjalna:
1. Lem: 20922 głosy
2. Heweliusz: 5509 głosów
3. Ary Sternfeld: 3440 głosów
4. Pan Twardowski: 1965 głosów

Czyżby w kosmos poleciały satelity o nazwach Lem i Heweliusz? chyba tak!
« Ostatnia zmiana: Październik 21, 2010, 17:18 wysłana przez Maquis »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: BRITE-PL
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 21, 2010, 17:31 »

Czyżby w kosmos poleciały satelity o nazwach Lem i Heweliusz? chyba tak!

Nie, żebym miał coś przeciwko Sternfeldowi, ale osobiście uważam, że Hewelisz sobie bardziej zasłużył na satelitę.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: BRITE-PL
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 21, 2010, 19:23 »

Czyżby w kosmos poleciały satelity o nazwach Lem i Heweliusz? chyba tak!

Nie, żebym miał coś przeciwko Sternfeldowi, ale osobiście uważam, że Hewelisz sobie bardziej zasłużył na satelitę.

Wiesz, dyskusja stara jak cały ten konkurs. Odżywają lokalne nadzieje itp ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: BRITE-PL
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 21, 2010, 19:50 »
Niezależnie od tego, kto wygrał, to łączna ilość głosów jest MIZERNA!

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: BRITE-PL
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 21, 2010, 20:39 »
To już chyba na oficjalnie koniec tego konkursu? ;) Jaja to by były jakby zrobili dogrywkę jeszcze :P

Też się cieszę, że Heweliusz jednak wygrał. W końcu ta 400 letnia rocznica Heweliusza w przyszłym roku to jednak będzie wyjątkowe wydarzenie. Imieniem Sternfelda mam nadzieję, że zostanie nazwany jakiś kolejny polski satelita :)

Niezależnie od tego, kto wygrał, to łączna ilość głosów jest MIZERNA!

Trochę ponad 30 tysięcy ludzi oddało głos. To chyba rzeczywiście mało? Z drugiej strony gdyby chociaż 1/10 z nich interesowała się mocniej astronautyką i znalazłaby to forum, to byłoby najs ::)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BRITE-PL
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 21, 2010, 20:39 »