Autor Wątek: Możliwe potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych (LIGO)  (Przeczytany 26513 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LooZ^

  • Gość
Możliwe potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych (LIGO)
« dnia: Styczeń 12, 2016, 14:51 »
Wedle przecieków znaleziono potwierdzenie istnienia Fal Grawitacyjnych. Czy może ktoś naświetlić jakie to ma dla na znaczenie?

http://www.iflscience.com/physics/gravitational-wave-rumors-running-hot

Offline FabulousTommy

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 14
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Możliwe potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych (LIGO)
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2016, 15:39 »
Chyba nie za duże :) Ale nie jestem ekspertem i opieram się tylko na opiniach innych.  http://florydziak.blogspot.com/2016/01/fale-grawitacyjne-wykryte.html
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2016, 15:42 wysłana przez FabulousTommy »

Offline gelo

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 215
Odp: Możliwe potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych (LIGO)
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2016, 22:38 »
Misja LISA ma dokonywać pomiarów fal grawitacyjnych. Zakładam, że gdyby nie było to ważne, to nikt by nie inwestował w tak niesamowitą misję, ba, misję poprzedzoną specjalną misją testową. Może samo potwierdzenie istnienia jako tako nie jest aż tak ważne, ale pomiary - z tego co się orientuję - to dla fizyków prawdziwy skarb.

LooZ^

  • Gość
Odp: Możliwe potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych (LIGO)
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2016, 23:03 »
No ja dzisiaj widziałem nagłówek "It could be one of the biggest discoveries in the history of physics", więc trochę mnie dziwi "nie za duże" ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Możliwe potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych (LIGO)
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2016, 23:03 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Możliwe potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych (LIGO)
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 13, 2016, 00:17 »
FTommy  pewnie zasugerował się zdaniem Marka, który sądzi , że nie będzie odktycie miało zastosowań astronautycznych.

Wcześniej hucznie ogłaszano już odkrycie fal grawitacyjnych. Potem odwoływano. Teraz jakby z większą ostrożnością  podchodzi się do takich informacji. 
W każdym razie wiele daje się wskazywać, że potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych to rzecz pewna. Tylko czy tym razem ?
Poniżej informacje z "poprzedniego odkrycia".

"Fale grawitacyjne dla laików
 09.04.2014

Naukowcy ogłosili, że mają dowody na istnienie przewidywanych od dawna fal grawitacyjnych. O co chodzi w przełomowym odkryciu sprzed dwóch tygodni?

Prof. Marek Demiański o falach grawitacyjnych (Klub Trójki/Trójka)

Mamy do czynienia z wielkim odkryciem, porównywalnym tylko z odkryciem przez CERN bozonu Higgsa. 17 marca w świat poszła informacja, której znaczenie mogło umknąć niespecjalistom: astrofizycy z Harvard Smithsonian University Centre for Astrophysics bazujący na danych zebranych przez radioteleskop BICEP-2, ogłosili, że w mikrofalowym promieniowaniu tła znaleźli bezpośredni dowód na istnienie fal grawitacyjnych. O co w tym chodzi?

Niemal 14 mld lat temu rozpoczął się nasz Wszechświat. Nie wiemy dokładnie, co to było. - Warunki które panowały, były tak ekstremalne, że nie jesteśmy ich w stanie odtworzyć w ziemskich realiach. Nie mamy też dobrej teorii, która by to wyjaśniła - mówi gość Trójki,  prof. Marek Demiański z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Trzeba było zatem wymyślić coś, co przynajmniej teoretycznie zbliżyłoby nas do odpowiedzi. Tak powstała teoria Wielkiego Wybuchu. - Ten początek musiał być egzotyczny, kwantowy. Coś tam się wydarzyło w bardzo szybkiej skali czasu. A potem nagle wszystko zaczęło się nagle rozszerzać - mówi fizyk. Maleńki punkt o wielkiej gęstości "eksplodował", najpierw do wielkości pomarańczy, a potem zaczął się stopniowo rozszerzać. I tak powstał Wszechświat. - To pokazuje, do jakich granic fantazji posuwają się fizycy. To zupełnie szalony model - mówi prof. Demiański. Po drodze kształtowały się znane nam prawa fizyki. Pod koniec pierwszej sekundy istnienia Wszechświata istniały już podstawowe siły, które znamy.

To obraz na poły mityczny, ale naukowcy od dawna starali się go potwierdzić. Taka eksplozja musiałaby zostawić ślady w kosmosie. - Już wcześniej istniały poszlaki, że na początku Wszechświat był bardzo gęsty i gorący. Stygnąć mógł tylko rozszerzając się, ale energia cieplna nadal musi gdzieś w nim być, bo nie ma dokąd uciec. Dowodem na jej istnienie było odkryte w 1964 roku promieniowanie reliktowe - tłumaczy fizyk.

Było ono niejednorodne i naukowcy musieli sprawdzić, skąd się te różnice, zupełnie nieregularne, wzięły. Hipoteza brzmiała, że powstały w trakcie procesu szybkiej inflacji Wszechświata, w czasie pierwszych ułamków sekundy jego istnienia. Ale i ta hipoteza musiała zostać potwierdzona. Dopiero teraz, dzięki odkryciu fal grawitacyjnych, wiemy, że faza pomiędzy "szpilką" i "pomarańczą", czyli faza inflacji, naprawdę miała miejsce.

Jak odkryto fale grawitacyjne? Każde promieniowanie, które do nas dociera, jest spolaryzowane, także to reliktowe. Polaryzacje mogą być jednak dwojakiego rodzaju, a naukowców w tym wypadku interesował jego rzadki przypadek, spowodowany przez oddziaływanie grawitacyjne (tzw. polaryzacja typu B, której nie da się pomylić z tą pierwszą).
Detektor BICEP-2, który stoi na Antarktydzie na biegunie południowym, ze względu na swoją niezwykłą lokalizację miał możliwość jego wykrycia. Od 2010 roku zbierał informacje na temat promieniowania reliktowego. Mierzył różnice jego temperatury z dokładnością do ósmego miejsca po przecinku.

Okazało się, że jakaś pradawna fala grawitacyjna w sposób bardzo charakterystyczny zakłóciła jego polaryzację. I to było to, czego szukano. - Zobaczyliśmy ślad kwantowej struktury czasoprzestrzeni - wyjaśnia gość Trójki. - Okazało się, że istnieje jakieś jeszcze głębsze dno, do którego może uda nam się kiedyś dotrzeć i które pozwoli nam zrozumieć kwantową naturę czasoprzestrzeni.

Odkrycie jest przełomowe. To dowód na to, że Wielki Wybuch rzeczywiście miał miejsce. To także kolejne potwierdzenie teorii Einsteina, który w ogóle wymyślił fale grawitacyjne. Co jeszcze ważniejsze, ustalenia naukowców z Harvard Smithsonian University Centre for Astrophysics, pomogą nam poznać historię pierwszych ułamków sekundy istnienia Wszechświata. Najprawdopodobniej otrzymają za swoje odkrycie nagrodę Nobla."
http://www.polskieradio.pl/9/396/Artykul/1096161,Fale-grawitacyjne-dla-laikow

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/naukowcy-odwolali-odkrycie-pierwotnych-fal-grawitacyjnych

EDIT 16.02.23
https://universe.nasa.gov/exploration/sensing-the-universe/#otp_gravitational_waves
https://twitter.com/NASAUniverse/status/1626311733408157699
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2023, 22:02 wysłana przez Orionid »

Scorus

  • Gość
Odp: Możliwe potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych (LIGO)
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 13, 2016, 08:13 »
BICEP-2 już dawno okazał się szumem w danych :P Tak jak to neutrino szybsze od światła okazało się skutkiem nieprawidłowej długości światłowodu :P :P I DNA rzekomo oparte na arsenie okazało się skutkiem zanieczyszczenia pożywki fosforem :P :P :P
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2016, 08:15 wysłana przez Scorus »

Offline FabulousTommy

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 14
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Możliwe potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych (LIGO)
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 13, 2016, 10:01 »
Mówiąc nie za duże miałem na myśli sam fakt "potwierdzenia" tego zjawiska, wiadomo o nim już jakiś czas więc samo potwierdzenie to nie jakaś rewolucja aczkolwiek na pewno krok do przodu. Wpis przytoczyłem jako potwierdzenie, że nie tylko ja tak myślę ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Możliwe potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych (LIGO)
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 13, 2016, 10:15 »
Są tu dwie kwestie:
(1) jakie jest znaczenie tego odkrycia (pomijając fakt czy zostanie potwierdzone czy nie) dla nauki w ogóle, a w szczególności dla fizyki,
(2) jakie jest jego znaczenie dla astronautyki.

Tego pierwszego obawiam się, że nikt z Forumowiczów nie jest w stanie nam kompetentnie przedstawić. Myślę jednak, że zacytowana wyżej opinia prof. Demiańskiego, który jest astrofizykiem o autorytecie uznanym w świecie, całkowicie nam wystarcza.

Zaś co do praktycznego znaczenia dla lotów kosmicznych, rzeczywiście wydaje się, że znaczenie tego odkrycia nie będzie znaczące.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Możliwe potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych (LIGO)
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 11, 2016, 16:22 »
Dzisiaj od 16:30 jest konferencja dotycząca tego odkrycia. Za kilka minut się dowiemy ile z tych plotek było prawdziwych:


Offline Dzamiila

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Ferrari vs Lotus
Odp: Możliwe potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych (LIGO)
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 11, 2016, 16:29 »
zapowiada się ciekawie....

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Możliwe potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych (LIGO)
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 11, 2016, 16:35 »
Fale grawitacyjne istnieją!

Offline Dzamiila

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Ferrari vs Lotus
Odp: Możliwe potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych (LIGO)
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 11, 2016, 16:36 »
Einstein i tym razem się nie mylił  ;D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Możliwe potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych (LIGO)
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 11, 2016, 16:49 »
Niesamowite odkrycie! Dwie czarne dziury się zderzyły ze sobą, a wskutek tego zderzenia 3 masy Słońca zostały wyemitowane w przestrzeń w postaci różnej formy promieniowania - w tym fal grawitacyjnych.

Offline Dzamiila

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Ferrari vs Lotus
Odp: Możliwe potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych (LIGO)
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 11, 2016, 16:52 »
możemy posłuchać muzyki kosmosu  :)
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2016, 19:13 wysłana przez Radek68 »

Offline Dzamiila

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Ferrari vs Lotus
Odp: Możliwe potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych (LIGO)
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 11, 2016, 17:26 »
na konferencji mówili, że wszystkie zmiany w długościach fali są zgodne z tym, co przewidywały równania Einsteina, po tym jak po wprowadzneniu danych do komputerów, dokonały dokładnych obliczeń

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Możliwe potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych (LIGO)
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 11, 2016, 17:26 »