Autor Wątek: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa  (Przeczytany 213842 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Orbity okołoksiężycowe i okołomarsjańskie są niestabilne z powodu występujących na Srebrnym i Czerwonym Globie maskonów  :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Wszystkie punkty libracyjne i orbity wokół nich są w mniejszym lub większym stopniu niestabilne. Również orbity wokółksiężycowe są niestabilne. Bez systematycznych korekt nic się tam dłużej nie utrzyma.

Mam pytanie. Lokalizacje w punktach L w oczywisty sposób są bardzo niestabilne - jest tam równowaga chwiejna. Natomiast dlaczego niestabilne są orbity wokół nich? Oczywiście można sobie wyobrazić kilka czynników, które na to wpływają, ale które są najistotniejsze?

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Mam pytanie. Lokalizacje w punktach L w oczywisty sposób są bardzo niestabilne - jest tam równowaga chwiejna. Natomiast dlaczego niestabilne są orbity wokół nich? Oczywiście można sobie wyobrazić kilka czynników, które na to wpływają, ale które są najistotniejsze?

Orbity wokół punktów Lagrange'a są niestabilne generalnie z tych samych powodów, dla których niestabilne są same punkty libracyjne - chociaż w przypadku orbit niestabilności są mniejsze. Utrzymanie stacji na takiej orbicie wymaga korekt rzędu dv=120 m/s na rok.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
NASA zaczyna już trochę mówić o stacji cis-lunar, bo do tej pory dochodziły tylko przecieki z drugiej ręki. Jeff Foust cytuje wypowiedzi Gerstenmaiera: http://spacenews.com/nasa-moving-ahead-with-plans-for-cislunar-human-outpost/

Generalnie, planuje się, że pierwszy hardware tej stacji poleci z drugim lub trzecim startem SLS: w misji EM-2 lub EM-3, gdy będzie już używany EUS jako górny stopień. Wówczas będzie możliwe dołożenie dodatkowego ładunku obok Oriona.
« Ostatnia zmiana: Marzec 11, 2017, 21:16 wysłana przez JSz »

Polskie Forum Astronautyczne


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Ciekawe, czy w tym roku poznamy jakiś "szkic" tej stacji, która wydaje się być całkiem międzynarodowa. :)

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Ciekawe, czy w tym roku poznamy jakiś "szkic" tej stacji, która wydaje się być całkiem międzynarodowa. :)
Chyba pojawiło się trochę nowych informacji na ten temat  :)

Plans for the first spaceport are close to finalization
http://www.astronomy.com/news/2017/03/first-spaceport-plans

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Ciekawe, czy w tym roku poznamy jakiś "szkic" tej stacji, która wydaje się być całkiem międzynarodowa. :)
Chyba pojawiło się trochę nowych informacji na ten temat  :)

Plans for the first spaceport are close to finalization
http://www.astronomy.com/news/2017/03/first-spaceport-plans

Przypominam o braniu solidnej dawki poprawki na tego typu rewelacje, zwłaszcza, ze mowa tam (w projekcie) o Rosjanach, a to wiecie świetnie co oznacza. Poza tym moim skromnym zdaniem dopóki ISS fruwa, nic z nowej stacji nie będzie.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

velo

  • Gość
Ja uważam, że mała stacja się pojawi - tylko to będzie raczej max. 3 moduły. Na początek raczej konstrukcja orbitalna, niż z dołączonym bezzałogowcem dla sampli - ale będzie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Stacja okołoksiężycowa opóźni lądowanie ludzi na Srebrnym i Czerwonym Globie o przynajmniej dekadę jeśli nie dłużej (chyba że plany Muska się udadzą). Ale lepsza taka stacja niż latanie w kółko na LEO.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
A moim zdaniem kolejna stacja orbitalna, ale tym razem na orbicie Księżyca - nie ma sensu. Będzie mieć może ona sens jak przy okazji odbywałyby się zjazdy na powierzchnię, przynajmniej od czasu do czasu w celu wykonania jakiś konkretnych badań. Poza tym moduły takowej stacji muszą zapewniać maksymalną czy też możliwie największą ochronę przed radiacją. W przypadku bazy powierzchniowej potrafię sobie taką ochronę wyobrazić, ale w przypadku orbity? Te puszki muszą być naprawdę solidne. Jedynym plusem takiej stacji będzie faktyczne zbadanie wpływu środowiska kosmicznego na załogantów oraz poćwiczenie nieco scenariuszy z regularnym dostarczaniem ładunków, ale tu akurat chyba wielkiej filozofii nie ma.
Rozumiem, że kasy wiecznie brakuje na konkretną bazę księżycową, ale takie lizanie lizaczka przez szybkę to chyba jednak wyrzucanie tych mniejszych pieniędzy w błoto. Jedyna nadzieja, że z czasem pomyśli się o założeniu chociaż niedużego przyczółka na Księżycu z nadal orbitującym kompleksem naukowym.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
A ja się w całości nie zgadzam. Właśnie takie puszki, począwszy od tych kompletnie "nieprzygotowanych" do Deep Space, właśnie w przestrzeni dookoła Księżyca (na jakiejś fikuśnej orbicie), będą tym pierwszym krokiem człowieka poza LEO. Moim zdaniem nie ma sensu zjazdu na powierzchnię Łysego trabanta zanim nie nauczymy się na dłużej przebywać poza magnetosferą Ziemi.

Inaczej co? Tylko krótkie wypady na powierzchnię Księżyca i powrót z podkulonym ogonem zanim nastąpi rozbłysk? W ten sposób nigdy nie dotrzemy do Marsa czy zbudujemy bazę na Księżycu!


Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Pytanie co masz na myśli mówiąc tych "kompletnie nieprzygotowanych" :) Przecież nie może być mowy o tego typu "rozwiązaniach" bo wiesz, że tym samym projektanci podpisali by wyrok na bardzo (wtedy już) odważnych astronautów. Można mówić wyłącznie o solidnych rozwiązaniach, typu ekranowanie za pomocą płaszcza wodnego itp. rzeczach, o których rozmawialiśmy przy okazji. A z eksploracją Księżyca wcale tak być nie musi. Albo po prostu budujemy przyczółek na powierzchni (wiadomo - dużo większa kasa i rozwiązania z dostarczeniem tam oraz powrotem załogantów i modułów) i stopniowo go rozbudowujemy, albo bawimy się w coś malutkiego na jego orbicie, które de facto nic a nic nie przybliża nas do eksploracji innego ciała niebieskiego (stąd to "lizanie przez szybkę"). Całą tę politykę tłumaczę po prostu chronicznym brakiem kasy na coś większego, ambitniejszego. Ale w porządku, może faktycznie powinniśmy się cieszyć pierwszym z brzegu pomysłem na tzw. eksplorację BEO, skoro na nic mocniejszego nas po prostu finansowo nie stać.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
A właśnie że nie zgodzę się. Przez pojęcie "kompletnie nieprzygotowanych" mam na myśli pierwszą generację puszek, opierających się jeszcze o rozwiązania z ISS + być może nieco rozwiniętych. No i oczywiście dostosowanych (np. termika) do warunków orbity "wokółksiężycowej".

To o czym piszesz to są technologie na niższym poziomie zaawansowania, które właśnie na takiej stacji będzie można przetestować i zweryfikowac ich poprawność. Tutaj odsyłam do skali TRL:
https://www.nasa.gov/directorates/heo/scan/engineering/technology/txt_accordion1.html
Aktualnie taki płaszcz wodny to raczej nie więcej jak TRL-3 albo TRL-4, bo na ISS nic nie przetestowano ani nigdzie indziej. Taki płaszcz musiałby polecieć w formie prototypu, żeby można je przetestować. Rzucenie się od razu na pełną wersję to jest właśnie podpisanie wyroku na odważnych astronautów.  Dlatego ta stacja cis-lunar, niezależnie gdzie dalej się potoczy eksploracja, jest fajna. Się przyda się!

Wyższych stopni TRL nie da się o tak hop siup przeskoczyć, niezależnie od tego jak dużo kasy by się miało.


Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
W porządku, tylko jak zatem mamy zabezpieczyć pierwszych astronautów przed radiacją słoneczną i kosmiczną? Przecież nie wsadzimy ich w puszki pokroju ISS i będziemy oczekiwać rozwoju wypadków, to nie króliki doswiadczalne. Zastanawia mnie jaki jest w tej materii pomysł. Jak na starcie zagwarantować załodze bezpieczeństwo już w ramach Ekspedycji 1. Jeżeli już mowa o jakichkolwiek testach, to trzeba by było taki moduł wysłać dużo wcześniej i przetestować go na orbicie lunarnej ( wyposażając w ultrabogaty zestaw czujników, aparatury pomiarowej itp.) na długo przed przybyciem ewentualnej pierwszej załogi, nie zaś bawić się w testy z udziałem zalogi.
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2017, 10:01 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Dlatego też pierwsze misje na tę stację pewnie będą krótkie - tydzień, dwa tygodnie, miesiąc czy dwa. Dopiero potem pewnie dobije do poziomu obecnych lotów na ISS.

A w międzyczasie rozwój technologii, metod detekcji, modelowania, procedur itp itp.

Polskie Forum Astronautyczne