Autor Wątek: Hubble Space Telescope (HST)  (Przeczytany 72830 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Hubble Space Telescope (HST)
« Odpowiedź #210 dnia: Październik 09, 2018, 21:32 »
Co będzie z obserwacją tranzytu Kepler-1625b ?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hubble Space Telescope (HST)
« Odpowiedź #211 dnia: Październik 09, 2018, 22:50 »
Co będzie z obserwacją tranzytu Kepler-1625b ?

Ale to już nastąpiło - są wyniki. A kolejny tranzyt dopiero za 9 miesięcy?

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Hubble Space Telescope (HST)
« Odpowiedź #212 dnia: Październik 09, 2018, 23:37 »
Ostatni tranzyt Kepler-1625b był 29 Października 2017.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Hubble Space Telescope (HST)
« Odpowiedź #213 dnia: Październik 10, 2018, 09:23 »
Kosmiczny Teleskop Hubble’a ma awarię
09.10.2018

Kosmiczny Teleskop Hubble’a przeszedł w tryb awaryjny - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. Diagnozowany jest problem z żyroskopami, a obserwacje naukowe zostały na razie wstrzymane.

W nocy z 5 na 6 października kosmiczne obserwatorium odnotowało awarię jednego z trzech żyroskopów wykorzystywanych do kierowania teleskopu na obiekty astronomiczne. Teleskop wszedł w tryb awaryjny, w ramach którego będzie znajdował się w stabilnej konfiguracji, aż obsługa naziemna ustali i naprawi przyczyny problemu – wtedy powróci do normalnej pracy naukowej.

W sumie Teleskop Hubble’a posiada sześć nowych żyroskopów, które zostały zainstalowane podczas czwartej misji serwisowej w 2009 r. Zwykle w danym momencie obserwatorium korzysta z trzech, ale może wykonywać obserwacje nawet wówczas, gdy w użyciu jest tylko jeden.

Jak wskazuje NASA, żyroskop, który uległ awarii, już od około roku wykazywał oznaki zużycia, zatem problem nie był nieoczekiwany. Wcześniej zepsuły się dwa inne żyroskopy tego samego typu. Z kolei trzy, które pozostają sprawne, są ulepszonymi wersjami i mają znacząco dłuższy okres eksploatacji.

Obecnie działają dwa z trzech żyroskopów. Uruchomiono trzeci, który był rezerwowy, ale analiza telemetrii wskazała, że nie działał w pełni zgodnie z oczekiwaniami. W związku z tym Teleskop Hubble’a pozostaje na razie w trybie awaryjnym, a pracownicy NASA Goddard Space Flight Center oraz Space Telescope Science Institute analizują możliwe rozwiązania problemu.

Obserwacje naukowe zostały na razie wstrzymane. Jeśli się okaże, że trzeci z żyroskopów nie będzie w pełni sprawny, teleskop powróci do prowadzenia badań naukowych w trybie jednego żyroskopu. Taki tryb pracy oznacza, że w danym okresie teleskop jest w stanie zbadać mniejszy obszar nieba niż gdyby pracował z trzema żyroskopami.(PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31323%2Ckosmiczny-teleskop-hubblea-ma-awarie.html
https://spaceflightnow.com/2018/10/09/hubble-space-telescope-in-safe-mode-with-gyro-trouble/
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2018, 18:27 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Hubble Space Telescope (HST)
« Odpowiedź #213 dnia: Październik 10, 2018, 09:23 »

Offline Martyn

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Cream of the Crop
Odp: Hubble Space Telescope (HST)
« Odpowiedź #214 dnia: Październik 10, 2018, 16:39 »
Wiele zawdzięczamy temu teleskopowi, ale szczerze powiedziawszy, może gdyby przestał działać, to przyśpieszono by w końcu prace nad nowszym sprzętem.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Hubble Space Telescope (HST)
« Odpowiedź #215 dnia: Październik 12, 2018, 10:36 »
Problemy teleskopu Hubble
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 12 PAŹDZIERNIKA 2018

(...) Tuż po misji STS-125 przewidywano, że około 2015 roku zakończy się misja Hubble’a. Wówczas zakładano, że przestaną prawidłowo funkcjonować pokładowe systemy orientacji teleskopu, ważne do długoczasowych obserwacji. Tak się jednak nie stało i aż do października 2018 roku HST funkcjonował bez większych przerw.

5 października teleskop wszedł w tryb awaryjny (safe mode). W tym trybie Hubble’a zatrzymał wykonywanie obserwacji naukowych i pozostaje w bezpiecznej konfiguracji, wyczekując komend z kontroli misji. Tryb awaryjny został spowodowany nieprawidłową pracą jednego z żyroskopów. Ten komponent od ponad roku charakteryzował się pracą typową dla końcowych etapów cyklu pracy. Oznacza to, że zanotowana awaria nie jest zaskoczeniem.

Na pokładzie HST znajduje się sześć żyroskopów, które zostały zainstalowane w 2009 roku. Dwa już są niesprawne. Trzy pozostałe żyroskopy mają przewidywany dłuższy okres pracy i dotychczas jeden z nich był nieaktywny i służył jako rezerwa. Jednakże, po włączeniu rezerwowego żyroskopu okazało się, że jego praca jest także nieprawidłowa. Dlatego też HST pozostanie w safe mode, aż natura problemu zostanie zrozumiana przez inżynierów.

Aktualnie na HST prawidłowo funkcjonują dwa żyroskopy. Jest to wystarczająca ilość do prowadzenie obserwacji astronomicznych. Najnowsze techniki pozycjonowania pozwalają na prowadzenie obserwacji nawet z jednym sprawnym żyroskopem. Oczywiście utrata ostatniego żyroskopu oznaczałaby utratę kontroli nad HST, dlatego też zrozumienie obecnej sytuacji jest ważne dla dalszych prac tego kosmicznego obserwatorium.

(NASA)
https://kosmonauta.net/2018/10/problemy-teleskopu-hubble/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hubble Space Telescope (HST)
« Odpowiedź #216 dnia: Październik 21, 2018, 17:32 »
Chyba się uda z Hubble:
Cytuj
Good news from HST! They have learned how to operate the balky gryo-3 that they had trouble bringing on line after another gyro failed. Some more characterization required, but it looks like they hope to soon have HST back in 3-gyro mode.

Czyli HST jeszcze będzie przez lata pracować! :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Hubble Space Telescope (HST)
« Odpowiedź #217 dnia: Październik 27, 2018, 06:54 »
Postępy NASA w przywracaniu sprawności teleskopu Hubble’a
24 października 2018

Po odnotowanej 5 października br. awarii jednego z żyroskopów kontrolujących obrót kosmicznego teleskopu Hubble’a, inżynierowie sekcji astrofizycznej NASA ogłosili postępy w wysiłkach nad przywróceniem normalnego funkcjonowania obserwatorium z użyciem mechanizmu rezerwowego. Uśpiony żyroskop, również wykazujący wcześniej oznaki wadliwego działania, zareagował pozytywnie na próby rekalibracji, odzyskując akceptowalne parametry częstotliwości rotacji. Aktualnie trwają dalsze testy kontrolne i dynamiczne próby obciążeniowe, które pozwolą wykazać, czy przywrócenie nominalnego stanu aparatury ma charakter trwały. Jeśli na tym etapie nie zostaną stwierdzone poważniejsze odchylenia od normy, teleskop wróci niebawem do normalnej eksploatacji.

Spośród sześciu mechanizmów żyroskopowych znajdujących się na pokładzie teleskopu Hubble'a, od dłuższego czasu sprawne pozostawały już tylko trzy z nich. Gwarantowało to jednak pełną operacyjność kosmicznego obserwatorium, aż do dnia 5 października br., gdy awarii uległ czwarty z jego sterowników orientacji przestrzennej. Orbitalny teleskop zachował wprawdzie ograniczoną funkcjonalność i mógł w dalszym ciągu realizować część powierzonych zadań, zdecydowano się jednak na próbę przywrócenia pełnej sprawności aparatury z użyciem nieaktywnego od lat, wcześniej wadliwie działającego żyroskopu zapasowego.

Pozostający w uśpieniu od ponad 7 lat mechanizm rezerwowy wykazywał wykraczające znacząco ponad normę współczynniki rotacji, uniemożliwiając zastosowanie w trybie precyzyjnego śledzenia. Przez kolejne dwa tygodnie specjaliści NASA starali się przekalibrować wadliwy żyroskop tak, by odzyskać pożądane odczyty. W pierwszej kolejności zdecydowano się na wykonanie aktywnego resetu mechanizmu, odcinając zasilanie w trakcie jego obrotu na czas zaledwie jednej sekundy. Nie doprowadziło to jednak do oczekiwanego przywrócenia nominalnych ustawień.

Widoczny postęp przyniosła dopiero seria manewrów z wykorzystaniem nadaktywnego żyroskopu wykonana w dniu 18 października br. i polegająca na naprzemiennym realizowaniu czynności w trybie reorientacji wysokoobrotowej i precyzyjnego śledzenia (niskoobrotowym). W wyniku tych prób stwierdzono poprawę odczytów z urządzenia, choć sama anomalia nadal nie została jeszcze wówczas w pełni usunięta. Udało się to osiągnąć dzień później, po wykonaniu dodatkowych manewrów i dalszego przełączania między trybami reakcji.

W dalszej kolejności zaplanowano bezpośrednie testy w warunkach rutynowego działania, przy pełnym obciążeniu teleskopu. Jeśli po ich zakończeniu właściwe odczyty z zapasowego żyroskopu utrzymają się, teleskop Hubble’a będzie mógł wrócić do standardowego działania. Gdyby jednak uruchomienie trzeciego mechanizmu sterującego nie powiodło się, w dalszym ciągu będzie możliwa ograniczona operacyjność obserwatorium w oparciu o jeden z działających żyroskopów (drugi z pozostałych sprawnych będzie wówczas oszczędzany do czasu wystąpienia potrzeby jego użycia).

Awaria żyroskopu w teleskopie Hubble’a zbiegła się w czasie z bardzo podobną usterką stwierdzoną na pokładzie innego zasłużonego dla społeczności naukowej teleskopu kosmicznego, Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra. Problem z działającym od 1999 roku urządzeniem stwierdzono 10 października, zaledwie 5 dni po odnotowaniu usterki na teleskopie Hubble’a. Podobnie, jak w jego przypadku, teleskopowi Chandra również udało się przywrócić pełną operacyjność, o czym NASA powiadomiła 23 października. Zgodnie z komunikatem, obie awarie nie mają ze sobą związku, a przywrócenie operacyjności obserwatorium Chandra polegało jedynie na przełączeniu wadliwego żyroskopu do rezerwy i przekalibrowaniu pozostałych trzech mechanizmów (teleskop do pełnej aktywności potrzebuje jedynie dwóch sprawnych jednostek).

Zarówno jeden, jak i drugi z omawianych teleskopów znacząco przekroczyły już swoje okresy przewidywanej służby. Teleskop Hubble’a pozostaje na orbicie już od 28 lat (od kwietnia 1990 roku), a rozpoczynał swoją przełomową operację w atmosferze napięcia i niepewności, związanych z poważną wadą techniczną zwierciadła głównego. Dzięki wysiłkom inżynierów NASA i załogi wahadłowca kosmicznego Endeavour (misja STS-61 z grudnia 1993 roku) problem udało się wyeliminować z użyciem korekcyjnego modułu optycznego COSTAR.

https://www.space24.pl/postepy-nasa-w-przywracaniu-sprawnosci-teleskopu-hubblea

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Hubble Space Telescope (HST)
« Odpowiedź #218 dnia: Październik 27, 2018, 18:07 »
Czyli HST przez kolejne lata będzie nadal dobrze funkcjonować.
Ciekawe, że prawdopodobnie misja tego teleskopu zakończy się pewnego dnia właśnie z powodu żyroskopów.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Hubble Space Telescope (HST)
« Odpowiedź #219 dnia: Grudzień 02, 2018, 18:22 »
25 lat temu 2 grudnia 1993 r. wystartowała pierwsza misja serwisowa do Telskopu Hubblea:

http://sci.esa.int/hubble/37634-sm-1/?fbclid=IwAR3Sy7WBJ7_JPteFDjLid47oORAI1ATEMJBRKXrKken6GvKXm6KkGiEasEk

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Hubble Space Telescope (HST)
« Odpowiedź #220 dnia: Grudzień 04, 2018, 10:22 »
Artykuł NASA przypominający naprawę HST sprzed 25 lat  8)

https://www.nasa.gov/feature/goddard/2018/hubble-celebrates-25-years-since-first-repair-mission-in-space

Kultowe fotografie przedstawiające zdjęcie jednej z galaktyk przed i po naprawie  8)


Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Hubble Space Telescope (HST)
« Odpowiedź #221 dnia: Styczeń 10, 2019, 07:58 »
Wczoraj naszemu staruszkowi wysiadła kamera Wide Field Camera. Na szczęście jest szansa na jej naprawę drogą elektroniczna ale goverment shutdown opóźnia jej rozpoczęcie. Inne instrumenty działają dobrze i zbierają dane naukowe.

The Hubble Space Telescope's Wide Field Camera 3 has been turned off due to hardware anomalies, according to an update from NASA.

"Hubble is still conducting science observations with its other instruments (one camera and two spectrographs) -- more than enough to keep the observatory active for the near future," Cheryl Gundy, deputy news chief at the Space Telescope Science Institute told UPI in an email.

There are concerns, however, that "engineers are unlikely to be able to fix the aging telescope until the ongoing U.S. government shutdown ends -- whenever that might be," according to the science journal Nature.

Like many of the space telescope's instruments, the Wide Field Camera features a level of electronic redundancy that could allow engineers to recover the instrument, even if the initial problem can't be repaired.


Hmm nie wiedziałem, że Hubble spotkał się kiedyś z ISS  :o  :P  ;D

Hubble has been in space for nearly 30 years and, not surprisingly, has suffered a variety of technical difficulties through the decades. The space telescope has previously been forced to rendezvous with the International Space Station for repairs and updates.

http://www.spacedaily.com/reports/Shutdown_could_delay_fix_for_camera_on_Hubble_telescope_999.html

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Hubble Space Telescope (HST)
« Odpowiedź #222 dnia: Styczeń 10, 2019, 09:04 »
... hmm, znowu go naprawia tak jak ostatnio, "trzema krolami"?;-) Z powazaniem
                                                                                                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Hubble Space Telescope (HST)
« Odpowiedź #223 dnia: Styczeń 10, 2019, 09:11 »
A ja sobie pomarzyłem i pomyślałem, czy dałoby się podlecieć Progresem lub Sojuzem do HST. Przywlec go (za co?) w okolice ISS i tam go naprawić. Po czym kolejny Sojuz/Progress zawiózłby naszego staruszka na miejsce. Zakładam tu dobrą wolę i pełną współpracę Rosjan.  :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Hubble Space Telescope (HST)
« Odpowiedź #224 dnia: Styczeń 10, 2019, 11:33 »
A ja sobie pomarzyłem i pomyślałem, czy dałoby się podlecieć Progresem lub Sojuzem do HST. Przywlec go (za co?) w okolice ISS i tam go naprawić. Po czym kolejny Sojuz/Progress zawiózłby naszego staruszka na miejsce. Zakładam tu dobrą wolę i pełną współpracę Rosjan.  :)
           ... panie tu nie przeszkadza polityka ale fizyka;-) Z powazaniem
                                                                                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Hubble Space Telescope (HST)
« Odpowiedź #224 dnia: Styczeń 10, 2019, 11:33 »