Autor Wątek: Robonauta  (Przeczytany 2047 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ignisdei

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 13
Robonauta
« dnia: Luty 25, 2011, 14:02 »
Zaciekawiła mnie wiadomość o humanoidzie Robonaucie z pokładu Discovery.... dlatego przetłumaczyłem (swobodnie) tekst z angielskojęzycznej Wiki. Jestem laikiem więc jeśli zauważycie jakiś błąd szczególnie w interpretacji technicznych pojęć -głośno krzyczcie  ;)


Robonauci to  humanoidalne roboty stworzone w ramach projektu  prowadzonego przez Laboratorium Robotyki  NASA w Houston  (tzw.Dextrous Robotics Laboratory Johnson Space Center JSC)
Robonauta to robot odmiennej klasy niż inne, dotychczas stworzone i zdecydowanie nad nimi góruje.
Większość obecnych konstrukcji robotów tworzonych jest tak by przenosić duże obiekty na dźwigowych ramionach  lub służyć jako jednostki eksploracyjne . Zadania Robonauty  wymagają większej zręczności.

Główną ideą powstania serii "Robonaut" jest stworzenie humanoida do  pracy wraz z astronautami.

Jego rozmiary i sprawność są zaprojektowane tak, by Robonauta mógł używać narzędzi dostępnych w przestrzeni kosmicznej w podobnym zakresie pracy jak prawdziwy astronauta.


Najnowsza wersja Robonauty, R2 wystartowała wahadłowcem Discovery w misji STS-133 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie będzie testowany wewnątrz ISS


Od początku  projekt Robonauty był konstruowany  tak  by stworzyć  alternatywę dla ludzkiego astronauty do zdalnej pracy na stacji.

Pierwsza seria Robonauty (R1A i R1B) miała wielu partnerów, w tym DARPA-(czyli Departamet Obrony) . Druga seria Robonaut (R2A i R2B) była wspólnym wysiłkiem NASA oraz koncernu General Motors .


Inne projekty Robonauty miały być zastosowane np. do eksploracji  powierzchni  planet, gdzie Robonauta mógł eksplorować powierzchnię,otrzymując instrukcję od  astronautów w statku na orbicie. Projekt  R1 miał nawet posiadać w założeniu koła, na bazie dwukołowych "rydwanów" Segway PT  ;)
Robonauta uczestniczył nawet  w próbach terenowych z udziałem NASA, na pustyni w Arizonie gdyż pierwotnie konstrukcja miała mieć zastosowanie naziemne.
Głowa robota podobno była wzorowana na rzymskim hełmie centuriona. Ale miłośnikom Gwiezdnych Wojen na pewno jego wygląd kojarzy się z kultowym hełmem Boby Fetta -sławnego łowcy nagród, który użyczył swojego materiału genetycznego dla stworzenia armii klonów. Projektanci być może czerpali z sentymentu do tej groteskowej postaci stworzonej przez Lukasa .
Choć NASA twierdzi, że podobieństwo jest przypadkowe  ;).

Najnowszy projekt Robonauty to R2, nazwa znów pewnie nieprzypadkowa :D Konstrukcja, która jest w stanie poruszać (przemieszczać )ramie z prędkością 2 m/s ma ładowność ramienia ok 40 funtów  czyli ponad 18 kg.
Ręka robota ma uścisk 5 funtów na palec czyli ok 2,27 kg . W jednym  palcu robot ma  ponad 350 czujników

Robonauta bazuje na wykonywaniu prac o różnych poziomach  autonomii. Chociaż nie wszystkie  zakresy ludzkiej motoryki ruchu i wrażliwości zostały wiernie odtworzone, na uwagę zasługuje fakt że  ręka  robota (i tu nie wiem czy dobrze przetłumaczyłem ale mam nadzieję że to zrozumiecie) ma 12 stopni  roboczej  regulacji przesuwu oraz   2 stopnie regulacji w nadgarstku.  Model R2 wykorzystuje również czujniki dotykowe na czubkach palców.

R2 to 150kilogramowa  konstrukcja składająca się z głowy i tułowia i z dwóch rąk. Na pokładzie stacji  w ramach misji STS-133, inżynierowie będą monitorować, w jaki sposób robot działa w nieważkości.

Od siebie dodam że jako fanatyk SF będę śledził losy naszego androida z uwagą, och gdyby Stasiu Lem to zobaczył! ;)

Źródło:
http://en.wikipedia.org/wiki/Robonaut
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2011, 20:45 wysłana przez ignisdei »

Offline Lampka

 • Pełny
 • ***
 • Wiadomości: 167
Odp: Robonauta
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2011, 14:59 »
"12 degrees of freedom" to dosłownie 12 stopni swobody. Oczywiście mowa tu o "mechanicznych stopniach swobody", czyli poprawnie po polsku należałoby powiedzieć "12 niezależnych (rodzajów) ruchów".
Wydaje mi się, że Twoje tłumaczenie "12 stopni roboczej regulacji przesuwu" jest niewłaściwe i zbyt opisowe, chociaż idea słuszna.
Popatrz - jest przecież nawet strona w wiki z "degrees of freedom:
http://en.wikipedia.org/wiki/Degrees_of_freedom_%28engineering%29
I po polsku (pod Mechaniczny stopnień swobody):
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stopie%C5%84_swobody_%28fizyka%29
Pozdrawiam
Piotr
PS. "..groteskowej postaci.."??? Kto tak nazywa w angielskiej wiki Bobę Feta?
R2 chociaż to oczywiste, że to skrót od Robonauta 2, może kiedyś doczeka się żony w postaci D2 i będą mieli małe robociki z serii R2D2. ;)

Scorus

 • Gość
Odp: Robonauta
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2011, 17:29 »
Czy nadal aktualne są informacje z presskita, że urządzenie to będzie aktywowane dopiero po kilku miesiącach od starczenia na ISS?

Online kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 22710
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: Robonauta
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2011, 20:56 »
Czy nadal aktualne są informacje z presskita, że urządzenie to będzie aktywowane dopiero po kilku miesiącach od starczenia na ISS?

Zakładając natłok pracy w trakcie każdej misji i obecne zamieszanie przy wyprawach na ISS, to pewnie tak.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Robonauta
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2011, 20:56 »