Autor Wątek: Poprzednie forum SONDY zostało wyłączone, jesteśmy więc TU!  (Przeczytany 20879 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
W końcówce roku 2020 forum SONDY (na znanym skądinąd tu forum astro4u.net) przestało istnieć.
Admin - zapewne z powodów finansowych - po prostu zrezygnował z prowadzenia forum i w konsekwencji z forum SONDY. Forum, na którym było wiele tysięcy naszych postów z kilkunastu lat. Naszych, czyli sympatyków programu SONDA, ale również twórców programu: na forum bardzo aktywnym użytkownikiem, z blisko tysiącem postów był Tomasz Pyć (tompyc), jedna z czterech najbardziej zaangażowanych w program osób.

W zasadzie odbyło się bez jakiegokolwiek ostrzeżenia, przynajmniej ja takiego tam nie widziałem, mimo że wchodziłem tam w grudniu wielokrotnie.

W latach obecności na forum Tomasza Pycia potrafiło być tam kilkunastu dyskutantów w jednym czasie i nowych postów po godzinie ok. 30, to ostatnio, naturalną koleją rzeczy, gdy prawie wszystko już zostało powiedziane, omówione i znalezione, a Pecus wydobył SONDY z archiwum, aż ostatecznie sama SONDA została pokazana w TVP Historia, ruch na forum był znikomy, ot kilka postów miesięcznie.
Choć - powiem szczerze - i tak był wielokrotnie większy, niż na wszystkich innych działach tamtego forum razem wziętych.

Forum było skarbnicą wiedzy o SONDZIE, o Andrzeju Kurku, Zdzisławie Kamińskim, Tomaszu Pyciu, Marku Siudymie i wielu innych osobach uczestniczących w realizacji programu. Oraz o całej oprawie muzycznej SONDY, materiałach filmowych tam zamieszczanych, samych odcinkach, naszych wspomnieniach ze spotkania w Warszawie, artykułach w prasie i Internecie dotyczących SONDY, programach w radiu i telewizji i... wielu wielu innych rzeczy związanych z SONDĄ.

Zwykłe wyłączenie tego forum, bez możliwości zgrania nam tego wszystkiego, jest jedną z najgorszych decyzji R. Ambrożego (właściciela forum).

Będąc tu, na forum kosmonauta.net, od samego początku pomyślałem sobie, że może warto by było stworzyć tu cały dział poświęcony SONDZIE, gdzie można by było ręcznie pokopiować najważniejsze posty stamtąd. A dokładniej z web.archive, bo z samego forum już nie można.

Dzięki przychylności właścicieli tego forum, forum SONDY znalazło tu swoje miejsce.



« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2023, 21:47 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 02, 2021, 18:58 »
Nieciekawie  :(   
Powodem pandemia ?

A to forum  astro4u.net pod tym adresem istnieje ?

Cytuj
403
Forbidden
Access to this resource on the server is denied!

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 02, 2021, 19:41 »
A co ma pandemia do astro 4u?

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2021, 20:01 »
A co ma pandemia do astro 4u?
Nic. Orionid chyba za bardzo przesiąkł działem, który mam (mamy?) ignorowany. ;)

The Dark Side of the Moon

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2021, 20:01 »

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 02, 2021, 20:20 »
Oprócz web archive, jeszcze jest trochę świeżo cache'owanych stron w Google:
https://www.google.com/search?q=site%3Aastro4u.net+sonda
Wrzucam w zał. co udało mi się teraz ściągnąć.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 02, 2021, 20:31 »
Dzięki, faktycznie o tym sposobie zupełnie nie pomyślałem. :)
The Dark Side of the Moon

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 02, 2021, 21:06 »
Po pierwsze - oczywiście, że wszelkie ważne informacje o tym programie powinny się tutaj znaleźć. Uważam, że z pewnością warto zrobić oddzielny dział.

Po drugie - jednak można było dać informacje, że coś będzie zamykane, żeby zainteresowane osoby mogły zebrać posty, linki czy załączniki. Przez takie działania utrudnia się dostęp do informacji, na których wielu osobom zależy.

Jak by co to jestem dostępny pod PW, ale wydaje mi się, że tutaj sprawa jest jasna - tylko Radek mi zasugeruje co i jak zrobić.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 02, 2021, 21:18 »
Dzięki!
PW wysłana, a co do konkretów, jak to ma wyglądać, to muszę jeszcze chwilę się nad tym zastanowić.
The Dark Side of the Moon

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 03, 2021, 00:00 »
A co ma pandemia do astro 4u?
1) Do zamknięcia forum odnosiła się moja wątpliwość, jako że pojawiła się sugestia:
 
Cytuj
zamknięcia zapewne z powodów finansowych
Wiadomo przecież, że pandemia wpływa na gospodarcze procesy.

2) astro 4u: po prostu pojawiła się jakaś blokada w dostępie do tej strony, więc wyraziłem wątpliwość co do jej istnienia.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 03, 2021, 13:36 »
Jeśli potrzebujecie miejsca na to, to nie ma problemu, możemy założyć tutaj subforum jeśli tego chcecie. Ja osobiście nie mam pojęcia jaki obecnie jest stan astro4u.net.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 03, 2021, 14:01 »
I zasadnicze pytanie - czy ono ma powstać jako subforum Kącika popularno naukowego czy jako dedykowane forum widoczne ze strony głównej tak jak obecnie Człowiek i Astronautyka?

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 04, 2021, 04:22 »
I zasadnicze pytanie - czy ono ma powstać jako subforum Kącika popularno naukowego czy jako dedykowane forum widoczne ze strony głównej tak jak obecnie Człowiek i Astronautyka?
Niczego takiego chyba nie dostrzegam ?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 04, 2021, 08:09 »
I zasadnicze pytanie - czy ono ma powstać jako subforum Kącika popularno naukowego czy jako dedykowane forum widoczne ze strony głównej tak jak obecnie Człowiek i Astronautyka?
Niczego takiego chyba nie dostrzegam ?

No bo jeszcze nic takiego nie utworzyliśmy. :) Radek zaproponuje co będzie najlepsze.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 04, 2021, 16:51 »
Wysłałem PW do Krzysztofa, ale w sumie to sam nie wiem co lepsze.  ;D

Myślałem nad działem forum SONDA (czy ew. z uściśleniem SONDA (program TV)), gdzie byłyby dwa (może trzy) pod-działy:

Czyli:

SONDA (program TV) - do ew. dyskusji i jakichś spraw ogólnych, typu muzyka z programu, materiały filmowe

I pod-działy:
   - Archiwum - właśnie do tego, co uda się odzyskać z tamtego forum (z webrachive czy cache google)
   - SONDA 2

Ale może to może być w dziale "Kącik popularno-naukowy", nie wiem jak z tworzeniem pod-działów sprawa wygląda w SMF.

A tak to wyglądało na astro (brak formatowania, ale to widok z webarchive):
The Dark Side of the Moon

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 04, 2021, 17:14 »
A i jeszcze jedno mi się przypomniało.

Tomasz Pyć stworzył swego czasu stronę internetową, gdzie oczywiście była też SONDA. Po jego śmierci strona zniknęła, ale mamy ją w całości. Jeszcze parę dni temu była dostępna na astro4u, gdzie zrobiliśmy jej mirror.
sonda.astro4u.net
Niemniej może warto gdzieś wyskrobać kilkadziesiąt MB na tę statyczną HTML-ową stronę, bo tamta na astro4u już się nie otwiera... Sama strona SONDY to 6 MB.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2021, 17:21 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Forum SONDY zostało wyłączone :(
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 04, 2021, 17:14 »