Autor Wątek: Polecane książki  (Przeczytany 142372 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 07, 2010, 19:18 »
Może my byśmy powinni zrobić? :P Np 'egzoplanety roku 2010 - przegląd'. Jak na razie wszystkie na kosmonaucie przerobiliśmy. :)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 07, 2010, 19:29 »
Możemy, ale to chyba pod koniec roku jakoś?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 07, 2010, 19:30 »
Możemy, ale to chyba pod koniec roku jakoś?

Ależ tak. ;)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 07, 2010, 19:37 »
Zamawiam jeden egzemplarz ;D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 07, 2010, 19:37 »

Offline Jacob

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 07, 2010, 20:28 »
Przejrzałem wszystkie duże polskie księgarnie internetowe i niestety żadnych pozycji o egzoplanetach. Za to znalazłem dużo książek po angielsku, niektóre maja nawet po 13 lat. Może kiedyś się doczekamy ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 10, 2010, 23:26 »
Na stronie http://www.partnerstwodlaprzyszlosci.edu.pl/astronautyka/Lists/Recenzje/AllItems.aspx można znaleźć opisy mnóstwa (chyba kilkudziesięciu - nie liczyłem) książek o tematyce astronautycznej, również wydanych w Polsce. Bardzo reprezentatywny przegląd.

Scorus

  • Gość
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 11, 2010, 11:48 »
Temat jest młody, zbyt wielu książek pewnie jeszcze nie ma, ale warto sprawdzić - przynajmniej po angielsku, bo to oznacza, że niedługo pojawią się i po polsku... lub nie. Polska dziwny kraj  ::)

Wiele lat temu wydana została książka "Obce słońca - obce światy?" przedstawiająca historię poszukiwań planet pozasłonecznych. Kończy się jednak na kilku pierwszych odkryciach po 51 Pegasi. Historia Gwiazdy Barnarda jest tam omówiona bardzo elegancko. Inna pozycja na ten temat to "Łowcy planet":
http://www.wiw.pl/biblioteka/lowcyplanet_croswell/01.asp

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 12, 2010, 14:29 »
Od siebie polecam: Halfway to Anywhere: The Coming Age of Commercial Space.
Świetna książka o losach projektu DC-X oraz o SSTO w ogóle. Szczegółowo pokazuje mechanizmy, jakimi rządzi się astronatyczna biurokracja w USA (i nie tylko). Warto tę książkę przeczytać z dwóch powodów - pierwszy jest taki, że otwiera ona oczy na pewne procesy, których przeciętny obserwator astro nie jest świadomy. Po drugie, ludzie zaangażowani w projekt DC-X (i DC-Y...) kontynuują swoją pracę w Blue Origin - dzięki tej książce wiadomo więc z grubsza, czego się można w najbliższej przyszłości spodziewać.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 13, 2010, 11:08 »
Od niedawna dostępna jest książka Kranza "Porażka nie wchodzi w grę". Czy ktoś z was już czytał/czyta? Opinie, wrażenia?

http://merlin.pl/Porazka-nie-wchodzi-w-gre_Gene-Kranz/browse/product/1,804360.html
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 24, 2010, 15:17 »
Ciekawa pozycja, chyba się wybiorę do księgarni niedługo.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 29, 2010, 08:49 »
Witam
Od dłuższego już czasu jestem bardzo zainteresowany egzoplanetami i tak się zastanawiam czy na naszym rynku można dostać książki w całości (albo w większości) poświęcone tej tematyce? Oczywiście w języku polskim ;)
Z góry dzięki.

była taka książka - jakiegoś zachodniego autora czytałem ale nie pamiętam tytułu ani autora niestety, tyle że wydana była tak pod koniec lat 90-tych więc tych egzoplanet nie znano wtedy zbyt dużo ale za to bardzo ciekawie i przystępnie omówiono w niej metody detekcji egzoplanet.
ale oczywiście to zadna specjalistyczna pozycja tylko nieduża taka pozycja popularnonaukowa, jak sobie przypomnę tytuł to dam znać jeszcze.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 29, 2010, 08:58 »
a mi się marzy książka podobna w układzie do "15 lat podboju kosmosu" z 1975 r. (podzielona na części: satelity użytkowe, automatyczne misje naukowe i loty załogowe plus zarys planów na przyszłość) każdy program naukowy był w niej omówiony oddzielnie, dużo rysunków i zdjęc to była fajna pozycja chciałbym żeby powstało coś podobnego jakieś takie "50 lat podboju kosmosu" byłoby o czym pisać, może Waldka Zwierzchlejskiego dałoby się namówic na popełnienie takiego czegoś ???

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 29, 2010, 11:55 »
Od niedawna dostępna jest książka Kranza "Porażka nie wchodzi w grę". Czy ktoś z was już czytał/czyta? Opinie, wrażenia?


Przeczytałem. Książka ze wszech miar godna polecenia, o ile nie będzie się zwracać uwagi na miejscami skandaliczne tłumaczenia technikaliów, świadczące o nierozumieniu tematu przez tłumaczy (najlepsze jest tłumaczenie "contact light", setnie się ubawiłem, wyobrażając sobie oświetlanie miejsca lądowania jakimiś święcącymi na niebiesko reflektorami, zamontowanymi na LM), oraz różne pisownie tego samego nazwiska, czy ucięcie jednego zdania mniej więcej w połowie. Po prostu śledzimy misje z zupełnie innej strony, dotychczas praktycznie nieznanej.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 31, 2010, 13:27 »
a mi się marzy książka podobna w układzie do "15 lat podboju kosmosu" z 1975 r. (podzielona na części: satelity użytkowe, automatyczne misje naukowe i loty załogowe plus zarys planów na przyszłość) każdy program naukowy był w niej omówiony oddzielnie, dużo rysunków i zdjęc to była fajna pozycja chciałbym żeby powstało coś podobnego jakieś takie "50 lat podboju kosmosu" byłoby o czym pisać, może Waldka Zwierzchlejskiego dałoby się namówic na popełnienie takiego czegoś ???

Książka "15 lat..." była świetna. Kiedy ją pierwszy raz wziąłem do ręki w bibliotece, miałem 9 lat :) I od pierwszego wejrzenia bylem nią zachwycony. Faktycznie pomysł z podobną publikacją na 50-cio lecie astronautyki byłby wspaniały. Trochę rozrósłby się "poczet astronautów" :)

Wczoraj nabyłem książkę Gienia Kranza i rozpocząłem tą wciągającą lekturę.

Natomiast co mogę polecić... Na mojej półce mam trochę astro-pozycji. Miedzy innymi:

- Jacek Nowicki, Krzysztof Zięcina, "Samoloty Kosmiczne" (STS do 1986,  Dyna Soar, samoloty rakietowe, i inne)
- Jamie Doran, Piers Bizony, "Gwiezdny bohater. Prawda i legenda o Juriju Gagarinie"
- Tom Wolfe, "S-kadra" (o Mercury Seven i pilotach-oblatywaczach)
- Dennis Piszkiewicz, "Wernher von Braun. Z Dory na Księżyc"
- James Harford, "Siergiej Korolow. O krok od zwycięstwa w wyścigu na Księżyc"
- Alan Shepard, Deke Slayton, "Kierunek Księżyc. Kulisy amerykańskiego programu księżycowego"
- Thomas A. Heppenheimer, "Podbój Kosmosu"
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2010, 13:32 wysłana przez Mikkael »
GG 8698011

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 31, 2010, 17:09 »
Natomiast co mogę polecić... Na mojej półce mam trochę astro-pozycji. Miedzy innymi:

- Thomas A. Heppenheimer, "Podbój Kosmosu"

Ta ostatnia jest bardzo nierówna, oprócz faktów autor zamieszcza też rzeczy nieprawdziwe lub niedokładne, zwłaszcza co do ZSRR.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2010, 21:06 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 31, 2010, 17:09 »