Autor Wątek: ATV-4 Albert Einstein  (Przeczytany 10652 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
ATV-4 Albert Einstein
« dnia: Czerwiec 01, 2013, 19:46 »
Nie ma takiego wątku, a start tuż tuż!

Już 5 czerwca o 23:52 CEST (o ile nie będzie opóźnienia) wystartuje czwarty bezzałogowy europejski pojazd zaopatrzeniowy ATV-4. Start oczywiście z Kourou na pokładzie rakiety Ariane 5. Celem jest oczywiście Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Jak podaje niezastąpiona strona "Lotów Kosmicznych" (http://lk.astronautilus.pl/sat/atv.htm), ATV-4 powinien dołączyć do ISS 15 czerwca i pozostać przy niej aż do końca października.

Statek ATV-4 został wypełniony około siedmioma tonami ładunków, w tym rekordową ilością ładunku „suchego”, którego załadowano niemal 2,5 tony. W zbiornikach statku znajduje się też rekordowa ilość wody – 565 kg. Łącznie zbiorniki ATV-4 wypełnione zostały także paliwem o masie niemal 3,5 tony. O tym można przeczytać na Kosmonaucie:
http://www.kosmonauta.net/pl/menu-bezzalogowe/menu-artykuly-bezzalogowe/orbitalne-bz/5498-2013-06-01-przygotowania-do-statku-atv-4.html

Zdjęcie w tym poście to zamknięcie ATV-4 pod osłoną aerodynamiczną Ariane 5. :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: ATV-4 Albert Einstein
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 01, 2013, 20:34 »
Wielka szkoda, że to już przedostatni egzemplarz.

Konstrukcja co prawda bardzo droga, ale też niezwykle udana, czego świadectwem, że ATK "nie wszystek umrze". Ma szanse przekształcić się w statek powrotny, a być może nawet w załogowy. Nie mówiąc o wykorzystaniu modułu serwisowego do Oriona.

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: ATV-4 Albert Einstein
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 01, 2013, 21:00 »
nie do końca na temat, ale mógłbyś napisać co masz na myśli pisząc o statku powrotnym a nawet załogowym??

velo

  • Gość
Odp: ATV-4 Albert Einstein
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 01, 2013, 21:15 »
rozważane były też inne ewolucje pojazdu - na razie opcja połączenia modułu serwisowego z ATV zwyciężyła

ale może coś się jeszcze zmieni w najbliższych latach

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ATV-4 Albert Einstein
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 01, 2013, 21:15 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: ATV-4 Albert Einstein
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 01, 2013, 21:33 »
nie do końca na temat, ale mógłbyś napisać co masz na myśli pisząc o statku powrotnym a nawet załogowym??

Trudno znaleźć jak się naprędce szuka, ale np. http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=41.msg21974#msg21974. Temat sporadycznie wracał, też w kontekście wersji załogowej.

PS.
Obszerniej: http://en.wikipedia.org/wiki/Automated_Transfer_Vehicle.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2013, 21:40 wysłana przez JSz »

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: ATV-4 Albert Einstein
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 01, 2013, 21:44 »
Były pomysły rozbudowy do kapsuły powrotnej, ale o ile się nie mylę, pomysł nie będzie realizowany.

Ta drukarka 3D która poleci na ISS jest interesująca.

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2013, 21:50 wysłana przez magiczny »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: ATV-4 Albert Einstein
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 02, 2013, 06:59 »
Powrotnik na razie nie jest potrzebny, bo koszty duze, a i tak mozna to zalatwic u innych - patrz np. SpaceX. Ale jakby przyszlo co do czego program mozna wznowic, europejczycy maja dosc dobrze rozwijajacy sie projekt Shefex http://en.wikipedia.org/wiki/Sharp_Edge_Flight_Experiment.
Japonczycy np. juz zaczynaja rozwijac wlasne rozwiazanie zwiazane z powrotnikiem . Z powazaniem
                                                                                                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ATV-4 Albert Einstein
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 02, 2013, 17:36 »
Zdecydowanie obecność Dragona - oraz w dość niedalekiej przyszłości CST-100 powoduje, że Europa będzie mogła być bardzo niechętna pracy nad własnym powrotnikiem. Po co budować i utrzymywać własny, skoro można by komercyjnie zakupić usługę "gdy się tego chce"? :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: ATV-4 Albert Einstein
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 02, 2013, 18:14 »
Zdecydowanie obecność Dragona - oraz w dość niedalekiej przyszłości CST-100 powoduje, że Europa będzie mogła być bardzo niechętna pracy nad własnym powrotnikiem. Po co budować i utrzymywać własny, skoro można by komercyjnie zakupić usługę "gdy się tego chce"? :)
             ... temat powrotnika pewnie powroci gdy ... ceny, zwozonego ladunku czy ludzi, zaczna europejczykom znaczaco nieodpowiadac;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                 Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2013, 18:20 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: ATV-4 Albert Einstein
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 02, 2013, 21:47 »
Zdecydowanie obecność Dragona - oraz w dość niedalekiej przyszłości CST-100 powoduje, że Europa będzie mogła być bardzo niechętna pracy nad własnym powrotnikiem. Po co budować i utrzymywać własny, skoro można by komercyjnie zakupić usługę "gdy się tego chce"? :)

Też tak myślę, wątpię żeby ESA skusiła się jeszcze kiedyś na budowę własnej kapsuły. Rakieta zbudowana przez ESA do lotów załogowych + kapsuła na 100% będzie droższa, niż Dragon i Falcon9.




Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ATV-4 Albert Einstein
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 02, 2013, 23:55 »
Też tak myślę, wątpię żeby ESA skusiła się jeszcze kiedyś na budowę własnej kapsuły. Rakieta zbudowana przez ESA do lotów załogowych + kapsuła na 100% będzie droższa, niż Dragon i Falcon9.

Bardziej bym się zastanawiał nad możliwością wprowadzenia "kosmicznej poczty", czyli małych powrotników, sprowadzających np. 10-50-100 kg. Coś na przykładzie YES2. Zrobienie i operowanie czymś takim by mogło być dość tanie...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ATV-4 Albert Einstein
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 04, 2013, 20:40 »
Start już jutro! Z dostepnych informacji wynika, że nie ma problemów technicznych, które mogłyby opóźnić start. :)

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: ATV-4 Albert Einstein
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 05, 2013, 20:38 »
Mamy kamerkę na pokładzie rakiety:
Cytuj
#Ariane5 will film #ATV4 until separation using STEREX experiment from @DLR_de So, @esa has an onboard camera! pic.twitter.com/NfZqeQIclx

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ATV-4 Albert Einstein
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 05, 2013, 21:22 »
Najnowsza plotka:

Cytuj
At 4 hours before launch  (19:52 CEST) the ATV ground segment did thorough checks of the systems to prepare for launch tonight. Everything is operating smoothly and ATV-CC's status report is: GO.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ATV-4 Albert Einstein
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 05, 2013, 21:48 »
I jeszcze jedna ciekawostka:

Cytuj
We got a quick confirmation from ESA's ATV-4 Mission Manager Alberto Novelli on how Albert Einstein – at 20 235kg – weighs in as the heaviest spacecraft ever lifted by Ariane – more so than any of the three previous ATVs. Alberto wrote:

It's important not to mix up the weight of cargo with the overall weight of the ATV.

In terms of cargo, we are slightly less than ATV-3 (on the order of 10kg) and definitely less than ATV-2. In terms of overall mass, we are heavier than any ATV and any satellite launched in Europe so far by about 200kg.

The reason is that we have a higher "tare" mass – including the cargo racks, adapter plates (e.g. to secure the Columbus water pump assembly during launch), etc. – this is included in the overall vehicle mass but it is not counted in the cargo mass that we actually transfer to the ISS.

Zatem to rekordowy lot dla Ariane 5!  8)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ATV-4 Albert Einstein
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 05, 2013, 21:48 »