Autor Wątek: Starty rakiet (IV kwartał 2009 roku)  (Przeczytany 6965 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Chorblenda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 40
  • Odlotowy dziubas!
Starty rakiet (IV kwartał 2009 roku)
« dnia: Lipiec 13, 2010, 22:09 »
(napisano 17.10.2009 r. )

Październik 2009r. - start Dniepr / TanDEM - X


W październiku nastąpi także start rakiety Dniepr z satelitą radarowym TanDEM – X. Dokładna data jednak nie została jeszcze oficjalnie zaprezentowana, być może nastąpi to w ciągu najbliższych dni.

Krótka charakterystyka misji:
TanDEM – X jest jednym z dwóch bliźniaczych satelitów radarowych Ziemi, który wspólnie z TerraSAR – X będą mapowali powierzchnię globu w celu stworzenia trójwymiarowego cyfrowego modelu. Oba satelity zbudowane zostały w partnerstwie publiczno – prywatnym Niemieckiego Centrum Aeronautyki, DLR i francuskiej firmy specjalizującej się w konstrukcjach satelitarnych – EADS Astrium.

Przedsięwzięcie jest szacowane na co najmniej 85 mln Euro, w którym DLR posiada swój wkład w postaci 59 mln Euro, natomiast EADS Astrium 26 mln Euro. DLR jest także odpowiedzialne za rozwój naziemnej infrastruktury stanowiącego centrum kontroli misji, a także  planowanie, koordynację i wykonanie całego projektu.

Dzięki zastosowaniu podwójnej formacji satelitów będzie możliwe dokonanie bardzo dokładnych pomiarów lądowej części powierzchni Ziemi liczącej ok. 150 mln kilometrów kwadratowych w ciągu zaledwie 2,5 roku. Do tego celu użyte zostaną radary o syntetycznej aperturze (Synthetic Aperture Radar – SAR) o wymiarach 5 x 0,8 m, pracujące z częstotliwością 9,65 GHz, które pozwalają na obserwację zarówno w dzień, jak i w nocy, a także podczas trudnych warunków atmosferycznych, w trakcie których powierzchnię Ziemi spowijają warstwy chmur.

Radar umożliwia pracę w trzech trybach:
•   Spotlight – rejestrujący obrazy w rozdzielczości  1 – 2 m na obszarze o powierzchni  10 x 10 km,
•   Tripmap – rejestrujący obrazy w rozdzielczości 3 – 6 m z pasa o szerokości 30 km,
•   ScanSAR – rejestrujący obrazy w rozdzielczości 16 m z pasa o szerokości 100 km.


Zastosowanie dwóch satelitów w jednej formacji pozwala na stworzenie tak zwanej interferometrii radarowej. Technika ta daje możliwość  dokonania bardzo dokładnych pomiarów wysokości danego punktu znajdującego się w wyznaczonym miejscu na powierzchni Ziemi przy użyciu w tym przypadku dwóch satelitów oddalonych od siebie o pewną odległość, gdzie każdy z nich mapuje wskazany punkt pod innym kątem dając dwa niezależne pomiary, które następnie poddane zostaną obróbce analitycznej.

TanDEM – X oraz TerraSAR – X wyposażone są także w system do synchronizacji obu instrumentów radarowych oraz kontrolery nawigacyjne w postaci odbiornika GPS i czujników gwiazd.  Wszystkie dane będą przesyłane do centrum kontroli misji za pomocą anteny umieszczonej na 3,3 metrowym maszcie, który ma zapobiec zakłóceniom z anteny radaru.

Podstawową zaletą tego projektu jest stworzenie spójnego modelu terenu, który będzie wolny od wszelkich niejednorodności, jakie mają miejsce podczas pomiarów naziemnych będących wynikiem zastosowania różnych technik pomiarowych oraz niedokładności spowodowanych pomiarami tylko na wyznaczonych obszarach.

Opracowanie trójwymiarowego modelu powierzchni Ziemi ma zostać zakończone w roku 2012, który z pewnością stanie się atrakcyjną i unikalną bazą danych do zastosowań zarówno naukowych, jak i do zastosowań związanych z niesieniem pomocy na obszarze całego świata.

Pierwszy z dwóch satelitów radarowych - TerraSAR – X rozpoczął swoją misję już 15 czerwca 2007 r. kiedy to został wyniesiony na orbitę z kosmodromu Bajkonur przy użyciu rakiety nośnej „Dniepr”.   
TanDEM – X już wkrótce dołączy do swojego „brata bliźniaka” i wspólnie stworzą formację, która będzie funkcjonowała na orbicie polarnej o inklinacji 97,42° na wysokości 514 km nad powierzchnią Ziemi.

Oba satelity ważą po 1350 kg. Długość każdego z nich kształtuje się w okolicach pięciu metrów, natomiast wysokość i szerokość to 2,4 m. Obie jednostki o mocy 800 W każda, będą współpracowały przez okres trzech lat, po upływie którego TerraSAR – X zakończy swoją misję, po czym TanDEM – X w czynnej służbie pozostanie jeszcze przez kolejne dwa lata .

Źródło:
http://www.dlr.de/rd/en/desktopdefault.aspx/tabid-2440/3586_read-16692/
http://www.dlr.de/en/desktopdefault.aspx/tabid-4219/8885_read-16050/


(uaktualnienie)

Z przyczyn technicznych start rakiety nośnej Dniepr nastąpił 21 czerwca 2010 r. o godz. 4:14 CEST. Misja zakończona została sukcesem.


« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 22:46 wysłana przez Chorblenda »

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 14, 2010, 04:49 »
(napisano 28.09.2009 r.)

Na 1 października planowany jest piąty start rakiety Ariane-5 ECA w roku 2009. Pamiętajmy, że oprócz tego startu w tym roku planowane są jeszcze dwa z następującymi ładunkami: NSS 12 / Thor 6 oraz Helios IIB. Podczas tego startu ładunkiem będą satelity :

-Amazonas 2
Satelita telekomunikacyjny hiszpańskiego operatora Hispasat. Amazonas 2 jest piątym hiszpańskim satelitą, który zostanie wyniesiony przez konsorcjum Arianespace. Zostanie umieszczony na pozycji 61 stopni W. Zasięg będzie pokrywał Amerykę Północą i Południową, można ściągnąć broszurkę informacyjną ze stosownymi mapkami: http://www.hispasat.com/media//maqueta%20final.pdf.



Po starcie flota operatora Hispasat: http://www.hispasat.com będzie wygladała tak:


-COMSATBw-1
Jest to wojskowy satelita telekomunikacyjny dla niemieckiego ministerstwa obrony. Zostanie umieszczony na pozycji 63 stopni E.



Po starcie Amazonas 2 zostanie uwolniony jako pierwszy w 27 minucie lotu, nastepnie od drugiego członu odłączony zostanie adapter SYLDA, a zaraz potem w 33 minucie COMSATBw-1.


(Amazonas 2 przygotowywany w hali S5B)


(COMSATBw-1podczas przygotowań w hali S5C)


Okno startowe
Start pomiędzy 23:59, a 01:10 w nocy 1/2 października 2009

Press kit
http://www.arianespace.com/images/launch-kits/launch-kit-pdf-eng/AMAZONAS-2_COMSATBw-1_GB.pdf

Przekaz ze startu można będzie oglądać tutaj:
http://www.videocorner.tv/


(uaktualnienie)

Start odbył się zgodnie z planem w wyznaczonym terminie. Misja zakończona sukcesem.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 22:50 wysłana przez Chorblenda »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 14, 2010, 04:53 »
(napisano 30.10 2009 r.)

Na kosmodromie w Plesiecku trwają prace, mające przygotować rakietę Rokot do startu z ładunkiem dwóch satelitów naukowych - SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity) oraz Proba-2. Oba urządzenia zostały już zamknięte w osłonie ładunku, która będzie je chronić podczas trzyminutowego przelotu rakiety przez gęste warstwy atmosfery. Datę startu wyznaczono na drugiego listopada o godzinie 2:50 rano czasu CET.

Następnie cały element, stanowiący górną część rakiety (wraz z górnym stopniem napędowym Breeze-KM) został przetransportowony w specjalnie do tego przystosowanym wagonie na wyrzutnię startową. Pokonanie odległości 5 kilometrów, dzielących wyrzutnię od budynków kosmodromu zajęło pięć godzin. Następnie górny stopień wraz z satelitami został podniesiony i zintegrowany z pozostałą częścią rakiety Rokot, oczekującej już w budynku wieży startowej.


Podnoszenie trzeciego stopnia wraz z ładunkiem satelitów.

Misja satelity SMOS polega na globalnej obserwacji zawartości wody w gruncie oraz soli w wierzchnich warstwach oceanów, co pozwoli na lepsze zrozumienie cyrkulacji wody na Ziemi. Umożliwi to poprawę istniejących modeli klimatycznych i pogodowych, usprawni zarządzanie gospodarką wodną i rolną. Satelita będzie także ostrzegać o możliwości wystąpienia niebezpiecznych zjawisk takich jak powodzie. Aby tego dokonać SMOS został wyposażony w detektor MIRAS (Microwave Imaging Radiometer with Aperture Synthesis), który wykorzystuje aż 69 niewielkich anten, zamontowanych na trzech ramionach, które rozłożą się po osiągnięciu przez urządzenie zakładanej orbity. Dzięki temu może on działać podobnie jak jedna duża antena, oferująca identyczne możliwości - z tego powodu rozwiązanie takie nazywa się syntetyczną aperturą. MIRAS badać będzie promieniowanie mikrofalowe, emitowane z Ziemi na paśmie L, w okolicach 1,4 GHz.


Łączenie SMOS z adapterem ładunku.

Dodatkowym ładunkiem, który zostanie wyniesiony w Kosmos za pośrednictwem rakiety Rokot jest niewielki satelita badawczy Proba-2. Jest to drugie urządzenie zbudowane w ramach projektu PROBA (Project for OnBoard Autonomy), będącego częścią większego programu GSTP In-orbit Technology Demonstration Programme. Satelita został zbudowany z wykorzystaniem doświadczenia zebranego w poprzedniej misji, a jego zadaniem będzie przetestowanie siedemnastu zupełnie nowych rozwiązań technologicznych. Również podczas tej misji przeprowadzone zostaną cztery eksperymenty naukowe na orbicie, dotyczące obserwacji Słońca i tzw. kosmicznej pogody. Testowanie na orbicie jest ostatnią fazą ewaluacyjną przed ewentualnym wprowadzeniem nowych rozwiązań do konstruowania przyszłych urządzeń mających pracować w warunkach mikrograwitacji.


Łączenie Proba-2 z Breeze-KM.

Rokot jest trzystopniową rakietą opartą na wycofanym pocisku balistycznym UR-100N i jest w stanie wynieść około 1800 kilogramów ładunku na 200 kilometrową orbitę o inklinacji 53 stopnie. Wszystkie trzy stopnie rakiety zużywają mieszankę tetratlenku diazotu (N2O4) oraz niesymetrycznej dimetylohydrazyny (UDMH). Masa startowa wynosi około 106 ton.


(uaktualnienie)

Start odbył się zgodnie z planem w wyznaczonym terminie. Misja zakończona sukcesem.

« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 22:53 wysłana przez Chorblenda »

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 14, 2010, 12:07 »
(napisano 08.12.2009 r.)

Na 9 grudnia planowany jest start Ariane 5 GS z satelitą Helios 2B. Będzie to siódmy start rakiety Ariane 5 w tym roku oraz pierwszy w 2009 wersji GS (poprzednie startowały wersje ECA).

Podstawowe różnice pomiędzy wersją Ariane 5 ECA oraz Ariane 5 GS to:
-pierwszy człon: w przypadku wersji GS zawiera silnik Vulcain 1B, natomiast odmiana ECA posiada mocniejszą wersję tego silnika, Vulcain 2.
-drugi człon: wersja GS używa EPS (Étage Propergols Stockables - Storable Propellant Stage), które posiada monometylohydrazyne oraz tetratlenek diazotu jako paliwo (paliwo hipergolowe). Natomiast Ariane 5 ECA posiada drugi człon zawierający ciekły tlen i ciekły wodór jako paliwo, ESC (Étage Supérieur Cryotechnique - Cryogenic Upper Stage).

http://space.skyrocket.de/index_frame.htm?http://space.skyrocket.de/doc_lau/ariane5.htm

Helios 2B jest francuskim satelitą wojskowym przeznaczonym do celów zwiadowczych, posiada masę 4200kg.


Zostanie umieszczony na orbicie polarnej o takich parametrach, że satelita będzie przelatywać nad danym rejonem każdego dnia w przybliżeniu o tym samym czasie (tzw. Sun-synchronous orbit)

Więcej informacji o tego typu orbitach można znaleźć tutaj:
http://en.wikipedia.org/wiki/Sun-synchronous_orbit
http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/ask_astro/answers/970613a.html


(Trajektoria Ariane 5 podczas wynoszenia Heliosa 2B na orbitę)


(Konfiguracja podczas startu)

Start planowany jest na godzinę 17:26 czasu polskiego. Tradycyjnie można będzie go oglądać tutaj:
http://www.videocorner.tv/index.htm

Link do press kita:
http://www.arianespace.com/images/launch-kits/launch-kit-pdf-eng/HELIOS_2B_GB.pdf

--------
Start odbył się ostatecznie 18 grudnia w 2009 roku. Przyczyną opóźnienia były problemy anomalie w systemie wytłaczania komponentów materiałów pędnych pierwszego stopnia za pomocą helu.

Zapis ze startu :

"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 14, 2010, 12:07 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 14, 2010, 12:34 »
(napisano 06.10.2009 r.)


Logo misji.

8-go października, rakieta Delta II wyniesie satelitę WorldView-2 firmy DigitalGlobe ze stanowiska startowego Space Launch Complex-2 w Bazie Sił Powietrznych w Vandenberg (VAFB). Okno otwiera się o 02:38, a zamyka o 02:52 CEST.
Po godzinie i dwóch minutach lotu satelita zostanie umieszczony na odpowiedniej orbicie słoneczno synchronicznej na wysokości 770km gdzie maszyna będzie wykonywać swoją misję polegającą na pstrykaniu fotek naszej planety w wysokiej rozdzielczości na użytek komercyjny.

Rakietę Delta II oraz obsługę startu zapewnia United Launch Alliance w ramach kontraktu administracyjnego misji Boeing Launch Services z DigitalGlobe.

Tutaj można poczytać więcej o misji (dostępny tam jest dokument w PDF) oraz obejrzeć sporo fajnych schematów, tabelek i innych informacji dotyczących parametrów misji.

Zapis ze startu :



Parę dni później (w nocy 15.10) wystartował także Sojuz-U ze statkiem transportowym Progress M-03M (35P). Malowniczy start warto obejrzeć pod :
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2010, 10:30 wysłana przez Matias »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 14, 2010, 13:05 »
(napisano 03.12.2009 r.)

Dziś w nocy ma odbyć się start rakiety nośnej Delta IV z satelitą telekomunikacyjnym wojska Wideband Global SATCOM-3. Jest to trzeci start satelity tego systemu i pierwszy na rakiecie Delta - poprzednie dwa wykorzystywały rakiety Atlas V. Umieszczenie trzeciego urządzenia uzupełni system i umożliwi szybką wymianę informacji pomiędzy jednostkami w warunkach bojowych oraz zapewni łączną.


Plakat misji.

Do startu ma dość z wyrzutni LC-37, mieszczącej się w Cape Canaveral (Floryda). Okno startowe otwiera się o godzinie 1:22 CET i kończy o 2:43 CET.

Satelita oparty jest na magistrali BSS-702 i posiada masę około 3 ton. Wyposażony jest w zestaw ogniw fotowoltaicznych zdolnych do wyprodukowania wymaganych 11kW energii elektrycznej pod koniec swojego 14-letniego czasu pracy. System satelity umożliwia przesyłanie danych z prędkościami od 1.2 do 3.6 Gbit/s, zależnie od ilości obsługiwanych terminali naziemnych.


Przygotowania do połączenia ładunku z górnym stopniem Delty IV.

Każdy satelita jest w stanie obsłużyć 19 niezależnych rejonów, mieszczących się w polu 'widzenia', pomiędzy 65 stopniem szerokości geograficznej północnej i południowej. Do dyspozycji satelita posiada 8 nadajników działających w paśmie X, 10 dla pasma Ka, które mogą być kierowane na dany obszar za pośrednictwem wychylanych anten talerzowych oraz jednego dla pasma X.

Satelity umożliwiają wymianę informacji pomiędzy dowolnymi użytkownikami na dowolnym paśmie - urządzenia cyfrowe na pokładzie są wstanie podzielić obsługiwane pasma na 1900 niezależnych kanałów, które mogą być przekierowywane na dowolny rejon w obrębie pola widzenia satelity. Możliwa jest również zmiana pasma - sygnał przychodzący z paśmie Ka może być przesyłany w paśmie X i odwrotnie.

Obecnie wysyłany satelita to prawdopodobnie ostatni, który został zbudowany w pierwszej fazie programu (Block I). Kolejne satelity systemu WGS otrzymają nowe możliwości, które mają na celu wsparcie systemów zwiadu UAV.


Delta 4450.

Rakietą, która zostanie użyta do wyniesienia satelity jest Delta IV-M w wersji 4450 - wyposażona jest w cztery silniki pomocnicze na paliwo stałe GEM-60, połączone z pierwszym stopniem CBC (Common Booster Core), zasilanym silnikiem RS-68 na ciekły tlen i wodór (LOX/LH2). Drugi stopień rakiety jest nieco wydłużony i zawiera silnik RL-10B2. Pojazd w tej wersji posiada pięciometrową osłonę ładunku.

Start będzie można oglądać na żywo na stronie United Launch Alliance: http://www.ulalaunch.com/DeltaIV_WGS-3.html

Więcej można przeczytać w świetnym dokumencie na stronie ULA: http://www.unitedlaunchalliance.com/launch/WGS-3/WGS-3_MOB.pdf

Zapis ze startu (który miał miejsce 6 grudnia) w formie sprawozdania:

« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2010, 13:06 wysłana przez Maquis »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 18, 2010, 16:26 »
(napisano 16/10/2009 r. - Manolo)


Plakat misji.

18 października (niedziela) z wyrzutni SLC-3E, bazy US Air Force Vandenberg w Kalifornii, zostanie wystrzelona RN Atlas V/Centaur (AV-017). Wyniesie militarnego satelitę meteorologicznego DMSP F18 (Defense Meteorological Satellite Program) na kołową orbitę biegunową (wysokość 857,1 km). Okno startowe otwiera się o 18:12, zamyka o 18:22 CEST. W przypadku scrub'a start zostanie przesunięty o 24 godziny.


Producentem DMSP jest Lockheed Martin.

Satelity DMSP zaopatrzone są w zaawansowane czujniki do: obrazowania w świetle widzialnym i podczerwieni zachmurzenia; pomiaru opadów, temperatury powierzchni i wilgotności ziemi. Tym samym ułatwiają zaplanowanie militarnych operacji na morzu, lądzie i w powietrzu.


Atlas V 401 (konfiguracja, jak w tegorocznych misjach LRO/LCROSS, PAN).

Będzie to 600-tny start rakiety nośnej Atlas w historii lotów. Pierwszy miał miejsce w 1957 i była to rakieta Atlas A wystrzelona z Przylądka Canaveral. RN Atlas V zainaugurowała swój start 21.08.2002. Do tej pory odbyło się 314 lotów z P. Canaveral oraz 285 z bazy Vandenberg. Najsłynniejszą misją, w której wykorzystano rakiety Atlas był Program Mercury w latach 1959-63 (astronauci znaleźli się na orbicie Ziemi - jako pierwszy John Glenn później Scott Carpenter, Wally Schirra i Gordon Cooper).

Start odbył się pomyślnie, zapis:

« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 16:50 wysłana przez Matias »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 18, 2010, 16:33 »
(napisano 22/10/2009 r. - Manolo)

29.10.2009 (czwartek) - ARIANE 5/ECA NSS-12/THOR 6


Plakat misji.

192 misją rakiety nośnej Ariane będzie umieszczenie dwóch satelitów telekomunikacyjnych na orbicie transferowej do geostacjonarnej (GTO): NSS-12 dla operatora SES World Skies oraz THOR 6 dla Telenor Satellite Broadcasting AS.

 Będzie to 48 start RN Ariane 5, a szósty i jednocześnie przed ostatni w tym roku.
Rakieta wyniesie 9515 kg całkowitego ładunku, w tym 8705 kg przypadnie na satelity,
które zostaną umieszczone na zamierzonych orbitach.

Miejscem startu będzie Kompleks Startowy Ariane Nr 3 (ELA 3) w Kourou, Gujana Francuska.
Start nastąpi tak szybko jak to będzie możliwe w oknie startowym (21:00 CET - 22:40 CET).


NSS-12 test anten.

Satelita NSS-12 został zbudowany przez Space Systems/Loral (USA) na bazie platformy SS/L 1300. Masa startowa wynosi ~ 5700 kg. Zaopatrzony w 48 transponderów w paśmie Ku oraz 40 w paśmie C, które będą przekazywały sygnał telewizyjny (direct-to-home - DTH) dla Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki, Azji i Australii. NSS-12 został zaprojektowny na 15 lat pracy, ma zastąpić wysłużonego NSS-703 na planowanej orbicie GEO 57° E.


THOR 6 test anten.

THOR 6 zbudowany przez Thales Alenia Space (Francja) na platformie Spacebus 4000B2. Masa startowa ~ 3000 kg. Posiada 36 transponderów w paśmie Ku dla dostarczania usługi DTH dla krajów Europy Północnej , Centralnej i Wschodniej. Przygotowany na 15 lat pracy, a jego pozycja na orbicie GEO 1° W.


Trajektoria lotu.

Start się powiódł, zapis :


Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 18, 2010, 16:36 »
(napisano 10/11/2009 r. - Manolo)

Jest potwierdzona transmisja ze startu (wtorek 10.11.2009) RN Sojuz-U/Progress-M/MRM2 "Poisk" z kosmodromu Bajkonur. Smiley

Planowane wejście na wizje 13:20 CET, start RN 15:22:05 CET - tutaj.

-------
Start się powiódł, zapis :


Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 18, 2010, 16:43 »
(napisano 13/11/2009 r. - Manolo)

14.11.2009 (sobota) start RN Atlas V/Centaur z Intelsat-14


Plakat misji.

Rakieta wyniesie satelitę telekomunikacyjnego Intelsat-14 (IS-14), który zastąpi na pozycji 45°W (GEO) wysłużonego Intelsat 1R (dawniej PanAmSat-1R).


IS-14 w Space Systems/Loral(USA).

Satelita zbudowany na platformie SS/L 1300, posiada 40 transponderów w paśmie C i 22 w Ku, zasięgiem ma objąć dużą część obydwu Ameryk, Europę oraz Afrykę. Zaopatrzony jest także w Internet Router In Space (IRIS) dla Departamentu Obrony USA, który ma umożliwić kontakt jednostkom wojskowym za pomocą protokołu internetowego.
Przewidywana żywotność IS-14 15 lat, masa startowa ok. 5700 kg.



Odpalenie RN ma nastąpić w oknie startowym 06:48 - 08:18 CET.
W przypadku scrub'a, powtórzenie procedury startowej zostanie przeprowadzone 15.11 (niedziela) w identycznym przedziale czasowym. Transmisja rozpocznie się w sobotę rano - 06:28 CET na stronie http://www.ulalaunch.com/index_webcast.html .

IRIS broszura - pdf.
Więcej informacji/zdjęć na temat IS-14 można znaleźć na blogu - tutaj.

Będzie to 601 start RN Atlas, a drugi w dość ciekawej konfiguracji '431'.
Różni się od konfiguracji podstawowej 401 (DMSP F18, PAN, LRO/LCROSS) tym, że posiada dodatkowo trzy boostery (SRB).

Start się powiódł 23 listopada 2009, zapis :

« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 16:51 wysłana przez Matias »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 18, 2010, 16:50 »
(napisano 20/11/2009 r. - Manolo)

Proton M/Breeze M W7


Poster.

Czterostopniowa rakieta nośna Proton M (Breeze M stanowi górny stopień) o masie startowej 705 ton i wysokości 58.2 m ma wynieść satelitę telekomunikacyjnego W7 na GTO o parametrach Hp=4920km, Ha=35596km, i=20.9°.
Orbita docelowa GEO - 36°E, na której W7 ma zastąpić SESAT-1 działającego od 2000 r.


W7 przed umieszczeniem w ładowni.

W7 zbudowany w oparciu o platformę Spacebus 4000 C4 przez Thales Alenia Space, posiada 70 transponderów w paśmie Ku. Zasięgiem ma objąć tereny Europy,Centralnej Azji, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.
Czas pracy W7 - 15 lat, masa - 5627kg.

Wystrzelenie z wyrzutni 39 (kompleks startowy 200) na kosmodromie Bajkonur zaplanowano na 15:19:39 CET.

Start przebiegł bez zarzutów 24 listopada 2009 roku, zapis :

« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 16:53 wysłana przez Matias »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 18, 2010, 16:55 »
(napisano 27/11/2009 r. - Manolo)

Dzisiejszej nocy (28.11) Japonia zamierza powiększyć swoją flotę satelitów szpiegowskich.
Z kompleksu startowego na wyspie Tanegashima w oknie startowym 02:05-04:32 ma zostać
wystrzelona RN H-IIA (F16) z IGS (Information Gathering Satellites).

O 02:21 CET wystrzelono RN H-IIA w wersji 202 (2 boostery SRB-A) z IGS na pokładzie.
Po udanej separacji IGS został umieszczony na orbicie.

Zapis ze startu :


Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 18, 2010, 17:02 »
(napisano 29/11/2009 r. - Manolo)

29.11.2009 (niedziela) 22:00 CET Zenit-3SLB/DM-SLB Intelsat-15



Z wyrzutni nr1 kompleksu startowego nr45 na kosmodromie 'Bajkonur' ma wystartować
trzystopniowa RN Zenit-3SLB/DM-SLB z satelitą telekomunikacyjnym Intelsat-15.
Masa startowa rakiety ~470t (w tym paliwa i utleniacza 425t), wysokość 58652 mm ;)


Intelsat-15, Orbital

Satelita Intelsat-15 zbudowany na platformie STAR-2.4 przez Orbital, 22 transpondery w paśmie Ku,
zasięg -  Bliski Wschód i regiony leżące nad Oceanem Indyjskim.
Na orbicie geostacjonarnej planowana pozycja - 85°E, gdzie ma zastąpić Intelsat 709.
Czas pracy - 15 lat(paliwa na 16 lat). Masa startowa 2550 kg.

Rozkład lotu:
L=  0:00:00    start RN
L + 0:02:29    separacja I stopnia
L + 0:05:16    odrzucenie osłony ładowni
L + 0:08:31    separacja II stopnia
L + 0:08:41    1 odpalenie górnego stopnia
L + 1:20:14    2 odpalenie górnego
L + 6:14:03    3 odpalenie górnego
L + 6:26:42    separacja górnego stopnia

Najważniejsza sprawa - transmisja na żywo od 20:00 CET - TSENKI.TV

Broszura IS-15, dodatkowe info.

Start się powiódł, zapis :


Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 18, 2010, 17:05 »
(napisano 27/12/2009 r. - Manolo)

Proton-M/Breeze-M DirectTV-12
29.12.2009 01:22:00 CET (wtorek)


Plakat misji.

Z wyrzutni 39/200 kosmodromu Bajkonur ma wystartować rakieta nośna Proton-M/Breeze-M
z satelitą telekomunikacyjnym DirecTV-12.

Po ok. 33000s od startu satelita powinien osiagnąć orbitę GTO Hp=5120km Ha=35786km i=20.7°.
Na docelowej GEO ma zająć pozycję nad 102.8° W.


Wizualizacja DirecTV-12.

Satelita został zbudowany przez firmę Boing na platformie 702.
Zasięgiem ma objąć tereny Stanów Zjednoczonych.
Masa startowa to ok. 5940kg, czas pracy - 15 lat.
Na orbicie docelowej wysokość DirecTV-12 wynosić będzie 8m, szerokość 7.3m, długość 48.1m.

Dodatkowe informacje znajdują się w broszurze misji - pdf.

Start odbył się zgodnie z planem, zapis :


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2009 roku)
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 18, 2010, 17:05 »