Stellarium jeszcze nigdy mnie nie zawiodło, o ile dane TLEs są świeże i poprawne.
TUTAJ podałem linki do moich tematów satelitarnych na Astropolis, w których to wykorzystywałem Stellarium do identyfikacji wielu satelitów i SSO (planetoid/asteroid).
Tak jak pisałem wcześniej (wyżej), jeśli chcemy zrobić wizualizację w Stellarium dla widocznego z naszej miejscówki przelotu satelitów jeszcze przed startem Starlinków, na podstawie TLEs przedstartowego, to ja robię to tak (opis dla osób, które tego jeszcze nie robiły):
Sprawdzam wizualizację orbitalną na CelesTrak:
TUTAJ (klikamy na globusik z prawej strony linku do pliku txt Pre-Launch), żeby oszacować, czy przelot Starlink-train (przez trzy dni po starcie) będzie widoczny z terenu Polski. W uruchomionej wizualizacji orbitalnej on-line musimy załączyć widok terminatora (widoczna na Ziemi granica między półkulą nieoświetloną, a oświetloną przez Słońce). Ponieważ Ziemia to nie Księżyc, więc żeby tak się stało musimy wyłączyć atmosferę i załączyć oświetlenie (jest taka opcja w wizualizacji orbitalnej) - robimy to tak:
- klikamy w lewym, górnym rogu wizualizacji na znaczek
"trzech poziomych kresek" i na
Viewer Options, a następnie klikamy: ATMOSPHERE OFF (domyślnie jest ON), oraz LIGHTING ON (domyślnie jest OFF)
... no i widzimy teraz Ziemię z półkulami: oświetloną i nieoświetloną przez Słońce, czyli wiemy gdzie jest noc i dzień, oraz gdzie aktualnie nastaje wschód/zachód Słońca. Teraz obracając kulą Ziemi (myszką - dla ustawienia wygodnej pozycji dla przelotu satelitów) sprawdzamy przesuwając pasek czasu (na dole wizualizacji), czy satelity nie będą znajdowały się akurat nad Polską, lub w jej pobliżu, na krótko przed wschodem lub po zachodzie Słońca, nie później jak w przeciągu najbliższych trzech dni po starcie (jeżeli chcemy zaobserwować "gęsty" Starlink-train). Raster czasu możemy zmieniać strzałkami (w lewym, dolnym rogu). Jeśli satelity Starlink będą przelatywać nad Polską w czasie trwającej nocy, lub za dnia, nie ma oczywiście możliwości ich obserwacji, gdyż satelity na niskich orbitach LEO możemy oczywiście obserwować tylko na krótko przed wschodem lub niedługo po zachodzie Słońca. Zrzuty, które zrobiłem z takich wizualizacji możecie zobaczyć wyżej (we wcześniejszych postach). Należy pamiętać, że wizualizacja orbitalna z linku na CelesTrak jest wg. czasu: UTC (nasz czas zimowy: CET=UTC+1, letni: CEST=UTC+2)
Wiedząc już, że Starlink-train może być potencjalnie obserwowany z terenu Polski (jeszcze musi zaistnieć w czasie obserwacji stosowna pogoda, co można sprawdzić na:
IMGW), robimy symulację FPV w Stellarium dla ustalonego w wizualizacji orbitalnej on-line orientacyjnego czasu przelotu. Najprościej możemy dodać w Stellarium, we wtyczce satelity nowy adres źródłowy dla TLEs Pre-Launch, który dla zbliżającego się przelotu Starlink-train G4-10, wygląda tak:
https://celestrak.com/NORAD/elements/supplemental/starlink-g4-10.txt... a robimy to w Stellarium w następujący sposób:
W uruchomionym programie wchodzimy w Okno konfiguracji [
F2] ->
Wtyczki ->
Satelity ->
konfiguruj, w oknie:
Konfiguracja Satelitów ->
Źródła -> klikamy "znaczek kartki z plusikiem" (w prawym dolnym rogu), po czym w miejscu, gdzie pojawi się napis [nowe źródło] wklepujemy/wklejamy (jak kto woli) powyższy adres i naciskamy "znaczek dyskietki" (w prawym, dolnym rogu). W głównym oknie:
Źródła pojawi się nasz nowy adres, przy którym (z lewej strony) stawiamy "fistaszka".
Wracamy do
Konfiguracja Satelitów ->
Ustawienia ->
Zaktualizuj teraz. Czekamy chwilę, aż dane orbitalne dla satelitów zaktualizują się, o czym nas program poinformuje, ... i już możemy robić symulacje z przelotów.
Wracamy do
Konfiguracja Satelitów ->
Satelity, szukamy na spisie satelitów:
STARLINK-G4-10 SINGLE
... klikamy na nazwę i stawiamy "fistaszki" w kwadracikach (z prawej strony):
Wyświetlane i
Orbita... dla lepszej widoczności obiektu i jego orbity zmieniamy kolory dla znaczka satelity, orbity i ewentualnie dla info o satelicie (trzy kwadraciki widoczne na dole).
... uruchamiamy zegarek w oddzielnym okienku:
F5. Przesuwając czas w okienku zegarka w okolice ustalonego wcześniej w wizualizacji orbitalnej on-line (jw. - pamiętając o różnicach czasu w różnych strefach czasowych) możemy zobaczyć przelot przez nasz nieboskłon wybranego obiektu, pod warunkiem, że mamy poprawnie skonfigurowaną [
F6] strefę czasową, oraz dane, dotyczące współrzędnych geograficznych i wysokości n.p.m. dla naszej miejscówki obserwacyjnej (co powinniśmy zrobić po zainstalowaniu Stellarium na naszym kompie). Takie dane można sprawdzić np. tutaj:
wysokosciomierz.pl
Opis dotyczy wersji Stellarium 0.21.3 (w wersji polskiej) ... w razie wątpliwości, pytać.
PS
Należy pamiętać, żeby świeżo dodany adres źródłowy dla danych orbitalnych Pre-Launch, usunąć później (po kilku dniach od startu) ze źródeł,
jak już pod adresem dedykowanym dla wszystkich starlinków (znajduje się on domyślnie w źródłach po zainstalowaniu Stellarium), czyli:
https://celestrak.com/NORAD/elements/starlink.txt...
pojawią się dane orbitalne dla każdego satelity z nowej paczki.