Autor Wątek: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014  (Przeczytany 54247 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jsc

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Orion EFT-1 (Exploration Flight Test 1) - grudzień 2014
« Odpowiedź #480 dnia: Grudzień 05, 2014, 19:13 »
Obama! Obama! Obama!

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #481 dnia: Grudzień 05, 2014, 19:58 »
Naprawdę ciekawa konferencja prasowa. Wiele ludzi z NASA rzeczywiście czuje, że coś osiągnęło i są z tego dumni. Sama analiza danych nieco zabierze czasu, ale będzie pewnie sporo ciekawostek. Np. czy udało się uzyskać dobry sygnał z satelitów GPS w apogeum?

W przyszłym roku będzie trwać produkcja elementów do misji EM-1. Pod koniec przyszłego roku chyba drugi Orion będzie w KSC.

Offline Skywalker

• Nowy
  • *
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #482 dnia: Grudzień 05, 2014, 20:59 »
Może ktoś w telegraficznym skrócie napisać co mówili na konferencji?? Będę wdzięczny.
"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało ci się to osiągnąć..."

Offline eRKa

• Pełny
  • Windą do nieba :)
« Odpowiedź #483 dnia: Grudzień 05, 2014, 23:21 »
W przyszłym roku będzie trwać produkcja elementów do misji EM-1. Pod koniec przyszłego roku chyba drugi Orion będzie w KSC.

Aż żal bierze że ta wersja Oriona nie będzie wielokrotnego użytku  :-\

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #483 dnia: Grudzień 05, 2014, 23:21 »

Offline pasiu12

• LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #484 dnia: Grudzień 05, 2014, 23:38 »
Wie ktoś może jaką energię generowały silniki delta IV podczas startu?
I jak to ma się do STS, bo cóś kurna nie mogę znaleźć.

Offline Air Q

• Weteran
« Odpowiedź #485 dnia: Grudzień 05, 2014, 23:49 »
Wodowanie:
<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/LoItSvCBN0U?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Rakietowy Bogdan

• Pełny
« Odpowiedź #486 dnia: Grudzień 05, 2014, 23:56 »
Aż żal bierze że ta wersja Oriona nie będzie wielokrotnego użytku  :-\
Kapsuła z dzisiejszego lotu zostanie użyta w 2019 podczas ostatecznego testu systemu ucieczkowego, także jej chwalebna rola jeszcze się nie zakończyła :)

Offline olasek

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #487 dnia: Grudzień 06, 2014, 00:25 »
Wie ktoś może jaką energię generowały silniki delta IV podczas startu?
I jak to ma się do STS, bo cóś kurna nie mogę znaleźć.
3 silniki RS-68 w Delta-IV w sumie produkuja okolo 10000 kN ciagu podczas startu. Kazdy z nich jest najwiekszym wodorowym silnikiem kiedykolwiek zbudowanym.

Ale w sumie jest to zaledwie jakies 1/3 tego co wytwarzal STS podczas startu.

Podobno pompa paliwowa w silniku RS-68 ma taka moc jak 16 lokomotyw.

(w tego typu silnikach najlepiej mowic o ciagu, nie energii jakkolwiek strona internetowa wytworcy tego silnika podaje moc 17 milionow KM/silnik)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2014, 01:08 wysłana przez olasek »

Offline Borys

• Weteran
« Odpowiedź #488 dnia: Grudzień 06, 2014, 01:59 »
Podobno pompa paliwowa w silniku RS-68 ma taka moc jak 16 lokomotyw.

(w tego typu silnikach najlepiej mowic o ciagu, nie energii jakkolwiek strona internetowa wytworcy tego silnika podaje moc 17 milionow KM/silnik)

Pomnóż ciąg silnika (~3000 kN) przez prędkość wylotową gazów (4200 m/s), a dostaniesz jego moc (~12.6 GW).

Offline Borys

• Weteran
« Odpowiedź #489 dnia: Grudzień 06, 2014, 02:00 »
:D

Offline olasek

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #490 dnia: Grudzień 06, 2014, 02:01 »
Może ktoś w telegraficznym skrócie napisać co mówili na konferencji?? Będę wdzięczny.
Jest 45-minutowe video z tego na youtube. Nie chcialo mi sie wszystkiego ogladac bo 80% to malo istotne pytania dziennikarzy. Padlo pytanie jak sie zachowala oslona termiczna - odpowiedz byla ze jakies 4 godziny po wodowaniu zacznie sie blizsza analiza zdjec/danych jeszcze na statku. No i byly pytania o ten pas Allena i powiedziano ze spodziewali sie ze niektore komputery na pokladzie przejda przez 'reset' przchodzac przez ten pas i wlasnie tak sie stalo.

Offline MarekFloryda

• Weteran
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
« Odpowiedź #491 dnia: Grudzień 06, 2014, 02:21 »
Ciekawe skąd o tych paczkach ci nagle przyszło do głowy. NASA wydaje dużo mniej na paczki/zabawy dla pracownikow niż pierwsza lepsza prywatna firma. Powinieneś zobaczyć co Apple lub Google daje swoim pracownikom.
Tyle ze NASA wydaje MOJE pieniadze a Google i Apple nie. Dlatego troche to boli.
Zapraszam na mój blog :)

Offline olasek

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #492 dnia: Grudzień 06, 2014, 06:28 »
Tyle ze NASA wydaje MOJE pieniadze a Google i Apple nie. Dlatego troche to boli.
Poniewaz pracuje w NASA wiec wiem ze nie ma tam zadnych frywolnosci, jest w miare spartansko, wiec tak naprawde nie wiem co cie boli, chyba ze to ze NASA wogole istnieje lub ze maja za duze pensje (co tez nie jest prawda). Jak maszyna do kawy sie zepsula u nas na pietrze to proszono aby sie pracownicy zlozyli.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2014, 06:42 wysłana przez olasek »

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #493 dnia: Grudzień 06, 2014, 08:17 »
Śliczne wodowanie! :)

Offline station

• Sir
  • Weteran
  • Go Perseverance go
« Odpowiedź #494 dnia: Grudzień 06, 2014, 09:30 »
Poniewaz pracuje w NASA wiec wiem ze nie ma tam zadnych frywolnosci, jest w miare spartansko, wiec tak naprawde nie wiem co cie boli, chyba ze to ze NASA wogole istnieje lub ze maja za duze pensje (co tez nie jest prawda). Jak maszyna do kawy sie zepsula u nas na pietrze to proszono aby sie pracownicy zlozyli.

Teraz być może jest faktycznie spartańsko, natomiast boli ogół patrząc na sposób zarządzania tą agencją w przeszłości, a właściwie głównie to (bo wiadomo, że zawsze chodzi o pieniądze), ile się różnych funduszy najzwyczajniej "przejadło" na projekty i gadanie, które nie wyszło poza kartki papieru. Ot niekończące się konfy o wszystkim i o zarówno o niczym, obiecywanie (chyba tylko sobie), że będzie lepiej, a wszystko bazujące jeszcze (wtedy) na buszowskiej pseudo-strategii Constellation. Zastanawia mnie jakby wyglądało zarządzanie finansami gdyby nagle Obamie czy jego następcy zachciało się teraz przekazać np. 3 x więcej pieniędzy na eksplorację kosmiczną. Natomiast Orion jest faktycznie pierwszym realnym światłem (po ISS) w długim tunelu, który ma szansę i wręcz musi w końcu zdecydowanie ożywić działania w zakresie załogówki poza LEO. Poza tym przez tak beznadziejne zarządzanie funduszami - taka potęga kosmiczna jak USA nie ma dzisiaj własnych pojazdów załogowych. Może dodatkowym zastrzykiem adrenaliny będą ostatnie "odloty" Putina, który udowadnia, że na rosyjskich partnerów trzeba coraz mniej liczyć.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2014, 09:35 wysłana przez station »
Rogozin zapowiedział budowę bazy wojskowej na Mimasie, potem - jak starczy rubli - ewentualnie na Charonie.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #494 dnia: Grudzień 06, 2014, 09:30 »