Autor Wątek: Nowi gracze w kosmosie - 2014 rok  (Przeczytany 3391 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Nowi gracze w kosmosie - 2014 rok
« dnia: Luty 18, 2014, 22:47 »
Taka ciekawa grafika przedstawiająca wszystkie nowe państwa, które w 2003 roku prawie nic a nic nie wydawały na kosmos. Wśród nich jest Polska, która wcale tak mało nie wydaje. Ciekawe jest jednak,  że wiele państw wydaje podobne kwoty, np w przybliżeniu Bangladesz = Czechy = Singapur = Grecja = Angola = Południowa Afryka = Białoruś. Jest też kilka mocnych graczy, takich jak Meksyk czy (co nas tutaj nie dziwi) Iran.

Czy to oznacza,że na tym forum powinno powstać więcej wątków dotyczących różnych państw?  ;)

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Nowi gracze w kosmosie - 2014 rok
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 18, 2014, 22:54 »
A mnie najbardziej zaskakuje ten wielki wzrost wydatków Rosji w ciągu ostatnich 10 lat.

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Nowi gracze w kosmosie - 2014 rok
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 18, 2014, 23:30 »
Nieźle ale moglibyśmy by zainwestować troszku więcej. :)

Jak zaczniemy w końcu wydobywać gaz z łupków na WŁASNE koncesje i troszkę tego posprzedajemy to dogonimy Kazachstan.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2014, 23:32 wysłana przez russex »
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowi gracze w kosmosie - 2014 rok
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 18, 2014, 23:35 »
A mnie najbardziej zaskakuje ten wielki wzrost wydatków Rosji w ciągu ostatnich 10 lat.

To jest na "cywilne" programy, więc pytanie jak dużo się zmieniło w strukturze rosyjskich programów kosmicznych w ostatniej dekadzie. Oraz jak się zmieniła siła nabywcza rubla względem dolara.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowi gracze w kosmosie - 2014 rok
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 18, 2014, 23:35 »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Nowi gracze w kosmosie - 2014 rok
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 18, 2014, 23:49 »
Wlasciwie, to nie ma nic o czym bysmy tu nie rozmawiali, czesc panstw dziala w kontekscie programow innych panstw, np. chin czy rosji inne chyab jednak wydaje wiecej a nie zostaly ujete (argentyna, chile, izrael, wietnam czy australia) Rosja nie powinna tu dziwic, pracujaca jako subkontraktor we wszystkich dzialniach na swiecie, moze sobie pozwolic aby z powrotem zarobiona kase przeznaczyc na rozwoj. Mam dziowne wrazanie, ze to jednyny kraj ktory aktualnie w przypadku ISS wiecej dostaje niz na nia wydaje ... No i nalezy miec na uwadze, ze prowadzenie takich projektow jak analog X-43 tez swoje kosztuje.
Z powazaniem
                                                                                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowi gracze w kosmosie - 2014 rok
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 19, 2014, 10:51 »
Rzeczywiście, Argentyna wydaje się być naprawdę nowym graczem.

Scorus

  • Gość
Odp: Nowi gracze w kosmosie - 2014 rok
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 19, 2014, 11:24 »
Grubo ponad 90% wydatków w Rosji jest związana z obsługą ISS. Bez tego nie utrzymaliby przemysłu kosmicznego.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nowi gracze w kosmosie - 2014 rok
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 19, 2014, 21:07 »
Rzeczywiście, Argentyna wydaje się być naprawdę nowym graczem.
Argentyna to ciekawy przypadek, zdani sa kompletnie na siebie, na ich wlasna technologie.
Nikt im nic teraz nie sprzeda bo wszystko za dolary ktorych oni nie maja, ich waluta jest bezwartosciowa.
Zobaczymy co wyjdzie z ich planow rakietowych ...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nowi gracze w kosmosie - 2014 rok
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 19, 2014, 21:36 »
A to ciekawe z Argentyną, bo chyba jest w kręgu zainteresowań współpracy przy projektach Horyzontu 2020, także w tematyce space. Ale czy coś z tego w ogóle wyjdzie - to już inna bajka.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Nowi gracze w kosmosie - 2014 rok
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 19, 2014, 22:38 »
A to ciekawe z Argentyną, bo chyba jest w kręgu zainteresowań współpracy przy projektach Horyzontu 2020, także w tematyce space. Ale czy coś z tego w ogóle wyjdzie - to już inna bajka.
           ... jakis czas temu czytalem artykul o wspolpracy argentyny z iranem w kwesti technologii jadrowych, pod pewnymi wzgledami te problemy sa podobne czy to rozwoj technologii kosmicznych czy tychze jadrowych. A to, ze ktos oglosil ich bankrutem, hmm, niekonicznie jest zgodne z prawda;-)
Bardzo dobrze argentynczycy rozumieja tez kwestie tego, ze rozwoj nie moze odbywac sie bez wymiany informacji z otoczeniem, tu mamy kompletny kod ich satelity umieszczony na githubie: https://github.com/satellogic/canopus Z powazaniem
                                                                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Nowi gracze w kosmosie - 2014 rok
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 20, 2014, 08:58 »
. A to, ze ktos oglosil ich bankrutem, hmm, niekonicznie jest zgodne z prawda;-)
Bankrutem jeszcze w tym momencie nie ale jak nikt nie chce przyjmować twojej waluty (nawet sąsiednie Chile pomidorów nie sprzeda bez $) to nie jest to droga do zamożności.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Nowi gracze w kosmosie - 2014 rok
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 11, 2015, 16:47 »
Co do obiegowych opinii zwlaszcza tych pobieranych z masmediow, moze warto zmienic te opinie o kolejnym kraju:
http://spacenews.com/bangladesh-taps-thales-alenia-space-to-build-first-telecom-satellite/
"PARIS — The government of Bangladesh on Nov. 11 contracted with manufacturer Thales Alenia Space to build the Bangabandhu-1 telecommunications satellite, ushering a new nation into the large group of Asian countries with their own national satellite capacity."
Widac, sa jeszcze kraje, od ktorych nie da sie wyszabrowac miejsce na GEO za lapowke w postaci flachy;-)
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Dzamiila

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Ferrari vs Lotus
Odp: Nowi gracze w kosmosie - 2014 rok
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 12, 2015, 00:05 »
Dziwne to zestawienie Economista,

RPA, nie licząc wcześniejszych prób, miało już satelitę w 1999 r. , Nigeria w 2003 wysłała NigeriaSat 1, wykonanego przez SSTL, Algeria też budowała w tych latach swoją flotę. Ciekawe jak więc wyliczali swoje dane,
Co do porównania 2003 i 2013 - jednostką jest ile dolarów ze wszystkich $10,000 było przeznaczonych na program kosmiczny, jest to więc porównanie proporcji nie wartości bezwzględnych, także takie czynniki jak kurs walutowy, czy inflacja powinny być zniwelowane

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Nowi gracze w kosmosie - 2014 rok
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 12, 2015, 00:05 »