Autor Wątek: CAT - deepspace'owa misja cubesatowa  (Przeczytany 3679 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

velo

  • Gość
CAT - deepspace'owa misja cubesatowa
« dnia: Lipiec 09, 2013, 01:39 »
Rzućcie okiem na to :-)

http://www.kickstarter.com/projects/597141632/cat-a-thruster-for-interplanetary-cubesats

Deepspace'owa misja Cubesatowa. Celem jest zrobienie malutkiego silnika plazmowego na cubuesata :)
Trzymam kciuki, choć nie wiem czy tak dużą kwotę da się na taki projekt na Kickstarterze uzyskać.
Wśród twórców jest też ktoś z swojsko brzmiącym imieniu :)

W każdym razie wyślę im coś w nowym miesiącu - w tym już kwotę na Race to Mars zadeklarowałem :)



Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: CAT - deepspace'owa misja cubesatowa
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 09, 2013, 02:02 »
Pomysł przedni! Coraz częściej pisze się o wyprawie CubeSata poza LEO - czas przejść do czynów

Jak miałoby się to rozpędzać:

Ciekawe, jak z rad-hard elektroniki? :)

Szkoda, że teraz nie mam jak finansować takich pomysłów - grawerka za 60 dolarów w misji deepspace to nie tak źle. :)

PS. przeniosłem wątek do odpowiedniego działu.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: CAT - deepspace'owa misja cubesatowa
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 09, 2013, 21:47 »
Znalazłem jeszcze taki artykuł na ten temat:

Cytuj
Publiczna zbiórka pieniędzy na test silnika jonowego
http://kopalniawiedzy.pl/CAT-silnik-jonowy-mikrosatelita-CubeSat-Ambipolar-Thruster-CubeSat,18405



W ciągu najbliższych 18 miesięcy w przestrzeń kosmiczną może trafić satelita wyposażony w nowy plazmowy system napędowy. System, który nawet 1000-krotnie obniży koszty eksploracji kosmosu. Dzięki napędowi dla miniaturowych satelitów (CubeSats) możliwe będzie w najbliższej przyszłości zbadanie księżyców Jowisza czy Saturna kosztem zaledwie miliona dolarów. Obecnie tego typu misja kosztowałaby od 500 milionów do nawet miliarda USD.

Na czele projektu stoi profesor fizyki Ben Longmier z University of Michigan. Na witrynie Kickstarter zbierane są pieniądze, które mają umożliwić przeprowadzenie testu. Naukowcy potrzebują 200 000 USD. Dotychczas udało się zebrać niemal 12 tysięcy dolarów.[...]
źródło :
http://www.space.com/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: CAT - deepspace'owa misja cubesatowa
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 10, 2013, 00:53 »
Te ceny z kopalniwiedzy są śmieszne. :) Romku, nie ma sensu ich cytować...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: CAT - deepspace'owa misja cubesatowa
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 10, 2013, 00:53 »

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: CAT - deepspace'owa misja cubesatowa
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 10, 2013, 13:13 »
A wg. mnie ten cały pomysł jest postawiony na głowie:
- CubeSaty bez przeróbek się nie nadadzą do takich misji. Trzeba dorzucić do silnika i z paliwem (wg. kopalni wiedzy), które zajmą ponad połowę masy całkowitej sondy, pancerz anty-rad i antypyłowa. Ponadto w pasie planetoid za Marsem to będzie potrzebny system wykrywania i unikania zderzeniami z gruzem, które lekki raczej nie jest. Czy coś zostanie dla pay-loadu
- ponadto nie wyobrażam sobie stabilizowania pozycji takiego chuchra w tym pasie planetoid
- trzeba wziąć pod uwagę, że spory odsetek CubeSatów nie potrafi porządnie wydostać się z rakiety
- pewnie fundatorzy misji będą chcieli, żeby sondy były uwalniane z rakiety jak najwyżej, ale nie ma procedur umożliwiające to robić efektywnie

Ja bym proponować nie przystosowywać bezpośrednio CubeSatów, a p-pody, tak aby mogły dowozić sondy do planet docelowych i uwalniać je już na orbicie, gdzie warunki są o niebo lepsze niż w przestrzeni.

Co sądzicie o tym pomyśle, dałoby się dzięki temu obniżyć ceny tak, aby były w zasięgu komercyjnym?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: CAT - deepspace'owa misja cubesatowa
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 13, 2013, 12:43 »
Kilka komentarzy:
- nie odwiedzać strony kopalni wiedzy, bo to tragiczne źródło "wiedzy" :P Zatem tekst o silniku z paliwem można do kosza wyrzucić, bo właśnie koncepcja napędu jonowego pozwala tutaj na osiągnięcie innego stosunku masy paliwa do reszty satelity. Oczywiście kosztem powolnego przyśpieszania.
- w ostatnich latach następuje naprawdę mocne poszerzenie możliwości CubeSatów oraz ich wielkości. Teraz już coraz rzadziej się myśli o CubeSatach jako "tylko 1U", mówi się o 6 czy nawet 12 U!
- Jsc, wiele rzeczy o jakich piszesz to przepraszam, ale mocny bełkot. Żaden satelita, nawet wielgachny, nie przeżyje spotkania z 'gruzem', chyba, że celowo zostanie zaprojektowany do tego (vide satelity co poleciały do komety Halley'a).
- Tekst o stabilizowaniu chuchra w pasie planetoid jest błędny, bo a) ta misja ma tam wcale nie lecieć i b) są systemy stabilizacji cubesatów już na rynku albo są rozwijane.
- "uwalnianie z rakiety jak najwyżej" - o co tu chodzi? :)

Oczywiście, że są problemy typu rad-hard - ci od tego pomysłu z KS, co widać po animacji, są tego świadomi (np. pasy van Allena), ale z penwością będą potrzebne prace w tym kierunku. Oczywiście też, że główną domeną CubeSatów to LEO, ale jak ktoś chce spróbować, to nie dlatego, że wpadł na szalony i postawiony na głowie pomysł, ale... zwyczajnie obserwuje rozwój tej dziedziny satelitów.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: CAT - deepspace'owa misja cubesatowa
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 13, 2013, 14:23 »
Żaden satelita, nawet wielgachny, nie przeżyje spotkania z 'gruzem', chyba, że celowo zostanie zaprojektowany do tego (vide satelity co poleciały do komety Halley'a).

I dlatego piszę:
to będzie potrzebny system wykrywania i unikania zderzeniami z gruzem


- Tekst o stabilizowaniu chuchra w pasie planetoid jest błędny, bo a) ta misja ma tam wcale nie lecieć i b) są systemy stabilizacji cubesatów już na rynku albo są rozwijane.

Co zarzutu a) zgodzę się, ale:
Cytat: kopalniawiedzy
Dzięki napędowi dla miniaturowych satelitów (CubeSats) możliwe będzie w najbliższej przyszłości zbadanie księżyców Jowisza czy Saturna kosztem zaledwie miliona dolarów.
[/guote]

czyli docelowo takie satelity powinne być możliwy dolot i do Saturna, więc przelot przez pas będzie konieczny.

a do zarzutu b) chodzi mi to, że:
Trzeba będzie stabilizować stosunkowo lekką sondę (kilka, kilkanaście kilo), na którą działa niestabilne (odczuwalne) pole grawitacyjne. Nie znam stanu rozwoju systemów stabilizacji pozycji CubeSatów, ale nie sądzę, żeby były projektowane pod takie środowisko.


- "uwalnianie z rakiety jak najwyżej" - o co tu chodzi? :)

Nie wiem jak to precyzyjne powiedzieć, ale chodzi o to, żeby sonda nie telepała się do głębokiej przestrzeni z LEO i była jak najkrócej musiała wydostawać się spod działania grawitacji ziemskiej.

A z tym:
Oczywiście też, że główną domeną CubeSatów to LEO, ale jak ktoś chce spróbować, to nie dlatego, że wpadł na szalony i postawiony na głowie pomysł, ale... zwyczajnie obserwuje rozwój tej dziedziny satelitów.
Może moje określenie było zbyt dosadne. Mi chodziło o to, żeby zamiast pędzić bezpośrednio CubeSata, zrobić dużego następce p-poda zdolnego pomieścić CubeSatów (co go dociąża, dzięki czemu ułatwia stabilizację pozycji w pasie planetoid i umożliwi kupienie przez zespół wysyłający taką misję miejsca w ciężkich rakietach) i to niego przystosowywać do podróży planetarnej i uwalniania sond na orbitach docelowych planet.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2013, 14:27 wysłana przez jsc »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: CAT - deepspace'owa misja cubesatowa
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 13, 2013, 16:19 »
Jsc, podstawowe pytanie - jak w Twoim wyobrażeniu wygląda pas planetoid? Czy możesz napisać? Mam tu na myśli takie kwestie jak:
- gęstość materii w pasie
- średnia odległość pomiędzy poszczególnymi mniejszymi i większymi planetoidami
- związane z tym niebezpieczeństwo przelotu sondy.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: CAT - deepspace'owa misja cubesatowa
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 14, 2013, 12:55 »
Jsc, podstawowe pytanie - jak w Twoim wyobrażeniu wygląda pas planetoid? Czy możesz napisać? Mam tu na myśli takie kwestie jak:
- gęstość materii w pasie
- średnia odległość pomiędzy poszczególnymi mniejszymi i większymi planetoidami
- związane z tym niebezpieczeństwo przelotu sondy.

Jeśli chodzi o moje wyobrażenia to jeśli to sądzę, że pas jest lekko zapylony (na skutek wielokrotnego ścierania się planetoid), a jeśli chodzi o odległości to z pewnością dla sond są znaczne, ale przy braku ostrożności można władować je w dynamiczną sytuację. Główne zagrożenia tego typu sond wyciągam raczej z oddziaływań grawitacyjnych, których suma dla sondy jest niestabilna i tego powodu może wyczyniać jakieś dzikie harce, które niedostatecznie kompensowane mogą zaprowadzić sondę tam gdzie nie trzeba.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: CAT - deepspace'owa misja cubesatowa
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 14, 2013, 13:54 »
Przepraszam, Jsc, ale jesteś w błędzie. Przez pas planetoid przeleciało w przeszłości już wiele sond kosmicznych, jedna/dwie (Dawn + Rosetta) właśnie są w pasie planetoid i to przez dłuższy czas i... nic im się nie stało.  Obie sondy mają panele słoneczne - bardzo delikatne.

Nasz pas planetoid nie jest już tak zapylony, by stwarzać realne zagrożenie dla misji kosmicznych.

Opisu zaburzeń grawitacyjnych do końca nie rozumiem - planetoidy w pasie planetoid są za małe (a te największe już znane), by dynamicznie zmieniać trajektorię lotu małej sondy, nawet takiej jak CubeSat. Ten argument moim zdaniem w całości można odrzucić.

PS. Bardziej zapylony wydaje się być układ Plutona, ale mimo tego ustalono że nie ma zagrożenia dla uszkodzenia sondy New Horizons...

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: CAT - deepspace'owa misja cubesatowa
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 14, 2013, 14:10 »
Aha tu mnie uspokoiłeś:)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: CAT - deepspace'owa misja cubesatowa
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 14, 2013, 23:14 »
Prędzej czy później dojdzie do takiej misji, jak nie ta to tamta. Dorzucę się z paroma dolarami jak wpadną jakiejś środki finansowe.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: CAT - deepspace'owa misja cubesatowa
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 14, 2013, 23:14 »