Autor Wątek: ArduSat-PL - ogólne rozmowy  (Przeczytany 67478 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 14, 2012, 12:24 »
Muszę sprawdzić czy taka dokładność magnetometru nam wystarcza do zrobienia jakichkolwiek prób. Moim zdaniem jest bardzo dziwnie dobrany, bo:

jest uT +-/1000 rozdzielczość 0.1uT

a pole jakie może być na tej wysokości to z zapasem +-/ 60 uT . Więc przydałby się magnetometr o rząd dokładniejszy z rząd mniejszym zakresem pomiarowym. Jest możliwość zadania im pytania skąd takie parametry?

Rozumiem, że chciałbyś, abym sie spytał dlaczego wybrano taki magnetometr a nie bardziej czuły? Zakładam, że odpowiedzią będzie to, że taki magnetometr był najtańszy albo już istniał w formie shielda na arduino.

Niebawem mam zamiar posłać kolejny email do ekipy budującej ArduSaty dwa. Czy spytać o ilość dostępnej pamięci dla programów?
   ... pojemnosc SD tez by sie przydala. BTW, ciekawe jaka jest szybkosc zapisu do tej karty SD. Z powazaniem
                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 14, 2012, 12:49 »
@Adam

Niewielka. Arduino bazuje na ATMega, które nie mają DMA, więc można zapomnieć o biciu rekordów prędkości.
Tak samo ja zapisywałem dane w Heveliusach i był to problem. Nie dam sobie głowy uciąć bo nie mierzyłem tego dokładnie, ale zapis jednego sektora (512 bajtów) to jakieś 1/4sek. (+/- 1/4 sek) ;)

@Kanarek
Zapewne masz rację. Mi to wygląda że wszystko brali ze sparkfuna: https://www.sparkfun.com/products/10619
« Ostatnia zmiana: Grudzień 14, 2012, 12:51 wysłana przez skrzyp »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 14, 2012, 14:17 »
Juz cos dokladnie wiadmo ktory model arduino tam bedzie uzyty? Z powazniem
                                                                                                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23253
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 07, 2013, 14:01 »
Dziś napiszę kolejny update odnośnie informacji związanych z ArduSatem.

jednocześnie kończę zbiórkę funduszy na ardusata. Z ekipy odpada nam Esaastro, który sie nie odzywał w ogóle i wnioskuje, że nie jest zainteresowany udziałem w tym projekcie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 07, 2013, 14:01 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23253
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 07, 2013, 21:51 »
Odpowiedź z Ardusata odnośnie procesorów i możliwości:

Pytanie: 1. what kind of and how many arduinos will be onboard the ArduSat?
1) The payload board will use ATMega 328 processors, and there will be 10 operational at all times (with some in backup)

Pytanie: 2. do you plan to add any additional RAM memory to your arduinos?
2) No, we'll be using the RAM already available to the Arduinos.

Pytanie: 3. what will be the available memory for user onboard ArduSat? I guess that will be a SD/micro SD card - what will be the writting speed on these cards?
3) There is a 4GB SD card for experiment data, and a 2GB SD card for picture data.

Pytanie: 4. Is it your magnetometer: https://www.sparkfun.com/products/10619   ?
4) Yes, that's the magnetometer we'll be using.

Pytanie: 5. What is the size (in kb) of the picture taken by the camera?
5) The size depends on the image size and compression ratio you would like (the camera can do digital windowing). Possible resolutions are 1280*1024, 640*480, 320*240, and 160*120. A 640*480 at the default compression ratio would be about 47KB.

Pytanie: 6. Have you registered frequencies of ArduSat operations? What will be the frequency/ies, on which the ArduSat will send signals?
6) We're expecting our license back from the FCC in a week or so, we've applied to use 437.000 MHz for both the uplink and downlink frequencies.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 14, 2013, 12:10 »
Odpowiedź z Ardusata odnośnie procesorów i możliwości:

Pytanie: 1. what kind of and how many arduinos will be onboard the ArduSat?
1) The payload board will use ATMega 328 processors, and there will be 10 operational at all times (with some in backup)

Pytanie: 2. do you plan to add any additional RAM memory to your arduinos?
2) No, we'll be using the RAM already available to the Arduinos.

Pytanie: 3. what will be the available memory for user onboard ArduSat? I guess that will be a SD/micro SD card - what will be the writting speed on these cards?
3) There is a 4GB SD card for experiment data, and a 2GB SD card for picture data.

Pytanie: 4. Is it your magnetometer: https://www.sparkfun.com/products/10619   ?
4) Yes, that's the magnetometer we'll be using.

Pytanie: 5. What is the size (in kb) of the picture taken by the camera?
5) The size depends on the image size and compression ratio you would like (the camera can do digital windowing). Possible resolutions are 1280*1024, 640*480, 320*240, and 160*120. A 640*480 at the default compression ratio would be about 47KB.

Pytanie: 6. Have you registered frequencies of ArduSat operations? What will be the frequency/ies, on which the ArduSat will send signals?
6) We're expecting our license back from the FCC in a week or so, we've applied to use 437.000 MHz for both the uplink and downlink frequencies.

Pytanie tylko czy te 4GiB jest per user czy dla wszystkich?  Jakich zasobow potrzebowalby podstawowy eksperyment, czy mozemy to juz jakos oszacowac? Czy wymiane softu na plytce musimy zrobic sami czy beda mieli jakis gotowy zasob (np biblioteke) do tego? Z powazaniem
                                                                                                                                                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23253
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 14, 2013, 13:11 »
Dobre pytania - postaram się uzyskać na nie odpowiedzi.

Osobiście się natomiast zastanawiam, czy możliwe będzie wykonanie czegoś takiego:
- fotka 320*240 co xx sekund (30? 60?), najlepiej gdy satelita jest jakoś zorientowany.
- taka seria fotek przez np. dwie orbity (łącznie około 180 minut) i złożenie tego w filmik a'la nasze misje balonowe.

Jak uważacie? Można to zaryzykować?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 14, 2013, 13:24 »
Dobre pytania - postaram się uzyskać na nie odpowiedzi.

Osobiście się natomiast zastanawiam, czy możliwe będzie wykonanie czegoś takiego:
- fotka 320*240 co xx sekund (30? 60?), najlepiej gdy satelita jest jakoś zorientowany.
- taka seria fotek przez np. dwie orbity (łącznie około 180 minut) i złożenie tego w filmik a'la nasze misje balonowe.

Jak uważacie? Można to zaryzykować?
A moze sie pobawic w jakis prosty startracker? Machnac kilka switasnych foci z tymi smiesznymi kropkami i szukac czegos znajomego?;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                                                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23253
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 14, 2013, 13:34 »
Tu bym się obawiał, że długość ekspozycji może być za długa jak na ruch tego satelity i będziemy mieć kreski + szum na zdjęciu. Ale zawsze można spytać. :)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 16, 2013, 09:54 »
Tu bym się obawiał, że długość ekspozycji może być za długa jak na ruch tego satelity i będziemy mieć kreski + szum na zdjęciu. Ale zawsze można spytać. :)
             ... no, podales bardzo powazny problem, ale moze jednak uda sie cos z tym zrobic. BTW, pomysl nie jest nowy, moj faworyt jesli chodzi o rozne dziwne pomysly,  sonda deep space-1, ulegla w pewnej chwili awarii, wysiadl im startracker. Przerobili wtedy glowna kamere sondy na cos, co go zastapilo. Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                                                                                               Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 17, 2013, 13:11 »
Tylko ta kamera zapewne miała większą matrycę niz 2x2mm i zapewne większy obiektyw niż 5mm.
Wystaw w nocy kamerkę komputerową na niebo i zobaczysz co w niej widać - nic, no może księżyc byś zobaczył.
Uważam że ciemność zobaczymy.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 17, 2013, 13:32 »
Tylko ta kamera zapewne miała większą matrycę niz 2x2mm i zapewne większy obiektyw niż 5mm.
Wystaw w nocy kamerkę komputerową na niebo i zobaczysz co w niej widać - nic, no może księżyc byś zobaczył.
Uważam że ciemność zobaczymy.
              ... oo, tym bardziej mozna sprobowac cos sprawdzic w tej materii. Nawet nie orientacje, ale czy cokolwiek jest w stanie zlapac ta kamera niz tylko obraz Ziemi.
Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 17, 2013, 14:37 »
Chyba zbyt pokrętnie to napisałem, ja mowilem ze deep space miala na pewno wieksza matryce/obiektyw od tej  z ardu

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 17, 2013, 15:11 »
Chyba zbyt pokrętnie to napisałem, ja mowilem ze deep space miala na pewno wieksza matryce/obiektyw od tej  z ardu
             ... spokojnie, przedyskutujemy to jeszcze po dokladnieszym sprawdzeniu parametrow sprzetu. ZUdowodnienie, ze sie nie da tez, jest ciekawa
informacja zwrotna;-)  powazaniem
                                                                                                                                                                                               Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23253
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 17, 2013, 15:24 »
Zadałem pytanie odnośnie detektora i optyki. Czekam na odpowiedź. Również wydaje mi się, że mogą być problemy ze złapaniem czegokolwiek poza Ziemią, Słońcem i Księżycem, ale ak zobaczymy dane to się wówczas wypowiemy. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 17, 2013, 15:24 »