Autor Wątek: Shenzhou-10  (Przeczytany 28073 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mikkael

• Weteran
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Shenzhou-10
« Odpowiedź #105 dnia: Czerwiec 26, 2013, 09:15 »
Gratulacje dla Chińczyków. No właśnie, na następną misję do Tiangonga-2 przyjdzie nam poczekać kilka lat. Kolejne laboratorium kosmiczne ChRL będzie większe. Na forum NSF ktoś niedawno zasugerował możliwość przeprowadzenia więcej niż dwóch misji załogowych do tego obiektu (4-5).
Kto wie, może stacja docelowa - "chiński Mir" ;) - zostanie ochrzczona mianem Tiangonga-3?
GG 8698011

Offline station

• Sir
  • Weteran
  • Go Perseverance go
« Odpowiedź #106 dnia: Czerwiec 26, 2013, 10:43 »
Chińczycy prą do przodu samotnie co im na razie w zupełności wystarczy, mi się natomiast marzy, aby tak za dekadę bądź najpóźniej dwie - włączyli się do globalnej kooperacji i wraz z resztą kosmicznego towarzystwa zainicjowali budowę księżycowego przyczółka...
Rogozin zapowiedział budowę bazy wojskowej na Mimasie, potem - jak starczy rubli - ewentualnie na Charonie.

Offline Adam.Przybyla

• Weteran
  • Realista do bólu;-)
« Odpowiedź #107 dnia: Czerwiec 26, 2013, 13:16 »
Chińczycy prą do przodu samotnie co im na razie w zupełności wystarczy, mi się natomiast marzy, aby tak za dekadę bądź najpóźniej dwie - włączyli się do globalnej kooperacji i wraz z resztą kosmicznego towarzystwa zainicjowali budowę księżycowego przyczółka...
             ... z ta samotnoscia bym nie przesadzal, podejrzewam, ze raczej nikt oficjalnie im nie pomaga tz nic im nie sprzedaje;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline velo

• Weteran
    • OrientSpace - Sektor kosmiczny okiem orientalisty
« Odpowiedź #108 dnia: Czerwiec 26, 2013, 13:33 »
Dobre porównanie Chris: Dragon czy Shenzhou-11 :)

Stawiałbym jednak na Dragona :)

Aaale - ciekawe na ile realna mogłaby być wizyta Dragona u chińskiej stacji? Coś jak ASTP-Redux :)

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #108 dnia: Czerwiec 26, 2013, 13:33 »

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #109 dnia: Czerwiec 26, 2013, 13:45 »
I jeszcze nagranko z lądowania:

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/Wq0cm2Cai-Y?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Offline astropl

• Weteran
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
« Odpowiedź #110 dnia: Czerwiec 26, 2013, 13:52 »
Tak oto zakończyła się ostatnia wyprawa chińska przed... 2015 czy 2016 rokiem?

Można się wręcz pokusić o pytanie - kto poleci prędzej - załogowy Dragon czy Shenzhou-11? :)

Ponoć SZ-11 już za dwa lata, jednocześnie załogowego Dragona nie zobaczymy przed 2016, czyli obstawiałbym jednak Shenzhou.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #111 dnia: Czerwiec 26, 2013, 13:57 »

Można się wręcz pokusić o pytanie - kto poleci prędzej - załogowy Dragon czy Shenzhou-11? :)

Ponoć SZ-11 już za dwa lata, jednocześnie załogowego Dragona nie zobaczymy przed 2016, czyli obstawiałbym jednak Shenzhou.

Ano właśnie - czy po obu stronach nie wystąpią opóźnienia? Wydaje mi się, że u obu jest ryzyko opóźnień, nawet poza 2016 rok - ale to tylko ja tak pesymistycznie na to patrzę...

Offline astropl

• Weteran
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
« Odpowiedź #112 dnia: Czerwiec 26, 2013, 14:17 »

Ano właśnie - czy po obu stronach nie wystąpią opóźnienia? Wydaje mi się, że u obu jest ryzyko opóźnień, nawet poza 2016 rok - ale to tylko ja tak pesymistycznie na to patrzę...

To nie pesymizm tylko realizm :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Romek63

• Weteran
  • 64-ty ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
    • Nauka - Trek.pl
« Odpowiedź #113 dnia: Czerwiec 26, 2013, 17:14 »

A ja bym raczaj obstawiał że Shenzhou-11 poleci w roku 2015 i że będzie raczej przyśpieszenie niż opóźnienie w chińskim programie lotów załogowych  8)
Mylę że Komunistycznej Partii Chin za bardzo już się spodobały sukcesy na tym polu i zrobi wszystko by nie było zadnych opóźnień choćby miało to kosztować sporo yuanów  :P  Bardzo ciekaw jestem kolejnego ogłoszenia i sprecyzowania planów Chińskiej Agencji Kosmicznej, co pewnie wkrótce nastąpi.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #114 dnia: Lipiec 08, 2013, 16:57 »
Kończąc ten temat - mam nadzieję, że na IAC 2013 będzie cała załoga Shenzhou-10 i uda się ich poprosić o kilka zdjęć z napisem "Polskie Forum Astronautyczne" w ręku. :)

Offline velo

• Weteran
    • OrientSpace - Sektor kosmiczny okiem orientalisty
« Odpowiedź #115 dnia: Lipiec 08, 2013, 20:48 »
Będę probował to załatwić.

Myślę, że któregoś z chińskich astronautów na pewno uda się złapać :)

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #116 dnia: Lipiec 08, 2013, 23:11 »
Będę probował to załatwić.

Myślę, że któregoś z chińskich astronautów na pewno uda się złapać :)

Pytanie tylko, czy zezwalają na takie harce z różnymi logami i nazwami...

Offline byko

• Senior
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #117 dnia: Lipiec 15, 2013, 12:14 »

A ja wręcz przeciwnie historia pokazuje że tylko rywalizacja (i to jak najzacieklejsza) pcha ten kram do przodu i w 12 lat po Sputniku pozwoliła postawić człowiekowi stopę na Księżycu, współpraca też przynosi efekty (ISS, Cassini-Huyegens, Galileo, Ulysses) ale jest pełna kompromisów (jdna Cassini-Huyegens zamiast dwóch np.), niesamowitych czasem opuźnień i zmian i co najważniejsze i najgorsze cięć budżetowych - rywalizacja natomiast jest sytuacją taką pod względem psychologicznym że zmniejsza presję polityków na pomysły cięć budżetu. Wystarczy spojżeć na współpracę przy ExoMars - końca nie widać.

Offline Adam.Przybyla

• Weteran
  • Realista do bólu;-)
« Odpowiedź #118 dnia: Lipiec 15, 2013, 17:16 »

A ja wręcz przeciwnie historia pokazuje że tylko rywalizacja (i to jak najzacieklejsza) pcha ten kram do przodu i w 12 lat po Sputniku pozwoliła postawić człowiekowi stopę na Księżycu, współpraca też przynosi efekty (ISS, Cassini-Huyegens, Galileo, Ulysses) ale jest pełna kompromisów (jdna Cassini-Huyegens zamiast dwóch np.), niesamowitych czasem opuźnień i zmian i co najważniejsze i najgorsze cięć budżetowych - rywalizacja natomiast jest sytuacją taką pod względem psychologicznym że zmniejsza presję polityków na pomysły cięć budżetu. Wystarczy spojżeć na współpracę przy ExoMars - końca nie widać.
            ... dokladnie, gdyby nie chinczycy IMHO do dzis nie mielibysmy ISS:-) Niech no tylko zaczna sie powazanie krecic kolo Ksiezyca ... Albo Marsa, ... nie kazda rakiete da sie zestrzelic;-) Z powazaniem
                                                                                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

• Weteran
« Odpowiedź #119 dnia: Lipiec 28, 2013, 13:33 »
Prezydent Xi w ostatni piątek oficjalnie spotkał się z astronautami, uścisnął im ręce, otrzymali medale. Filmik ze spotkania z prezydentem i całym biurem politycznym KC KPCh:

<iframe width="640" height="385" src="//www.youtube.com/embed/JhIwhJTAEw8?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Chiński portal http://english.cntv.cn opublikował specjalny serwis "China Dream of Space Exploration": http://english.cntv.cn/special/shenzhou10/index.shtml.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #119 dnia: Lipiec 28, 2013, 13:33 »