Autor Wątek: Astrobotic Technology  (Przeczytany 9637 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 23, 2010, 02:06 »
Hmm no tak, ale może wraz z opracowaniem takiego systemu wynoszenia ładunków na orbitę przez rakietę skonstruowaną w Rumunii, powstanie tym samym alternatywa europejska, która może wkomponuje się w sektor (nie wiem czy jest popyt, ale przy określonej cenie na pewno znajdą się klienci). Potencjalnie więc ARCA, decydując się na rozwój własnego launchera, podwyższa sobie poprzeczkę. Ryzyko większe, ale potencjalne profity także mogą być lepsze niż dla takiej firmy Astrobotic.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 23, 2010, 09:06 »
Animacja przedstawiająca wyjazd pojazdu z lądownika.


Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 06, 2011, 21:00 »
Jakoś przeoczyłem dosyć istotną informację. Prawie trzy tygodnie temu Astrobotic dostał 500 tyś dolarów od NASA w ramach 10mln dolarów przeznaczonych dla firm, które biorą udział w Google Lunar X Prize.
Cytuj
PITTSBURGH, PA – Dec. 20, 2010 –NASA has awarded the initial half-million-dollar task order from a $10 million NASA contract to Astrobotic Technology for a robotic expedition to the Moon.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 22, 2011, 19:16 »
Ukończono budowę pierwszego zestawu paneli słonecznych wraz z integracją z awioniką. Zestaw ten wykorzystywany będzie w testach polowych. W budowie jest drugi zestaw, który będzie wykonany już z "kosmicznych materiałów" i będzie nadawał się do lotu.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 22, 2011, 19:16 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 10, 2011, 11:12 »
A to ciekawe: jedna z drużyn biorących udział w GLXP podpisała umowę ze SpaceX odnośnie Falcona 9!

http://www.spaceref.com/news/viewpr.html?pid=32670

Start może się odbyć już w grudniu 2013 roku...

Dobra wiadomość, ale czemu mnie nie dziwi, że to Astrobotic?:P Chyba śmiało można powiedzieć, że przodują w konkurencji:)

Ten sam news na ich stronie: http://astrobotictechnology.com/ . Widzę tęż kilka innych nowych newsów, jak przeczytam wrzucę co ciekawsze wieści do odpowiedniego topicu:)

Jak przeczytasz to podrzuć do tego wątku ;)

Tymczasem informacja o wykupie Falcona 9, a raczej fragment :

"Astrobotic Technology chce wynieść w grudniu 2013 łazika księżycowego do poszukiwań wody i wykonywania trójwymiarowych zdjęć powierzchni Srebrnego Globu. W tym celu podpisała stosowną umowę z firmą SpaceX, producentem i operatorem rakiet Falcon.

Falcon 9 będzie miał za zadanie wprowadzić sondę z łazikiem na trajektorię w kierunku Księżyca, do którego podróż zajmie 4 dni. Sonda wykona miękkie lądowanie przy pomocy technologii opracowanych przez Carnegie Mellon University. Łazik ma pracować przez 3 miesiące, tylko w ciągu dnia księżycowego.

Prezes Astrobotic Technology, dr William Whittaker i założyciel uniwersyteckiego centrum robotów polowych, zapowiada, że to pierwsza z serii misji.

Firma liczy na zwrot kosztów projektu poprzez udział w Google Lunar X-Prize (do 24 milionów USD), premii stanu Floryda za start w kosmos (2 miliony USD) i premii NASA za dostarczenie ładunku na Księżyc dla agencji kosmicznej lub podmiotu rynkowego (10 milionów USD)."


Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 11, 2011, 18:56 »

Jak przeczytasz to podrzuć do tego wątku ;)


Dobra, w końcu znalazłem chwilę, żeby to przejrzeć;)

W sumie najważniejszy news to ten powyżej, czyli umowa ze SpaceX. Dodatkowo na pokładzie lądownika jest miejsce na około 100kg ładunku. Astrobotic chętnie odprzeda to miejsce za 700 tys $/ funt (niecałe 0,5 kg) - chociaż ta cena to chyba bubel medialny i powinno być 70 tys $. Przy tej pierwszej wartości te 100kg jest warte 168mln dolarów;P Z drugiej strony okazja na dostarczenie ładunku na Księżyc nie trafia się często;)

Pojawił się też taki film, który w sumie dostarcza nam wszystkich podstawowych wiadomości na temat misji:

Offline MaDeR Levap

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 147
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 12, 2011, 13:47 »
Astrobotic chętnie odprzeda to miejsce za 700 tys $/ funt (niecałe 0,5 kg) - chociaż ta cena to chyba bubel medialny i powinno być 70 tys $. Przy tej pierwszej wartości te 100kg jest warte 168mln dolarów;P Z drugiej strony okazja na dostarczenie ładunku na Księżyc nie trafia się często;)
Pół kilo na Księżycu jest warte więcej, niż pół kilo na LEO, ale i owszem, z ceną przesadzili ciutkę.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 02, 2011, 17:07 »
Mała kompilacja ujęć z grudniowych testów w terenie, w czasie których pojazd przejechał zakładane 500m.


Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 04, 2011, 18:17 »
Ta firma zaskakuje mnie coraz bardziej, mam nadzieję, że dadzą rade dotrzeć do Księżyca;)

a teraz konkrety z najnowszego newsa:
- planowane 3 loty na Księżyc
- 110kg miejsca dostępne do wykupienia zarówno na lądowniku jak i na samym roverze! 210kg jeżeli nabywca zamówi cały lądownik dla siebie
- na roverze do 25 kg miejsca (z tych 110 jeżeli dobrze rozumiem)
- cena za kg na lądowniku to 1,8mln $, na roverze 2mln
- 250 tys $ opłaty "integracyjnej" niezależnie od wielkości ładunku

Tyle co z brzegu przejrzałem. Cały dokument dla potencjalnych klientów tutaj: http://astrobotic.net/wp-content/uploads/2008/09/AstroboticTechnologyPayloadUserGuide_v2.0.pdf
Jak dla mnie genialne podejście. Widać, że nie tylko chcą opracować technologie lądownika ale i na niej zarobić, ciekawe tylko czy znajdą się klienci?
« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2011, 18:27 wysłana przez wini »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 21, 2011, 21:33 »
Pojawiły się dwa filmiki z budowy konstrukcji lądownika. Na ile zrozumiałem to co napisano na stronie głównej jest to docelowa konstrukcja jaka ma polecieć na Księżyc. Jedynie zbiorniki paliwa i  nogi to makiety. Całość po zmontowaniu została przetransportowana na miejsce testów. Więcej zdjęć na ich stronie w ostatnich newsach.



Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 30, 2011, 19:30 »
Jak dla mnie genialne podejście. Widać, że nie tylko chcą opracować technologie lądownika ale i na niej zarobić, ciekawe tylko czy znajdą się klienci?

Bardzo dobre pytanie. Sądzę jednak - pomimo "szaleństwa przy GLXP" - nieprędko poznamy odpowiedź..

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 01, 2011, 11:56 »
ich lądownik przeszedł ostatnio testy sprawdzające wytrzymałość na wstrząsy:


na potrzeby testu lądownik obłożono różnego rodzaju atrapami mającymi za zadanie symulować prawdziwy ładunek.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 29, 2012, 19:30 »
nagranie z testów rozkładania prototypu rampy po której ma zjechać pojazd księżycowy:

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 29, 2012, 20:30 »
Hehe, niesamowita konstrukcja. Mam nadzieję, że będzie działać (nie wygląda zbyt stabilnie!). No i mam nadzieję, że wzięli pod uwagę słabszą grawitację na Księżycu (bo w filmiku wspominają o jej udziale).
Pewnie rozwiązanie też tanie. Astrobotic dał zadanie studentom, ci pewnie za to nic nie dostaną oprócz satysfakcji z tego, że ich pomysł będzie przetestowany na Księżycu ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 29, 2012, 20:33 »
Hehe, niesamowita konstrukcja. Mam nadzieję, że będzie działać (nie wygląda zbyt stabilnie!). No i mam nadzieję, że wzięli pod uwagę słabszą grawitację na Księżycu (bo w filmiku wspominają o jej udziale).
Pewnie rozwiązanie też tanie. Astrobotic dał zadanie studentom, ci pewnie za to nic nie dostaną oprócz satysfakcji z tego, że ich pomysł będzie przetestowany na Księżycu ;)

No i ci studenci będą kadrą, która może kiedyś będzie budować i obsługiwać specjalistyczne już łaziki księżycowe i marsjańskie ;-) Może ich Musk przyjmie po ewentualnej udanej wyprawie do Space X  ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Astrobotic Technology
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 29, 2012, 20:33 »