Autor Wątek: InSight (05.05.2018)  (Przeczytany 264845 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: InSight
« Odpowiedź #105 dnia: Styczeń 06, 2016, 06:47 »
Sonda uziemiona przynajmniej na dwa lata. A co z rakietą Atlas w której miała startować?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: InSight
« Odpowiedź #106 dnia: Styczeń 08, 2016, 09:32 »
Sonda uziemiona przynajmniej na dwa lata. A co z rakietą Atlas w której miała startować?

Atlas AV-062 najprawdopodobniej poleci jesienią tego roku z satelitą WorldView-4.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: InSight
« Odpowiedź #107 dnia: Styczeń 11, 2016, 09:53 »
I tak VERITAS jest bardziej realistyczny bo będzie go robił Lockeeh Martin a nie firma bez żadnego doświadczenia w tej dziedzinie. Po cyrkach z Dawnem nie będą raczej wymyślać głupot. A na Wenus nie trudno polecieć.
VERITAS to mój drugi typ na wypadek porażki misji do Psyche więc nad tym bym za bardzo nie lamentował;)
co do InSight to wydaje mi się że nie uwalą tego projektu (w końcu mają ją z dużej części złożoną) i wyskrobią jakieś fundusze na lot w 2018 (ale trzeba czekać!) a w najgorszym razie powtórzy się historia z Mars Surveyor'01 Lander który zmartwychwstał w 2008 jako Phoenix z nieco zmienioną aparaturą ale to też były lata zanim się kasa znalazła a i miejsce zajęła innych projektów (bardziej też ambitnych ale i bardziej ryzykownych).

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: InSight
« Odpowiedź #108 dnia: Marzec 03, 2016, 07:07 »
Oczekuje się, że decyzja nt sondy zapadnie wkrótce.

WASHINGTON — NASA could make a decision within a week on the fate of a NASA Mars lander that is facing about $150 million in additional costs because of an instrument problem that caused it to miss its launch window this year.

In a presentation to a meeting of the Mars Exploration Program Analysis Group (MEPAG) here March 2, Bruce Banerdt, principal investigator of the InSight Mars lander mission, said the project has completed a revised plan for the mission that supports a launch in 2018, and presented that plan to NASA officials a day earlier.

http://spacenews.com/nasa-decision-on-insight-mars-landers-future-expected-soon/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: InSight
« Odpowiedź #108 dnia: Marzec 03, 2016, 07:07 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: InSight
« Odpowiedź #109 dnia: Marzec 03, 2016, 08:14 »
...zastanawia mnie aż tak wysoki, dodatkowy koszt z tytyłu defacto wymiany wadliwego fragmentu sondy na nowy. Budowa, testy, wynagrodzenie inzynierow - ok, ale aż 150mln? Poza tym zawinili Francuzi, nie NASA i to chyba przede wszystkim CNES powinna wziąsc na siebie caly ciezar tychże kosztów.
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2016, 08:16 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: InSight
« Odpowiedź #110 dnia: Marzec 03, 2016, 09:28 »
Raczej kwota 150 mln dolarów będzie związana z 2-letnim opóźnieniem startu. Zważywszy , że klasa tej misji czyli Discovery ma nie przekroczyć 425 mln dolarów (dla porównania New Frontiers 750 mln) wydaje się ta kwota bardzo wysoka. NASA nie powinna w całości ponosić takich kosztów. Ciekawe jak te koszty rozkładają się w szczegółach.

Scorus

  • Gość
Odp: InSight
« Odpowiedź #111 dnia: Marzec 03, 2016, 10:28 »
Sonda będzie leżeć 2 lata w magazynie a potem trzeba będzie zrobić na nowo część testów i kalibracji, pewnie baterie wymienić itp. Jakiś przeciek w sejsmometrze jest tutaj niczym.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: InSight
« Odpowiedź #112 dnia: Marzec 07, 2016, 10:59 »
http://spaceflightnow.com/2016/03/05/fate-of-nasas-insight-mars-mission-to-be-decided-soon/

..jeżeli skasują tę misję - bedzie to spora porazka i niesmak, nie tylko dla podatnikow amerykanskich. Planisci powinni się chyba zastanowić jak finansowo zabezpieczać na przyszłosc takie błędy partnerów w projekcie. Ciezko mi uwierzyc, ze za błędy CNES ma finansowo pokutować wyłącznie NASA, tym bardziej, że sonda ma wlasnie teraz lezec w magazynie 2 lata, a potem trzeba bedzie na nowo finansowac jej testy, nie wspominajac o wynagrodzeniu inzynierow itd. Pociagnac CNES do pelnej odpowiedzialnosci, skoro nie potrafi zagwarantowac sprawnego instrumentu uziemiajac tym samym misje i generujac kolejne spore koszta...
« Ostatnia zmiana: Marzec 07, 2016, 11:05 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Scorus

  • Gość
Odp: InSight
« Odpowiedź #113 dnia: Marzec 07, 2016, 12:15 »
Zwyczajnie wszystko co jest związane z sondą robi NASA, CNES dostarcza tylko jeden instrument. Nie może więc dziwić że wszelkie czynności związane z segmentem inżynieryjnym są finansowane z budżetu USA i tyle.

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
GG 8698011

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: InSight
« Odpowiedź #115 dnia: Marzec 09, 2016, 20:50 »
To jest dobra wiadomość. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: InSight
« Odpowiedź #116 dnia: Marzec 09, 2016, 23:45 »
To jest dobra wiadomość. :)

To jest dobra i jedynie słuszna decyzja NASA. A pomyśleć, że jeszcze całkiem niedawno na 2018 r. planowano start misji załogowej na Marsa  ::)


Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: InSight
« Odpowiedź #117 dnia: Marzec 10, 2016, 07:48 »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: InSight
« Odpowiedź #118 dnia: Marzec 10, 2016, 09:31 »
InSight poleci za dwa lata! :)

http://www.nasaspaceflight.com/2016/03/mars-receive-nasa-insight-end-2018/
http://spaceflightnow.com/2016/03/09/insight-mars-lander-escapes-cancellation-aims-for-2018-launch/

odetchnąłem... jakby to nie przeszło to chyba zabrakło by mi epitetów pod adresem NASA..
-> Całe zamieszanie nie jest do końca winą NASA

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6530
  • Realista do bólu;-)
Odp: InSight
« Odpowiedź #119 dnia: Marzec 10, 2016, 10:16 »
Wlasnie , pytanie czy zapadly decyzje o jakiejs dodatkowej kasie na ten projekt? Ktos cos wie? Z powazaniem
                                                                                                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: InSight
« Odpowiedź #119 dnia: Marzec 10, 2016, 10:16 »