Autor Wątek: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych  (Przeczytany 54093 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« dnia: Sierpień 10, 2010, 00:55 »
Niniejszy wątek traktuje o misjach do ciał zewnętrznego Układu Słonecznego będących we wstępnych fazach planowania czy projektowania.



Uran i Neptun są dość zaniedbywane i dlatego właśnie do którejś z tych planet miło byłoby posłać taki próbnik orbitalny (być może nawet z lądownikiem dedykowanym dla ktoregoś z księżyców). Neptun na pewno jest fascynującą planetą, ma także niesamowitego Trytona, ale systemu Urana nie traktowałbym gorzej, znacznie dokładniejsze poznanie budowy księżyców tej planety, zwłaszcza Mirandy, poznanie ukształotwania powierzchni na Umbrielu, Arielu, Titanii, Oberonie, studia pierścieni... jest co obmacywać!
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2012, 17:21 wysłana przez Scorus »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 10, 2010, 11:59 »
Ta, też bym chętnie zobaczył sondę posłaną na 7/8 planetę naszego US. Chyba osobiście wolałbym, aby wysłali coś na Neptuna. Więcej chyba ciekawszych rzeczy można by tam odkryć (oczywiście to żaden argument - swoją drogą poszukam w wolnej chwili jakichś papierów celem porównania argumentów za/przeciw wysłania sondy na Urana lub Neptuna).

Jak myślicie, wypad na którąś z tych planet z definicji oznacza konieczność nadania misji klasy flagship mission? Koszty niby wiążą się z problemami z zasilaniem, no ale przecież New Horizons posiada RTG i leci w ramach New Frontiers (do 700 mln $ bodajże?).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:25 wysłana przez Scorus »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 10, 2010, 12:01 »
To powinna być misja typu flagship, ale pewnie taką nie będzie. Choć o ile dobrze pamiętam to coś tej klasy było w planach na lata 2025-2035.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:25 wysłana przez Scorus »

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 10, 2010, 12:10 »
ja też chciałbym realizacji jakiejś misji do Urana/Neptuna wiem że NASA miała taki projekt "Neptune Orbiter" zresztą zdaje się że rówieśnik "Io Volcanic Observer" ale ani widu ani słychu na jego temat, w sumie te światy są tak różne w swym podobieństwie że sam nie wiem który byłby bardziej ciekawszy Tryton wydaje się bardziej aktywny ale Uran większych księżyców ma więcej i na dodatek teraz (znaczy w ostatnich latach) zaczoł się ten 21-letni okres kiedy występują tam normalne dni i noce i można obserwować całe ich powierchnie (sumarycznie dużo większa niż powierzchnia Trytona) od bieguna od bieguna, no ale też sam Neptun - ten lazur (nawet jeżeli przeeksponpowany) fantastyczny świat!
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:26 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 10, 2010, 12:10 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 10, 2010, 22:48 »
zaczoł się ten 21-letni okres kiedy występują tam normalne dni i noce

No to po ptakach :P Przygotowania do takiej misji to około 5-8 lat, dolot do Neptuna to chyba drugie tyle - około 7 lat. Musieliby w przeciągu najbliższego czasu zdecydować się na wysłanie takiej misji, a chyba coś nie ma parcia? Nie wiem też czy układ planet US jest odpowiedni do wykorzystywania proc grawitacyjnych. Bo chyba z takowych trzeba skorzystać jeśli mamy lecieć tak daleko...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:26 wysłana przez Scorus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 10, 2010, 22:53 »
No to po ptakach :P Przygotowania do takiej misji to około 5-8 lat, dolot do Neptuna to chyba drugie tyle - około 7 lat. Musieliby w przeciągu najbliższego czasu zdecydować się na wysłanie takiej misji, a chyba coś nie ma parcia? Nie wiem też czy układ planet US jest odpowiedni do wykorzystywania proc grawitacyjnych. Bo chyba z takowych trzeba skorzystać jeśli mamy lecieć tak daleko...

Tutaj pewnie lepiej by się przygotować do ewentualnego startu misji w okolicach 2030-2035 roku najwcześniej.

Wydaje mi się, że 7 letni dolot do Neptuna to bardzo optymistyczna (=energetyczna) wartość. Cassini leciał tyle samo, a "tylko" na Saturna.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:26 wysłana przez Scorus »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 11, 2010, 01:21 »
Wydaje mi się, że 7 letni dolot do Neptuna to bardzo optymistyczna (=energetyczna) wartość. Cassini leciał tyle samo, a "tylko" na Saturna.

Hmm... sugerowałem się New Horizonsem, ale ten ma minąć orbitę Neptuna w 8 lat po starcie, także być może z tymi 7 to przesadziłem :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:27 wysłana przez Scorus »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 11, 2010, 11:36 »
W ciągu najbliższych paru miesięcy inżynierowie/naukowcy mają szanse na składanie propozycji misji klasy M-size (Medium, średnia), która zostanie wystrzelona pod koniec tej dekady (2020-2022). 3 grudnia to deadline na składanie propozycji. Budżet Europejskiej Agencji Kosmicznej na misję klasy M to około 470 mln euro.

Faworytami są Euclid, PLATO, Solar Orbiter.... 

http://sci.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=47570
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:27 wysłana przez Scorus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 11, 2010, 12:17 »
To nie jest ten sam poziom co europejska czesc misji EJSM? Z tego co pamietam, to europejska czesc misji EJSM miala kosztowac okolo 650 mln euro i byc takze wyslana okolo 2020 roku.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:27 wysłana przez Scorus »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 11, 2010, 12:21 »
To nie jest ten sam poziom co europejska czesc misji EJSM? Z tego co pamietam, to europejska czesc misji EJSM miala kosztowac okolo 650 mln euro i byc takze wyslana okolo 2020 roku.

Hmm.. EJSM to chyba zarówno dla NASA jak i ESA, misja kategorii L-size (dla NASA flagowa, dla ESA L-size chyba). Ale pewny nie jestem?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:27 wysłana przez Scorus »

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 12, 2010, 11:31 »
gdyby sonda dotarła do Neptuna w 7-8 lat (jak New Horizons do Plutona) byłaby zdolna wykonać zaledwie szybki przelot, przy tej prędkości trzeba by zużyć ocean paliwa żeby wyhamować ja do prędkości orbitalnej.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:28 wysłana przez Scorus »

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 12, 2010, 11:36 »
zaczoł się ten 21-letni okres kiedy występują tam normalne dni i noce

No to po ptakach :P Przygotowania do takiej misji to około 5-8 lat, dolot do Neptuna to chyba drugie tyle - około 7 lat. Musieliby w przeciągu najbliższego czasu zdecydować się na wysłanie takiej misji, a chyba coś nie ma parcia? Nie wiem też czy układ planet US jest odpowiedni do wykorzystywania proc grawitacyjnych. Bo chyba z takowych trzeba skorzystać jeśli mamy lecieć tak daleko...

do Urana owszem trzeba czekać ale w międzyczasie  mogliby zająć się Neptune  Orbiterem
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:28 wysłana przez Scorus »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 12, 2010, 11:36 »
gdyby sonda dotarła do Neptuna w 7-8 lat (jak New Horizons do Plutona) byłaby zdolna wykonać zaledwie szybki przelot, przy tej prędkości trzeba by zużyć ocean paliwa żeby wyhamować ja do prędkości orbitalnej.

Trzeba po prostu zastosować aerocapture :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:28 wysłana przez Scorus »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 12, 2010, 13:25 »
Trzeba po prostu zastosować aerocapture :)
[/quote]

fakt dostępne rysunki i opisy Neptune Orbitera nawet pokazują dwa wielkie nadmuchiwane panele - ale przy takim dystansie ? Na dodatek nikt jeszcze takiej sondy nie zbudował a pneumatycze osłony IRDT projektowane przez rosjan (co prawda do wejścia w atmosferę a nie satelizacji) zawiodły lub zagineły, górne warstwy atmosfery Neptuna też chyba nie są jeszcze zbyt dokłanie zbadane. Myślę że to nie wróży dobrze szansom tej misji na realizację (w tym kształcie) może jakby sięgnąć do silników jonowych jak w projekcie Kuiper Express ? Albo napęd kombinowany jak w Dawn, cała droga na ksenonie a przy Neptunie jedno silne szarpnięcie hypergolami  ?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:28 wysłana przez Scorus »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 12, 2010, 17:05 »
A czym będzie się zasilać ten napęd jonowy?

W końcu to by była znacznie cięższa sonda od powiedzmy Dawn, prawdopodobnie wykorzystująca generator radioizotopowy, a to oznacza znów zbyt mało energii na zasilanie silnika jonowego. W zasadzie jedyne rozsądnym źródłem byłby mały reaktor, ale to by znów podniosło masę całego pojazdu.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 19, 2010, 05:28 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Projektowane/planowane misje do planet zewnętrznych
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 12, 2010, 17:05 »