Autor Wątek: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy  (Przeczytany 208472 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8600
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #195 dnia: Grudzień 27, 2017, 10:37 »
Na obrazkach Tesli przed zamknięciem owiewki nie widać urządzeń łączności i pozycjonowania w przestrzeni, co raczej wyklucza wysłania zdjęć na Ziemię.
Ale może „przypadkiem” ;)  Tesla przedefiluje przed obiektywami którejś z marsjańskich sond i pozwoli się zdjąć. ;)

Zamiast misji załogowej na Marsa w 2018 roku doczekam się może wizyty samochodu w okolicach Marsa. Co za czasy nastały!  :P

Ale ciekawe czy trajektoria przelotu Roadstera pozwoli na sfocenie go przez MRO lub innego marsjańskiego orbitera?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #196 dnia: Grudzień 27, 2017, 10:40 »
Ale jeśli będzie przelatywał w pobliżu Marsa to czemu miałby nie pyknąć zdjęcia.Wyobraźcie sobie ujęcie Czerwonego z punktu widzenia kierowcy.Fajna reklama dla Tesli.

Na ile wiadomo na chwilę obecną to w ogóle żadnego przelotu koło Marsa nie będzie. Tesla ma "przeciąć" orbitę Marsa ale on sam w tym momencie będzie gdzie indziej:) Chyba, że ktoś gdzieś widział potwierdzenie bliskiego przelotu z pewnego źródła to chętnie poczytam:)

Offline sivasu

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 89
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #197 dnia: Grudzień 27, 2017, 17:11 »
Ale jeśli będzie przelatywał w pobliżu Marsa to czemu miałby nie pyknąć zdjęcia.Wyobraźcie sobie ujęcie Czerwonego z punktu widzenia kierowcy.Fajna reklama dla Tesli.

Na ile wiadomo na chwilę obecną to w ogóle żadnego przelotu koło Marsa nie będzie. Tesla ma "przeciąć" orbitę Marsa ale on sam w tym momencie będzie gdzie indziej:) Chyba, że ktoś gdzieś widział potwierdzenie bliskiego przelotu z pewnego źródła to chętnie poczytam:)
Nie mam żadnych lepszych informacji o parametrach tej misji ale wydaje mi się, że nie wspomnieli by o Marsie, gdyby nie miało być względnie bliskiego przelotu obok. Strzelając 1.5t samochód, FH (17t na m Marsa w idealnych warunkach) ma sporo marginesu i nie musi lecieć po najwydajniejszej energetycznie trajektorii

Wysłane z mojego Nexus 6 przy użyciu Tapatalka


Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #198 dnia: Grudzień 27, 2017, 19:27 »
Nie mam żadnych lepszych informacji o parametrach tej misji ale wydaje mi się, że nie wspomnieli by o Marsie, gdyby nie miało być względnie bliskiego przelotu obok. Strzelając 1.5t samochód, FH (17t na m Marsa w idealnych warunkach) ma sporo marginesu i nie musi lecieć po najwydajniejszej energetycznie trajektorii

Aktualnie to Mars znajduje się w dość dużej odległości od Ziemi, a okno startowe zaczyna się 5 maja 2018 i potrwa jedynie kilka tygodni.
Więc jeśli teraz by wystartować to trochę nie bardzo, bo odległość do pokonania będzie dużo większa niż w maju, i nie wiem czy w tej sytuacji te kilkanaście ton paliwa więcej, wystarczy żeby dotrzeć na Marsjańską orbite.
Tutaj przydałby sie ktoś, kto dałby rade to wszystko policzyć.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #198 dnia: Grudzień 27, 2017, 19:27 »

Offline sivasu

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 89
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #199 dnia: Grudzień 27, 2017, 21:02 »
Nie mam żadnych lepszych informacji o parametrach tej misji ale wydaje mi się, że nie wspomnieli by o Marsie, gdyby nie miało być względnie bliskiego przelotu obok. Strzelając 1.5t samochód, FH (17t na m Marsa w idealnych warunkach) ma sporo marginesu i nie musi lecieć po najwydajniejszej energetycznie trajektorii

Aktualnie to Mars znajduje się w dość dużej odległości od Ziemi, a okno startowe zaczyna się 5 maja 2018 i potrwa jedynie kilka tygodni.
Więc jeśli teraz by wystartować to trochę nie bardzo, bo odległość do pokonania będzie dużo większa niż w maju, i nie wiem czy w tej sytuacji te kilkanaście ton paliwa więcej, wystarczy żeby dotrzeć na Marsjańską orbite.
Tutaj przydałby sie ktoś, kto dałby rade to wszystko policzyć.
Odległość nie ma znaczenia, liczy się tylko delta v. Paliwa nie ma więcej, za to oszczep do rzucenia w Marsa waży 15t mniej. Okno, o którym mówisz to okno transferu Hohmanna, najoszczędniejszy profil misji.

Wysłane z mojego Nexus 6 przy użyciu Tapatalka


Offline tisher

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 81
  • LOXem i ropą! ;)
    • Blog o rowerach elektrycznych
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #200 dnia: Grudzień 27, 2017, 23:42 »
A wykonalne jest trafić teslą w marsa tak, aby marsjański łazik zrobił fotkę spadającej gwiazdy? :D

Mój blog o rowerach elektrycznych: Ebike Blog

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #201 dnia: Grudzień 28, 2017, 10:12 »
A wykonalne jest trafić teslą w marsa tak, aby marsjański łazik zrobił fotkę spadającej gwiazdy? :D

Z uwagi na atmosferę Marsa, to pewnie nie będzie "tylko" spadająca gwiazda. :)

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1265
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #202 dnia: Grudzień 28, 2017, 14:40 »
Być może jeszcze dziś Falcon Heavy pojawi się na rampie startowej 39-A, zaś test statyczny za tydzień.
 
https://twitter.com/NASASpaceflight/status/946344056392699904
 

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23222
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #203 dnia: Grudzień 28, 2017, 14:52 »
Być może jeszcze dziś Falcon Heavy pojawi się na rampie startowej 39-A, zaś test statyczny za tydzień.
 
https://twitter.com/NASASpaceflight/status/946344056392699904

Obserwujmy zatem dostępne źródła w poszukiwaniu Falcona Heavy! :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8600
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #204 dnia: Grudzień 28, 2017, 14:55 »
Ciekawe czy Marek Florydziak będzie wypatrywać Ciężkiego Sokoła?  :D

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #205 dnia: Grudzień 28, 2017, 15:11 »
A wykonalne jest trafić teslą w marsa tak, aby marsjański łazik zrobił fotkę spadającej gwiazdy? :D
Opportunity próbował zrobić zdjęcie lądującemu Schiaparelli, ale nic nie było widać. Tesla musiała by przelecieć dość blisko łazika, a z tego co wiadomo nie będzie wyposażona w nic do korekty trajektorii lotu, więc trafić z aż taką dokładnością to byłby czysty przypadek (o ile w ogóle w Marsa by trafiła).

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #206 dnia: Grudzień 28, 2017, 15:38 »
Ale jeśli będzie przelatywał w pobliżu Marsa to czemu miałby nie pyknąć zdjęcia.Wyobraźcie sobie ujęcie Czerwonego z punktu widzenia kierowcy.Fajna reklama dla Tesli.

Na ile wiadomo na chwilę obecną to w ogóle żadnego przelotu koło Marsa nie będzie. Tesla ma "przeciąć" orbitę Marsa ale on sam w tym momencie będzie gdzie indziej:) Chyba, że ktoś gdzieś widział potwierdzenie bliskiego przelotu z pewnego źródła to chętnie poczytam:)
Nie mam żadnych lepszych informacji o parametrach tej misji ale wydaje mi się, że nie wspomnieli by o Marsie, gdyby nie miało być względnie bliskiego przelotu obok. Strzelając 1.5t samochód, FH (17t na m Marsa w idealnych warunkach) ma sporo marginesu i nie musi lecieć po najwydajniejszej energetycznie trajektorii

Wysłane z mojego Nexus 6 przy użyciu Tapatalka

Co jest możliwe a co zrobią to dwie różne rzeczy:) Nigdzie niema potwierdzenia przelotu w pobliżu Marsa a naprzykład tutaj: https://spaceflightnow.com/2017/12/02/spacex-will-try-to-launch-elon-musks-tesla-roadster-on-new-heavy-lift-rocket/ sugeruje się raczej, że przelotu nie będzie. Zresztą nie wiem czy są na tyle dokładni w strzelaniu, żeby mogli to osiągnąć bez korekt trajektorii po drodze a jakoś w ładunku nie widać silników korekcyjnych:) Zresztą, żebyśmy mogli coś odebrać musiałaby być też jakaś antena, ogniwa słoneczne zasilające systemy itd a tego także nie widać na zdjęciach.

EDIT: Nie pisze tego żeby wam psuć humory, sam chciałbym takiego przelotu, ale realnie patrząc nie zanosi się na to na chwile obecna;)

EDIT2: Właśnie ustawiają FH na wyrzutni.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2017, 15:52 wysłana przez wini »

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1265
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #207 dnia: Grudzień 28, 2017, 15:49 »
Nie rozumiem, po co te spekulacje?
Żadnego strzelania Teslą Rosadsterem w Marsa nie będzie! Elon wyraźnie zapowiedział, że jego wiśniowe autko będzie tysiące lat krążyło w US a termin startu jest poza wszelkimi możliwymi "oknami".

I tyle w temacie.

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #208 dnia: Grudzień 28, 2017, 15:58 »

Offline sivasu

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 89
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #209 dnia: Grudzień 28, 2017, 16:03 »
Nie rozumiem, po co te spekulacje?
Żadnego strzelania Teslą Rosadsterem w Marsa nie będzie! Elon wyraźnie zapowiedział, że jego wiśniowe autko będzie tysiące lat krążyło w US a termin startu jest poza wszelkimi możliwymi "oknami".

I tyle w temacie.
Będzie krążyło PO przelocie - tak to zrozumiałem ja i kupa innych ludków. Co to zasilania Roadster na baterię 75 kWh. Oszczędnie gospodarując może wystarczyć na lata komunikacji.
Okna dotyczą najwydajniejszych profili misji. Mając odpowiedni margines można polecieć bez żadnego okna.

Wysłane z mojego Nexus 6 przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2017, 16:09 wysłana przez sivasu »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #209 dnia: Grudzień 28, 2017, 16:03 »