Autor Wątek: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy  (Przeczytany 203723 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #720 dnia: Luty 15, 2018, 10:25 »

Pytanie czy w 2020 roku łazik Curiosity da radę wypatrzyć Tesle na niebie?

Dobre pytanie.  :)

Co mi tam obroty, chciałbym wiedzieć ile już przejechał tzn. przeleciał  :) i jak daleko jest od garażu, bo że nie wróci do garażu to już wiemy.
Tutaj można sprawdzić w czasie rzeczywistym: http://www.whereisroadster.com/index.html


Dzięki, o to mi chodziło  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #721 dnia: Luty 15, 2018, 11:05 »

Pytanie czy w 2020 roku łazik Curiosity da radę wypatrzyć Tesle na niebie?

Dobre pytanie.  :)


Zbliżenie to będzie coś około 7 mln km, więc raczej małe szanse na to.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #722 dnia: Luty 15, 2018, 11:32 »
Chyba jedno z ostatnich ujęć Tesli wykonane 2 dni temu.Odległość 2mln km


Nie wiadomo kiedy kolejny start FH z satelitą Arabsat 6a ale 3 start z misją STP-2 Siły Powietrzne podobno chciałyby zrobić w czerwcu.
« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2018, 11:33 wysłana przez alnitak »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #723 dnia: Luty 15, 2018, 12:45 »
Według zazwyczaj dobrze poinformowanego Salo, który publikuje plany startowe na NSF, i aktualizuje je niemal codziennie:

NET June - STP-02: DSX, COSMIC-2A (equatorial): FORMOSAT 7A/7B/7C/7D/7E/7F, GPIM, OTB 1, FalconSat 6, NPSat 1, Oculus-ASR, Prox 1, LightSail® 2, ARMADILLO, FalconSat 7, TBEx A, TBEx B, Prometheus 2-1, Prometheus 2-2, Prometheus 2-3, Prometheus 2-4, Prometheus 2-5, Prometheus 2-6, Prometheus 2-7, Prometheus 2-8, PSat 2, BRICSat 1, BRICSat 2, TEPCE 1, TEPCE 2, CP 9 (LEO), StangSat, DOTSI, CNGB, Ballast - Falcon Heavy - Kennedy LC-39A (or Q2)

NET Q3 - Arabsat 6A - Falcon Heavy - Kennedy LC-39A

A potem nic.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #723 dnia: Luty 15, 2018, 12:45 »

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #724 dnia: Luty 15, 2018, 13:39 »
Ale wojsko chce ponoć puścić Arabsata pierwszego żeby nie być królikiem doświadczalnym w pierwszym locie docelowej wersji FH(misja STP-2 wymaga umieszczenia licznych ładunków na różnych orbitach).Myślę że tak naprawdę nie wiemy ile faktycznie zawarto kontraktów na FH,ogółem SpaceX ma ich loty o wartości 12mld $.Gdy pierwsza płatna misja pójdzie zgodnie z planem to myślę że znajdzie się bardzo wielu chętnych na loty FH co szczególnie uderzy w Arianespace.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #725 dnia: Luty 15, 2018, 14:01 »
Nie jestem pewien, czy FH uderzy w Ariane 5. Raczej F9 uderzył w A5, bo już udźwig F9 na GTO (8,3 t) jest niewiele mniejszy niż A5 ECA (10,5 t). Ponadto jeśli dobrze pamiętam, to A5 często wynosiła po dwa satelity na raz, więc F9 spokojnie może zastąpić A5. Ale nie do końca, bo chyba ciągle Ariane 5 jest postrzegana jako rakieta bardziej niezawodna niż F9 (chociaż ostatni start A5 mógł to zmienić). A utraty ładunku nawet bardzo wysokie odszkodowanie nie zrekompensuje, skoro właściciel satelity wypada przynajmniej z części rynku.

Inna sprawa, że SpaceX nie chwali się ceną przy wynoszeniu F9 największych ładunków, czyli pomiędzy 5,5 a 8,3 t na GTO. Więc nie wiadomo jak wtedy F9 wygląda z konkurencyjnością.

W każdym razie wydaje mi się, że FH nie wymiecie nikogo a rynku, gdyż nikt nie ma, ani nie pracuje nad rakietą o udźwigu powyżej 15 t na GTO. Oczywiście poza Blue Origin, ale to jeszcze wielka niewiadoma (a SLS raczej nie będzie wykorzystywany komercyjnie). Natomiast może stworzyć rynek dla siebie.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #726 dnia: Luty 15, 2018, 14:42 »
Racja że F9 zabrał część rynku A5 ale nie cały,silną stroną Europejczyków pozostawały loty z łączonym ładunkiem dzięki czemu udawało się obniżyć cenę dla klienta.Poza tym 8.3t udźwigu F9 na GTO jest dla wersji block 5 która jeszcze nie latała a że starali się odzyskiwać boostery to ograniczało udźwig do nieco ponad 5 t na GTO.Ciężki Falcon może im teraz zabierać najcięższe ładunki z górnego slotu i być w pełni odzyskiwalny,zwykły F9 może wozić te lżejsze również przy odzysku.Nikt już teraz nie będzie czekał miesiącami aż Arianespace skompletuje 2 ładunki na A5 skoro można je wystrzelić taniej dwiema rakietami w dowolnym czasie.

Inna sprawa, że SpaceX nie chwali się ceną przy wynoszeniu F9 największych ładunków, czyli pomiędzy 5,5 a 8,3 t na GTO. Więc nie wiadomo jak wtedy F9 wygląda z konkurencyjnością.

Przypuszczalnie to ok 90 mln$ co wynika z tego tweeta Muska odnośnie cen FH sprzed paru dni:
Cytuj
Side boosters landing on droneships & center expended is only ~10% performance penalty vs fully expended. Cost is only slightly higher than an expended F9, so around $95M

Myślę że coraz bardziej powinniśmy w kontekście walki o rynek patrzeć na osiągi rakiet wielorazowego użytku typu Falcon przez pryzmat max ładowności przy odzysku.Sądzę że F9 w ogóle nie będzie oferowany w wersji "expandable".Blue Origin również ładowność New Glenna podaje wyłącznie w wersji odzyskiwalnej.
Niestety w popularnych mediach jest jeden wielki zamęt w tej kwestii,mieszają ceny z odzyskiem i bez,podobnie ładowność

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #727 dnia: Luty 15, 2018, 16:36 »
Nie jestem pewien, czy FH uderzy w Ariane 5. Raczej F9 uderzył w A5,[...]

A5 zostanie wycofana w ciągu najbliższych czterech lat, więc jeżeli Falcony mają w coś uderzać, to będzie to A6.

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #728 dnia: Luty 16, 2018, 12:46 »
Zbliżenia Tesli do Ziemi i Marsa (do roku 2067 i odległość <0,12 AU)
posortowane według daty.

Zbliżenia wygenerowane z uwzględnieniem perturbacji od strony planet i większych asteroid !!
 

Wyliczone w FindOrb z 290 obserwacji
https://www.projectpluto.com/temp/spacex.htm

 

   Perihelion 2018 Feb 4.121289 +/- 0.000131 TT =  2:54:39 (JD 2458153.621289)
Epoch 2018 Feb 15.0 TT = JDT 2458164.5   Earth MOID: 0.0002   Ma: 0.0026
M   6.99030522 +/- 0.00027          (J2000 ecliptic)          Find_Orb
n   0.64256741982 +/- 1.72e-5       Peri.  177.32067715 +/- 0.00006
a   1.33001615091 +/- 2.38e-5       Node   317.35533095 +/- 0.00009
e   0.2586106597 +/- 1.33e-5        Incl.    1.08870279 +/- 0.000052
P   1.53/560.24d           H 25.3   G  0.15   U  5.4 
q 0.98605979659 +/- 1.14e-8    Q 1.67397250523 +/- 4.76e-5
290 of 308 observations 2018 Feb. 8-15; mean residual 0".33
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #729 dnia: Luty 16, 2018, 18:19 »
boczny stopień FH po wylądowaniu.


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #730 dnia: Luty 16, 2018, 19:42 »
Ciekawe, czy te boczne stopnie zostaną ponownie wykorzystane.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #731 dnia: Luty 16, 2018, 23:07 »
Zostaną wykorzystane na pewno jako eksponaty:))

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #732 dnia: Luty 17, 2018, 07:01 »
Obserwatorium Astronomiczne UAM śledzi kosmiczny lot Tesli
16.02.2018


Źródło: UAM

Od 8 lutego Obserwatorium Astronomiczne UAM za pomocą teleskopu umieszczonego w Arizonie (USA) śledzi przelot w przestrzeni kosmicznej kabrioletu Tesla, wystrzelonego za pomocą prototypowej rakiety Falcon Heavy - informuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pierwsze obserwacje samochodu Obserwatorium UAM wykonało 8 lutego. Pojazd znajdował się wówczas w odległości ok. 730 tys. km od Ziemi. "W przeciwieństwie do typowych satelitów Ziemi, Tesla znajduje się aktualnie na orbicie wokółsłonecznej i oddala się od Ziemi. (...) Przewiduje się śledzenie tego kilkumetrowego obiektu nawet z odległości kilku milionów kilometrów" - informuje UAM w przesłanym PAP komunikacie prasowym.

Czerwony samochód Tesla Roadster został wystrzelony 6 lutego na pokładzie rakiety Falcon Heavy firmy Space X. Lot ten był testem rakiety, a jego celem było sprowadzenie na ziemię trzech stopni maszyny. Rakieta Falcon Heavy ma zostać w przyszłości wykorzystana do przeprowadzenia prywatnej załogowej misji na Marsa. Właściciel Space X Elon Musk zapowiada zorganizowanie jej do 2024 roku - wcześniej niż rządowa NASA.

Zgodnie z planem, samochód Tesla Roadster z ubranym w skafander kosmiczny manekinem za kierownicą pozostał w kosmosie. Jak przypomniała przy tej okazji agencja AFP, w zeszłym roku Musk mówił, że bardzo podoba mu się pomysł "samochodu dryfującego w nieskończoność w przestrzeni powietrznej, który być może za miliony lat zostanie odkryty przez rasę pozaziemską".

Obserwacje samochodu prowadzone są m.in. za pomocą najnowocześniejszego, zdalnie sterowanego teleskopu Obserwatorium Astronomicznego UAM umieszczonego w Arizonie (USA). Ich celem jest określenie dokładnej orbity pojazdu oraz wyznaczenie przyszłych przelotów Tesli w pobliżu Ziemi.

Obserwacje Tesli są częścią pilotażowego programu Obserwatorium UAM, w ramach którego fotografowane są najróżniejsze obiekty kosmiczne: od satelitów geostacjonarnych po mikro- i nanosatelity na niskich orbitach. Znajdujący się w Arizonie teleskop jest w stanie zarejestrować piłeczkę ping-pongową krążącą na orbicie 1000 km nad Ziemią. "Dzięki takim obserwacjom wyznaczane są pozycje i orbity obiektów, co pozwala przewidywać ich przyszłe trajektorie oraz ostrzegać przed potencjalnymi zderzeniami" - dodaje UAM.

Programy monitorowania obiektów w przestrzeni wokółziemskiej, w których uczestniczy Obserwatorium Astronomiczne UAM, realizowane są przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz Komisję Europejską. W ramach tych programów w wielu obserwatoriach astronomicznych w Europie prowadzone są prace przygotowawcze poprzedzające uruchomienie regularnych, masowych obserwacji wszystkich obiektów zagrażających użytecznym satelitom.

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28308%2Cobserwatorium-astronomiczne-uam-sledzi-kosmiczny-lot-tesli.html

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #733 dnia: Luty 18, 2018, 20:34 »
Czy Tesla została oddzielona od drugiego stopnia po trzecim uruchomieniu silnika Merlin 1d Vacuum drugiego stopnia ?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #734 dnia: Luty 18, 2018, 21:08 »
Hmm, jeśli by była, to astronomowie by obserwowali dwa obiekty, a nie jeden...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Pierwszy start rakiety Falcon Heavy
« Odpowiedź #734 dnia: Luty 18, 2018, 21:08 »