Autor Wątek: Dragon C2+  (Przeczytany 196800 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #225 dnia: Maj 19, 2012, 11:19 »
Start we wtorek o godzinie 09:44:34 czasu polskiego.

Dzień wcześniej zaplanowana jest korekta orbity ISS, zobaczymy, co z nią zrobią i jak to wpłynie na ew. czas startu.

Jeśli ten problem z silnikiem okaże się poważniejszy, to i tak pewnie nie polecimy w najbliższych tygodniach.

Elon zrobił już rapid-analizę problemu:
Launch aborted: slightly high combustion chamber pressure on engine 5. Will adjust limits for countdown in a few days.

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2566
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #226 dnia: Maj 19, 2012, 11:26 »
Konferencja "Liftoff and cutoff 8)" o 12:30 CEST.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #227 dnia: Maj 19, 2012, 11:30 »
Zawsze mogło być bardziej "" ;)

Ale numer - nie znałem tej historii. Rakieta uniosła się na 4 cale w górę? Odrzucona wieżyczka ratunkowa oraz spadochrony, wow :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #228 dnia: Maj 19, 2012, 11:41 »
Mamy sporą szansę, że 22 maja zobaczymy ponownie próbę startu. Skoro to chodzi tylko o przesunięcie limitów dla warunków panujących w komorach silników. Zapewne mała ingerencja w software i jesteśmy back on track.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #228 dnia: Maj 19, 2012, 11:41 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #229 dnia: Maj 19, 2012, 12:13 »
Mamy sporą szansę, że 22 maja zobaczymy ponownie próbę startu. Skoro to chodzi tylko o przesunięcie limitów dla warunków panujących w komorach silników. Zapewne mała ingerencja w software i jesteśmy back on track.

To chyba bardzo podobne do sytuacji z 30 kwietnia, z pierwszej próby odpalenia silników. Limity wówczas były bardzo "konserwatywnie" ustalone.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #230 dnia: Maj 19, 2012, 12:25 »
Na Florydzie świta :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #231 dnia: Maj 19, 2012, 12:27 »
Mamy sporą szansę, że 22 maja zobaczymy ponownie próbę startu. Skoro to chodzi tylko o przesunięcie limitów dla warunków panujących w komorach silników. Zapewne mała ingerencja w software i jesteśmy back on track.

To chyba bardzo podobne do sytuacji z 30 kwietnia, z pierwszej próby odpalenia silników. Limity wówczas były bardzo "konserwatywnie" ustalone.

Jak widać limity tego ciśnienia w komorze/silnikach ponownie okazały się zbyt zaniżone. Powstają ciekawe pytania dotyczące tego czemu po przeprowadzeniu próbnego odpalenia silników 30 kwietnia, a następnie ustanowieniu limitów, te są dzisiaj przekraczane? Co na to wpłynęło? Czy mamy na sali jakiegoś rocket scientist? :)

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2566
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #232 dnia: Maj 19, 2012, 12:33 »
Za moment konferencja, może coś ciekawego dodadzą...

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1441
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #233 dnia: Maj 19, 2012, 12:52 »
Za moment konferencja, może coś ciekawego dodadzą...

Niewiele ciekawego. Prezydent SpaceX coś tam napomknęła, że prawdopodobnie było za mało paliwa w komorze i się rozgrzała (o ile dobrze zrozumiałem). Poza tym niewiele danych. Powinni jednak jakiegoś inżyniera dawać na takie spotkania ;).

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2566
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #234 dnia: Maj 19, 2012, 12:59 »
Króciutka konferencja, istotnie. Nieco o kolejnych okienkach, trochę o tym co za parę godzin na lanczpadzie...

Apropos okienek:
- wtorek, 09:44 CEST
- środa, 09:22 CEST

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #235 dnia: Maj 19, 2012, 13:02 »
Za moment konferencja, może coś ciekawego dodadzą...

Niewiele ciekawego. Prezydent SpaceX coś tam napomknęła, że prawdopodobnie było za mało paliwa w komorze i się rozgrzała (o ile dobrze zrozumiałem). Poza tym niewiele danych. Powinni jednak jakiegoś inżyniera dawać na takie spotkania ;).

Zakładam, że dopiero za kilka/naście godzin będą dokładnie wiedzieć co się stało i jak temu zapobiec następnym razem.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #236 dnia: Maj 19, 2012, 13:05 »
Za moment konferencja, może coś ciekawego dodadzą...

Niewiele ciekawego. Prezydent SpaceX coś tam napomknęła, że prawdopodobnie było za mało paliwa w komorze i się rozgrzała (o ile dobrze zrozumiałem). Poza tym niewiele danych. Powinni jednak jakiegoś inżyniera dawać na takie spotkania ;).

Trudno aby w 2 godziny po aborcie dali tam inżyniera. Wszystkie siły pewnie rzucone na analizę danych pracy tego silnika. Co ciekawe podobno z piątką był też problem w czasie startu pierwszego Falcona 9. W czasie testu 30 kwietnia ciśnienie było w normie.

Odczyty ciśnienia w komorze piątki leciały w górę od momentu zapłonu, ale dopiero na T - 0,5 sekundy przekroczony został limit. Zatem silnik działał około 2,5 sekundy zanim nie poleciały charakterystyki. Nie wygląda to na problem software - czyli zupełnie w odwrotności do tego co Elon na Twitterze pisał ;) Nigdy wcześniej nie mieli podobnej sytuacji. W czasie lotu mogą utracić dwa silniki, jednak to może nastąpić w późniejszej fazie lotu.

Ewentualna wymiana silnika zabrałaby parę dni. Mogą wyjąć takowy z innego Falcona 9, który jest na Cape. W chwili obecnej planują oględziny komory spalania i stanu zaworów (ale te były w nominalnych pozycjach), wpuszczą do środka kamerę i wszystko obejrzą.
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2012, 13:10 wysłana przez Matias »

Offline Ulmar

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #237 dnia: Maj 19, 2012, 16:12 »
A ja jak tak patrzę na film z tego tzw. startu to przypominają mi się czasy pierwszych lotów załogowych. Prawdę mówiąc to wszystko wygląda jakby w kwesti lotów załogowych czas cofnął się o 50 lat. No może monitorów nie mieli kiedyś takich ładnych. Z całą jednak pewnością fundusze teraz popłyną do prywaciarzy. A za jakiś czas koszty które teraz są niskie będą równie wysokie jak do tej pory. Z jedną różnicą. Teraz fundusze zasilą prywatne kieszenie.

« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2012, 16:14 wysłana przez Ulmar »

Online wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #238 dnia: Maj 19, 2012, 17:46 »
Króciutka konferencja, istotnie. Nieco o kolejnych okienkach, trochę o tym co za parę godzin na lanczpadzie...

Apropos okienek:
- wtorek, 09:44 CEST
- środa, 09:22 CEST

ehh to nie zobaczę na żywo:) ale mimo to niech już poleci w ten wtorek:)

Offline eRKa

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Windą do nieba :)
Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #239 dnia: Maj 19, 2012, 19:16 »
Ja też będę wtedy w pracy, ale może uda mi się coś podejrzeć  8 ::)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dragon C2+
« Odpowiedź #239 dnia: Maj 19, 2012, 19:16 »