Autor Wątek: Wykłady popularnonaukowe  (Przeczytany 80970 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline jch

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 49
  • LOXem i ropą! - doskonałe!
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #195 dnia: Luty 16, 2020, 02:25 »
Rrrany, ile spamu w wątku o wykładach popularnonaukowych :P Załóżcie, kochani, wątek z naukowymi doniesieniami prasowymi... Tymczasem aby nie spamować:

W najbliższy czwartek w Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie będę miał okazję przedstawić w ramach seminarium wkład okolic nadwiślańskich w podbój przestworzy, ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoszczy i jej szeroko rozumianej okolicy. Pobieżnie, bo to temat na kilkanaście-kilkadziesiąt godzin wykładu, a nie niespełna godzinę, niemniej powinno być interesująco. Na zakończenie planuję uzasadnić, dlaczego w Bydgoszczy jest sens budować kosmodrom i dlaczego byłoby świetnie, gdyby był niedziałający. Wstęp do CBK PAN, jeśli pamiętam, nie jest swobodny, niemniej jeśli ktoś miałby okazję podejść, zapraszam.

https://www.cbk.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1008:seminarium-20-lutego-2019&catid=87:seminaria-instytutowe&Itemid=167

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #196 dnia: Luty 16, 2020, 12:00 »
Rrrany, ile spamu w wątku o wykładach popularnonaukowych :P

Z racji ewolucji wątku , część postów mogła nie zostać przeniesiona do innego, co wiązało się z jeszcze bardziej poszerzoną tematyką obecnego wątku.
Nie wszystkie posty są poświęcone ściśle wykładom , ale wiążą się z szeroko pojętą popularyzacją nauki.

Załóżcie, kochani, wątek z naukowymi doniesieniami prasowymi...

Odpowiedni wątek wyłonił się z tego, także poprzez przeniesienie postów, co moim zdaniem wyczerpuje proponowaną przez Ciebie jch tematykę  :)
https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2500.msg94264#msg94264

Poza tym dzięki za info o nowym wykładzie podanym z odpowiednio wcześniejszym wyprzedzeniem, co niestety nie jest zjawiskiem częstym.
Godzina 14:00 w 58. rocznicę pierwszego lotu orbitalnego Amerykanina dla niektórych może być odpowiednia.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #197 dnia: Luty 24, 2020, 08:31 »
Album z wystawy nadal powinien być dostępny w DSH
https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=200.msg141821#msg141821

Lądowanie na Księżycu na fotografiach
19.08.2019


Misja Apollo 11. Lądowanie na Księżycu. Źródło:NASA/EPA/EFE/PAP

Około 100 zdjęć z Księżyca, portrety astronautów i fotografie dokumentujące przygotowania do misji kosmicznych znalazły się na wystawie "Zdobyć Księżyc" w stołecznym Domu Spotkań z Historią. Towarzyszą im fragmenty wypowiedzi i wspomnień astronautów.

Kuratorka wystawy Joanna Kinowska przyznała w rozmowie z PAP, że pasjonuje się tą tematyką od dawna. "Wielu z nas wydaje się, że podczas pierwszego lądowania człowieka na Księżycu powstało tylko kilka, powszechnie znanych zdjęć. Kiedy dowiedziałam się, że jest ich o wiele więcej okazało się, że są naprawdę wyjątkowe, niesamowicie widać fakturę Księżyca, astronautów, światło. Zainspirowało mnie to, żeby dowiedzieć się więcej na ten temat, bo powszechna wiedza o tych sprawach nie jest zbyt duża" - opowiadała.

"Chciałam zrobić wystawę, by podzielić się tymi zdjęciami. Miałam nadzieję, że coś co mnie fascynuje może również zafascynować widzów. Chciałam, żeby odbiorcy zobaczyli, że tych fotografii z Księżyca było zdecydowanie więcej i jakie to fenomenalne kadry. A okazja 50-lecia lądowania na Księżycu wydała mi się idealna, by te zdjęcia pokazać" - zaakcentowała Kinowska.

Na wystawie można zobaczyć trochę ponad 100 zdjęć. "Dwie trzecie z nich, ta główna część ekspozycji to fotografie, które zrobili astronauci z misji przede wszystkim Apollo, ale także z Gemini i chyba jedno zdjęcie z Mercurego. To zdjęcia, które wykonali wewnątrz statków kosmicznych, na orbicie ziemskiej, na orbicie Księżyca i na jego powierzchni. Nikt ich nie uczył fotografować, mieli tylko podręcznik do obsługi wykonanego specjalnie dla ich potrzeb aparatu. Druga, mniejsza część wystawy to zdjęcia z przygotowań, treningów, pojazdów, które im służyły jako symulatory, są też zdjęcia promocyjne kilku misji np. Gemini" - relacjonowała.

Zdjęciom towarzyszą cytaty ze wspomnień astronautów i ich biografii, książek, które opowiadały o kulisach tych misji. "Zależało mi, by nie opowiadać chronologicznie, jak to było. Dlatego mamy np. zdjęcie powierzchni Księżyca, a obok jest fragment wypowiedzi o tym, jak zapamiętał to jeden z astronautów. Widzimy na zdjęciach ślady kroków, ale nie wyglądają tak jak na Ziemi - ewidentnie są po takim +kicaniu+ i obok jest informacja, jak się poruszać na Księżycu. Oczywiście na wystawie znalazły się zdjęcia najbardziej znane, jak to odcisku buta albo ukazujące Buzza Aldrina stojącego przed lądownikiem. Fotografię wykonał Neil Armstrong, który zresztą odbija się w hełmie Buzza. To zdjęcie posłużyło za pierwszy logotyp dla MTV" - mówiła kuratorka.

"Jest też zdjęcie Buzza Aldrin wychodzącego na powierzchnię Księżyca. Z oczywistych powodów nikt nie mógł zrobić zdjęcia, jak pierwszy człowiek stawia stopę na Księżycu, ale ten drugi już ma zdjęcie. Jest też bardzo dużo fotografii, na których widzimy tylko cień astronauty. Okazało się, że te cienie powstały podczas wykonywania przez nich panoramy Księżyca, którą robili okręcając się co kilka stopni i fotografując. Wybraliśmy kilkanaście takich zdjęć. Oprócz cienia astronauty widać na nich powierzchnię Księżyca albo łazik księżycowy w tle" - powiedziała.

Ekspozycji towarzyszy ścieżka dźwiękowa. "Jarek Grzesica z Fundacji Sztuka i Technologia, z Warsaw Electronic Festival zrobili płytę na 40-lecie lądowania na Księżycu. Był to swoisty hołd dla dźwięków, które można było usłyszeć w trakcie kontroli lotów, słynne zdania +Orzeł wylądował+ czy +To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości+ uzupełnione muzyką elektroniczną. I zaprosiłam Jarka, żeby przygotował ścieżkę dźwiękową na wystawę, wspomógł to poczucie bycia gdzieś w statku kosmicznym czy na powierzchni Księżyca w skafandrze. Kiedy patrzymy na zdjęcia dochodzą nas dźwięki muzyki elektronicznej, z którymi co jakiś czas przeplatają odgłosy jak z kontroli lotów" - podkreśliła Kinowska.

"Na wystawie pokazujemy więc fenomenalne zdjęcia astronautów, troszeczkę historii. Mam nadzieję, że to będzie taki wabik, by tę opowieść zgłębiać na własną rękę. Bo to zaledwie ułamek zdjęć z programu Apollo. NASA udostępniła je w internecie. Wystawie towarzyszą oczywiście znane wszystkim cytaty, które już weszły do popkultury, takie jak +Houston mamy problem+, któremu towarzyszy wyjaśnienie, o co chodziło. Zależało nam, żeby ta historia była jak najbardziej pełna. Ukazujemy fascynację astronautów znalezieniem się na Księżycu, ale też kłopoty techniczne, ryzyko, jakiefo doświadczali, niepowodzenia, reakcje rodzin, a także cały wydźwięk polityczno-historyczny, czyli wyścig kosmiczny. Na wystawie znalazło się także kalendarium przybliżające, co się działo w ZSRR, a co w USA, jak niewiele brakowało, by to Amerykanin był pierwszym człowiekiem w kosmosie. Mam nadzieję, że ta ekspozycja będzie ciekawa zarówno dla tych, którzy niewiele o kosmosie wiedzą, jak i tych bardzo +siedzących+ w temacie" - dodała.

Ekspozycja "Zdobyć Księżyc" będzie czynna do 6 października. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C78274%2Cladowanie-na-ksiezycu-na-fotografiach.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #198 dnia: Luty 24, 2020, 10:33 »
Klub Astronomiczny Almukantarat - pasja do astronomii
04.02.2020 Marek Matacz


Fot. Klub Astronomiczny Almukantarat

Działająca od lat organizacja non-profit zrzesza miłośników astronomii z całego kraju i pomaga rozwijać astronomiczne zainteresowania, zwłaszcza wśród młodzieży. Robi to m.in. z pomocą obozów, warsztatów i innych imprez naukowych oraz z pośrednictwem portalu prężnie działającego portalu AstroNET.

Klub Astronomiczny Almukantarat (www.almukantarat.pl) to jeden z finalistów konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii "Instytucja".

Jest to również miejsce, w którym piękno astronomii i nauk pokrewnych mogą odkrywać pasjonaci z dowolnego zakątka Polski.

Na rzecz promocji astronomii i nauk pokrewnych Klub działa od 1983 r., zaś w 1995 r. został zarejestrowany jako stowarzyszenie. (...)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C80542%2Cklub-astronomiczny-almukantarat-pasja-do-astronomii.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #198 dnia: Luty 24, 2020, 10:33 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #199 dnia: Luty 24, 2020, 10:53 »
W CBK PAN Bartyckiego 18a

Serdecznie zapraszamy na seminarium fizyki kosmicznej w czwartek  27 lutego 2020,  o godz. 14 (w sali im. prof. Stefana Piotrowskiego na II p.).

Dr Tomasz Mrozek (CBK PAN, Instytut Astronomiczny UWr) wygłosi odczyt pt. „O misji ESA Solar Orbiter i instrumencie STIX do badań rentgenowskich Słońca”.

STIX (Spectrometer/Telescope for Imaging X-rays) opracowali wspólnie naukowcy ze Szwajcarii, Polski, Czech, Niemiec i Francji. Wkład finansowy Polski w projekt STIX szacowany jest na 2-2,5 mln euro. Wynosi on ok. 20 proc. całości jego budżetu i ustępuje tylko wkładowi Szwajcarów.

Dr Tomasz Mrozek z Zakładu Fizyki Słońca CBK PAN we Wrocławiu zauważa, że wciąż nie znamy odpowiedzi na wiele pytań dotyczących Słońca. STIX będzie badać w zakresie rentgenowskim słoneczne rozbłyski. Chodzi o tzw. twarde promieniowanie rentgenowskie - fotony o energii od 4 keV do 150 keV, co odpowiada falom elektromagnetycznym o długości od 0,31 nm do 0,00827 nm. Takie rozbłyski mogą zagrażać satelitom, a nawet ziemskiej infrastrukturze, w tym sieciom energetycznym.
https://www.facebook.com/events/centrum-bada%C5%84-kosmicznych-pan-space-research-centre-pas/o-misji-solar-orbiter-i-instrumencie-stix-do-bada%C5%84-rtg-s%C5%82o%C5%84ca/204625510656938/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #200 dnia: Styczeń 01, 2021, 17:15 »
Kosmiczny odcinek podcastu Papaya.Rocks
BY REDAKCJA ON 1 STYCZNIA 2021

(...) Odpowiednik Papaya.Rocks to audycja prowadzona przez Michała Kukawskiego. Autor skutecznie łączy formę reportażu ze słuchowiskiem zadając rozmówcom bardzo ciekawe, często fascynujące pytania. Gośćmi jego audycji na temat kosmosu byli dr Anna Fogtman, która pracuje jako naukowczyni ds. załogowej eksploracji w zespole medycyny kosmicznej ESA oraz SciSpace w Europejskim Centrum Astronautów oraz Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej. (...)
https://kosmonauta.net/2021/01/kosmiczny-odcinek-podcastu-papaya-rocks/

https://papaya.rocks/pl/news/co-ludzkie-cialo-czuje-w-kosmosie-nowy-odpowiednik

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #201 dnia: Luty 01, 2021, 23:59 »
Bezpłatne warsztaty dla nauczycieli – Lekcje o Ziemi z kosmosu
BY REDAKCJA ON 1 LUTEGO 2021

https://kosmonauta.net/2021/02/bezplatne-warsztaty-dla-nauczycieli-lekcje-o-ziemi-z-kosmosu/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #202 dnia: Marzec 09, 2021, 00:12 »
Nowy kosmiczny odcinek podcastu Papaya Rocks
BY REDAKCJA ON 8 MARCA 2021

https://kosmonauta.net/2021/03/nowy-kosmiczny-odcinek-podcastu-papaya-rocks/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #203 dnia: Kwiecień 06, 2021, 02:03 »
Był gwiazdą TVP. "Nie miałem ochoty się przed nikim płaszczyć".
PRZEMEK GULDA 01-02-2021 14:54

Wiktor Niedzicki ze swoim programem "Laboratorium" był w najważniejszych ośrodkach naukowych i podpatrywał uczone i uczonych w oficjalnych i nieco mniej oficjalnych rolach. Dziennikarz niegdyś związany z TVP opowiada, co się dziś u niego dzieje. - Telewizji rzeczywiście niespecjalnie było ze mną po drodze. A ja nie miałem ochoty się przed nikim płaszczyć - mówi WP.


Wiktor Niedzicki Źródło: Archiwum prywatne

(...)
https://teleshow.wp.pl/wiktor-niedzicki-byl-gwiazda-tvp-nie-mialem-ochoty-sie-przed-nikim-plaszczyc-6603513492917120a

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #204 dnia: Maj 18, 2021, 13:03 »
W obliczu nieznanego – konsekwencje odkrycia życia pozaziemskiego
BY REDAKCJA ON 18 MAJA 2021

Zagadnieniu temu poświęcone zostanie wyjątkowe spotkanie, które pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej odbędzie się 27 maja o godzinie 20:00. Wezmą w nim udział członkowie Polskiego towarzystwa Astrobiologicznego oraz reprezentanci Polskiej Fantastyki Naukowej.  (...)
https://kosmonauta.net/2021/05/w-obliczu-nieznanego-konsekwencje-odkrycia-zycia-pozaziemskiego/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #205 dnia: Maj 23, 2021, 23:06 »
6 Karnawał Latawców
BY REDAKCJA ON 23 MAJA 2021

Tytuł przewodni 6. edycji festiwalu to bezpośrednie nawiązanie do przyrody, którą bezgranicznie kochamy, jak i hołd dla twórczości wybitnego polskiego przedstawiciela fantastyki naukowej, pisarza, filozofa, futurologa i eseisty – Stanisława Lema. Ustanowiony przez Sejm RP 2021 Rok Lema jest dla nas pretekstem do tego, by aspekty technologii, kultury, nauki oraz przyrody połączyć w prawdziwym święcie konstruktorskim, jakim dla fanów dobrej zabawy, innowacji i twórczości jest Karnawał Latawców. (...)
https://kosmonauta.net/2021/05/6-karnawal-latawcow/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #206 dnia: Maj 28, 2021, 22:58 »
„O kosmosie przy kawie” – Centrum Nauki Kopernik zaprasza nauczycieli
BY REDAKCJA ON 28 MAJA 2021

Pragniesz udostępniać uczniom innowacyjną wiedzę? Weź udział w drugim spotkaniu z cyklu „O kosmosie przy kawie” – 28 maja, godz. 18.00. (...)
https://kosmonauta.net/2021/05/o-kosmosie-przy-kawie-centrum-nauki-kopernik-zaprasza-nauczycieli/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #207 dnia: Czerwiec 22, 2021, 15:45 »
Webinar o organizmach ekstremofilnych
BY REDAKCJA ON 22 CZERWCA 2021



Jest nam ogromnie miło zaprosić na webinar, organizowany przez Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne. Porozmawiamy o życiu w ekstremalnych warunkach czyli organizmach ekstremofilnych. (...)
https://kosmonauta.net/2021/06/webinar-o-organizmach-ekstremofilnych/

Offline bombastik

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 70
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #208 dnia: Czerwiec 24, 2021, 10:50 »
Dzisiaj na FB

DZISIAJ O 15:00 UTC+02
Seminarium "Uwarunkowania geologiczne i możliwości techniczne w poszukiwaniu złóż metali na Marsie.

https://www.facebook.com/spacetechagh/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #209 dnia: Czerwiec 26, 2021, 15:49 »
Webinar o architekturze kosmicznej
BY REDAKCJA ON 26 CZERWCA 2021



Jest nam ogromnie miło zaprosić na pierwszy webinar, organizowany przez zespół Innspace. Porozmawiamy o…. architekturze kosmicznej. (...)
https://kosmonauta.net/2021/06/webinar-o-architekturze-kosmicznej/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Wykłady popularnonaukowe
« Odpowiedź #209 dnia: Czerwiec 26, 2021, 15:49 »