Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)  (Przeczytany 110184 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #90 dnia: Luty 05, 2017, 14:17 »
Podoba mi się to odłączenie od ISS. Jeszcze zobaczymy czasy z dwiema stacjami na tej samej orbicie i lotami pomiędzy stacjami. :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #91 dnia: Luty 06, 2017, 09:16 »
Problemy eksperymentu KITE na pokładzie HTV-6
BY MICHAŁ MOROZ ON 5 LUTEGO 2017


Kounotori 6 po odłączeniu od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ramieniem SSRMS / NASA

27 stycznia od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odłączony został japoński pojazd logistyczny HTV-6. Przed spaleniem się w atmosferze miał przeprowadzić eksperyment KITE z liną kosmiczną.

Był to już szósty lot japońskiego pojazdu logistycznego HTV nazywanego również Kounotori (Bocian). Rozpoczęta 9 grudnia misja dostarczyła 5900 kilogramów ładunku, w tym eksperymentów naukowych, paliwa i żywności dla astronautów mieszkających na ISS. Pojazd przywiózł również sześć baterii jonowo-litowych, które zastąpiono wysłużone już baterie nikolowo-wodorkowe. Sześć nowych baterii zostało zainstalowanych w miejsce dwunastu starych podczas dwóch spacerów kosmicznych wykonanych 6 i 13 stycznia.


Wizualizacja eksperymentu KITE / JAXA

Po odcumowaniu od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przeprowadzony miał zostać eksperyment KITE (ang. latawiec). 20 kilogramowy ładunek miał zostać wypuszczony na mającej 700 metrów linie (tzw. tether). Przez linę miał popłynąć prąd elektryczny o natężeniu 10 mA, zaś eksperyment miał obserwował odchylanie się 20 kg ładunku.

Niestety pojawiły się problemy z rozwijaniem liny. Nieoficjalne wypowiedzi na forach internetowych sugerują, że nie zadziałał jeden z czterech mechanizmów rozwijających. Japońscy kontrolerzy lotu od 31 stycznia bezskutecznie próbowali naprawić usterkę. Kounotori odpalił już trzykrotnie swoje silniki i 6 lutego wejdzie atmosferę Ziemi.

http://kosmonauta.net/2017/02/problemy-eksperymentu-kite-na-pokladzie-htv-6/#prettyPhoto

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #92 dnia: Luty 06, 2017, 09:16 »
Warszawa z orbity
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 6 LUTEGO 2017


Warszawa z ISS - 25 stycznia 2017 / Credits - Thomas Pesquet, ESA

Francuski astronauta Thomas Pesquet wykonał 25 stycznia bardzo szczegółowe nocne zdjęcie Warszawy.

Thomas Pesquet przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) od 17 listopada 2016 roku. Jest to jego pierwszy lot orbitalny. Trzynastego stycznia Thomas Pesquet wykonał swój pierwszy spacer kosmiczny.


Lotnisko Okęcie (ciemny obszar w górnej środkowej części tego wycinka zdjęcia) i południowe dzielnice Warszawy / Credits – Thomas Pesquet, ESA

Podczas pobytu na ISS astronauci i kosmonauci często fotografują Ziemię. Thomas wykonał 25 stycznia nocne zdjęcie Warszawy. Na tym zdjęciu można zobaczyć wiele szczegółów stolicy Polski, w tym mocno oświetlone centrum, mosty nad Wisłą oraz autostrady i drogi szybkiego ruchu oplatające to miasto. Co ciekawe, lotnisko Okęcie nie jest łatwo zauważalne na tym zdjęciu – w momencie przelotu ISS nad Warszawą pasy startowe nie były oświetlone.

Dookoła Warszawy można też zobaczyć mniejsze miejscowości, takie jak Piaseczno, Pruszków czy Józefów.

W przeciągu dwóch ostatnich dekad doszło do wyraźnego rozrostu wielu europejskich miast, co widać na nocnych zdjęciach. Szczególnie to widać na przykładzie Polski, której nocne światła na początku lat 90. XX wieku były dość małe w porównaniu z zachodnią Europą. W 2010 roku światła od polskich miast wyraźnie wzrosły. Ma to bezpośredni związek z rozwojem gospodarczym Polski jaki nastąpił w tym czasie. W podobny sposób można oceniać wzrost lub upadek gospodarek różnych państw w innych regionach świata.



Nocne światła Europy – nagranie ESA z 2012 roku / Credits – European Space Agency, ESA

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości można zobaczyć pod tym linkiem.

(ESA)
http://kosmonauta.net/2017/02/problemy-eksperymentu-kite-na-pokladzie-htv-6/
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2017, 09:20 wysłana przez Orionid »

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #93 dnia: Luty 06, 2017, 16:41 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #94 dnia: Luty 06, 2017, 18:25 »
A poważnie mówiąc okazuje się, że już w maju 2016 NanoRacks i Boeing podpisali umowę z NASA na budowę śluzy powietrznej. Jest już kilka śluz na ISS, ale ta ma być unikatowa, bo prywatna. Rozumiem, że owa "prywatność" będzie polegać na tym, że pozostanie ona własnością wykonawców, a nie NASA (czyli rządu).

Konsekwencją tego ma być to, że po porzuceniu ISS, a może i wcześniej, właściciele będą mogli ją odłączyć od ISS choćby po to, by wykorzystać ją na jakiejś stacji komercyjnej. Pytanie: na jakiej? Możliwe, że chodzi o stację Bigelowa, gdyż jego firma współpracuje z Boeingiem, m.in. Starlinerze. Jednak kontrahentem NASA jest NanoRacks, natomiast Boeing tylko podwykonawcą wskazanym przez tę firmę.

Drugą konsekwencją jest, że właściciel będzie mógł ją wykorzystywać np. do komercyjnej ekspedycji cubesatów (jak robią już Japończycy z Kibo) i małych satelitów w kosmos. Znowu pytanie: jak zostaną one dostarczone na ISS? Czy będzie można wykorzystać do tego statki kursujące na ISS w ramach CRS2?

Data startu: 2019 (na dzisiaj).

Informacja NASA: https://www.nasa.gov/feature/progress-underway-for-first-commercial-airlock-on-space-station
Informacja prasowa NanoRacks: http://nanoracks.com/wp-content/uploads/NanoRacks-Release-59-NanoRacks-Boeing-First-Commercial-Airlock-Module-on-ISS.pdf

Widok śluzy (oczywiście obrazek):


Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #95 dnia: Luty 06, 2017, 18:36 »
Podoba mi się to odłączenie od ISS. Jeszcze zobaczymy czasy z dwiema stacjami na tej samej orbicie i lotami pomiędzy stacjami. :)

A niedawno odsądzano mnie od czci i wiary za gdybanie nad usamodzielnieniem "zachodniego" segmentu stacji ;).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #96 dnia: Luty 06, 2017, 19:06 »
Podoba mi się to odłączenie od ISS. Jeszcze zobaczymy czasy z dwiema stacjami na tej samej orbicie i lotami pomiędzy stacjami. :)

A niedawno odsądzano mnie od czci i wiary za gdybanie nad usamodzielnieniem "zachodniego" segmentu stacji ;).

Zachodniego segmentu, a nie modułu, który zostanie dołączony w innej formie. Nadal odsądzam! :D

Zakładam, że ten nie będzie wymagać dziesiątek spacerów kosmicznych i łączenia kabli, chłodzenia, zdejmowania paneli zewnętrznych itp itp.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #97 dnia: Luty 07, 2017, 08:02 »
Budowa śluzy dla CubeSatów na ISS
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 6 LUTEGO 2017


Wizualizacja śluzy dołączonej do Node 3 / Nanoracks

Firmy NanoRacks i Boeing ogłosiły rozpoczęcie budowy komercyjnej śluzy do uwalniania satelitów typu CubeSat. Śluza zostanie zainstalowana na ISS.

W ostatnich latach obserwujemy zwiększenie działań komercyjnych związanych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Widać to zarówno w działaniach na dużą skalę, czego przykładem jest kapsuła Dragon i pojazd Cygnus, jak również w małych projektach. Świetnym przykładem są platformy NanoRacks, której różne wersje pozwalają na przeprowadzanie małych eksperymentów naukowych i technologicznych na pokładzie ISS.

Można się spodziewać, że zanim zakończy się misja całej Stacji (2024-2028) dojdzie do kilku kolejnych prób działań komercyjnych z wykorzystaniem tego kompleksu orbitalnego. Szóstego lutego 2017 roku firma NanoRacks ogłosiła, że przy współpracy z firmą Boeing zbuduje małą śluzę na ISS do wypuszczania zminiaturyzowanych satelitów typu CubeSat.



Cubesaty wypuszczane z zasobnika umieszczonego na ISS / Credits: Nanoracks

Tę śluzę można nazwać pierwszym komercyjnym „modułem” na ISS, gdyż będzie to oddzielna konstrukcja, która zostanie przyłączona do węzła modułu Tranquility (Node 3). Za elementy mocujące śluzę do Node 3 odpowiedzialna jest firma Boeing.

Śluza znajdzie się na ISS w 2019 roku. NanoRacks zapowiada, że w przyszłości śluzę będzie można odłączyć od ISS i przyłączyć do nowszej stacji orbitalnej.

http://kosmonauta.net/2017/02/budowa-sluzy-dla-cubesatow-na-iss/#prettyPhoto
http://spaceflightnow.com/2017/02/06/nasa-okays-commercial-airlock-for-space-station/
https://www.nasaspaceflight.com/2017/02/iss-set-first-commercial-airlock-external-payloads-cubesats/
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2017, 00:23 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #98 dnia: Luty 07, 2017, 08:05 »

Można się spodziewać, że zanim zakończy się misja całej Stacji (2024-2028) dojdzie do kilku kolejnych prób działań komercyjnych z wykorzystaniem tego kompleksu orbitalnego.

Jeszcze nie ma decyzji formalnej o działaniu ISS do 2028, a już wydaje się to oczywiste ? :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #99 dnia: Luty 07, 2017, 10:22 »
Jeszcze nie ma decyzji formalnej o działaniu ISS do 2028, a już wydaje się to oczywiste ? :)

Nie ma, ale mówi się o 2028. Co oznacza, że można o tym pomyśleć na poważnie. :)
Pierwsze dyskusje o 2028 pewnie padną około 2020 roku.

velo

  • Gość
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #100 dnia: Luty 07, 2017, 15:52 »
Chęć taka będzie, choć wątpie czy część komponentów wytrzyma tak długo. Pamiętajcie że wówczas ISS będzie dwa razy starsza od Mira. Pierwsze moduły wysyłane pod koniec lat 90-tych mają przecież swoją wytrzymałość.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #101 dnia: Luty 07, 2017, 17:37 »
Kable i struktura to się raczej nie psują. A Cygnus może przywieźć nowy kibel. Zasadniczo wszystkie sprzęty są w wymienialnych skrzyniach. Ile to ton żelastwa zużyto na modułowość, która nigdy się nie przydała. A miałem się nie odzywać ;)

P.S. Columbus, PMM czy Node2 i Node3 to młode moduły.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #102 dnia: Luty 08, 2017, 16:27 »
PMM, Node 2 i 3 to może i w miarę młode, ale ISS bez części rosyjskiej raczej nie da rady funkcjonować, a np. ZARYA czyli najstarszy moduł , ma już blisko 20 lat, wystrzelona była w końcu w listopadzie 1998.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #103 dnia: Luty 08, 2017, 17:04 »
Kable i struktura to się raczej nie psują.

Chodzi mi o rekonfigurację kabli i dołączanie nowych. To to chyba się nie da już praktycznie zrobić na ISS, np pomiędzy Node 1 a Destiny albo sekcją rosyjską. Node 1 też już jest dość stary...

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #104 dnia: Luty 09, 2017, 09:09 »
Jeszcze nie ma decyzji formalnej o działaniu ISS do 2028, a już wydaje się to oczywiste ? :)

Nie ma, ale mówi się o 2028. Co oznacza, że można o tym pomyśleć na poważnie. :)
Pierwsze dyskusje o 2028 pewnie padną około 2020 roku.

Ciekaw jestem stanowiska Rosji, bo przecież deklaruje, że będzie w programie ISS max do 2024. Na razie tną koszta jak się da, czy to poprzez PROGRESSy czy zmniejszenie udziału własnych kosmonautów. Z drugiej strony Rosja wie, że przynajmniej do 2030 nic swojego przecież na orbicie nie postawi.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2017)
« Odpowiedź #104 dnia: Luty 09, 2017, 09:09 »