Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1137439 razy)

artpoz i 23 Gości przegląda ten wątek.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2685 dnia: Wrzesień 27, 2020, 09:07 »
Elon trochę się rozpisał wczoraj:

Cytuj
Nosecone & front flaps next week. SN9 next month.

First flight is to 15km or ~50,000 ft

We just need enough height to test body flaps & drawing propellant from headers vs main tanks. Will do several flights to confirm working well, then add heat shield & go high Mach.

O teście SN7.1
Cytuj
Q: Sidenote: Did SN7.1 get to an acceptable bar rating before pop? (per SN8 confidence, given the same alloy).
A: 8 bar differential in ullage, 9 bar at base due to propellant head. It’s enough. Improvements in work.

O stali:
Cytuj
Q:Did you switch to 30X yet? Or is it still 304L?
A:Mostly 304L, some 301. Broke at 301 to 304 interface. SN9 will be all 304. Also, we’re making some tweaks to the 304 alloy mixture.

O lotkach:
Cytuj
Q: How are they powered now? I know for a bit there was talk about motors just spinning hydraulic pumps but you wanted it to eventually just be directly drive by the motors...
A: Yes, the flaps are now directly driven by electric motors with a gearbox! No more hydraulics.

Offline Maxkosmo

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 96
  • LOXem i metanem
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2686 dnia: Wrzesień 28, 2020, 13:14 »
Wiadomo coś więcej na temat tego stopu 30X ?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2687 dnia: Wrzesień 28, 2020, 13:17 »
Wiadomo coś więcej na temat tego stopu 30X ?

Raczej nie, przynajmniej nigdzie nie widziałem dokładnych informacji. Podejrzewam, że raczej się tym nie będą chwalić. O ile się dobrze orientuje to stop 304 jest wytrzymalszy od 301 w temperaturach kriogenicznych więc pewnie w tym kierunku coś kombinują.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 669
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2688 dnia: Wrzesień 29, 2020, 17:40 »
Czy jest jakaś konkretna informacja o dacie lotu próbnego "silosa zbożowego cereal number 8"?
Bo widzę tylko, że przełożyli.
"Space is hard"

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2688 dnia: Wrzesień 29, 2020, 17:40 »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2689 dnia: Wrzesień 29, 2020, 18:56 »
Czy jest jakaś konkretna informacja o dacie lotu próbnego "silosa zbożowego cereal number 8"?
Bo widzę tylko, że przełożyli.

Na tą chwilę nie, zresztą do lotu jeszcze trochę czasu, najpierw będą testy ciśnieniowe, potem muszą założyć czubek, pewnie znowu jakieś testy, static fire i dopiero lot. Tak chyba mniej więcej to będzie wyglądać, przynajmniej takie są moją przypuszczenia. Na razie to SN8 czeka na przełożenie na platformę startową, podobno przeszkadza w tym silny wiatr.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 669
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2690 dnia: Wrzesień 29, 2020, 20:07 »
A wiesz może, czy to będzie próba z jednym silnikiem, czy już z pełnym zestawem?
"Space is hard"

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2691 dnia: Wrzesień 29, 2020, 20:41 »
A wiesz może, czy to będzie próba z jednym silnikiem, czy już z pełnym zestawem?

Poleci z trzema silnikami.

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2692 dnia: Wrzesień 30, 2020, 10:31 »
Czy jest jakaś konkretna informacja o dacie lotu próbnego "silosa zbożowego cereal number 8"?
Bo widzę tylko, że przełożyli.

Na tą chwilę nie, zresztą do lotu jeszcze trochę czasu, najpierw będą testy ciśnieniowe, potem muszą założyć czubek, pewnie znowu jakieś testy, static fire i dopiero lot. Tak chyba mniej więcej to będzie wyglądać, przynajmniej takie są moją przypuszczenia. Na razie to SN8 czeka na przełożenie na platformę startową, podobno przeszkadza w tym silny wiatr.


Na 4-6 października planowane są kolejne zamknięcia dróg, więc pierwsze testy "cereal n. 8" zaczną się wtedy. Ostatnio pomiędzy testami SN6 a startem minęło nawet 2 tygodnie. Optymistycznie patrząc, jak to ja ;) można założyć około połowy października pierwszą próbę lotu.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2693 dnia: Wrzesień 30, 2020, 11:34 »
Czy jest jakaś konkretna informacja o dacie lotu próbnego "silosa zbożowego cereal number 8"?
Bo widzę tylko, że przełożyli.

Na tą chwilę nie, zresztą do lotu jeszcze trochę czasu, najpierw będą testy ciśnieniowe, potem muszą założyć czubek, pewnie znowu jakieś testy, static fire i dopiero lot. Tak chyba mniej więcej to będzie wyglądać, przynajmniej takie są moją przypuszczenia. Na razie to SN8 czeka na przełożenie na platformę startową, podobno przeszkadza w tym silny wiatr.


Na 4-6 października planowane są kolejne zamknięcia dróg, więc pierwsze testy "cereal n. 8" zaczną się wtedy. Ostatnio pomiędzy testami SN6 a startem minęło nawet 2 tygodnie. Optymistycznie patrząc, jak to ja ;) można założyć około połowy października pierwszą próbę lotu.

Patrząc na to, że aktualnie pogoda tam jest niesprzyjająca i już mają kilka dni opóźnienia i jeszcze do tego muszą założyć przed lotem czubek, wszystko podłączyć, przetestować itd to nie spodziewałbym się lotu wcześniej niż koniec października/listopad. Tak optymistycznie patrząc przynajmniej:) Mam nadzieję, że jednak mnie zaskoczą.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2694 dnia: Październik 01, 2020, 09:56 »
Z wczorajszych prac:
- przeniesiono SN8 na platformę startową
- wyciągnięto z High Bay SN5 i 6, albo im przeszkadzają w dokończeniu budowy tego budynku albo potrzebują miejsce na składanie Super Heavy
- zauważono pierwsze części SN 12



Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2695 dnia: Październik 01, 2020, 15:37 »

Patrząc na to, że aktualnie pogoda tam jest niesprzyjająca i już mają kilka dni opóźnienia i jeszcze do tego muszą założyć przed lotem czubek, wszystko podłączyć, przetestować itd to nie spodziewałbym się lotu wcześniej niż koniec października/listopad. Tak optymistycznie patrząc przynajmniej:) Mam nadzieję, że jednak mnie zaskoczą.

Proponuję nigdzie się nie spieszyć, naprawdę niech pierdyliard razy sprawdzą każdy detal, niech zrobią 154 scruby, byleby jak najbardziej zminimalizować ryzyko katastrofy. Wyobraźmy sobie teraz konsekwencje wielkiego bum podczas nieudanego lądowania, program SSH wstrzymany na rok i to tylko w przypadku gdyby zdarzenie było bez ofiar. Zdaję sobie sprawę, że apetyty nam wszystkim niemiłosiernie wzrosły po ostatnich dwóch hopach (sn 5,6) ale tym razem zbliżamy się do znacznego punktu w tym programie, który zapewne obejmie przynajmniej kilka kolejnych (udanych) lotów do tych 15 czy 18 km. To musi być już dla SpaceX rutyna.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kakmar

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 136
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2696 dnia: Październik 01, 2020, 16:22 »
Szansa że im się uda bez dużego bum jest niewielka. Budują nowy pojazd, który jednocześnie projektują. Na pewno są bdb w tym co robią, ale robią coś nowego, nawet dla nich. Ja trzymam kciuki żeby im się udało za pierwszym razem, ale miejsc na pomyłki w takim projekcie jest wiele.
Mam nadzieję, że po prostu będą szybko się uczyć i  poprawiać projekt, po każdym bum. Myślę że po to budują serię pojazdów, zamiast cyzelować jeden.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2697 dnia: Październik 01, 2020, 16:41 »
Owszem, zgadzam się, ale może się zdarzyć zarówno „bum” bez konsekwencji, tudzież „bum” gdy stateczek-b.wczesny prototyp uderza w całą instalację naziemną co może w takim nieszczęsnym przypadku mocno opóźnić kolejne próby.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3761
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2698 dnia: Październik 01, 2020, 16:48 »
Świetną ilustracją tego, co nas prawdopodobnie czeka, jest ten filmik:




Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2699 dnia: Październik 03, 2020, 18:29 »

Elon napisał że prezentacja odnośnie Starshipa ma być za około 3 tygodnie. Dodał też że aktualny projekt nie będzie już mocno zmieniany i to co zobaczymy w czasie prezentacji będzie takie jak wersja która poleci na orbitę.

Cytuj
Oh yeah, Starship update coming in about 3 weeks. The design has coalesced. What is presented will actually be what flies to orbit as V1.0 with almost no changes.


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #2699 dnia: Październik 03, 2020, 18:29 »